Akcie Alphabet – 5 neuvěřitelných faktů o Googlu

Společnost Alphabet (GOOGL) není jen hlavním hráčem na poli internetu, má ve svých plánech mnoho dalších vysoce zajímavých projektů.

Stále více lidí používá internet a Google je jednoznačným vítězem mezi vyhledávači. Společnosti se daří vydělávat spoustu peněz prodejem reklamy. Mimo jiné.

V tomto článku se dozvíte o aktivitách Alphabetu, nejnovějších čtvrtletních výsledcích a také 5 zvláštních faktů, které jste dosud možná nevěděli.

Akcie Alphabet - Google

Co je Alphabet? Co je Google?

Google založil oficiálně v roce 1998 Larry Page a Sergey Brin. Google však fungoval již v roce 1996 jako výzkumný projekt těchto dvou pánů, kteří studovali společně na Stanford University. Studenti vymysleli systém, ve kterém servery prohledávaly internet a třidily jej podle dotazu uživatele. Tento systém nazvali PageRank.

V roce 2004 byla akcie společnosti Google kótována na americké burze cenných papírů Nasdaq. IPO společnosti Google bylo zvláště úspěšné po počátečním skepticismu kvůli právě zhroucené internetové bublině. Od kotování na burze cenných papírů na 85 USD za akcii vzrostla cena přibližně o 1350 %.

Společnost má nyní více než 119 000 zaměstnanců a je mnohem víc než jen internetový vyhledávač. Před několika lety se proto společnost Google rozhodla umístit různé činnosti do jednoho podniku. Alphabet vlastní více než 400 různých společností. Od roku 2015 je společnost Google dceřinou společností mateřské společnosti Alphabet. V zásadě můžeme podnikání Alphabet rozdělit na dvě části: Google LLC a další sázky.

Google LCC je společnost za vyhledávačem Google. Toto je zdaleka nejslavnější a nejdůležitější část abecedy. Tady se vydělávají peníze. Dalšími důležitými činnostmi v této oblasti jsou Android, Youtube, Google Cloud a Google Ads. Za většinu příjmů odpovídá část Google. Obrat pochází hlavně z reklam zobrazovaných na různých platformách.

Google je název známý po celém světě, ale v srpnu 2015 se společnost náhle rozhodla přejmenovat na „Alphabet“ a Google přeměnit na jeho dceřinou společnost. Alphabet jako mateřská společnost umožnila Googlu snadněji a logičtěji expandovat mimo sektor internetového vyhledávání a reklamu a stát se technologickým konglomerátem. V rámci této nové podnikové struktury společnost nese menší riziko porušení antimonopolních zákonů a je také schopna lépe spravovat toky příjmů z různých dceřiných společností.

Další aktivity

Společnost provozuje mnoho dalších činností, které často ještě nejsou skutečně ziskové, ale doufají v budoucnost. Alphabet investuje část příjmu z reklamy do nových projektů již po celá léta.

Waymo

Jedním z nejznámějších projektů společnosti Alphabet je snad Waymo, autonomní auta: Google Driverless Car. Zkušební jízdy se u těchto aut s provádějí od roku 2015. Vyvinutý systém kombinuje data z Google Street View s AI softwarem, který zpracovává vstup ze řady senzorů na vozidle. Na začátku letošního roku Waymo získal další 2,25 miliardy dolarů od externích investorů. Se získaným kapitálem chce společnost dále investovat do svých zaměstnanců a technologií, které by měly umožnit úspěch autonomních vozů Waymo. Kdy se autonomní vozidla stanou realitou, je stále obtížné odhadnout. V každém případě však zatím právní předpisy nebyly tomuto stavu přizpůsobeny.

Akcie Google

Google Nest

Dalším dobře známým příkladem je Theromostat Nest, který se stal již docela známý a rozšířený. Tento inteligentní ovladač topení se snadno instaluje bez nutnosti složitého nastavování. Alphabet s tímto produktem přináší do našich obývacích pokojů Velká data a Internet of Things. V posledních letech Alphabet koupil řadu malých společností IoT, aby zvýšil své znalosti i svůj podíl na trhu. Společnost má v této oblasti velké plány. Koneckonců, má na internetu velmi velký podíl a my již vidíme, že tyto informace stále více využívá k poskytování veškerého pohodlí. Získané informace lze pak zpětně také použít k vydělávání peněz prostřednictvím cílené reklamy.

Google Cloud Platform (GPC)

Mateřská společnost Google se v posledních letech také rozhodla udělat velké kroky v cloudu. V této větvi se vydělává spousta peněz a Alphabet samozřejmě nemůže zaostávat za konkurenty jako Amazon a Microsoft. Pod novým šéfem cloudové divize Thomasem Kurianem byly v roce 2018 získány čtyři společnosti v tomto sektoru. Obrat této dceřiné společnosti nyní vzrostl na více než 2,77 miliardy USD.

