Bitcoin: Praktický průvodce & odpovědi na 13 zásadních otázek

Bitcoin je nejznámější virtuální měnou na světě. Udrží si Bitcoin svůj královský status i nadále?Bitcoin a další virtuální měny se staly fenoménem moderního světa a pomalu způsobují revoluci v tom, jakým způsobem uvažujeme o penězích a o jejich hodnotě.

Bitcoin, který původně vznikal jako akademický projekt, se během pár let dostal na první stránky snad všech investičních magazínů a jeho dosah přesáhl hranice finančního odvětví. Během jediného roku vzrostl o tisíce procent a zapsal se do historie jako jedno z nejvýnosnějších aktiv všech dob.

Měna, která nepatří žádnému státu, nepodléhá regulaci a kterou vytvořil někdo, koho se dosud nepodařilo vypátrat.

Abychom vám usnadnili vstup do tohoto neznámého světa, připravili jsme pro vás praktický bitcoin průvodce, který vám odpoví na 13 základních otázek ohledně bitcoinu i kryptoměn obecně.

Co je to virtuální měna?

Virtuální měna (někdy také digitální měna) je typ neregulované měny, která je vydávána a obyčejně i kontrolována jejími vývojáři a používá se k placení uvnitř specifické virtuální sítě. Jde o digitální reprezentaci peněz, kterou ale nevydává a nekontroluje centrální banka ani jiné veřejné autority. Virtuální měny nutně nemusí být navázané na klasické měny, ale jsou akceptovány jako prostředek směny. Uchovává se pouze v elektronické podobě.

Co je to kryptoměna?

Kryptoměna je druh digitální (virtuální) měny, která je založena na kryptografii (šifrování). Díky tomu ji nelze padělat, falšovat ani jakkoli manipulovat. K ověření transakcí využívá řetězení digitálních podpisů (tzv. blockchain).

Kryptoměny se vyznačují minimálními transakčními náklady, rychlostí, transparentností a snahou o decentralizaci finančních přenosů.

Využívají se k nákupu reálného zboží nebo služeb, případně slouží jako investiční instrument. Kryptoměny jsou podmnožinou digitálních měn, často označované jako alternativní měny (tzv. altcoiny).

Investice do kryptoměn

Kryptoměny se používají nejen jako internetové platební médium ale také jako investiční nástroj. Poté mluvíme o tzv. investici do kryptoměn. Především pokud jde o bitcoin, nejznámější krytpoměnu. Můžeme říct, že v poslední době díky svému růstu přitáhl bitcoin velkou pozornost jak investičních stratégů a specialistů tak i méně zkušené veřejnosti.

Bitcoin a další kryptoměny se obchodují na specializovaných burzách podobně jako forexové páry. Jde o trhy, které jsou necentralizované a (téměř) neregulované, a proto i nebezpečné. Investování do bitcoinu nebo jiných kryptoměn se obecně považuje za velmi rizikové z důvodu vysoké volatility a nestability trhu.

Co je bitcoin?

Bitcoin je kryptoměna založená v roce 2008 neznámou osobou nebo skupinou lidí, používající pseudonym Satoshi Nakamoto. Bitcoin se začal se používat v roce 2009, kdy byl její zdrojový kód vydán jako open-source software. Každý jednotlivý Bitcoin je v podstatě počítačový soubor, který je uložen v aplikaci „digitální peněženka“ na smartphonu nebo počítači. Lidé mohou posílat bitcoiny (nebo jejich část) do vaší digitální peněženky a vy můžete bitcoiny posílat jiným lidem. Každá transakce je zaznamenána ve veřejném seznamu zvaném blockchain.

Bitcoin (BTC) je nejznámější a nejrozšířenější digitální kryptoměna a zároveň také internetová platební síť, ve které se tato měna používá. Založena byla v roce 2008 osobou nebo skupinou osob nesoucí pseudonym Satoshi Nakamoto. Jednotka bitcoinu je označovaná jako mince (1 BTC), která má osm desetinných míst. Desetinná jednotka je označována jako satoshi.

Bitcoin je vytvořen s důrazem na absolutní decentralizaci a nikdo nemůže měnu ovládat či jakkoliv ovlivňovat (kupř. způsobovat inflaci vydáváním nových bankovek). Celkový počet vydaných bitcoinů je předem znám – bude jich 21 milionů. V bitcoinové síti neexistuje žádná přední autorita ani centrální bod a nikdo, kdo by měl větší vliv než ostatní účastníci sítě. Vše funguje „na principu většiny“.

