V dnešní analýze se zaměříme na Google akcie (Alphabet). Opět se tak vracíme k technologickému odvětví. Společnost Google má velmi dobrá hospodářská čísla, ale momentálně čelí i různým překážkám. Ne jenom Spojené státy, ale i Jižní Korea se snaží bojovat se zneužíváním dominantního postavení na trhu. Jedním z hlavních cílů je právě i Google.

V rámci dnešního článku si Google akcie rozebereme z fundamentálního hlediska. Pak následuje technická analýza. Ještě předtím si však uvedeme důležité aktuální události. Představení společnosti přeskočíme, protože bylo zpracováno v dřívějším vzdělávacím článku.

Biden podepsal dekret, který cílí na velké technologické korporace

Americký prezident Biden v červenci podepsal tzv. executive order, což v tuzemsku můžeme chápat jako prezidentský dekret. Ten se zaměřuje na velké technologické společnosti. Cílem je posílit zdravé konkurenční prostředí na americkém trhu. Bidenova administrativa tím chce dosáhnout snížení cen a růstu mezd. Zkrátka je snaha vytvořit efektivnější prostředí, ze kterého mohou těžit všichni účastníci trhu, nikoliv jenom velké korporáty.

Velké technologické firmy jsou cílem vlád po celém světě, neboť jsou tak obrovské, že prakticky znemožňují jakémukoliv jinému subjektu vstup na trh. Mají takřka monopolní postavení a své pozice si neustále více upevňují. Ruský antimonopolní úřad bojuje s firmou Google již několik let. A nekončí to, protože před pár měsíci tato instituce začala s firmou nové vyšetřování.

Žaloby na společnost Google (Alphabet)

Jižní Korea se též pustila do boje se společností Google. V hledáčku je i Apple. Firmy nutí softwarové developery, kteří využívají jejich virtuální obchody (app stores), používat jejich platební systém. Problém je v tom, že poplatky za využívání platebních služeb dosahují až 30 %. Korejští zákonodárci tedy schválili příslušný zákon, který má popsaným praktikám zcela zamezit.

Výnosy plynoucí z app store se přitom pohybují v enormním částkách. Jenom v roce 2019 Googlu z této činnosti plynulo 11,2 miliardy USD. Google také čelí žalobě ze strany 37 amerických států. Předmět sporu je totožný jako v Koreji. Argumentem pro žalobu bylo samozřejmě narušení hospodářské soutěže a tedy zneužití dominantního postavení na trhu.

Vzhledem k tomu, že je uvedená praktika v celém světě dost kritizována, lze předpokládat, že korejský a americký příklad je vzorový precedens. Politici si čím dál více uvědomují, jak roste moc technologických korporátů a všímají si i jejich zásahů do sociekonomického dění v jednotlivých státech. Ještě před minulou dekádou se nic takového nedělo, na přelomu milénia už vůbec ne. Proto je regulace tzv. big tech  společností jedním z hlavních globálních politických témat, které rezonuje i u voličů.

Google jedná s administrativou Joea Bidena o kybernetické bezpečnosti

Nedá se ovšem říct, že by byla společnost Google u prezidentské administrativy „persona non grata“. Všichni výkonní ředitelé (CEO) big tech společností (Google, Apple a další) se sešli s administrativou Joea Bidena a samotným prezidentem. Obecně vzato měli především mluvit o kyber bezpečnosti, protože americká vláda věří, že v tomto ohledu je soukromý sektor mnohem lépe akce schopný, než ten veřejný.

Společnost Google uvedla, že během pěti let investuje více než 10 miliard USD do posílení kybernetické bezpečnosti. Navíc se také zavázala vyškolit 100 000 Američanů v technických oborech, jako je IT podpora a analýza dat.

Jak jsme si v předchozích řádcích řekli, již nějaký čas se řeší, že Apple, Google a například Amazon porušují tamní hospodářskou soutěž. Spolupráce s americkou vládou by pro tyto firmy mohla být v určitém ohledu výhodná. Těžko ovšem říct, zda jim to reálně skutečně pomůže.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Google spolupracuje se Samsungem na dodávkách 5G modemů

Google zahájil spolupráci se společností Samsung, protože potřebuje dodavatele 5G modemů pro jejich budoucí vlajkovou řadu smartphonů Pixel. Pro Samsung se jedná o velké vítězství. Ještě nikdy totiž tuto technologii nikomu neprodali. Google nedávno také oznámil, že nebude spolupracovat s firmou Qualcomm. Právě tato společnost měla původně vyrábět procesory do Pixel smartphonů, ale nakonec se společnost Google rozhodla pro svoji vlastní výrobu.

Fundamentální analýza Google akcie

Kvartální účetní období

Výnosy jsou za druhý kvartál letošního roku téměř 62 miliard USD, což je mezikvartálně růst o 11,66 %. Jak vyplývá z přiloženého grafu, za jednotlivá čtvrtletí se firmě daří navyšovat výnosy a hlavně zisk díky rostoucímu profit marginu. Ten byl za druhé čtvrtletí necelých 30 %, což je o něco více než za první kvartál. Zisk činil 18,52 miliardy USD. Provozní výnosy jsou za sledované období 19,37 miliardy USD. Za první čtvrtletí to bylo pouze 16,55 miliardy USD. Mezikvartálně provozní výnos vzrostl o 17 %.

