Nejlepší blue chip akcie & ETF roku 2020

Akciový trh má rád technické termíny. Přezdívky, parafráze a zkratky mohou být pro mnoho lidí nesrozumitelné. A mnoho investorů chápe tyto termíny špatně, protože jen samy o sobě často nevysvětlují, jaký význam se pod nimi skutečně skrývá.

Technický žargon má smysl pouze tehdy, pokud všichni zúčastnění rozumí tomuto jazyku. To je dostatečný důvod, abychom se v následujícím článku podívali, co se skrývá pod notoricky známým termínem „blue chips“, a proč by měly být blue chips zajímavé pro každého investora.

Následně se podíváme, jaké jsou nejlepší akcie a ETF investující do blue chips v roce 2020.

Nejlepší blue chip akcie & ETF

Co to jsou blue chips?

Pozoruhodné na tomto výrazu je, že je ve skutečnosti úplně nevhodný, ale přesto se etabloval do obecného povědomí v průběhu mnoha desetiletí, jednoduše proto, že to zní tak elegantně.

Proč je tento termín nevhodný?

Protože blue chips jsou vlastně herní čipy s nejvyšší hodnotou v kasinech. A hazard by neměl mít s akciovým trhem vůbec nic společného. Tento termín však přežil dodnes a je také zajímavé, že koreluje s přezdívkou společnosti IBM, která je po několik desetiletí považována za blue chip par excellence a americkými investory často označována jako „Big Blue“. Modrá v přezdívce reflektuje barvu loga společnosti, nicméně v obou případech to již indikuje, jaký význam skrývá pojem „blue chips“.

Pojem blue chips definuje velké společnosti, které mají vysokou váhu na akciovém trhu, co se týče ročního obratu a tržní kapitalizace. Zpravidla se jedná o vlajkové lodě ekonomických indexů, jako je například S&P 500, Dow Jones, nebo DAX.

Jasná definice, jak velká společnost musí být, abychom již mohli hovořit o blue chip neexistuje. Velké společnosti na jednom trhu mohou být malé ve srovnání s velkými společnostmi na jiném trhu. Zajímavé je, že drtivá většina z 50 největších světových společností sídlí v USA.

Evropské akcie jsou zastoupeny v seznamu top 50 poměrně skromně. Takže akcie, které lze označit jako blue chips například na německém indexu DAX nebo britském FTSE 100, by v amerických indexech byli pouze malými hráči.

Čtěte také >> Nejlepší evropské dividendové akcie 2020

Proč investovat do blue chips?

Někteří investoři vnímají blue chips jako „nudné“ a vyhýbají se jim. Jejich argumentem zpravidla je, že tyto společnosti jsou příliš velké, aby byly vzrušující, a tudíž nelze očekávat žádné větší cenové pohyby. Toto tvrzení je více méně pravda, ale je to pouze jedna strana mince.

Je pravda, že u těchto titánů nelze očekávat roční tempo růstu v řádech desítek procent. A zažít situace, kdy akcie nějaké blue chip společnosti posílí za rok o 100 a více procent je prakticky vyloučené. Blue chips nejsou tím správným hřištěm pro spekulanty, ale pro investory, kteří nechtějí hazardovat, ale chtějí investovat svůj kapitál opatrně ve střednědobém až dlouhodobém horizontu a pomalu ho zhodnocovat.

A pro tuto skupinu investorů mají blue chips celou řadu výhod.

Výhody blue chips

  1. Nižší fluktuace akcií
  2. Dobrý dividendový výnos
  3. Obchodovatelné kdykoli na všech hlavních burzách
  4. Vysoká transparentnost rozvoje podnikání

Není náhodou, že hvězdní investoři jako je Warren Buffett, spoléhají zejména na blue chips a díky tomu během několika desítek let dosáhli zisků, o kterých se většině investorů jenom zdá. Blue chips rozhodně nejsou na trzích závodními auty, ale pohybují se pevně a stabilně, což je základ, na kterém chcete budovat své investiční portfolio.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Momentum a diverzifikace: Jak nejlépe investovat do blue chip akcií?

Podívejme se blíže na blue chips – titány světové ekonomiky. Samozřejmě i titáni mohou slábnout. Proto má smysl pravidelně sledovat tyto společnosti a zjistit, které vynikají z davu a mohou vyvinout zvláště silnou dynamiku.