Kryptoměna bitcoin umožňuje převádět platby komukoliv na světě během několika vteřin. Ověřování transakcí a vydávání (tzv. těžba) nových bitcoinů se děje uvnitř sítě za pomocí sofistikovaných algoritmů. V každý okamžik probíhá v síti velké množství transakcí, které se ověřují a sdružují do tzv. bloků. Bloky v řadě dávají dohromady řetězec označovaný jako blockchain. Blockchain je jakási databáze všech transakcí, ve které se prověřují příchozí platby, a která zajišťuje nemožnost měnu padělat či odcizit.

Hlavní výhody Bitcoinu

Unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace a nikdo nemůže ani nikdy nebude moci měnu nějak ovlivňovat jako je tomu u měn klasických, kde má centrální banka zásadní vliv. Bitcoin je měnou, kterou lze díky internetu použít všude na světě a díky digitalizaci umožňuje rychlé mezinárodní platby.

Bitcoin je zároveň měnou, která je do velké míry anonymní, protože k odesílání a přijímání peněz se používají bitcoinové adresy. Ty neobsahují žádné informace o jejím majiteli. Bitcoinová adresa je 34 místný kód, který kombinuje alfanumerické znaky. Dřívější výhodou bitcoinu byly i relativně malé transakční náklady (v řádech centů).

Nyní se poplatky již zvyšují až na několik dolarů, takže nyní bitcoin není příliš vhodný pro malé platby. I proto začínají vznikat jiné kryptoměny, které by měly transakční náklady výrazně zredukovat.

Vývoj ceny bitcoinu

Bitcoin byl založen v roce 2009 a až do roku 2010 byla jeho hodnota prakticky nulová. Povědomí o bitcoinu měla pouze malá skupinka lidí.

Historicky první obchod s bitcoinem se uskutečnil v květnu 2010, kdy si maďarský programátor koupil za 10 000 mincí dvě pizzy. V roce 2013 cena bitcoinu poprvé překročila 1000 USD, ale velmi záhy spadla na polovinu. Mezi lety 2013 a 2017 se bitcoin dostal více do povědomí veřejnosti především díky širší akceptaci retailovými obchodníky, kteří bitcoin přijímali jako platidlo.

Bitcoinem bylo možné platit na internetu zboží nebo služby stejně jednoduše jako platební kartou. Ve větším měřítku začaly vznikat bitcoinové burzy, šířily se zprávy o jeho možné regulaci, o zákazech obchodování nebo o podvodech s ním spojených. V 2016 si začala bitcoinu všímat širší investorská veřejnost a v roce 2017 bitcoin zažil extrémní nárůst na téměř $20 000 za minci.

V říjnu a listopadu 2017 bitcoin trhal jeden cenový rekord za druhým a během několika týdnů byl schopen vyšplhat o několik tisíc dolarů směrem nahoru. 29. listopadu překonal poprvé hranici $10 000 a o pár hodin později vyrostl nad $11 000. Parabolický vývoj ceny bitcoinu byl často komentován a přirovnáván k tulipánovému šílenství ze 17. století. Stále častěji přicházela varování o blížícím se krachu.


Graf zachycující vývoj ceny bitcoinu od začátku roku 2017 doteď (20.3.2020) – Zdroj: tradingview.com

Cenový boom a rostoucí popularita obchodování s bitcoinem vedla k tomu, že bitcoinové burzy přestaly přijímat nové žádosti o otevření účtu. Opakovaně se objevovala prohlášení o cenových bublinách na bitcoinu a jeho brzkém pádu. I přes řadu negativních ohlasů spustily na konci roku 2017 americké derivátové burzy CBOE a CME obchodování bitcoin futures.

V posledních týdnech roku 2017 pak cena bitcoinu prudce spadla a ustálila se kolem 40 %. Odhady na téma, jaká by měla do budoucna být jeho cena, se výrazně liší. Někteří tvrdí, že jeho reálná hodnota je nula, jiní tvrdí, že jeho cena bude jednou milion dolarů za minci.

Začátkem roku 2018 se cena bitcoinu propadla na hodnotu 11000 USD a během roku postupně klesla až na polovinu této hodnoty a v posledních měsících roku 2018 se propadla dokonce pod 4000 USD.

Vývoj ceny bitcoinu směrem vzhůru započal začátkem roku 2019, v dubnu 2019 se opět dostal nad hranici 5000 USD, v květnu se dostal nad 8000 USD, v červnu dokonce nad 10000 USD a v červenci i nad 11000 USD. Nyní jeho cena přešla do býčího trendu a v součanosti (únor 2020) se obchoduje za cca 9800 USD.

Zaujal vás bitcoin?

Zjistěte více o možnostech obchodování bitcoin u LYNX. K dispozici jsou bitcoinové akcie,  bitcoinové ETN (Bitcoin Tracker One, Bitcoin Tracker Euro) a také bitcoin futures na burzách CME a CBOE.

Bitcoin - investování do bitcoinu

Jak platit bitcoinem?

Bitcoinem můžete platit stejně jednoduše a rychle, jako když odešlete email. Z bitcoinové peněženky odesílatele dojde ke stržení požadovaného množství bitcoinů, které se připíší do peněženky příjemce. Uvnitř sítě dochází ale k sofistikovanému ověřování pravosti transakce tak, aby bylo zajištěno, že jednou utracené peníze nemohou být použity znovu nebo že někdo nemůže utratit peníze, které mu nepatří.

Princip bitcoinové transakce

Jádrem bitcoinu je tzv. blockchain, který si lze představit jako jednu velkou účetní knihu, která zaznamenává všechny prověřené transakce. Při každém zaslání platby odesílatel posílá částku, cílovou adresu a zároveň s tím i speciální digitální podpis, který je vždy unikátní pro každou transakci. Celé síti tak říká, jak by se měla účetní kniha změnit a podepisuje tuto žádost matematicky zašifrovaným podpisem.

Bitcoin mince

Jednotlivé uzly (počítače napojené v síti) mají přístup k účetní knize a ví o všech předchozích transakcích. Pravost každé nové transakce ověřují tím, že se snaží rozšifrovat podpis. K tomu řeší složitou matematickou úlohu, jejímž řešením je zašifrovaný nový blok. Ten pak obsahuje informaci o nově příchozích platbách a kopii všech předchozích bloků. Jakmile příslušný uzel najde řešení úlohy, obešle ostatní, ty zkontrolují správnost procesu a aktualizují si účetní knihu podle něj.

Uzel, který řešení najde a transakci ověří, si ponechává transakční poplatky a zároveň dostává odměnu za potvrzení celého bloku získáním nových bitcoinů. Tímto způsobem dochází k „těžení bitcoinů“. O tom, který uzel řešení najde a získá bitcoiny, rozhoduje náhoda.

Jak těžit bitcoin?

Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinůTěžba bitcoinů je jediný a předem daný způsob emise nových bitcoinů do oběhu. Jedná se o velmi komplikovaný a výpočetně náročný proces, který vyžaduje kvalitní a výkonný hardware, který pracuje prakticky nonstop. Těžení bitcoinů není v podstatě nic jiného než ověřování transakcí v bitcoinové síti.

Vzhledem k tomu, že bitcoin je plně decentralizovaný, neexistuje tu žádná instituce (banka), která by ověřovala a kontrolovala správnost transakcí. Tu si musí zajišťovat účastníci sítě sami. Těm, kdo ji zajišťují, se říká těžaři (mineři). Těžařem může být každý, kdo chce a kdo má potřebnou hardwarovou výbavu.

Každý těžař má k dispozici aktuální kopii blockchainu, jakési „účetní knihy“, ve které jsou zaznamenané všechny ověřené transakce a je neustále připojen k bitcoinové síti pomocí internetu. Těžař má za úkol nově provedené (ještě neověřené a nezaúčtované) transakce rozšifrovat a uložit do nového bloku.

Protože bitcoinové transakce probíhají neustále, každý těžař řeší jiný blok a ověřuje tak trochu jiné transakce. Ten, kdo vyřeší úlohu nejrychleji, vyhrává a dostává odměnu.

Těžař, kterému se podařilo nalézt a vytvořit nový blok transakcí, dostává zaplaceno ve formě poplatků za prověřené transakce a odměnu za potvrzení bloku. Ta je aktuálně nastavěna na 12,5 BTC. V průběhu času se těžení bitcoinů stává stále pomalejší a obtížnější.

Má těžení bitcoinu smysl?

Vedle přímého nákupu je těžba bitcoinů jediným způsobem, jak získat bitcoiny, se kterými lze následně obchodovat nebo platit zboží či služby. Pro někoho ale může těžba bitcoinů představovat hlavní zdroj obživy.

Vzhledem k tomu, že těžba bitcoinů se díky výkonosti sítě neustále zpomaluje, má jeden člověk velmi nízkou šanci na to, že rozšifruje požadovanou úlohy a získá nové bitcoiny. Proto se těžaři sdružují do těžebních poolů, nebo tzv. bitcoin farem, kde každý pracuje na jiném úkolu a vzájemně si posílají aktualizace o provedené práci. Podaří-li se někomu transakce ověřit a najít další blok, vytěžené bitcoiny se rozdělí do celé skupiny.

Bitcoin farmy

Bitcoin farmy jsou místa, kde se téží Bitcoin pomocí vysoce výkonného hardware.

Bitcoinové farmy jsou rozsáhlá sdružení počítačů, které společně řeší požadované úlohy a těží bitcoin. Jedná se o velké fabriky s mnoha speciálně upravenými procesory a grafickými kartami.