Výnosy a zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

EBITDA byla též výborná, 22,31 miliardy USD. Mezikvartálně vyšší číslo o 15,6 %. Volné cash flow též výtečné, 16,39 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) je 27,76 bodů, takže si v tomto ohledu Google příliš nepolepšil. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 28,29 %. Na základě toho, že ještě za Q3 2020 bylo ROE pouhých 17,5 %, subjekt dosáhl dobrého čísla. Pravdou je, že u technologických gigantů se očekává, že ROE bude okolo 30 %. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 26,47 bodů. Obecně vzato lze konstatovat, že je to vysoké číslo. Ale doba je taková, že hodnoty do 30 bodů jsou standard.

Účetní období za fiskální rok

Za minulý rok Google vygeneroval výnos 182,35 miliardy USD. Z přiloženého grafu je zřejmé, že výnosy stabilně stoupají. Profit margin je poslední tři roky stabilně nad 20 %, ale zisk díky rostoucím výnosů stoupá. Za rok 2020 činil zisk společnosti 40,27 miliardy USD, což je meziročně růst o 17,26 %. Provozní výnosy jsou 41 miliard USD. EBITDA je 54,74 miliardy USD. Firma dosáhla velmi solidního volného cash flow 42,84 miliardy USD, meziročně navýšení o 38,33 %.

Výnosy a zisk za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Zisk na akcii (EPS) činil za celý rok 2020 58,61 bodů, takže došlo k meziročnímu růstu o 19,22 %. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla za celý rok 2020 pouze 19 %. Předchozí dva roky mírně nižší, ale rok 2017 jenom 8,7 %. Poměrový ukazatel P/E byl 30 bodů.

Technická analýza Google akcie

Pro technickou analýzu dnes využijeme pouze týdenní graf. Rovnou mohu uvést, že od března 2020 se titul zhodnotil o 191 %, což je samozřejmě dost vysoké číslo. Price Action je v podstatě rok a půl v kuse velmi dynamické a posledních několik týdnů je růst vskutku agresivní. Do grafu jsem zaznačil dvě trendové diagonály, aby šlo vidět, že ještě do začátku letošního roku byla cenová expanze pod rozumným sklonem. Od té doby je však strmost expanze příliš vysoká. Z pohledu týdenního grafu nedochází k prakticky žádným korekcím.

Google akcie
Týdenní graf Google akcie

Do grafu jsem zaznačil šest supportních pásem, kdy nejbližší z nich jsou na 2 450 USD, 2 120 USD a 1 830 USD. Pokud by přišel retracement pod poslední uvedený support, znamenalo by to cenový pokles o cca 38 %. A právě pravděpodobnost retracementu je nemalá. Bude hodně záležet, jak se 21 až 22. září rozhodne Federální výbor pro volný trh (FOMC) ohledně budoucí měnové politiky. Proto je rozumné kalkulovat s tím, že do tří týdnů přijde na trh zvýšená volatilita.

Dále si všimněte, že objemy obchodů jsou až na pár výjimek nápadně nízké. Tento stav trvá již příliš dlouho. Kupci s rostoucí cenou lidově řečeno ubývají. Máme tak velkou divergenci mezi cenou a objemy. Dle indikátoru RSI se trh drží již několik měsíců nad hraničními 70 body. Na jednu stranu je zmíněný faktor býčí, ale na druhou stranu nám to říká, že Google akcie jsou dlouho v „přepáleném“ stavu. Aktuální hodnoty týdenního RSI jsou 86,3 bodů. Za celou historii titulu nikdy nebylo RSI na tak vysoké úrovni.

Závěrem

Fundamentálně jsou Google akcie výtečné. Čísla jsou velmi dobrá a sledované ukazatele výborné. Nicméně u technologických titulů se jedná v podstatě o standardní laťku. Dle mého názoru nijak titul v obecné rovině nevyčnívá. Co se týká technické stránky, na trhu můžeme měsíce sledovat parabolickou expanzi.

Parabolický cenový růst je nevyzpytatelný a může vydržet dost dlouho. Jakmile ale skončí, dost to může bolet. Proto je nutné být na tuhle možnost připravený. Navíc se blíží FOMC, což je nejdůležitější událost v roce. Nová měnová politika s trhy samozřejmě zacloumá.

Obchodování akcií prostřednictvím LYNX

Obchodujte za příznivé poplatky s nejrůznějšími finančními instrumenty jako jsou akcieETFfuturesopceCFD a forex. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme vzdělávací webináře. Prostřednictvím LYNX získáte přístup k profesionálním obchodním platformám.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme aktuální obchodní příležitosti na trhu a novinky ze světa investic v rámci Investičního portálu. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Přečtěte si také:

Editorial credit: Sundry Photography / Shutterstock.com

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart