Akcie Microsoft: Bude cena akcie růst i po odkoupení Nuance?

V rámci dnešní technické a fundamentální analýzy se budeme věnovat akciové společnosti Microsoft, takže se od minulého příspěvku na akcie AMD nijak neodvrátíme od technologických titulů. Kolem Microsoftu se v poslední době děje spousta věcí.

Microsoft má v plánu koupit firmu Nuance Communications, která se zabývá vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Rozhodně se nejedná o zanedbatelnou transakci.

Microsoft má také dodat augmentované „google brýle“ s virtuální realitou armádě USA. Kromě toho společnost uvádí na trh další řady notebooků Surface Laptop 4.

Tuto společnost ale zastihly i negativní události v podobě hackerských útoků, s čímž jim podle dostupných zdrojů musela pomoci i americká FBI. Tudíž si toho v rámci dnešní analýzy rozebereme opravdu hodně.

Zajímavosti kolem Microsoftu

Začneme asi tou nejhlavnější zprávou, čímž je koupě Nuance Communications. Jak bylo již řečeno, společnost se zabývá vývojem umělé inteligence. Samotná transakce má mít hodnotu téměř 19,7 miliard USD, což rozhodně zanedbatelné není. Microsoft se touto transakcí chce posunout kromě cloudových služeb i do sektoru zdravotnictví.

Technologie společnosti Nuance Communications slouží k automatizaci zdravotnické dokumentace. Tomu nahrává i aktuální trend, kdy díky epidemii Covid 19 museli lékaři dost své práce dělat online. V současnosti používá produkty Nuance více jak polovina amerických soukromých lékařů a 77 % amerických nemocnic. Produkty společnosti jsou tedy zavedené a generují čím dál vyšší zisk. Za rok 2020 stouply tržby Nuance o 37 %.

Čtěte také: Ustojí akcie Nike bojkotování na čínském trhu?

Microsoft dále podepsal kontrakt s americkou armádou, které má dodat augmentované brýle s virtuální realitou v počtu 120 tisíc kusů. Celková hodnota zakázky se má v průběhu deseti let vyšplhat až na 22 miliard USD. Společnost také zkouší obnovit svou dřívější řadu notebooků Surface Laptop. Zákazníci si mohou produkt koupit ve variantách s čipem od AMD nebo Intelu.

Akcie Microsoft si však prošly i neklidným obdobím, neboť hackeři využili slabost jejich programu Microsoft Exchange. Uvedenou aplikaci využívají především firmy, neboť slouží ke sdílení dat a komunikaci v rámci společnosti. Samotné napadení je tedy obrovský problém, protože bylo napadeno až 60 tisíc vládních institucí a firem nejen v USA.

Pravděpodobně došlo k velkému úniku dat, takže se do toho musel zapojit i americký úřad pro vyšetřování (FBI). Microsoft každopádně reagoval docela rychle a po identifikování slabého místa vydal záplatu, která by měla další útoky znemožnit.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Čím se zabývá společnost Microsoft?

Microsoft je americká akciová nadnárodní společnost se sídlem v Redmondu ve státě Washington. Zabývá se vývojem, výrobou, licencováním a podporou široké škály produktů a služeb, které jsou spjaté především s počítači.

Byla založena 4. dubna 1975 za účelem vývoje a prodeje programovacího jazyka BASIC pro Altair 8800. Poté společnost začala v polovině osmdesátých let dominovat trhu s operačními systémy pro domácí počítače se systémem MS-DOS. Poté následovala série operačních systémů Microsoft Windows.

Postupem času Microsoft ovládnul trh i s kancelářskými programy, kde mu k tomu pomohl Microsoft Office. Společnost zlikvidovala své konkurenty v podstatě tím, že začala všechny kancelářské programy prodávat v jednom balíčku. Tehdejší konkurence takhle nefungovala a nestačila na tento krok zareagovat.

Čtěte také: Technologické akcie: 5 nejlepších akcií roku 2021, které musíte znát!

S Microsoftem se také pojí jméno jeho spoluzakladatele Billa Gatese. Gates je nyní znám jako dobrý byznysmen a filantrop. Do poloviny 90. let to byl velmi tvrdý hráč, který se nebál svým obchodním partnerům často lhát. Kromě toho se spekuluje, že spoustu nápadů doslova okopíroval od konkurence.

Gates měl totiž velký sociální kapitál, jak ze školy, tak i z obchodních jednání. A nebál se toho využívat. Doteď se spekuluje, kolik prototypů na přelomu 70. a 80. let od konkurence okopíroval, aby je poté sám uvedl na trh. Ještě za svého života ho zakladatel Apple Steve Jobs ve své biografii kvůli tomu označil za člověka bez vlastních nápadů. Obecně bylo totiž známé, že Bill Gates implementuje hlavně nápady jiných.

V každém případě od uvedení operačních systémů Microsoft Windows v 90. letech jsou produkty Microsoftu v domácnostech a firmách nejrozšířenější. Nějakou dobu měla společnost nepochybný monopol, čehož zneužívali ve svých obchodních praktikách. To potvrdila i vyšetřování Evropské komise a amerického ministerstva spravedlnosti.

