Google akcie zažívají dlouhodobý růst. Přispějí problémy v Jižní Koreji k cenové korekci?

V dnešní analýze se zaměříme na Google akcie (Alphabet). Opět se tak vracíme k technologickému odvětví. Společnost Google má velmi dobrá hospodářská čísla, ale momentálně čelí i různým překážkám. Ne jenom Spojené státy, ale i Jižní Korea se snaží bojovat se zneužíváním dominantního postavení na trhu. Jedním z hlavních cílů je právě i Google.

V rámci dnešního článku si Google akcie rozebereme z fundamentálního hlediska. Pak následuje technická analýza. Ještě předtím si však uvedeme důležité aktuální události. Představení společnosti přeskočíme, protože bylo zpracováno v dřívějším vzdělávacím článku.

Biden podepsal dekret, který cílí na velké technologické korporace

Americký prezident Biden v červenci podepsal tzv. executive order, což v tuzemsku můžeme chápat jako prezidentský dekret. Ten se zaměřuje na velké technologické společnosti. Cílem je posílit zdravé konkurenční prostředí na americkém trhu. Bidenova administrativa tím chce dosáhnout snížení cen a růstu mezd. Zkrátka je snaha vytvořit efektivnější prostředí, ze kterého mohou těžit všichni účastníci trhu, nikoliv jenom velké korporáty.

Velké technologické firmy jsou cílem vlád po celém světě, neboť jsou tak obrovské, že prakticky znemožňují jakémukoliv jinému subjektu vstup na trh. Mají takřka monopolní postavení a své pozice si neustále více upevňují. Ruský antimonopolní úřad bojuje s firmou Google již několik let. A nekončí to, protože před pár měsíci tato instituce začala s firmou nové vyšetřování.

Žaloby na společnost Google (Alphabet)

Jižní Korea se též pustila do boje se společností Google. V hledáčku je i Apple. Firmy nutí softwarové developery, kteří využívají jejich virtuální obchody (app stores), používat jejich platební systém. Problém je v tom, že poplatky za využívání platebních služeb dosahují až 30 %. Korejští zákonodárci tedy schválili příslušný zákon, který má popsaným praktikám zcela zamezit.

Výnosy plynoucí z app store se přitom pohybují v enormním částkách. Jenom v roce 2019 Googlu z této činnosti plynulo 11,2 miliardy USD. Google také čelí žalobě ze strany 37 amerických států. Předmět sporu je totožný jako v Koreji. Argumentem pro žalobu bylo samozřejmě narušení hospodářské soutěže a tedy zneužití dominantního postavení na trhu.

Vzhledem k tomu, že je uvedená praktika v celém světě dost kritizována, lze předpokládat, že korejský a americký příklad je vzorový precedens. Politici si čím dál více uvědomují, jak roste moc technologických korporátů a všímají si i jejich zásahů do sociekonomického dění v jednotlivých státech. Ještě před minulou dekádou se nic takového nedělo, na přelomu milénia už vůbec ne. Proto je regulace tzv. big tech  společností jedním z hlavních globálních politických témat, které rezonuje i u voličů.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Google jedná s administrativou Joea Bidena o kybernetické bezpečnosti

Nedá se ovšem říct, že by byla společnost Google u prezidentské administrativy „persona non grata“. Všichni výkonní ředitelé (CEO) big tech společností (Google, Apple a další) se sešli s administrativou Joea Bidena a samotným prezidentem. Obecně vzato měli především mluvit o kyber bezpečnosti, protože americká vláda věří, že v tomto ohledu je soukromý sektor mnohem lépe akce schopný, než ten veřejný.

Společnost Google uvedla, že během pěti let investuje více než 10 miliard USD do posílení kybernetické bezpečnosti. Navíc se také zavázala vyškolit 100 000 Američanů v technických oborech, jako je IT podpora a analýza dat.

Jak jsme si v předchozích řádcích řekli, již nějaký čas se řeší, že Apple, Google a například Amazon porušují tamní hospodářskou soutěž. Spolupráce s americkou vládou by pro tyto firmy mohla být v určitém ohledu výhodná. Těžko ovšem říct, zda jim to reálně skutečně pomůže.

Google spolupracuje se Samsungem na dodávkách 5G modemů

Google zahájil spolupráci se společností Samsung, protože potřebuje dodavatele 5G modemů pro jejich budoucí vlajkovou řadu smartphonů Pixel. Pro Samsung se jedná o velké vítězství. Ještě nikdy totiž tuto technologii nikomu neprodali. Google nedávno také oznámil, že nebude spolupracovat s firmou Qualcomm. Právě tato společnost měla původně vyrábět procesory do Pixel smartphonů, ale nakonec se společnost Google rozhodla pro svoji vlastní výrobu.

Fundamentální analýza Google akcie

Kvartální účetní období

Výnosy jsou za druhý kvartál letošního roku téměř 62 miliard USD, což je mezikvartálně růst o 11,66 %. Jak vyplývá z přiloženého grafu, za jednotlivá čtvrtletí se firmě daří navyšovat výnosy a hlavně zisk díky rostoucímu profit marginu. Ten byl za druhé čtvrtletí necelých 30 %, což je o něco více než za první kvartál. Zisk činil 18,52 miliardy USD. Provozní výnosy jsou za sledované období 19,37 miliardy USD. Za první čtvrtletí to bylo pouze 16,55 miliardy USD. Mezikvartálně provozní výnos vzrostl o 17 %.