Největší bitcoin farmy se aktuálně nacházejí v Číně. Bitcoin farmy se potýkají s několika problémy. Jedním z nich je neustále náročnější proces bitcoin vytěžit – obrovská spotřeba elektrické energie se nelíbí státním autoritám, které chtějí bitcoinové farmy omezit nebo zakázat či tvrdě zdanit.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Co je bitcoin pěněženka?

Bitcoiny je možné uchovávat ve virtuálních peněženkách na příslušných adresách, které dostaly označení „Bitcoin peněženky„. Bitcoinové platby pak probíhají tak, že uživatel zadá požadovaný počet bitcoinů a vyplní adresu, na kterou je chce odeslat.

Princip je prakticky stejný jako odeslání emailu. Rychlost vyřízení transakce je v řádech vteřin a příjemce tak platbu obdrží okamžitě. Bitcoinové peněženky mohou být buď plně online na webu, v chytrém telefonu, případně je možné mít i hardwarové řešení, které připomíná USB disk.

Jak funguje bitcoinová peněženka?

Bitcoinová peněženka je specializovaný software pro správu a převod bitcoinů. Podobně jako normální peněženka obsahuje různé přihrádky a různé kapsy, má bitcoinová peněženka různé adresy. Ta slouží stejně jako číslo bankovního účtu.

Potřebujete-li poslat někomu bitcoin, stačí zadat jeho adresu a požadovaný počet mincí. Po odeslání proběhne transakce bitcoinovou sítí, kde ji ověří těžaři a zapíší do blockchainu.

Jak koupit bitcoin?

Bitcoin bankomaty jsou automatizované směnárny mezi hotovostí a digitální měnou.

Bitcoiny lze získat vedle těžení jejich přímým nákupem, případně tím, že vám bude někdo bitcoinem platit za zboží či služby, které nabízíte.

Nakoupit bitcoin lze třemi způsoby.

Bitcoin můžete nakoupit buď

 • v online směnárně (kupř. coinbase, simplecoin apod.);
 • ve speciálních bankomatech;
 • na specializované burze označované jako kryptoburza.

Pro nákup bitcoinu potřebujete vždy mít nejprve zřízenou bitcoinovou peněženku a v ní konkrétní adresu, na kterou bitcoin chcete zaslat.

Jak investovat do bitcoinu?

Existuje velké množství bitcoinových burz a neustále vznikají burzy další. Bitcoinové burzy slouží především jako místa pro investování do bitcoinu a případně do dalších kryptoměn. Bitcoinové burzy se liší svojí kvalitou, věrohodností, likviditou a nakonec i cenou, za kterou je možné bitcoiny koupit.

Bitcoinová burza v podstatě připomíná obchodní platformu s rozhraním pro nákup nebo prodej kryptoměn. Bitcoin se totiž mnohem více než k placení využívá právě jako investice nebo spekulace. Na bitcoinové burze je možné směnit klasické peníze (hlavně dolary a eura) za bitcoiny nebo jiné kryptoměny.

Bitcoinové akcie

Vzhledem k tomu, že bitcoinové burzy jsou méně regulované než klasické burzy, je zde investování riskantnější.

Alternativou bitcoinových burz jsou instrumenty, které se obchodují na klasických regulovaných burzách ve formě akcií nebo ETF.

Bitcoinové akcie jsou v podstatě klasické akcie tak jak je známe.

Jedná se o cenné papíry vydávané společnostmi, které jsou nějakým způsobem navázané na bitcoin jako takový nebo technologii s ním spojenou.

Jde např. o softwarové firmy, které se zabývají vývojem blockchain technologií, konzultační firmy, které se specializují na poradenství ohledně ICO (inicial coin offering) apod.

Akcie takových firem se obchodují na burze NASDAQ nebo na OTC trzích jako pink sheet tituly.

Přehled 3 nejoblíbenějších bitcoinových akcií naleznete v článku věnujícím se investicím do bitcoinu zde.

Bitcoinové ETF

Bitcoinové ETF jsou akcie fondů, které nakoupily bitcoin a vydaly své cenné papíry.

Cena akcií tak opisuje vývoj ceny bitcoinu, ale protože se jedná o burzovní instrument, je zajištěna vyšší míra regulace a eliminace rizika.

Bitcoinové ETF má všechny náležitosti ETF trhů. Důležitý je prospekt, který popisuje detaily příslušného ETF, způsob jeho ocenění, kapitalizaci emitenta, měnu ve které lze titul obchodovat a další.

Bitcoin ale není jediná kryptoměna, na kterou lze obchodovat ETF.

