Bitcoin futures: Přelomový způsob investování do bitcoinu

Kdo dnes nezná Bitcoin, ten jakoby nebyl. Digitální kryptoměny jsou aktuálně velmi sledovaným a diskutovaným tématem. Aby taky ne.

Vždyť Bitcoin vyrostl za rok z $1 000 na $20 000 a zcela jednoznačně upevnil svou pozici nejvýnosnějšího aktiva posledních let.

Bitcoin je možné obchodovat přes termínované futures kontrakty jako tzv.bitcoin futures. První burzou, která oznámila, že plánuje vytvořit bitcoin futures kontrakt, byla CME Group.

Zlatá cesta Bitcoinu

Kryptoměny v čele s Bitcoinem neuniknou pozornosti žádného investora. Přestože se v posledním roce našla řada kritiků, kteří se o něm vyjadřovali dost skepticky, jeho cena od té doby vzrostla o více než 700 %.

Podle mnohých je Bitcoin jasnou investiční bublinou, jeho vysoká hodnota je uměle vyspekulovaná a absolutně ničím nepodložená. Bitcoin je podle nich rizikový nástroj, který má ve své historii podvody a manipulaci. To prý dokazuje i samotný průběh ceny – Bitcoin prakticky neustále posiluje a jakákoliv drobná korekce, je okamžitě vykoupena.

Za poslední měsíce Bitcoin překonal tři důležité mety. V polovině října 2017 se poprvé ocitl nad hladinou $5 000, o týden posílil na $6 000 a na začátku listopadu poprvé překonal $7 000. Takto přímočarou cestu k vrcholu nemá za sebou žádný jiný investiční produkt.

Bitcoin futures na CME Group

Posledním stimulem pro další růst ceny této digitální kryptoměny bylo oznámení americké burzy CME Group, že ve čtvrtém čtvrtletí hodlá zahájit obchodování s termínovanými kontrakty, tedy vytvořit futures na Bitcoin.

CME nabízí světově největší trh s futures kontrakty. Obchoduje populární indexové futures jako kupř. e-mini S&P 500 (ES) nebo e-mini Nasdaq 100 (NQ), nebo futures na energie, kupř. ropné futures Crude Oil (CL).

Nově oznámené Bitcoin futures jde na ruku poptávce zákazníků, kteří si přejí obchodovat oblíbenou kryptoměnu přes regulované trhy. Skutečnost, že světově nejsilnější derivátová burza chce vytvořit futures na Bicoin dokazuje, že se softwarovým aktivem do budoucna počítá a věří mu. Zavedení regulovaného futures zcela jistě posílí legitimitu této kryptoměny.

Obchování Bitcoin futures bylo zahájeno na konci roku 2017. K zavedení termínovaného futures bude potřeba souhlasu regulátorů, který musí CME získat během několika málo měsíců.

Cena Bitcoin futures bude kótována v amerických dolarech a k vypořádání bude docházet formou hotovosti. Pro zvýšení transparentnosti se CME chystá vytvořit i Real Time Bitcoin Index (BRTI), který by měl reprezentovat „spotovou“ cenu Bitcoinu. Jeden futures kontrakt bude obsahovat pět Bitcoinů. Minimální pohyb trhu bude představovat ztrátu nebo zisk $25. Tento futures tak bude rozhodně patřit mezi ty nejdražší.

Bitcoin futures - nový způsob jak investovat do bitcoinu a proč je tak zajímavý a žádaný mezi investory.

Budoucnost bitcoinu po zveřejnění Bitcoin futures

Cena Bitcoinu se v posledním roce více než zesedminásobila. Jeho současná tržní kapitalizace aktuálně přesahuje hodnotu 110 miliard dolarů.  Po zveřejnění zprávy o možném futures na Bitcoin se trh vyšvihl na další nové maximum a velmi pravděpodobně bude ve své jízdě pokračovat dál.

Zatímco jedni na něj hledí skrze prsty, druzí mu naplno věří a staví na něm kariéru. Bitcoin je fenomén moderní internetové doby a možná ho čeká stejně slavná budoucnost jaká potkala samotný internet.

Vytvořením  Bitcoin futures umožní do Bitcoinu investovat nejen běžným retail traderům, ale především institucionálním investorům, investičním bankám nebo fondům. Tyto subjekty se mu zatím vyhýbají z důvodu nízké transparentnosti a nulové regulace.

Prozatím existovalo jen několik málo burzovně obchodovaných ETF, které trackují cenu Bitcoinu. Jinak byla nabídka burzovních Bitcoin instrumentů značně omezená, a proto i institucionálních peněz je v aktuální tržní kapitalizaci Bitcoinu jen nepatrné množství.

Bitcoin Futures přes LYNX

Aktuálně už existují dvě burzy, kde je možné obchodovat futures na Bitcoin. První z nich, která termínový kontrakt nabídla veřejnosti, nakonec nebyla CME ale CBOE.

CME group se přidala o týden později. Nyní se ozývá i burza NASDAQ a plánuje nabídnout svůj Bitcoin futures.

Specifika jednotlivých konraktů se liší. Ten na CME má expozici 5 x větší než na CBOE. Jeden konktrakt odpovídá pěti bitcoinům. Na CBOE odpovídá jeden konktrakt jednomu bitcoinu.

Jeden tick na CBOE předstvuje změnu ceny o 10 dolarů, na CME jeden tick odpovídá změně o 25 dolarů.

Liší se i maržové požadavky. Kontrakt na CME je maržově náročnější a vyžaduje větší kapitál. Na obou burzách se futures na bitcoin rolují na měsíční bázi.

Oba kontrakty je možné obchodovat u LYNX.

Podrobná specifika jednotlivých kontraktů se můžete dočíst v samostatném článku.

Obchodujte Futures s LYNX

LYNX zajišťuje nákup a prodej futures za extrémně výhodných podmínek s podporou špičkových nástrojů. Přístup na trhy po celém světě zahrnuje obchodování futures na indexy jako e-mini S&P (ES), Dow Jones (YM), Nasdaq (NQ), DAX (FDAX) a další.

DAX futures
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05