Můžeme zjistit, která z těchto akcií porazila příslušný index blue chips v období šesti až dvanácti měsíců. Tím objevíme akcie s nejsilnější dynamikou pohybu i ve vašem portfoliu. Akcie, které slábnou, můžeme následně prodat a nahradit silnějším akciemi. A kromě toho by měl investor provést smysluplnou diverzifikaci tím, že do svého portfolia zahrne sudý počet blue chip akcií z několika velkých hospodářských oblastí.

V následujících odstavcích objevíte nejlepší blue chip akcie pro aktuální rok z následujících čtyř indexů:

1. Dow Jones – přední americký a světový akciový index.

2. DAX – přední německý a evropský akciový index.

3. Euro Stoxx 50 – přední evropský akciový index.

4. Nikkei 225 – japonský akciový index.

Záměrně jsme vynechali Čínu, která je nyní druhou největší ekonomikou na světě. Čínský akciový trh je však regulován a také je více vystaven politickým vlivům než jiné burzy. Ne nadarmo se Čína stále počítá mezi státy s rozvíjejícími se ekonomikami a rozvíjejícími se trhy. Bez ohledu na to, jak velké čínské společnosti jsou, stále se jedná o velmi spekulativní investici.

Jaké blue chips momentálně vyčnívají?

Jak vidíte z výše uvedeného, měli byste pravidelně kontrolovat pořadí nejlepších blue chips, protože samozřejmě všechna ocenění akcií jsou proměnná. Dobrý stav společnosti se může stát grandiózním, ale také stejně snadno nedostatečným. Z tohoto důvodu budeme pravidelně aktualizovat naše pořadí blue chips.

Nejlepší blue chip akcie indexu Dow Jones

Dow Jones Industrial Average je nejznámějším akciovým indexem na světě a pro mnoho lidí je symbolem akciového trhu vůbec. A to i přesto, že index obsahuje pouze 30 akcií. Těchto 30 akcií však patřilo tradičně mezi největší titány světové ekonomiky a jedná se o blue chips na Wall Street. Nikdo, kdo si chce vybudovat smysluplně diverzifikované portfolio, nemůže minout tuto vlajkovou loď americké ekonomiky bez povšimnutí.

1. Akcie VISA

VISA (ISIN: US92826C8394 – symbol: V – měna: USD), je obří světově uznávaná společnost vydávající kreditní karty. Již léta se vyznačuje rostoucími příjmy a zisky. Tato kontinuita je mezi investory dobře přijímána v nestabilním tržním prostředí a v době velké nejistoty. V souladu s tím je tato akcie na seznamu vítězů v indexu Dow Jones v roce 2019.

Srovnání výkonnosti akcie Visa a indexu Dow Jones. Zdroj: TradingView.

2. Akcie Microsoft

Společnost Microsoft (ISIN: US5949181045 – symbol: MSFT – měna: USD) se dokázala proměnit z růstové společnosti v high-tech sektoru na konzervativní společnost se stabilním růstem tržeb vysokým kapitálovým polštářem a extrémně silnou tržní pozicí.

Srovnání výkonnosti akcie Microsoft a indexu Dow Jones. Zdroj: TradingView.

3. Akcie Apple

Apple (ISIN: US0378331005 – symbol: AAPL – měna: USD) byl skeptiky opětovně pohřbíván. Nicméně společnost stále stojí a funguje obstojně. Apple je již dlouho kultem, má obrovský kapitál a podporuje své akcie prostřednictvím nepřetržitého zpětného odkupu akcií. Odměna za rok 2019 je 35 %.

Srovnání výkonnosti akcie Apple a indexu Dow Jones. Zdroj: TradingView.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Nejlepší blue chip akcie indexu DAX

Které tři německé blue chips nejvíce překonaly index DAX? Zde je náš seznam top 3 nejlepších blue chips pro německý akciový trh:

1. Akcie Adidas

Adidas (ISIN: DE000A1EWWW0 – symbol: ADS – měna: EUR) je bývalým nejlepším hráčem DAX.

Srovnání výkonnosti akcie Adidas a indexu DAX. Zdroj: TradingView.

2. Akcie RWE 

RWE (ISIN: DE0007037129 – symbol: RWE – měna: EUR) patří mezi špičkové dodavatele energií, a to i v celé oblasti eurozóny. Nová podniková struktura nabízí skvělé příležitosti pro výrazné zvýšení ziskovosti. Od konce roku 2018 vedla RWE o 38 %, čímž značně překonala index DAX.

Srovnání výkonnosti akcie RWE a indexu DAX. Zdroj: TradingView.

3. Akcie Deutsche Börse AG 

Deutsche Börse AG (ISIN: DE0005810055 – symbol: DB1 – měna: EUR) je v současné době na třetím místě mezi nejlepšími blue chips v indexu DAX se ziskem kolem 29 %. Operátor burzy tak dosáhl dvakrát většího výkonu než referenční index DAX.