Ethereum, druhá nejkapitalizovanější kryptoměna, má už svůj ETF protějšek taky.

Více o bitcoin ETF naleznete v podrobném článku zde.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Bitcoinové ETN

U LYNX je možné obchodovat dva bitcoinové produkty.

 • Bitcoin Tracker One
 • Bitcoin Tracker Euro

Jedná se o veřejně obchodované ETN, které je emitováno společností XBT Provider sídlící ve švédském Stockholmu. Ta vytvořila vůbec první burzovně obchodovaný instrument opisující cenu bitcoinového indexu – Bitcoin Tracker ONE. Tento instrument se obchoduje ve švédských korunách (SEK).

Po úspěchu švédského trackeru vydalo XBT Provider druhý ETN – Bitcoin Tracker Euro, který se obchoduje v eurech.

Tyto ETN mají jako podkladové aktivum Bitcoin oceněný v amerických dolarech – tedy „měnový pár“ BTC/USD.

Bitcoin se tradičně obchoduje obdobně jako měnový pár nejen proti USD, ale i proti řadě jiných měn (např. proti euru BTC/EUR či proti japonskému jenu BTC/JPY), případně i proti jiným kryptoměnám jako je Ethereum (ETH/BTC).

Co to je ETN?

Bitcoin Tracker One je produkt spadající do kategorie ETN – Exchange Traded Note. Svou podstatou se jedná o produkt velmi blízký známějším ETF, neboli burzovně obchodovaným fondům.

ETN i ETF mají společné to, že opisují cenu podkladového aktiva. Jsou oblíbené díky nízkým nákladům a zejména protože se obchodují na centralizovaných a regulovaných burzách.

Liší se však strukturou. ETF má v portfoliu přímo nakoupené cenné papíry, jejichž cenu opisuje. Oproti tomu ETN se spíše podobá dluhopisu, který opisuje cenový vývoj podkladového aktiva. Nedochází zde k žádným kupónovým platbám, na které jsou investoři u dluhopisů zvyklí. Důležité je posoudit kredibilitu společnosti vydávající tyto produkty, jelikož se investor vystavuje riziku úpadku tohoto emitenta.

Vzhledem ke své struktuře mabízí ETN často nižší tracking error neboli odchylku od podkladového aktiva. Jinými slovy – obecně by se dalo říci, že ETN opisují přesněji cenový vývoj podkladu.

Charakteristiky Bitcoin Tracker

Bitcoin Tracker One opisuje vývoj páru BTC/USD. Směnný kurz je získán průměrem cen z bitcoinnových burz jako je Bitfinex, Bitstamp a GDAX, které poskytují základní referenční data. Výsledný průměr je dále převeden do švédských korun, respektive do eur.

Bitcoin Tracker One je nepákový produkt postavený na certifikátech. Jeho multiplikátor je 0,005, což znamená, že změna ceny bitcoinu na páru (BTC/USD) o $1 000, bude mít za následek změnu ceny trackeru o $5. U Bitcoin Tracker Euro je multiplikátor desetkrát větší.

Oba produkty jsou neinverzní. Zvýší-li se cena bitcoinu, zvýší se proporčně i cena ETN.

Tyto instrumenty nemají žádnou dobu expirace. Roční poplatek za správu fondu činí 2,5 %.

Obchodují se na burze Nasdaq Nordic ve Stockholmu pod ISIN SE0007126024 (Bitcoin Tracker One) a SE0007525332 (Bitcoin Tracker Euro). První zmíněný se obchoduje ve švédských korunách a druhý v eurech. Ticker je BITCOINXB.

Společnost XBT Provider se neotevírá žádným tržním rizikům a veškerá likvidita vydaných ETN je plně kryta hodnotou nakoupených bitcoinů. Prospekty k oběma ETN produktům jsou schváleny švédskými regulatorními úřady a jsou primárně listovány na švédské burze Nasdaq Nordic ve Stockholmu.

Společnost XBT Provider je součástí skupiny KnCGroup, švédské organizace, která je světovým lídrem v těžbě této kryptoměny.

Proč obchodovat Bitcoin přes ETN?

Jedna z hlavních předností je jednoduchost. Vzhledem k tomu, že cenné papíry jsou listovány na švédské burze, jsou obchodovány stejným způsobem jako švédské nebo jakékoliv jiné akcie. Při obchodování vidíte v portfoliu počet nakoupených nebo prodaných kusů a můžete snadno sledovat vývoj ceny. Obchodovat se dá ale pouze během obchodních hodin.

Pro většinu investorů je hlavní předností bezpečnost. Vzhledem k tomu, že produkty emitované společností XBT Provider mají souhlas nejvyššího regulatorního orgánu (Swedish FSA) a jsou kótovány na centralizované burze Nasdaq Stockholm. Vzhledem k četnosti problémů na bitcoinových trzích se jedná o klíčovou charakteristiku.

