Index DAX: Vše co musíte vědět o nejznámějším evropském indexu

Index DAX 30 (dále jen DAX) je největším a nejdůležitějším evropským akciovým indexem. Podle vývoje indexu DAX se dá poměrně věrně interpretovat ekonomická situace v Německu a v celé Evropě.

Co index DAX obnáší? A jak se určuje jeho hodnota? A jakým způsobem můžete index DAX obchodovat?

Na tyto otázky a mnoho dalších se podíváme v dnešním článku, kde naleznete veškeré podstatné informace o největším akciovém indexu v Evropě.

Index DAX

V článku se dozvíte:

 1. Co je index DAX?
 2. Historie indexu DAX
 3. Index DAX v současnosti
 4. Hlavní akcie indexu DAX
 5. Obchodování indexu DAX u LYNX

Co je index DAX 30?

DAX (Deutscher Aktienindex) je akciový index složený ze 30 největších německých společností obchodovaných na burze ve Frankfurtu. Ceny jsou přebírány z obchodního systému Xetra. Často se můžeme setkat i s názvem index DAX 30, ale většinou se používá prosté index DAX.

Podle společnosti Deutsche Börse, provozovatele systému Xetra,  DAX měří výkonnost obsažených společností z hlediska objemu objednávek a tržní kapitalizace. Je to ekvivalent k britskému FTSE 30 a americkému Dow Jones Industrial Average. Vzhledem k malému výběru akciových titulů však nemusí DAX nutně referovat stav ekonomiky jako celku.

L-DAX je indikátor měřící výkonnost DAX poté, co jsou uzavřeny obchodní hodiny Xetra. „Parketový“ obchod na Frankfurtské burze probíhá každý všední den mezi 8:00 – 17:45 SEČ. Ukazatele L / E DAX (Late / Early DAX) se počítají od 17:45 – 20:00 a od 8:00 – 9:00.

Na Eurex, evropské elektronické burze se sídlem v Zürichu, můžete také obchodovat opce (ODAX) a futures (FDAX) na DAX od 8:00 do 22:00 SEČ.

Historie indexu DAX

Index DAX vznikl počátkem 80. let 20. století. Jeho základní datum je však 30. prosinec 1987, od kterého byl index spuštěn se základní hodnotou 1000 bodů.

DAX 30 zažil konec studené války a pád berlínské zdi v říjnu 1989. V důsledku těchto událostí ztratil index více než 13 % své hodnoty během pouhého měsíce.

Momentálně index DAX funguje na základě technologie Xetra, která je aktualizována každou 1 sekundu. Ta dne 28. 11. 1997 nahradila předchozí technologii IBIS. Xetra podporuje realizační ceny v souladu s trhem, nízké transakční náklady, rovnost, geografickou polohu a anonymitu obchodních partnerů v jejich prospěch. Hlavní výzvou bylo zajištění stability a dostupnosti systému, nízké latence a dlouhodobého růstu tržní aktivity.

Počátkem 3. tisíciletí DAX silně zasáhla spekulativní bublina kolem internetu, která způsobila finanční krizi na celém světě. Německá burza dosáhla 7. března 2000 do té doby své nejvyšší úrovně, která činila 8 136 bodů. O tři roky později index klesl zpět na 2 200 bodů.

Ani krize z roku 2008 index DAX neminula a během necelého roku a půl ztratil více než 50 % své hodnoty. Od té doby index DAX průběžně roste.

V úterý 23.1.2018 dosáhl index DAX své historicky nejvyšší hodnoty – 13,596.89 bodů.

Index DAX v současnosti

V současné době (Q1 2019) se index DAX obchoduje zhruba za 11 560 bodů. Na začátku minulého roku byl index na svých historických maximech. Během několika měsíců však došlo propadu téměř 21 %.

Od začátku letošního roku zatím vše nasvědčuje tomu, že došlo k přerušení předchozí korekce. Býci se pravděpodobně dostávají zpět ke kormidlu a pomalu se nastoluje nový uptrend. Zda trend překoná svá historická maxima z předchozího roku se ukáže v následujících měsících.

Aktuální graf indexu DAX

Aktuální graf indexu DAX. Zdroj: Tradingview.com

Váha akcií v indexu DAX k 1.7.2019

Jak obchodovat DAX u LYNX

Index DAX je pouze ukazatel německého akciového trhu a jako takový se obchodovat nedá. Existuje řada derivátových instrumentů, prostřednictvím kterých můžete spekulovat na vývoj hodnoty indexu DAX.

Jedná se o následující:

 1. Opce
 2. Futures
 3. CFD
 4. ETF
 5. Certifikáty
 6. Warranty

Každý z těchto instrumentů je něčím specifický. Je potřeba si zvolit, jaký z nich vyhovuje vaší investiční strategii.

Opce na DAX

Opce jsou derivátové smlouvy, které mezi sebou uzavírají 2 strany. Prodávající se zavazuje k určitému datu a za předem stanovenou cenu koupit či prodat dané podkladové aktivum. Za tuto povinnost od kupujícího obdrží opční premium.

Kupující si naopak pořizuje právo k určitému datu a za předem stanovenou cenu koupit či prodat dané podkladové aktivum. Za toto právo zaplatí prodávajícímu opční prémium.

Více o tom, co to jsou opce, si můžete přečíst v našem opčním průvodci.

Opce na DAX

ETF na DAX

ETF je zkratka pro veřejně obchodovatelý fond. Tyto fondy zpravidla kopírují vývoj určitého podkladového aktiva. ETF na DAX tedy nakupuje všech 30 akciových titulů, které jsou obsaženy v indexu DAX. Fondy pak emitují své vlastní akcie, které jsou veřejně obchodovatelné. Pokud tedy investujete do ETF na DAX, investujete de facto do všech třiceti společností. Obliba ETF poslední dobou značně roste zejména díky jejich stabilitě a diverzifikaci rizika.

Na DAX je momentálně navázáných 11 ETF. Nejznámější je iShares Core DAX UCITS ETF (DE) a Xtrackers DAX UCITS ETF 1C.

První zmíněny se obchoduje v naší platformě pod tickerem DAXEX.

Více o tom, co to jsou ETF, si můžete přečíst v našem ETF průvodci.

CFD na DAX

CFD (contract for difference) jsou tzv. rozdílové smlouvy. V principu je CFD kontrakt mezi dvěma stranami, které se mohou označit jako kupující a prodávající. Smlouva zavazuje obě strany vyrovnat rozdíl mezi aktuální cenou aktiva a cenou aktiva v době vzniku kontraktu. Pokud je rozdíl pozitivní, prodávající zaplazí částku kupujícímu. A naopak, pokud je rozdíl negativní, kupující zaplatí částku prodávajícímu.

Futures na DAX

Futures jsou finanční smlouvy, které zavazují kupujícího ke koupi aktiva nebo prodávajícího k prodeji aktiva, v předem stanoveném datu a ceně. Futures kontrakty podrobně popisují kvalitu a množství podkladového aktiva. Jsou standardizovány tak, aby usnadnily obchodování na burzách futures. Některé kontrakty mohou vyžadovat fyzickou dodávku aktiva, zatímco jiné jsou vypořádány v hotovosti.

Jak fungují futures na DAX jsme podrobně shrnuli v našem článku DAX Futures.

Více o tom, co to jsou opce, si můžete přečíst v našem futures průvodci.

Zaujala vás možnost investice do akcií z indexu DAX?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech německých, amerických i dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Petr Holý

Petr Holý

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05