V současné době má Microsoft globálně asi 150 tisíc zaměstnanců. Údaj ovšem zahrnuje stálé pracovníky, takže spolu s dalšími externími spolupracovníky v rámci outsourcingu může být číslo mnohonásobně vyšší.

Fundamentální analýza akcie Microsoft (účetní období 2020)

Společnost Microsoft vyplácí držitelům akcií dividendy a to kvartálně. Za rok 2020 by tedy měli dostat vyplaceno přes 2 USD na akcii. V absolutní hodnotě už léta dividenda stoupá, ale v relativních číslech výnos naopak klesá. V současnosti se pohybuje kolem 1 %, což asi nikoho zrovna nevytrhne. Zas na druhou stranu, firma je stabilní a dlouhodobě expanduje. Tudíž je v tomto případě dividendový výnos jen takový bonus.

Nyní přejděme ke konkrétním údajům o hospodaření. Začněme s celkovými výnosy (obrat), které za rok 2020 zakotvily na 153 miliardách USD. Oproti předešlým létům tedy výnosy stoupají. EBITDA dosahuje 72 miliard USD a čistý zisk pro akcionáře činí přes 51 miliard USD. V relativních číslech čistý zisk společnosti stabilně stoupá ve dvojciferných číslech. Nejenomže Microsoft stabilně generuje zisk, ale dochází i k meziročnímu růstu.

Ukazatel price/earnings ratio je na cca 39 bodech, což je nad konzervativním maximem. Tím konzervativním maximem je přibližně 15 bodů, ale některé zdroje uvádí ještě přípustnou hodnotu do 20 bodů. Návratnost vlastního kapitálu (ROE) máme na necelých 43 %, což není ani náhodou špatné číslo. Standard je v rozmezí 15-20 %, takže tady má akcie Microsoft splněno.

Technická analýza akcie Microsoft

Nyní se dostáváme k technické analýze a začneme pěkně popořádku. Velký pád, který se uskutečníl v březnu 2020 znamenal pro akcie Microsoft ztrátu asi 30 %. Za těch pár týdnů se jedná o docela mohutné znehodnocení. Leč support kolem 134 USD vydržel a od té doby titul stabilně expanduje. Zpočátku byla expanze velmi akcelerovaná, ale v polovině minulého roku začal růst pomalu slábnout.

Začátkem září se vytvořil vrchol na téměř 233 USD. Posléze kurz zarotoval a došlo k otestování S/R pásma 192 USD. Pokles byl na řečené podpoře zastaven a následná konsolidace pro trh znamenalo pomalou tvorbu nové tržní rovnováhy. Tržní rovnováha měla podobu symetrického trojúhelníku a v kontextu celkého trhu se jednalo o býčí událost.

Microsoft

Denní graf akcie Microsoft.

Zvětšit

Po dokončení popsané struktury většinou dochází k průrazu a pokračování v expanzi do vyšších cenových úrovní, což se i stalo. Cena během postupu prorazila S/R level okolo 233 USD, ale následná rotace kurzu donutila trh otestovat vrchní polovinu naší tržní rovnováhy. Po otestování struktury se cena odrazila zase zpátky nad 233 USD, kde po mnoho dnů konsolidovala.

Pak nastal silný odraz, který znamenal zhodnocení asi o 12 %. Nicméně setrvačnost expanze pozbyla očividně sil a zase tudíž hrozí rotace a návrat ceny k 233 USD. Že k tomu dojde naznačuje i denní indikátor RSI, kde je menší medvědí divergence. Vzhledem k zaváhání trhu bych si dovolil tvrdit, že je dost velká šance na uplatnění tohoto signálu.

Navíc objemy jsou poslední dobou nižší, než tomu bylo v předchozích 12 měsících. Je tu zkrátka znát klesající tendence. Jestli tedy pozitivní setrvačnost zcela selže, určitě akcie Microsoft zarotuje k nejbližšímu supportu.

Závěrem

Z hlediska fundamentální analýzy se akcii Microsoftu bezesporu daří. Vlastně je to takový stroj na peníze a díky aktuální situaci z toho společnost těží ještě více, než kdy dříve. Z pohledu technické analýzy ale akcie MSFT očividně ztrácí dech. Cena sice soustavně drží růstový kurz, ale objemy mají naopak klesající tendenci. Nějaká hlubší korekce se tedy dá v dohledné době očekávat, ale zatím nemáme k dispozici žádný jasný signál, který by něco takového avizoval.

Obchodujte s akciemi Microsoft u LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Biotechnologické akcie 2021: 3 nejlepší akcie výrobců vakcín proti Covid-19

Jak si vedou biotechnologické akcie Moderna, Pfizer a Johnson & Johnson? Rozbor akcií výrobců vakcín. Poznejte 3 nej biotechnologické akcie.

Číst dále

Cena akcie AMC od ledna vzrostla o více než 2554 %. Jak si vedou další meme akcie?

AMC akcie a další meme akcie jsou opět v hledáčku WallStreetBets. Které meme akcie jsou aktuálně v kurzu a vyplatí se do nich investovat?

Číst dále

Uranové akcie v roce 2021: 3 tipy na nejlepší akcie uranu

Fakta o uranu. Zjistěte, co hýbe cenou uranu a akciemi těžařských společností. Poznejte 3 aktuálně nejlepší uranové akcie - včetně cenového grafu.

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×