Investice do kobaltu – 100% zhodnocení během jednoho roku

Kobalt jako investice

Kobalt je relativně neznámý kov. Kov o němž jako investoři neslýcháme příliš často. Přesto se cena kobaltu v posledních pár letech vyšplhala na dvojnásobek ceny. Investice do kobaltu je proto stále více zajímavější volbou jak diverzifikovat své portfolio.

Nejen proto je nyní nejvhodnější čas dozvědět se více o této víceméně neznámé surovině.

Co přesně kobalt je? Na co se využívá? A možná jedna z nejdůležitějších otázek zní, jak je možné do kobaltu investovat?

V článku vám představíme kobalt jako takový a také si ukážeme možnosti jakými burzovními instrumenty lze kobalt obchodovat.

Spotová cena kobaltu

Spotová cena kobaltu od konce roku 2016 do současnosti. Zdroj: Quandl.com

Co je kobalt a na co se využívá?

Kobalt je namodralý kov, který je znám především svým využitím v bateriích. Baterie jsou součástí motorů, turbín či elektráren, ale najdeme je i ve smartphonech a dalších zařízeních. Kobalt má tedy podobné využití jako lithium, o kterém jsme psali nedávno článek Investice do lithia – 5 nejlepších lithiových akcií pro rok 2018.

Kobalt je zároveň prvkem mnoha slitin, což vyplývá z jeho vlastností jako je tvrdost, odolnost a pevnost. Své užití nalezne pak také ve sklářském průmyslu při barvení skla a keramiky. Investice do kobaltu má své opodstatnění na základě jeho širokého využití.

Kobalt jako investice - 5 top kobaltových akciíHlavním důvodem nárůstu poptávky po kobaltu je rozvoj elektrického pohonu. Elektrická vozidla započala svůj rozvoj na základě zpřísňujících se podmínek kladených na omezování emisí.

Právě u elektrických vozidel je zapotřebí baterie, jež je zhotovena z kobaltu a lithia. Tyto lithium-iontové baterie (Li-Ion) umožňují elektrickým automobilům prodlužovat dobu mezi dobíjeními.  Co můžeme očekávat je pokračující růst poptávky po kobaltu.

Skutečnost, že stále více výrobců automobilů začíná vyrábět elektrická vozidla, zajistilo rostoucí poptávku po kobaltu. Když vezmeme v potaz také to, že nalezišť kobaltu je omezené množství a výroba kobaltu je velmi náročná, nepřekvapí nás zdvojnásobení cen kobaltu v posledních pár letech.

A jakým způsobem rostoucí poptávky využít a jak investovat do kobaltu?

Možnosti investice do kobaltu

Většina surových materiálů umožňuje hned několik možností, jak do nich investovat. U investice do kobaltu tomu je ale jinak. Možná je to právě z důvodu dosavadní neznámosti tohoto kovu.

Obvykle lze do surovin investovat pomocí derivátů jako jsou futures kontrakty či ETF. Participovat na vývoji cen kobaltu je ale možné pouze na základě akcií. Právě z tohoto důvodu jsme pro vás připravili 5 nejlepších investic do kobaltu pomocí akcií – tzv. kobaltové akcie.

Investice do kobaltu – Top 5 kobaltových akcií

5. Akcie Freeport-McMoRan (FCX) + 24.8%

Na 5. místě se umístila americká společnost Freeport-McMoRan, jejíž akcie (profil akcie FCX) narostly v minulém roce téměř o 25 %. Vedle kobaltu se společnost zabývá i dalšími surovinami jako je měď, zlato a ropa. S kapitalizací $28 miliard se Freeport-McMoRan řadí mezi velké hráče na trhu a vytváří tak skvělou možnost investice do kobaltu.

4. Akcie Vale (VALE)

Brazilská společnost Vale (profil akcie VALE) s nárůstem více než 30 % dosahuje mezi investicemi do kobaltu 4. místa. Mimo kobalt je Vale aktivní i v rámci dalších surových materiálů.

Patří mezi ně ocel, zlato, nikl, měď či hliník. Společnost dosahuje více než 70 % zisků z obchodů s ocelí. Vývoj cen kobaltu se na akciích společnosti Vale odráží v menší míře.

Přestože zde kobalt nehraje tak významnou roli jako ocel, společnost Vale může být perspektivní volbou pro investory mající zájem nezaobírat se pouze nákupem akcií souvisejících s kobaltem. Akcie společnosti Vale lze obchodovat na Wall Street prostřednictvím ADR.

Jak na obchodování akcií?

Chcete se dozvědět více o úspěšných akciových strategiích? Získejte investiční e-book s 11 super strategiemi nejúspěšnějších investičních guru zdarma.

3. China Molybdenum China (603993) + 106,6%

China Molybdenum China si zaslouženě vybojovala 3. místo na našem seznamu investic do kobaltu. Její nárůst byl od června 2017 více než dvojnásobný.

Obrat čínské společnosti se v roce 2017 více než ztrojnásobil ve srovnání s rokem 2016. Avšak zisk na akcii rostl výrazně méně. Poměr ceny a zisku na akcii se pohybuje v současnosti kolem hodnoty 57, což je velmi vysoko.

2. China Molybdenum Hong Kong (3993) + 191.3%

Pozorný čtenář si okamžitě povšiml, že názvy společností na seznamu investic do kobaltu jsou na 2. a 3. místě prakticky stejné. Rozdíl je ten, že se akcie China Molybdenum na 2. místě se obchodují na burze v Hong Kongu.

V našem listu jsou uvedeny obě akcie China Molybdenum, a to z jediného důvodu. Rozdíly mezi těmito akciemi jsou velmi znatelné. Akcie China Molybdenum obchodované v Hong Kongu vzrostly téměř o 200 %. Dále pak poměr ceny a zisku na akcii, který činí v případě akcií obchodovaných v Hong Kongu 33. To je podstatně níže ve srovnání s akciemi obchodovanými v Číně.

Čtěte také >> Jak nakoupit čínské akcie?

1. Cobalt 27 (KBLT) + 736.7%

Vítězem seznamu investic do kobaltu jsou kanadské akcie společnosti Cobalt 27, jejichž hodnota narostla o více než 700 % od počátku minulého roku. Cobalt 27 je možností, jak investovat do kobaltu a zároveň získat diverzifikovanou expozici vůči tomuto kovu.

Společnost drží kobalt jak fyzicky, tak investuje do technologií elektrického pohonu či do baterií obecně. Cobalt 27 představuje na trhu společnost, která je jako jediná přímo závislá na surovém kobaltu. Ostatní, v tomto článku zmíněné, společnosti se angažovali nejen na kobaltu, ale i v dalších surovinách.

Investice do kobaltu přes kobaltové akcie s LYNX

Prostřednictvím obchodní platformy LYNX Trading máte možnost investovat do kobaltu a všech výše zmíněných akcií včetně těch čínských. Společně s LYNX můžete investovat do mnoha dalších surovin jako je ropa, zlato či lithium.

Investice do kobaltu - top 5 kobaltových akcií
Michaela Řeháčková

Michaela Řeháčková

Account Manager

Michaela se o finanční trhy aktivně zajímá od roku 2015. Specializuje se především na světové akciové trhy a opční strategie, které i sama obchoduje. Dále se věnuje rizikům vyplývajících z obchodování na burze a jejich zajišťování. Znalosti získané neustálým vzděláváním v těchto oblastech Vám pak předává formou článků a webinářů.

Kontaktovat ji můžete e-mailem na m.rehackova@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05