Srovnání výkonnosti akcie Deutsche Börse AG a indexu DAX. Zdroj: TradingView.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Nejlepší blue chip akcie indexu Euro Stoxx 50

Euro Stoxx 50 obsahuje 50 největších blue chips v celé eurozóně. Asi jedna třetina těchto akcií pochází z DAX. Ale pouze jedna akcie z tohoto indexu se mohla dostat na přední příčky v tomto evropském referenčním indexu – a to Adidas. Protože jsme již uvedli Adidas mezi nejlepšími blue chips DAX, záměrně ji zde vynecháme.

1. Akcie Airbus

Evropský výrobce letadel Airbus (ISIN: NL0000235190 – symbol: AIR – měna: EUR) nadále vykazuje solidní růst a v roce 2019 dosáhla společnost nového rekordu dodávek. Odměna za tento silný vývoj: od přelomu minulého roku činí plus 51 %.

Srovnání výkonnosti akcie Airbus a indexu Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.

2. Akcie ASML Holding

ASML Holding (ISIN: NL0010273215 – symbol: ASML – měna: EUR) je nizozemským dodavatelem polovodičového průmyslu. Být dodavatelem takto cyklického průmyslu nebylo v poslední době dobrou šablonou pro zvyšování cen a například němečtí dodavatelé čipového průmyslu, jako jsou Siltronic a Aixtron, ztrácejí půdu po nohama od začátku roku 2018. Trend ASML Holding je však vzestupný, a společnost je momentálně spolu s výše zmíněným Airbusem na přední příčce s nárůstem 51 procent.

Srovnání výkonnosti akcie ASML Holding a indexu Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.

3. Akcie Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH)

Prodejce luxusního zboží LVMH (ISIN: FR0000121014 – symbol: MC – měna: EUR), známý pod názvem Louis Vuitton Moet Hennessy, je domovem světoznámých značek, jako jsou Louis Vuitton a Moet Hennessy, Dior, Kenzo, Tag Heuer či Dom Perignon. Luxusní zboží je stále silným artiklem a společnost zaznamenala silný nárůst v první polovině roku 2019. Akcie dosud posílily o 47 % a skončily na třetím místě evropského referenčního indexu Euro Stoxx 50.

Srovnání výkonnosti akcie Louis Vuitton Moet Hennessy a indexu Euro Stoxx 50. Zdroj: TradingView.

Nejlepší blue chip akcie indexu Nikkei 225

Se sílící čínskou ekonomikou a problémy ohledně obchodní války s USA, které přinášejí nejistotu na světový trh, japonský index vypadává z hledáčku mnoha investorů. To je však chybný krok, protože index Nikkei 225 obsahuje nesmírně velké a silné společnosti, které by neměly chybět v žádném investičním portfoliu. A na rozdíl od čínských zde mohou investoři obchodovat bez jakýchkoliv omezení ze strany státu.

1. Akcie Advantest

Advantest (ISIN: JP3122400009 – symbol: 6857 – měna: JPY) vyrábí elektronické komponenty. Od roku 2018 byla společnost schopna masivně zvýšit prodej a zisky.

Srovnání výkonnosti akcie Advantest a indexu Nikkei 225. Zdroj: TradingView.

2. Akcie Daiichi Sankyo

Daiichi Sankyo (ISIN: JP3475350009 – symbol: 4568 – měna: JPY) je velká japonská farmaceutická společnost. Odborníci očekávají neúměrně výrazné zvýšení zisku za rozpočtový rok 2020.

Srovnání výkonnosti akcie Daiichi Sankyo a indexu Nikkei 225. Zdroj: TradingView.

3. Akcie NittoBoseki

NittoBoseki (ISIN: JP3684400009 – symbol: 3110 – měna: JPY), také známá jako značka Nittobo, vyrábí specializované materiály a zařízení pro širokou škálu průmyslových odvětví ve výrobním sektoru. Se ziskem 68 % získává akcie v současné době bronzovou medaili mezi japonskými blue chips.

Srovnání výkonnosti akcie NittoBoseki a indexu Nikkei 225. Zdroj: TradingView.

Nejlepší blue chips jako základ akciového portfolia

Mezi největšími společnostmi na světě jsme vybrali ty s nejsilnějším výkonem a dobře diverzifikované napříč důležitými ekonomickými sektory. Tyto, nebo jim podobné akcie by měly tvořit základ každého investičního portfolia.