Výnosy a zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: yahoo.com

Zvětšit

EBITDA byla též výborná, 22,31 miliardy USD. Mezikvartálně vyšší číslo o 15,6 %. Volné cash flow též výtečné, 16,39 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) je 27,76 bodů, takže si v tomto ohledu Google příliš nepolepšil. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 28,29 %. Na základě toho, že ještě za Q3 2020 bylo ROE pouhých 17,5 %, subjekt dosáhl dobrého čísla. Pravdou je, že u technologických gigantů se očekává, že ROE bude okolo 30 %. Poměrový ukazatel P/E dosahuje 26,47 bodů. Obecně vzato lze konstatovat, že je to vysoké číslo. Ale doba je taková, že hodnoty do 30 bodů jsou standard.

Účetní období za fiskální rok

Za minulý rok Google vygeneroval výnos 182,35 miliardy USD. Z přiloženého grafu je zřejmé, že výnosy stabilně stoupají. Profit margin je poslední tři roky stabilně nad 20 %, ale zisk díky rostoucím výnosů stoupá. Za rok 2020 činil zisk společnosti 40,27 miliardy USD, což je meziročně růst o 17,26 %. Provozní výnosy jsou 41 miliard USD. EBITDA je 54,74 miliardy USD. Firma dosáhla velmi solidního volného cash flow 42,84 miliardy USD, meziročně navýšení o 38,33 %.

Výnosy a zisk za jednotlivé roky. Zdroj: yahoo.com

Zvětšit

Zisk na akcii (EPS) činil za celý rok 2020 58,61 bodů, takže došlo k meziročnímu růstu o 19,22 %. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla za celý rok 2020 pouze 19 %. Předchozí dva roky mírně nižší, ale rok 2017 jenom 8,7 %. Poměrový ukazatel P/E byl 30 bodů.

Technická analýza Google akcie

Pro technickou analýzu dnes využijeme pouze týdenní graf. Rovnou mohu uvést, že od března 2020 se titul zhodnotil o 191 %, což je samozřejmě dost vysoké číslo. Price Action je v podstatě rok a půl v kuse velmi dynamické a posledních několik týdnů je růst vskutku agresivní. Do grafu jsem zaznačil dvě trendové diagonály, aby šlo vidět, že ještě do začátku letošního roku byla cenová expanze pod rozumným sklonem. Od té doby je však strmost expanze příliš vysoká. Z pohledu týdenního grafu nedochází k prakticky žádným korekcím.

Google akcie

Týdenní graf Google akcie

Zvětšit

Do grafu jsem zaznačil šest supportních pásem, kdy nejbližší z nich jsou na 2 450 USD, 2 120 USD a 1 830 USD. Pokud by přišel retracement pod poslední uvedený support, znamenalo by to cenový pokles o cca 38 %. A právě pravděpodobnost retracementu je nemalá. Bude hodně záležet, jak se 21 až 22. září rozhodne Federální výbor pro volný trh (FOMC) ohledně budoucí měnové politiky. Proto je rozumné kalkulovat s tím, že do tří týdnů přijde na trh zvýšená volatilita.

Dále si všimněte, že objemy obchodů jsou až na pár výjimek nápadně nízké. Tento stav trvá již příliš dlouho. Kupci s rostoucí cenou lidově řečeno ubývají. Máme tak velkou divergenci mezi cenou a objemy. Dle indikátoru RSI se trh drží již několik měsíců nad hraničními 70 body. Na jednu stranu je zmíněný faktor býčí, ale na druhou stranu nám to říká, že Google akcie jsou dlouho v „přepáleném“ stavu. Aktuální hodnoty týdenního RSI jsou 86,3 bodů. Za celou historii titulu nikdy nebylo RSI na tak vysoké úrovni.

Závěrem

Fundamentálně jsou Google akcie výtečné. Čísla jsou velmi dobrá a sledované ukazatele výborné. Nicméně u technologických titulů se jedná v podstatě o standardní laťku. Dle mého názoru nijak titul v obecné rovině nevyčnívá. Co se týká technické stránky, na trhu můžeme měsíce sledovat parabolickou expanzi.

Parabolický cenový růst je nevyzpytatelný a může vydržet dost dlouho. Jakmile ale skončí, dost to může bolet. Proto je nutné být na tuhle možnost připravený. Navíc se blíží FOMC, což je nejdůležitější událost v roce. Nová měnová politika s trhy samozřejmě zacloumá.

Obchodujte s akciemi Google (Alphabet) prostřednictvím LYNX

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Díky LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Cena Facebook akcie na rekordních úrovních. Firma dostala pokutu 270 mil. USD za WhatsApp

Solidní kvartální výsledky a růst Facebook akcie. Je správný čas na nákup? Pokuta od EU a problémy v USA. Analýza Facebook akcie jen pro vás.

Číst dále

Akcie Tilray: Podaří se investicí do MedMen dobýt konopný trh v USA?

Akcie Tilray a technická a fundamentální analýza. Investice do MedMen a spojení s konopnou firmou Aphria. Půjde cena TLRY opět nahoru?

Číst dále

Cena akcie Pfizer raketově roste. Je správný čas na nákup?

Akcie Pfizer a výsledky za 2. kvartál. Rozbor cenového grafu PFE. Pfizer a snahy o očkování dětí od 5 let. Vyplatí se teď kupovat akcie Pfizer?

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×