Index Nasdaq – Vše co musíte vědět o US technologickém indexu

Index Nasdaq, neboli Nasdaq Composite, je index všech cenných papírů, které se obchodují na americké burze NASDAQ. Spolu s indexem Dow Jones a S&P 500 je třetím nejvíce sledovaným indexem v USA. Vzhledem k tomu, že se na burze NASDAQ obchodují z velké části technologické tituly, je i vývoj ceny indexu Nasdaq Composite silně ovlivněn právě vývojem technologického sektoru.

Jak spolu souvisejí a jaký je rozdíl mezi burzou NASDAQ, indexem Nasdaq Composite a indexem Nasdaq 100? 

V tomto článku si představíme indexy Nasdaq Composite a Nasdaq 100, podíváme se na jejich historii, vývoj a také se podíváme na možnosti jejich obchodování skrze futures, ETF či opce.

index nasdaq

Co je Nasdaq Composite Index?

Nasdaq Composite (IXIC) sleduje vývoj více než 3300 akcií, které jsou obchodovány na burze NASDAQ. Typy cenných papírů, které do indexu spadají, zahrnují běžné akcie amerických firem, americké depozitní certifikáty (ADR), které reprezentují akcie neamerických společností, realitní investiční fondy (REIT) a tracking shares. Index nezahrnuje deriváty, preferované akcie ani ETF.

Široké zaměření indexu je určitou výhodou, nevýhodou je na druhou stranu jeho relativně úzké zaměření. Index v sobě zahrnuje většinou technologické či internetové společnosti, v menší míře jsou zastoupeny finanční, spotřebitelské, biotechnologické a společnosti a společnosti z dalších sektorů.

Vzhledem k tomu, že index obsahuje hlavně společnosti technologického rázu, je zde předpoklad vyšších výnosů, protože tech-heavy firmy typicky poměrně masivně investují do rozvoje a rozmachu a neustálý růst se u nich předpokládá víc, než např. u firem specializujících se na spotřební zboží.

Čtěte také >> 4 nejlepší biotechnologické akcie

Na druhou stranu jsou tyto tituly více spekulativní než ty, které se obchodují na NYSE. I díky tomu je index Nasdaq volatilnější a dravější, než jiné, široce pojaté indexy.

Nasdaq Composite je vážený index a váha se odvíjí od tržní kapitalizace společností. Největší vliv na vývoj ceny indexu mají společnosti, jejichž  tržní kapitalizace (součin hodnoty akcií a jejich počtu) je nejvyšší. Index je kalkulován nepřetržitě v průběhu obchodního dne, ovšem je aktualizován jednou za sekundu. Konečná hodnota je oznámena v 15:16 hod každý obchodní den.

Historie a vývoj indexu Nasdaq Composite

Nasdaq Composite byl spuštěn v roce 1971, v té době obsahoval 50 titulů a jeho počáteční hodnota byla 100 bodů.

Nejvyšší mety dosáhl index dne 10. března 2000 v období první internetové bubliny, kdy uzavřel na ceně 5048,62. Následoval prudký pád až na hodnotu 1108,49. Trvalo dalších třináct let se index znovu dostal k historickým maximům, která překonal dne 18. června 2015, kdy uzavřel na ceně 5143,32.

Čtěte také >> Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Co je Nasdaq 100 Index?

Často je možné se setkat s jiným indexem, než je Nasdaq Composite a tím je Nasdaq 100 (NDX). Vzhledem k tomu, že pod označením „Nasdaq“, lze chápat jednak burzu NASDAQ a pak dva různé burzovní indexy, může to být zpočátku poněkud matoucí.

Index Nasdaq 100 je jednoduše řečeno podmnožinou indexu Nasdaq Composite. Zatímco Nasdaq Composite obsahuje všechny tituly, které se obchodují na burze NASDAQ, Nasdaq 100 z nich vybírá jen 100 těch „nejzajímavějších“.

