DAX Futures

V minulých dílech seriálu o futures na akciové indexy jsme si představili základní americké futures, jako je e-mini S&p 500e-mini Nasdaq 100,  e-mini Dow Jones. V dnešním díle se přesuneme do Evropy a podíváme se na jeden z nejznámější evropských indexů → DAX.

DAX Index

DAX (Deutscher Action Index) je hlavním indexem Německa. Index se skládá z 30 největších společností kótovaných na burze dle tržní kapitalizace a objemu obchodů. Velice důležitým rozdílem mezi indexem DAX a dalšími evropskými indexy (včetně indexu AEX) je způsob jeho výpočtu. DAX je výkonnostním indexem, což znamená, že vyplácené dividendy jsou reinvestovány.

Velký rozdíl mezi indexem AEX a DAX je z dlouhodobého hlediska tvořen právě těmito dividendami. V indexu AEX nejsou dividendy reinvestovány, což odlišuje oba indexy v průběhu času.

Pro krátkodobé obchodníky to nemá samozřejmě velký význam, jelikož drží pozice déle než pár hodin, příp. déle než pár dní, jen zřídka. Denní rozpětí, ve kterém se obchoduje futures kontrakt na DAX je široké. Tento trh patří k jedněm z nejvolatilnějších v celé Evropě. Přesně to přitahuje obchodníky, kteří chtějí vydělat na krátkodobých pohybech.

Specifikace futures kontraktu DAX

Specifikace futures kontraktu DAX jsou velice podobné futures kontraktu Euro Stoxx 50. Kontrakt se obchoduje na německé burze derivátů Eurex a má rozšířené obchodní hodiny od 8:00 do 22:00. Likvidita je nejvyšší mezi 9:00 a 18:00 a poté pomalu klesá. V průměru se zobchoduje 100 000 kontraktů za den, což je několikanásobek objemu na trhu AEX.

Multiplikátor futures kontraktu DAX je 25, tudíž je nominální hodnota jednoho kontraktu mnohonásobně vyšší nežli hodnota futures kontraktu Euro Stoxx 50 nebo AEX. Při současné hodnotě pohybující se kolem 13 000 bodů, představuje jeden futures kontrakt koš podkladových akcií v hodnotě $325 000. Vzhledem k této vysoké nominální hodnotě jsou značné i požadavky na margin.

Na jeden kontrakt je blokován margin ve výši $18 000 při držení pozice přes den. Při držení pozice přes noc, je požadavek na margin dvojnásobný.

Expirace jednotlivých kontraktů se odehrává ve čtvrtletním cyklu, vždy třetí pátek v měsíci březnu, červnu, září a prosinci v 13:00. Opce na index DAX nabízejí všechny druhy expirací, včetně týdenních a měsíčních. Multiplikátor opcí je 5 atak je hodnota opcí mnohem lépe říditelná z hlediska peněz. V oblasti opcí je stále nejlikvidnějším indexem Euro Stoxx 50, nicméně opce na DAX mají likviditu více než dostatečnou.

Futures kontrakty na DAX se obchodují na burze Eurex, což má jednu výhodu. Stop loss příkazy jsou umístěny přímo na burze a ne pouze „simulovaně“ u brokera. To zajišťuje menší skluzy, nežli by byly, pokud by stop loss příkazy byly umístěny u brokera. Nicméně i přesto se tento trh nezřídka setkává s výraznými skluzy v plnění. To je největší nevýhodou tohoto trhu, ke které se ještě vrátíme.

Dax futures informace

Proč právě DAX?

Hlavním důvodem, proč je DAX tolik populární mezi futures obchodníky, jsou zajímavé výsledky z pohledu intradenního obchodování. Rozdíl mezi denním maximem a minimem bývá i 200 bodů, což je zhruba 1,8% jeho celkové hodnoty. Pohyb, to je to, co obchodníci vyhledávají! A právě na tomto trhu mohou profitovat na rychlých a výrazných pohybech nahoru a dolů. Skalpování a rychlé měnící se pohyby – to přesně vystihuje chování obchodníků na indexu DAX.

