E-mini S&P 500 futures (ES) – nejobchodovanější futures kontrakt světa

Po představení futures kontraktu na americký index Dow Jones zvaného Dow Jones Futures (YM) se budeme věnovat dalšímu z hlavních amerických akciových indexů a to S&P 500. V článku bude představena historie futures na S&P 500 a také podrobnosti pro obchodování těchto futures.

S&P 500 futures

Futures kontrakty e-mini S&P 500 (ES) patří mezi nejobchodovanější a nejlikvidnější futures kontrakty na světě a proto si zaslouží detailnější rozbor. Podkladem futures kontraktu je S&P 500 index, který zahrnuje 500 amerických akcií a díky své šíři je často využíván jako měřítko vývoje celého amerického akciového trhu.

V roce 1997 byl futures kontrakt ES představen burzou Chicago Mercantile Exchange (CME) jakožto substitut ke kontraktu S&P 500 (SPX), který byl pro menší tradery nedostupný kvůli vysokému multiplikátoru. Původní futures kontrakt představený již v roce 1982 měl multiplikátor 500. Tyto futures byly fyzicky obchodovány na pitu burzy v Chicagu.

Za účelem zvýšení likvidity a atraktivnosti pro širokou veřejnost byl představen kontrakt e-mini S&P 500 (ES), jehož multiplikátor nabývá hodnoty 50 a je obchodován zcela elektronicky prostřednictvím systému Globex. Pro zajímavost, po představení S&P 500 futures e-mini se CME rozhodla pro změnu multiplikátoru u původního velkého kontraktu SPX na 250, aby o něj investoři zcela neztratili zájem.

Oba kontrakty ES i SPX stále existují bok po boku a původní kontrakt je stále obchodován během amerických obchodních hodin na pitu. Nicméně objemy těchto obchodů jsou nesrovnatelně menší v porovnání s objemy obchodů futures kontraktů S&P 500 futures e-mini.

ES – Nejobchodovanější futures na S&P 500 index

Ale zpět k aktuální situaci. Trh s futures kontraktem e-mini S&P 500 je vysoce likvidní, jelikož zde působí obě hlavní skupiny investorů – profesionálové (finanční instituce) i retailoví tradeři. Kontrakt se obchoduje 23 hodin denně, 5 dní v týdnu. Denní volume (objem obchodů) přesahuje hranici milionu zobchodovaných kontraktů. Vzhledem k tomu, že je na trhu neustále hojná nabídka i poptávka, není problém vždy ochránit své pozice pomocí stop-loss. Pokud se stane v Asii během noci, kdy evropští tradeři většinou ještě spí, nějaká nečekaná událost, která by výrazně pohnula s cenou proti očekávanému pohybu, stop-loss vykoná svou práci a minimalizuje ztráty.

Vzhledem k tomu, že se futures kontrakty e-mini S&P 500 obchodují ve dne i v noci, je možné neustále mapovat vývoj cen amerických trhů. Evropské akciové trhy otevírají v 9:00 a vodítkem pro jejich otevírací cenu může být právě vývoj na americkém trhu. To je také důvod, proč jsou americké trhy často napřed oproti evropským.

Kontrakt ES si užívá vysoké likvidity. Mimo běžné obchodní hodiny se počet kontraktů na straně nabídky i poptávky stále pohybuje mezi 100 a 200 kontrakty. Po otevření amerických burz v 15:30 se pak průměrný počet kontraktů na obou stranách navyšuje až na 500 kusů.

Graf futures kontraktu E-mini S&P 500 futures (ES). Zdroj: LYNX Trading.

Čtěte také: Zajímají vás futures? Objevte průvodce obchodováním futures

Obchodování futures na S&P 500

Stejně jako u futures na index Dow Jones (YM) i e-mini kontrakty na index S&P 500 se obchodují v tříměsíčních cyklech s expirací třetí pátek v březnu, červnu, zaří a prosinci. V případě, že investoři chtějí držet pozici v indexu i nadále, tak dochází k rollover, které probíhají obvykle druhý čtvrtek expiračního měsíce, tedy 8 dní před expirací.

Kontrakt s dobíhající expirací již není považován za tzv. „front kontrakt“ a zvyšuje se likvidita na následujícím kontraktu, zatímco objem obchodů na expirujícím kontraktu klesá.

E-mini S&P 500 futures (ES) informace

E-mini S&P 500 futures mají multiplikátor 50, což znamená, že každý bod indexu má hodnotu $50. Zvýšení indexu o bod tedy odpovídá změně zisku či ztráty o $50. Nejmenší možný pohyb kontraktu (tzv. tick) představuje hodnotu 0,25 bodu, což je ekvivalent $12,50.

Souhrn klíčových informací je v tabulce níže:

Kontrakt S&P 500 future
Symbol ES
Burza GLOBEX
Měna USD
Expirační měsíce
březen, červen, září, prosinec
Obchodní hodiny 0:00 – 22:15, 22:30 – 23:15,
5 dní týdně
Velikost ticku 0,25 bodu
Multiplikátor 50
Počáteční marže $ 3 675
Udržovací marže $ 5 850
Chcete více informací o obchodování futures u LYNX? Klikněte zde

Klikněte zde pro více informací o kontraktu E-mini S&P 500 futures.

Celkově vzato, futures kontrakt e-mini S&P 500 má vše, co si trader může přát – vysokou likviditu, rozsáhlé obchodní hodiny a podkladové aktivum spolehlivě reflektující vývoj amerického akciového trhu. Neexistuje žádný podobný futures kontrakt, který by toto všechno splňoval. To je důvod, proč je kontrakt e-mini S&P 500 nejoblíbenějším futures pro nespočet obchodníků po celém světě.

Obchodujte Futures s LYNX

LYNX zajišťuje nákup a prodej futures za extrémně výhodných podmínek s podporou špičkových nástrojů. Přístup na trhy po celém světě zahrnuje obchodování futures na indexy jako e-mini S&P (ES), Dow Jones (YM), Nasdaq (NQ), DAX (FDAX) a další.

DAX futures

Index FANG+: Obchodujte nejvýkonnější technologické akcie FAANG skrze futures

FANG+ index se skládá z 10 vysoce výkonných technologických akcií. Věděli jste, že FAANG akcie nejvíce ovlivnily růst S&P 500 v posledních letech?

Číst dále

Micro futures – Obchodujte US burzovní indexy levně a na burze

Micro futures je nový investiční instrument, který je vhodný pro menší investory. Objevte, jak a proč obchodovat micro futures.

Číst dále

Bitcoin futures na CBOE a CME – specifika kontraktů

Jaká jsou specifika nových futures kontraktů na bitcoin, která se od prosince obchodují na amerických burzách CBOE a CME.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×