Jak můžete investovat do blue chips prostřednictvím ETF?

Jaký je nejlepší způsob jak vložit blue chips do vašeho investičního portfolia? Samozřejmě jedna možnost je nakoupit akcie nejsilnějších společností na světě jednu po druhé. Ale to vyžaduje značný objem kapitálu a hodně úsilí. Konec konců nejde jen o největší společnosti v USA, Německu, Japonsku, eurozóně, Švýcarsku, Jižní Korey, atd. Kamkoliv se podíváte, naleznete zajímavé blue chips.

Vhodnou a úspornou alternativou jsou ETF zaměřené právě na blue chips. Pro velké trhy po celém světě byly vyvinuty ETF zaměřené speciálně na blue chips daných trhů. Tyto fondy vytváří portfolia, která jsou vzhledem k velikosti ETF dostatečně diverzifikovaná a flexibilní. Pro vás, jako investora, to znamená, že ETF dělají práci za vás. Vy si pouze musíte vybrat z nabídky vhodného kandidáta.

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o obchodování ETF? Objevte průvodce obchodováním ETF

5 nejlepších blue chip ETF roku 2020

V následující tabulce uvádíme podle našeho názoru pět velmi zajímavých ETF investujících do blue chips. Záměrně jsme vybrali pět ETF pokrývající různé regiony světa. Jeden fond investuje do blue chips na celém světě. Další 4 investují do evropských, amerických, čínských a japonských blue chips.

NázevISINHodnota fonduVypláceníVýkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyRoční nákladyMěna
iShares Dow Jones Global Titans 50 ETFDE0006289382320 mil.ano/ročně6.08%36.37%0.51%EUR
iShares Dow Jones Industrial Average UCITS ETFIE00B53L4350 400 mil.kumulativně7.09%46.70%0.33%USD
UBS ETF (LU) EURO STOXX 50 UCITS ETF (EUR) ALU0136234068 400 mil.ano/pololetně0.29%19.84%0.15%EUR
iShares China Large Cap UCITS ETF
IE00B02KXK85 540 mil.ano/čtvrtletně-6.48%13.35%0.74%USD
Deka MSCI Japan Large Cap UCITS ETF
DE000ETFL102 6 mil.ano/čtvrtletně-3.11%14.14%0.50%JPY

V tabulce nad tímto odstavcem vidíte, jak široká a pestrá nabídka blue chips ETF je momentálně k dispozici. Výběr různých blue chips ETF je obzvláště velký v USA a v Evropě. ETF v naší tabulce jsou podle našeho názoru nejzajímavější pro rok 2020.

Blue chips jsou solidním základem každého investičního portfolia

Investice do „blue chips“, titanů globální ekonomiky, má smysl pro každého investora, který chce vybudovat stabilní investiční portfolio. Tyto společnosti se nestaly tak obrovskými přes noc a tudíž jsou zpravidla ekonomicky stabilní. V důsledku toho je riziko ztráty zde značně nižší. Navíc tyto společnosti obvykle vyplácejí nadprůměrné dividendy.

Tyto blue chips samozřejmě nejsou vzrušujícími růstovými akciemi jako ty z oblasti high-tech nebo biotechnologií s potenciálním růstem v řádech desítek nebo stovek procent. Nicméně takto vysoké potenciální zisky s sebou nesou úměrně vysoké riziko ztráty. Blue chips jsou v zásadě pilíře globální ekonomiky a měly by tudíž být i pilířem vašeho investičního portfolia. U blue chips se zpravidla jedná o střednědobou či dlouhodobou investici. Nejjednodušším způsobem, jak investovat do blue chips jsou právě blue chips ETF, které obsahují největší tituly daných trhů.

Obchodujte blue chips u LYNX

LYNX nabízí obchodování s blue chips přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů

Obchodujte akcie & ETF s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

5 nejlepších dividendových ETF roku 2020

Věděli jste, že i fondy zvané ETF vyplácejí dividendy stejně jako jednotlivé akciové tituly? ✅ Objevte 5 nejzajímavějších dividendových ETF roku %%currentyear%% .

Číst dále

Investice do nemovitostí: 3 nejlepší nemovitostní fondy pro soukromé investory

Zajímá vás investování do nemovitostí? Klasické pronajímání bytů skýtá řadu rizik. Objevte alternativu zvanou nemovitostní fond a jak do něj investovat.

Číst dále

6 nejlepších amerických small caps akcií & ETF roku 2020

Co znamená small caps? A v čem jsou small caps tak zajímavé? Objevte momentálně 6 nejžhavějších amerických small caps akcií a ETF.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05