Google Cloud Platform (GCP) poskytuje řešení pro ukládání, analýzu, velká data, strojové učení a vývoj aplikací. Potřeba Cloudu se stává stále více viditelnou, zejména během současné koronavirové pandemie. Cloudová řešení usnadňují mimo jiné zaměstnancům práci z domova.

Google AI

Méně známý fakt široké veřejnosti je skutečnost, že Alphabet se silně zaměřuje na vývoj AI (umělá inteligence). V roce 2013 vyvinula Google Glass, brýle, které by měly spojit svět a virtuální realitu (VR). Snaha však nebyl úspěšná a po několika letech společnost upustila od tohoto projektu.

Alphabet založil „Google AI“ v roce 2017. Jedná se o divizi společnosti Google, která se věnuje výhradně umělé inteligenci a strojovému učení. Na webových stránkách ai.google jsou k vidění některé zajímavé novinky, jako např. Google Tensorflow. To je symbolická matematická knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která se také používá pro aplikace strojového učení, jako jsou neuronové sítě.

S umělou inteligencí můžete také uvažovat o kombinaci s rozšířenou realitou, kde lze pomocí fotoaparátu v telefonu přeložit názvy ulic nebo knihy do jiného jazyka. Google chce nabídnout řešení AI připravená k použití, která mohou společnosti integrovat do svých produktů nebo služeb pro vyšší výnos a efektivitu.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Stojí akcie Alphabet za nákup?

Mnoho investorů se obecně zdráhá koupit akcie Alphabet. Myslí si, že je to drahé, koneckonců za jednu akcii zaplatíte přes 1 600 USD. Často však jde  o zcela neopodstatněné obavy, protože vysoká cena za akcii neznamená vždy, že je „drahá“. Pokud jde o obchodovatelnost akcií, často vidíme, že společnosti se rozhodnou pro rozdělení akcií, aby byly dostupnější pro běžné investory. Například Apple a Google již uskutečnily rozdělení akcií. K nedávnému rozdělení akcií došlo u Tesly a opětovně Applu.

Alphabet je ve skutečnosti úplně něco jiného než drahý. Společnost má silnou rozvahu a volný hotovostní tok v roce 2019 přesáhl 28,4 miliard USD. S hodnotou akciového trhu přibližně 1 000 miliard USD a čistým ziskem 34,3 miliardy USD (2019) dosáhneme P / E 29 Ale můžeme také ocenit akcie mírně odlišně. Bez nákladů na ostatní aktivity by zisk činil asi 38 miliard USD. Alphabet také sedí na obrovské hoře ve výši 121 miliard dolarů v hotovosti. Pokud to odečteme z hodnoty akciového trhu a k tomu přidáme dluh ve výši 4 miliard dolarů, získáme hodnotu celého podniku ve výši 735 miliard USD.

Vypočítáme-li poměr cena / výnos na základě této hodnoty, dostaneme P / E pouze 21,6. To stále vypadá docela atraktivní pro společnost s dvojciferným růstem a mnoho inovací v zásobě. Ostatní růstové společnosti jako Amazon a Netflix jsou často mnohem dražší.

Alphabet zasažen koronavirovou krizí

30. července zveřejnila společnost Alphabet výsledky za druhé čtvrtletí roku 2020. Společnost se jeví jako jedna z mála technologických společností, která není schopna využít koronové krize. Ve skutečnosti byly výsledky poněkud zklamáním. Poprvé od existence mateřské společnosti Alphabet došlo k poklesu příjmů. Po prvním čtvrtletí internetový gigant již varoval před zklamáním z příjmu z reklamy. Zdá se, že se tato prognóza naplnila, protože tržby poklesly o 2 % na 38,29 miliardy USD. V loňském roce bylo ve stejném čtvrtletí dosaženo tržeb ve výši 38,94 miliardy USD. Provozní (zisková) marže klesla z 24 % na 17 %.

Společnost byla svědkem především poklesu výnosů z reklamy na Googlu, zatímco na YouTube se stále zvyšovala. Odběry YouTube se také zvýšily v důsledku nárůstu divize Google Other, která dosáhla více než 5,1 miliardy dolarů. Díky vyšším výnosům ze služby Google Cloud si společnost Alphabet dokázala přiměřeně dobře udržet svůj obrat. Provozní příjem klesl přibližně o 25 % na 7,57 miliardy. Alphabet uzavřel čtvrtletí s hotovostí v rozvaze více než 121 miliard dolarů.

Investoři byli výsledky šokováni, ale byli stále lepší než konsenzus. Investoři obdrželi ale i pozitivní zprávy od reklamního gigantu. Alphabet oznámil program zpětného odkupu akcií v hodnotě 28 miliard USD. Skutečnost, že v takovém programu pokračují navzdory koronové krizi, ukazuje, že vedení společnosti má důvěru ve svou budoucnost.

Technická analýza akcie Alphabet

Po více než 30% koronavirovém propadu byla cena akcií Alphabet odpružena podpůrnou zónou kolem 1 000 $. Cena zde byla v posledních letech několikrát vyzvednuta, a proto tato podpora tvoří pro akcie pevné dno. V poslední době se cena silně zotavila, a dokonce se vytvořilo nové historické maximum. Úlomek nad předchozím únorovým maximem však akcie neudržel. Pokles pod poslední vrchol může být považován za falešný útěk.

Vidíme podporu kolem 1347 USD, porušení níže by potenciálně mohlo vést k většímu prodejnímu tlaku. Poté je možný pokles směrem k podpoře na 1000 $. Pro oživení býčího trendu je nutný zlom nad odporem 1586 USD. Dlouhodobý technický obraz vypadá mírně pozitivně.

5 zvláštních faktů o společnosti Alphabet

1) Google byl původně známý jako „Projekt BackRub“

Když Brin a Page nejprve vyvinuli algoritmus na prohledávání sítě, nazvali jej „BackRub“. Tento algoritmus byl poté použit k měření a hodnocení důležitosti webových stránek na základě příchozích odkazů; byla vytvořena kostra toho, co by se stalo vyhledávání Google.

Změna názvu z Backrub na Google byla pravděpodobně chytrou volbou. Dokážete si představit, jaký by byl život, kdybyste neustále říkali: „Zkusím to vybackrubovat“ pokaždé, když byste potřebovali na něco vyhledat odpověď?

2) Google je pravopisná chyba v hodnotě několika miliard dolarů

Google je možná největší a nejvíce veřejnou pravopisnou chybou, kterou kdo kdy udělal. Page a Brin se rozhodli pro název vyhledávače „Googol“ a odkazovali na nemožně velké množství stejného jména (číslo 1 následované stovkou nul).

Když nastal čas zaregistrovat název domény, s potěšením zjistili, že je k dispozici stránka Google.com. To mělo samozřejmě dobrý důvod – do té doby Google nebyl ani opravdovým slovem! Když později zjistili, že slovo, které vyhledali, bylo nesprávné hláskování slova „googol“, rozhodli se s tím již stejně jít dále.

3) První počítač Google byl vyroben z Lega

Tenhle fakt zní jako nějaká špatná městská legenda, ale je to pravda. Vzhledem k rozpočtovým omezením (nezapomeňte, že i zakladatelé Googlu byli kdysi chudí vysokoškoláci), tým Google vytvořil serverové stojany na zakázku z dílků Lego.

Dnes společnost Google provozuje v datových centrech po celém světě více než jeden milion serverů, které každý den zpracovávají přes 3,5 biliónů vyhledávacích požadavků. Těžko si představit, že to všechno začalo jediným serverem postaveným z dětské hračky!

4) Google si pronajímá živé kozy, aby udržoval okolí svého hlavního sídla v Kalifornii

V roce 2009 nahradil Google sekačky na trávu stádem 200 koz, aby udržel trávníky ve svém hlavním sídle v Mountain View. Google najímá kozy najednou asi na týden, aby se pásly na jejich trávě, čistily plevele a hnojily půdu. Dan Hoffman, ředitel realitních a pracovištních služeb v Google California, prohlašuje, že to stojí přibližně stejně jako sečení, a dodává: „Navíc, kozy jsou mnohem hezčí na pohled než sekačky na trávu.“

5)  Google byl málem prodán za méně než milion dolarů

Až příště uděláte nějaké špatné rozhodnutí, vzpomeňte si na bývalého generálnímu řediteli internetové společnosti Excite, George Bella. Když Bell v roce 1999 dostal nabídku na koupi společnosti Google za 1 milion dolarů, odmítl. Bell nemohl předvídat, že společnost, kterou odmítl, později začala vydělávat stovky miliard dolarů a stala se globálním fenoménem. Avšak Bellovo odmítnutí je zakotveno v historických knihách jako jedno z nejhorších obchodních rozhodnutí, jaké kdy bylo učiněno.

Obchodujte akcie Alphabet s LYNX

LYNX nabízí obchodování s vodíkovými akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021

Vše o investování do kávy. Historie kávy a aktuální situace na trhu s kávou. Futures a ETF na kávu. Využijte tipy na nejlepší kávové akcie.

Číst dále

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Přísnější pravidla pro čínské akcie. Jak si aktuálně vede Alibaba? Čeká akcie Alibaba opět růst? Technická a fundamentální analýza včetně grafu jen pro vás!

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×