RSI indikátor – pomocník pro nalezení vhodné vstupní oblasti

Asi budete souhlasit, že najít správný čas vstupu do trhu může být dost náročné. Zároveň je to ale jedna z klíčových věcí, které jako trader musíte zvládnout.

Naštěstí existuje zajímavý ukazatel, který vám může dobře posloužit.

Jedná se o indikátor RSI, na který se zaměříme v tomto článku. Jde o jeden z vůbec nejpoužívanějších ukazatelů pro získání nákupního nebo prodejního signálu.

V tomto článku se zaměříme na následující témata:

Co je to indikátor RSI a co vyjadřuje?

RSI (z anglického Relative Strenght Index) je indikátor patřící do skupiny oscilátorů, vyjadřuje překoupenost nebo přeprodanost určitého trhu. Říká nám, zda je vhodný okamžik pro nákup nebo prodej daného trhu. Na horizontální ose vidíme čas a na ose vertikální hodnoty od 0 do 100. Nad hodnotou 50 jd eo pozitivní signál a pod hodnotou 50 jde o negativní signál.

Indikátor RSI vyjadřuje tzv. momentum, které měří směr a sílu (dynamiku) pohyby. Jak je tento indikátor matematicky propočítaný není nutné vědět, obchodní platforma dokáže RSI bez problému spočítat a mnohem důležitější je vědět, jak tento indikátor používat.

Jak se RSI indikátor používá?

Jak již bylo řečeno, indikátor osciluje mezi hodnotami 0 – 100 a v určitých pásmech nabízí nákupní nebo prodejní signály. Ocitá-li se RSI nad hladinou 70, říká nám, že trh je tzv. překoupen, cena vyrostla velmi rychle příliš vysoko měla by tedy reverzovat zpět. Ocitá-li se indikátor pod hladinou 30, jedná se o opačnou situaci tzv. přeprodání. Cena v takový moment klesla příliš moc a příliš rychle a měla by tedy obracet výš.

Logika, na které je indikátor postaven, říká, že mnoho lidí reaguje na prudký pohyb jedním směrem. Reakce nakupucíjícíh na trh, který rychle a hodně vyrostl je opozdilá. Trh je překoupený a bude se pravděpodobně otáčet níž. Analogicky to funguje i opačně. Prodávat, když už cena hodně a prudce spadla, je prostě pozdě. Trh je v tu chvílí přeprodaný a pravděpodobně bude obracet výš. Rozumnější než prodávat, je tedy zaujmout pozici do protisměru. Vysoké RSI tedy říká, že je čas prodávat, nízké RSI říká, že je čas nakupovat.

Dalším způsobem, jak se RSI používá je protnutí neutrální linie na hladině 50. V tomto případě funguje spíše jako trendový indikátor indikující moment, kdy může být vhodné nastoupit do trendu. Pakliže RSI překříží linii 50 odspodu nahoru, jedná se o trendový signál do směru long. Pakliže ji překříží opačně, zeshora dolů, považuje se to za trendový signál short.

Samozřejmě, tak jako jakýkoliv jiný indikátor, ani RSI není žádným svatým grálem a je potřeba příhlížet k vícero proměným a naučit se RSI a trh jako takový dobře číst. Základní práce s RSI je ale právě takováto.

RSI je periodický indikátor, to znamená, že je počítán z určitého počtu cenových úseček zpětně. Nejčastěji používaná perioda je 14. Často se indikátor používá na denních grafech, ale je možné jej použít i pro intradenní obchodování.

V grafu nahoře vidíte denní timeframe akcie RWE, ve kterém je puštěn indikátor RSI s periodou 9. Vidíme, že v bodě A nám RSI ukazuje potenciální signál na prodej, protože RSI proráží hladinu 70. Trh sice zareaguje určitým zbržděním, nicméně po pár dnech jde výš. Proto je důležité RSI kombinovat ještě s nějakým dalším ukazatelem, případně vstup filtrovat jiných kritérií a samozřejmě dodržovat stanovené riziko.

V bodě B naopak vidíme velmi pěknou reakci trhu na prolomení spodní kritické hladiny 30. Trh je v tomto případě přeprodaný a potenciální vstup long by tu vyšel ziskově. Opět bychom ale možná přihlíželi k nějakému dalšímu ukazateli a rozhodovali, zda nás do obchodu pustí či nikoliv. Tak jako s každou studií, je potřeba i RSI náležitě nasledovat a natestovat.

Použití RSI v platformě LYNX trading

V platformě LYNX trading máte možnost využít více než 80 různých technických indikátorů včetně RSI. V Grafu nahoře jsme si ukázali, jak RSI vypadá a nyní se podíváme, jak si jej do grafu přidat včetně linek ohraničujících důležité hladiny překoupení a přeprodání.

Do grafu, ve kterém chcete RSI zobrazit, klikněte pravým tlačítkem myší, zobrazí se menu, ve kterém vyberete „Přidat studii“. V další nabídce zvolíte „Momentum Studies“ a následně vyberete „Index relativní síly“.

Graf RSI se přenese pod cenový graf. Chcete-li do něj vložit linie určující překoupenost a přeprodanost. Následně klikněte pravým tlačítkem myši do sektoru grafu kde máte RSI a zvolte přidat horizontální trendovou linii. Klikněte do RSI a přidejte horizontální linii na úroveň 70 a na úroveň 30.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×