Obchodování Bitcoinu přes LYNX

LYNX umožňuje obchodovat tyto ETN v obou měnách. Pro vyhledání ETN postupujte v platformách LYNX následovně:

 • zadejte ticker BITCOINXB
 • zadejte ISIN SE0007126024 (SEK kotace) nebo ISIN SE0007525332 (EUR kotace)

Zvolte si kotaci v SEK nebo EUR a jako typ instrumentu vyberte akcie.

Důležité je mít na paměti likviditu těchto ETN. Podle dostupných informací na stránkách Švédské burzy SFB je titul ve švédských korunách několikanásobně likvidnější.

Vývoj cen tohoto ETN najdete volně na webu např. na stránkách Bloomberg.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně obchodování bitcoinového ETN se nás neváhejte obrátit na bezplatné lince 800 877 877.

Bitcoin futures

Bitcoin futures je třetí možnost, jak obchodovat bitcon na klasických regulovaných burzovních trzích.  Jedná se o termínovaný kontrakt, který opisuje „spotovou“ cenu bitcoinu. První, kdo umožnil obchodování s termínovaným futures kontraktem, byla americká burza CBOE. O týden později pak největší derivátová burza CME rovněž spustila obchodování s futures na bitcoin.

Specifika jednotlivých futures kontraktů se liší a více o nich se dozvíte v článku o bitcoin futures zde.

LYNX TIP: Podívejte se na webinář o tom, jak obchodovat intradenně bitcoin futures

Výhody burzovně obchodovaných instrumentů navázaných na bitcoin

Hlavní výhodou burzovních instrumentů navázaných na bitcoin je jejich vyšší míra regulace a vyšší ochrana pro investora. Zatímco bitcoinové burzy mohou být útokem hackerů, mohou zkrachovat nebo se dostat do finančních problémů, u tradičních burz je toto riziko výrazně redukováno. Trader/investor má větší jistotu, že jeho pozice jsou ochráněné.

Další výhodou je zajištění likvidity pro výstupy z pozic. Bitcoinové burzy, vyjma těch vyhlášených, mají velmi nízké volume a likvidita na první ceně je mizivá. To může být problém v případě, kdy ceny budou prudce padat a bude potřeba se pozice zbavit. Nemusí být nikdo, kdo by ji chtěl koupit.

Taková pozice pak může skončit na nule, případně (je-li páková) i v záporu. Opět je zde vyšší riziko. Volatilita bitcoinu je u burzovních futures ošetřena limitními pohyby, takže se nestane, aby cena spadla nebo vyrostla příliš rychle za příliš krátkou dobu, tak jako se to děje u bitcoinu samotného běžně.

Co je hodnota bitcoinu?

Hodnota bitcoinu není v žádném případě ustálená na nějaké průměrné hodnotě, bitcoin není stabilní měnou a nedokáže si dlouhodobě udržet svou hodnotu. Bitcoin je ovšem samostatnou a zcela nezávislou měnou na tradičních měnách (dolar, euro atd.). Volatilita bitcoinu se mění jako na horské dráze a tak nelze předem odhadnout, jak se bude cena vyvíjet.

Hodnota bitcoinu se utváří pouze na základě poptávky a nabídky na trhu. Bitcoin není kryt žádnou komoditou (zlato, stříbro) a jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že se s ním jednou v budoucnu bude běžně platit.

Hodnota bitcoinu se ovšem liší. Na různých bitcoin burzách (místa, kde se bitcoin nakupuje) je rozdílná a to z toho důvodu, že jde o decentralizovaný trh, podobný forexu. Neexistuje tak žádné jednotné místo, kde by střetávala celková nabídka a poptávka, nelze tak kupř. sledovat informace o obchodovaných objemech.

Níže je příklad grafu s údaji o hodnotě bitcoinu:

 

Kurz bitcoinu a graf vývoje ke dni 20.3.2020 – zdroj: Coinmarketcap.com

Jaká jsou rizika spojená s bitcoinem?

Bitcoin i bitcoinová síť je technologicky dost vyspělá a díky šifrování a je zajištěno, že platby probíhají bez problémů. Přestože kryptografie dosud nebyla prolomena, existují rizika, která s užíváním bitcoinu souvisí. Celá síť je online a je náchylná k útokům hackerů.

Z hlediska investování do bitcoinu, je riziková jeho nestabilita a extrémní volatilita. Není výjimkou, kdy kurz bitcoinu fluktuje v řádech několika desítek tisíc korun během několika málo hodin.

Dvojité transakce

Rizika spojená s bitcoinem - jsou opravdu natolik alarmující?

Vzhledem k tomu, že bitcoin je digitální médium, tak je náchylný k padělání formou duplikace, mnohem více než běžné peníze. Mohlo by se stát, že někteří lidé zmanipulují způsob placení tak, že zaplatí dvakrát stejným bitcoinem. Toto je označováno jako „double spending“ (dvojí platba). Řekněme že mám 1 bitcoin a chci vám ho poslat. Zároveň ho pošlu jako platbu retail obchodníkovi, u kterého jsem nakoupil zboží nebo služby. Obě platby se jako nezaúčtované odešlou do sítě pro ověření.

Jak toto bitcoin řeší?

Pakliže by se stalo, že proces ověření obou plateb proběhne ve stejný okamžik, obě platby se budou jevit jako validní. Blockchain se v takovém případě rozštěpí na dvě větve a začíná závod o to, která větev první potvrdí další blok čekajících transakcí. Ta první vyhrává a druhá platba se tak stornuje. V případě, že obě větve objeví a potvrdí další blok ve stejný moment, opět začíná závod o to, která potvrdí ten následující a princip se opakuje.

Kvantové počítače – hrozba pro bitcoin?

Bitcoin a kvantové počítače - představují riziko pro bitcoin?Bitcoin má dvě důležitá bezpečnostní opatření, která slouží jako ochrana proti jeho kopírování, krádež nebo padělání. Obě jsou postavené na kryptografickém protokolu, který využívá složité matematické funkce (eliptické křivky, faktorizace) a je velmi složité rozšifrovat. Druhou obranou jsou hashovací algoritmy. Začínají se ale ozývat hlasy, že kvantové počítače, které by se měly ve větším měřítku začít využívat během následujících 10 let, mohou kryptografii bitcoinu nabourat.

Proti tomu ale stojí tvrzení, že do nástupu kvantových počítačů se kryptografie bitcoinu natolik rozvine, že ji nebude možné ani pomocí těchto strojů rozbít. Bitcoinová komunita samozřejmě nelení, ale aktivně se o síť, zdrojové kódy a blockchain protokol, stará. S rozvíjející se technologií, která je na jedné straně hrozbou, se rozvíjí i schopnost obrany a bezpečnosti.

Nevýhody bitcoinu a kontroverze

Nevýhodou je i to, že při platbě bitcoinem není možné platbu stornovat a pakliže omylem zašlete bitcoiny na špatnou nebo neexistující adresu, peníze jsou navždy ztraceny. Stejně tak ztracená bitcoinová peněženka nebo ztracené heslo u soukromého klíče – neexistuje způsob, jak jej obnovit a všechny peníze jsou navždy pryč. Nestabilita kurzu, náchylnost k útokům a nevratnost transakcí nejsou jedinými faktory, proč je bitcoin kritizován.

Vzhledem k tomu, že bitcoinové transakce jsou do určité míry anonymní, lze je dobře využívat pro financování trestné a kriminální činnosti. Jejich zneužití pro nelegální účely bývá hlavním důvodem pro snahu vlád světa bitcoin více regulovat a obchodování s ním usměrnit.

Jaká je regulace bitcoinu?

Daňové úniky, praní špinavých peněz, financování kriminální činnosti a další nekalé praktiky vedou státy k takovým krokům, že se snaží bitcoin regulovat nebo mu alespoň nastavit hranice, v jakých může být používán. Regulace bitcoinu je ale zatím velkým problémem, protože měna je decentralizovaná a z principu neregulovatelná.

Bitcoin a regulace

V roce 2015 označila americká komise pro komoditní obchody (CFTC) bitcoin jako komoditu a bitcoinové burzy musejí od té doby registrovat své obchody Německo od roku 2013 uznává bitcoin jako oficiální virtuální měnu. Stejně tak i Japonsko, které je velkým průkopníkem a podporovatelem bitcoinu.

Jižní Korea nedávno oznámila, že se chystá zakázat obchodování s kryptoměnami. Ale nakonec slevila a oznámila, že obchodování s kryptoměnami pouze usměrní. Aktuálně se diskutuje možný zákaz obchodování s kryptoměnami v Rusku.

Jakým způsobem nakonec dojde k regulaci a jak bude zákonná úprava na úrovni jednotlivých vlád a států vypadat je nejasné.

Co znamená rozdělení bitcoinu?

Bitcoin v průběhu času ukázal vedle svých silných stránek i několik slabin (např. přetížení sítě a pomalé transfery plateb), díky čemuž vznikly jeho určité odnože.  Jistá část bitcoinové komunity se oddělila, a protože zdrojové kódy pro bitcoin jsou volně dostupné, došlo k jejich úpravě. Technicky se takovému odštěpení říká „fork“.