Nasdaq 100 tak obsahuje akcie sta největších, nefinančních společností, které se obchodují na burze NASDAQ. Váha jednotlivých společností je počítána podobně jako u indexu Nasdaq Composite na základě tržní kapitalizace. Je to ale určitá modifikace, která upravuje horní limity pro ty největší firmy. Index neobsahuje žádné finanční společnosti – ty jsou součástí jiného indexu, které burza NASDAQ nabízí a který se označuje jako Nasdaq Financial 100.

Nasdaq 100 Historický vývoj

Historický graf indexu Nasdaq 100. Zdroj: LYNX Trading.

Historie a vývoj indexu Nasdaq 100

Index Nasdaq 100  byl spuštěn 31. ledna 1985. V tento den burza NASDAQ představila dva nové indexy, jedním je právě Nasdaq 100 a druhým Nasdaq Financial 100. Burza NASDAQ tyto indexy vytvořila, aby se zviditelnila a vystoupila ze stínu newyorské burzy NYSE. Slibovala si, že k těmto dvěma indexům vytvoří obchodovatelné deriváty (opce a futures) a přitáhne pozornost větších investorů a fondů.

Čtěte také >> Index S&P 500 – jeden z nejdůležitějších indexů v USA

Vývoj ceny Nasdaq 100 víceméně kopíruje vývoj ceny širšího indexu Nasdaq Composite. V roce 2000 při internetové horečce dosáhl nad hodnotu 4700 bodů, aby další dva roky padal a klesl až pod 1000 bodů. Následoval pětiletý růst až na cenu 2239,51 a opět pád tentokrát jen pod 2000. Od té doby index roste.

Cenu 3000 překonal 15. května  2013, na konci roku 2015 byl na ceně 4593,27. V říjnu roku 2018 se dostal až na hodnotu nad 7690 bodů, po velké korekci během prosince 2018 se v červenci 2019 dostal poprvé nad 8000 bodů. Maxima dosáhl v období rekordních maxim na akciových trzích během začátku roku 2020, kdy dosáhl 9640 bodů.

Poté co přišla černá labuť zvaná koronavirus, klesl index Nasdaq 100 cca o 25 %, takže ne tak dramaticky jako jiné indexy jako např. Dow Jones. V současné době opět nabral býčí trend a obchodovat jej lze na hodnotách kolem 8300 bodů.

Nasdaq 100 - 2 roky

Graf indexu Nasdaq 100 (aktualizováno k 24.6.2020). Zdroj: LYNX Trading.

Neamerické společnosti mohly být do indexu zařazeny až v roce 1998 a zároveň musely splnit přísnější kritéria. V roce 2002 byly tyto přísnější standardy uvolněny a naopak byly zpřísněny standardy.

Aktuální graf indexu Nasdaq 100

Aktuální graf indexu Nasdaq 100

Aktuální graf indexu Nasdaq 100 (ke dni 24.6.2020)

Hlavní akcie v indexu Nasdaq 100 

Řekli jsem si, že do indexu Nasdaq patří hlavně technologické tituly, méně je zastoupen jiný sektor. Tahounem jsou ty největší a nejznámější IT firmy světa. Níže je tabulka dvaceti pěti akcií, které mají na index Nasdaq největší vliv.

AkcieTickerObor% váha v indexu
MicrosoftMSFTInformační technologie10.68
AmazonAMZNMaloobchodní prodej8.20
AppleAAPLInformační technologie11.66
Facebook
FBInformační technologie4.43
AphabetGOOGInformační technologie4.12
Alphabet A (Google)GOOGLInformační technologie4.13
Cisco SystemsCSCOInformační technologie2.27
Intel CorporationINTCInformační technologie2.94
ComcastCMCSAMédia2.30
PepsiCoPEPPotravinářský průmysl2.13
NetflixNFLXInformační technologie1.60
AdobeADBEInformační technologie1.80
PayPalPYPLPrůmyslové zboží a služby1.43
Costco WholesaleCOSTMaloobchodní prodej1.45
BroadcomAVGOInformační technologie1.40
AmgenAMGNZdravotnictví1.59
Texas InstrumentsTXNInformační technologie1.34
StarbucksSBUXTurismus a cestovní ruch1.18
NVIDIANVDAInformační technologie1.62
QualcommQCOMInformační technologie1.11
Charter Communication - ACHTRMédia1.19
GileadGILDZdravotnictví0.92
Booking Holdings IncBKNGTurismus a cestovní ruch0.97
MondelezMDLZPotravinářský průmysl0.87
Automatic Data ProcessingADPPrůmyslové zboží a služby0.82
Automatic Data ProcessingINTUInformační technologie0.77
T-Mobile USTMUSTelekomunikace0.75
Tesla MotorsTSLAAutomobilový průmysl0.89
FiservFISVPrůmyslové zboží a služby0.89
Intuitive SurgicalISRGPrůmyslové zboží a služby0.77