Likvidita na jednotlivých cenách je zhruba 10 kontraktů, proto velké instituce sahají spíše do trhu Euro Stoxx 50. Spread během běžných obchodních hodin dosahuje až 1 bodu. Velikost ticku (nejmenšího možného pohybu) je 0,5 bodu, což odpovídá €12,5. Jak je vidět na obrázku níže, spread je zpravidla vyšší nežli velikost ticku.

Velikost průměrné objednávky je lehce nad 2 kontrakty. Pro porovnání, na trhu Euro Stoxx 50 je tato průměrná objednávka 20 kontraktů. Nicméně to je ovlivněno nominální hodnotou podkladových aktiv, která je u Euro Stoxx osminová oproti futures kontraktu DAX. To ukazuje, jak je index DAX silný a v Evropě důležitý.

Čtěte také >> Index DAX: Vše co musíte vědět o nejznámějším evropském indexu

Graf indexu DAX (2018-2020). Zdroj: LYNX Trading.

Čtěte také: Zajímají vás futures? Objevte průvodce obchodováním futures

Volatilita kontraktu DAX futures

Futures kontrakty na DAX jsou hojně využívány i pro automatické obchodní systémy. Vysoká volatilita dělá z tohoto futures kontraktu ideální podkladové aktivum pro systémy založené na trendu. Výhoda velkých pohybů však může být současně brána i jako nevýhoda. Výrazný pohyb je často spojen se zasažením stop lossů. Když trh zasáhne určitou hranici, kde má mnoho obchodníků umístěny své stop lossy, vytvoří se rychlý pohyb nahoru nebo dolů (tzv. spike).

Níže zobrazený graf ukazuje příklad, kdy futures DAX udělal během 30 vtěřin pohyb kolem 50 bodů, přičemž jde z většiny o čistý „spike,“ který byl vytvořen právě kvůli zasaženým stop lossům. Po pár minutách cena opět klesla na původní úroveň. To může být velice frustrující, pokud je Vaše pozice ukončena na stop lossu a trh se záhy rozjede zamýšleným směrem. Tento jev je u DAXu na každodenním pořádku, čehož si je třeba být vědom při umísťování svých stop lossů.

Pokud je pozice ukončena na stop lossu, zpravidla je potřeba počítat se skluzem pár bodů. V tomto ohledu může mnohým investorům více vyhovovat futures kontrakt na index Eurostoxx 50, kde jsou pohyby a extrémy menší. Při obchodování s jedním nebo dvěma kontrakty se dá toto přehlédnout, nicméně pokud chce investor pracovat s vyšším počtem kontraktů, měl by zvážit i trh Euro Stoxx 50.

Kontrakt DAX future
Symbol DAX
Burza Eurex
Měna EUR
Expirační měsíce
březen, červen, září, prosinec
Obchodní hodiny 8:00 – 22:00,
5 dní týdně
Velikost ticku 0,5 bodu
Multiplikátor 25
Počáteční marže € 12 830
Udržovací marže € 25 660
Chcete více informací o obchodování futures u LYNX? Klikněte zde
Chcete více informací o obchodování futures kontraktu DAX future ? Klikněte zde

Zaujal vás kontrakt DAX futures?

Futures kontrakt na DAX, ale i řadu dalśích futures můžete obchodovat přes platformu LYNX na více než 100 burzách ve 26 zemích světa.

DAX futures

Index FANG+: Obchodujte nejvýkonnější technologické akcie FAANG skrze futures

FANG+ index se skládá z 10 vysoce výkonných technologických akcií. Věděli jste, že FAANG akcie nejvíce ovlivnily růst S&P 500 v posledních letech?

Číst dále

Micro futures – Obchodujte US burzovní indexy levně a na burze

Micro futures je nový investiční instrument, který je vhodný pro menší investory. Objevte, jak a proč obchodovat micro futures.

Číst dále

DAX Futures

Průvodce obchodováním futures na index DAX. Objevte specifika futures kontraktu na DAX → počáteční a udržovací marže, multiplikátor a mnohem více.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Více:
DAX
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×