Bitcoin fork

Bitcoin fork je větev, která vyrůstá z klasického bitcoinu, ale upravuje jeho specifické parametry. Je-li bitcoin rychlostní dálnice, pak bitcoin fork jsou dálniční sjezdy vedoucí na vedlejší silnice. Účelem těchto forků je bitcoin vylepšit nebo upravit. Je-li dálnice plná a tvoří se kolona, je lepší sjet na vedlejší cestu.

Bitcoin Cash a Bitcoin Gold jsou nejpopulárnější forky klasického bitcoinu.

 • Bitcoin Cash vznikl jako reakce na příliš vytíženou databázi blockchainu, která měla za následek dlouhé ověřování plateb.
 • Bitcoin Gold se po čase oddělil z obavy centralizace a monopolizace velkými těžařskými farmami.

Jaká je budoucnost bitcoinu?

Jaká je budoucnost bitcoinu je velmi těžké odhadnout. Tábor je rozdělen na ty, kteří mu věří a na ty kteří nikoliv.

Ti kteří bitcoinu věří, tvrdí, že budoucnost má slibnou a argumentují tím, že jeho cena vždy dlouhodobě poroste, protože má v sobě zabudovaný deflační mechanismus. Bitcoinů nemůže být na světe nikdy více než 21 milionů a sama skutečnost, že je něco omezené, způsobuje cennost.

Dalším argumentem zastánců bitcoinu bývá fakt, že bitcoin se dokázal zapsat do historie a vyrůst na cenu, kam se nedostal žádný jiný investiční produkt nebo komodita. Je-li jednou něco takto oceněno, už nikdy to svou cenu neztratí, rozhodně ne absolutně.

A třetím faktorem pro slibnou budoucnost bitcoinu je jeho technologie. Blockchain, který nyní hýbe světem a prosakuje do dalších oborů, je unikátní technologie, dříve zcela neznámá.

Bitcoin 2018 - je stále atraktivní k investici? Anebo půjde jeho cena rapidně dolů?

Proti bitcoinu se argumentuje především tím, že má fundamentálně nulovou hodnotou. Zatímco zlato, stříbro nebo jiné cenné kovy mají své využití, využití bitcoinu je omezeno na platební síť a víru v jeho budoucnost. Zatímco akcie nese dividendy a dluhopisy nesou kupón, bitcoin nenese nic. Jeho hodnota je dána ryzí vírou v to, že jím bude možné v budoucnosti platit.

Proti bitcoinu mluví i nedostatečný legislativní rámec způsobený anonymitou jeho vlastnictví. Pro státní orgány a pro věřitele subjektů, které vlastní bitcoin, je toto velký problém. Bitcoin není z hlediska práva vymezen a pakliže někdo virtuální měny odcizí, není na koho se obrátit. Nedostatek zákonných úprav problematizuje i zachycení majetku ve formě bitcoinů v účetnictví.

A za třetí, bitcoin ztrácí lesk ve světle ostatních kryptoměn a jeho kapitalizace vůči jiným kryptoměnám výrazně klesá. Děje se tak především z důvodu nedostatečné rychlých transakcí a vysokých provizí, což je něco, co ostatní kryptoměny aktuálně řeší mnohem lépe.

Kde sledovat bitcoin novinky?

Bitcoin a další kryptoměny jsou stále velmi diskutovaným tématem a prakticky na denní bázi vychází nové informace a články, které informují o aktuálním dění.

Web bitcoin.org je domovskou stránkou pro bitcoin, která zároveň sdružuje komunitu kolem této měny.

Oblíbeným webem pro sledování ceny různých kryptoměn je coindesk.com.

Z českých a slovenských zdrojů, ktzeré se zabývají kryptoměnami, doporučujeme sledovat servery jako jsou Kryptoportal.cz, Kryptoportal.skCoinmagazin.czTrading11.com anebo Kryptomagazin.sk.

Zaujal vás bitcoin?

Zjistěte více o možnostech obchodování bitcoin u LYNX. K dispozici jsou bitcoinové akcie,  bitcoinové ETN (Bitcoin Tracker One, Bitcoin Tracker Euro) a také bitcoin futures na burzách CME a CBOE.

Bitcoin - investování do bitcoinu

Finanční krize kvůli cenovým bublinám. Je Bitcoin bublina rizikem?

Je na dohled nová finanční krize? ✅ Zjistěte, jak funguje vytváření cenových bublin a proč nás mohou ohrozit.

Číst dále

Bitcoin futures na CBOE a CME – specifika kontraktů

Jaká jsou specifika nových futures kontraktů na bitcoin, která se od prosince obchodují na amerických burzách CBOE a CME.

Číst dále
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05