Aktualizováno k 6.1.2020.

Přestože je index nazván jako Nasdaq 100 a tvrdí se, že obsahuje 100 akcií, není to tak úplně pravda. Aktuálně existuje 103 symbolů, které  do indexu patří. Je tomu tak proto, že určité společnosti kótují dvě třídy aktiv a obě jsou součástí indexu. Příkladem je společnost Google (Alphabet), která má v indexu třídy akcií třídy A (GOOGL) a třídy C (GOOG).

Index se aktualizuje na čtvrletní bázi.

Obchodování Nasdaq 100 a Nasdaq Composite

Jak index Nasdaq 100, tak index Nasdaq Composite je možné obchodovat u LYNX. Obecně se mnohem více obchodují produkty navázané na Nasdaq 100, než na Nasdaq Composite.

Na oba ale existují futures kontrakty, které se obchodují na burze CME.  Na oba existují ETF trhy, ale index Nasdaq 100 je populárnější a existuje tedy více ETF, které opisují jeho cenu. Opce existují pouze na index Nasdaq 100.

Nasdaq futures

Nasdaq 100 futures (E-mini futures Nasdaq 100) najdete pod symbolem (NQ) a jedná se o tzv. e-mini futures. Futures kontrakt pro Nasdaq Composite najdete pod symbolem QCN a jde o opět jde o e-mini. Označení e-mini říká, že jde o elektronické mini (malé) trhy. Futures kontrakt pro S&P 500 zvaný e-mini S&P 500 najdete pod symbolem ES. E-mini futures jsou zdaleka nejpopulárnější futures kontrakty na americké akciové indexy jako je S&P 500 a Dow Jones.

Pokud jde o index Nasdaq trh e-mini futures Nasdaq 100 (NQ) se obchoduje mnohem více, než trh E-mini futures Nasdaq Composite (QCN). Budete-li chtít obchodovat futures kontrakty na index Nasdaq, budete chtít pravděpodobně obchodovat právě e-mini futures Nasdaq 100. Tento trh se často obchoduje intradenně. Více o intradenním obchodování futures se můžete dočíst zde.

Před obchodováním futures na index Nasdaq je potřeba pochopit, jak takové futures kontrakty fungují. Jedná se o poměrně rizikové a instrumenty, navíc je trh Nasdaq 100 dost rychlý, a proto je třeba mít se na pozoru.

Čtěte také >> Průvodce obchodováním futures

Opce a opce na futures

Index Nasdaq 100 je možné zobchodovat i přes opce nebo přes opce na futures. Chcete-li zobchodovat opce na index Nasdaq 100, zadáte do platformy symbol NDX a z nabídnutého menu vyberete opce.

V případě, že chcete opce na futures, zadáte do platformy symbol NQ, vyberete příslušnou expiraci a zvolíte Futures Options

ETF na index Nasdaq 100

Nejznámějším ETF, které trackuje vývoj ceny indexu Nasdaq 100 je tzv. „cube“, který najdete pod symbolem QQQ. Bohužel se jedná o americký fond, a současná legislativa EU omezuje obchodování pro neprofesionální investory.

Čtěte také >> Průvodce obchodováním ETF

Pro evropského investora je tu ale možnost vyhledat evropskou variantu pod symbol EQQQ. tento trh lze obchodovat jak v eurech na burze v Německu, tak librách na Londýnské burze cenných papírů.

Zaujala vás možnost investice do akcií z indexu Nasdaq 100?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, ale i německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

PowerShares QQQ a index Nasdaq 100
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Information package image
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×