Investice do lithia – 5 nejlepších lithiových akcií pro rok 2018

Lithium je kov hojně využívaný pro výrobu baterií. Používá se při výrobě elektromobilů, chytrých telefonů, tabletů a další populární spotřební elektroniky.

Současný vzestup popularity těchto výrobků má za následek výrazný nárůst poptávky po lithiu, což vedlo k strmému růstu ceny lithia. V roce 2017 se cena lithia vyšplhala na rekordní hodnoty a zdá se, že trend není zdaleka u konce.

Pro mnoho investorů se jedná o velmi atraktivní investiční příležitost. Jakým způsobem je možné investovat do lithia?

Jednou z nejpopulárnějších možností investice do lithia je nákup akcií společností, které lithium těží. Připravil jsem pro vás analýzu pěti lithiových akcií, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Které akcie jsou nejlepší pro investici do lithia?

 

Graf výše zobrazuje vývoj ceny největšího lithiového ETF fondu Global X Lithium (LIT). Cena tohoto ETF zejména v druhé polovině roku 2017 výrazně vzrostla. Za silným růstem stojí především boom ve výrobě baterií do elektromobilů.

Tesla, nejznámější výrobce elektromobilů, staví několik obrovských fabrik na výrobu svých vozů označovaných za giga-factory. Avšak ani další výrobci, např. i česká Škoda, se začínají elektromobily výrazně zabývat. Některé automobilky se už dostávají do výrobní fáze, což mělo za následek silný nárůst poptávky po nezbytných komoditách – především však po lithiu.

Rostoucí cena lithia je samozřejmě velmi pozitivním faktorem pro vývoj cen lithiových akcií. Avšak zdaleka neplatí, že každá investice do lithia by byla trefou do černého. Existují podstatné rozdíly mezi nejznámějšími společnostmi.

Pojďme si odhalit lithiové akcie, které stále skrývají nejzajímavější potenciál.

5. Sociedad Quimica Minera de Chile (SQM)

Všechny tituly z první pětky atraktivních lithiových akcií dokázaly v roce 2017 přidat více než 100 %.

Sociaded Quimica Minera de Chile (SQM) pochází, jak název napovídá, z Chile a sídlí v hlavním městě Santiago. Její akcie se obchodují na NYSE prostřednictvím ADR.  Za rok 2017 akcie vzrostly o 100,5 %.

S tržní kapitalizací přesahující 13 miliard dolarů se nejedná o malou společnost. SQM je druhý největší producent lithia na světě. Společnost za poslední roky vykazuje stabilní ziskovost a podle odhadů analytiků má stabilní růst tržeb i zisků pokračovat i do budoucna.

Investice do lithia skrze akcie SQM patří mezi klienty LYNX mezi jednu z nejvyhledávanějších.

4. Lithium Americas (LAC)

Kanadská společnost Lithium Americas vyrostla z penny stock na jednu z nejlépe skórujících akcií v celém oboru. Díky více než 100% nárůstu ceny v průběhu 2017 je aktuální kapitalizace společnosti přes $790 milionů. Stále se jedná o poměrně malou společnost avšak s velmi zajímavým potenciálem.

V minulých letech se Lithium American příliš nedařilo, což vysvětluje i její zařazení až do nedávna mezi pink sheet akcie. První zisky zaznamenala teprve v roce 2016. Firma je jakýmsi lithiovým start-upem, který na jedné straně skýtá vyšší riziko a na druhé straně i vyšší ziskový potenciál. Obchoduje na burze v Torontu v kanadských dolarech.

3. Tianqi Lithium (002466)

Tato společnost pochází z Číny a svou tržní kapitalizací přesahující $10 miliard dolarů patří mezi největší hráče mezi lithiovými tituly. Avšak nejedná se o jedinou čínskou lithiovou akcii v našem přehledu.

V posledních měsících akcie Tianqi Lithium prožívají korekci, což připravuje nižší cenu pro vstupní investici. Avšak i přes pokles ceny se poměr P/E nachází na 33, což je poměrně vysoká hodnota a v následujícím období bude silný tlak na růst ziskovosti, aby se společnosti podařilo ospravedlnit cenu akcií. Tento titul se obchoduje na čínské burze v Shenzhenu v čínských juanech.

2. Advanced Metallurgical (AMG) 

Advanced Metallurgical je holandská společnost, která se již několikrát objevila v našem akciovém newsletteru Breakout Trader. Na konci roku 2015 byla cena akcií na €6, nyní je €46. Velice slušné zhodnocení za pár let.

Firma se nespecializuje pouze na lithium, ale zpracovává různé další užitečné kovy. Nárůst ceny lithia byl však hlavní hnací silou, která podporovala stabilní růstový trend. Akcii je možné obchodovat v eurech na burze v Nizozemsku a také v Německu.

1. Jiangxi Ganfeng Lithium (002460)

Druhá čínská společnost v našem listu se jmenuje Jiangxi Ganfeng Lithium a podobně jako předchozí čínská akcie se obchoduje na burze v Shenzhenu. Jedná se o státem vlastněnou společnost. Po enormním růstu v minulém roce se nyní cena akcií zkonsolidovala v úzkém rozmezí a čeká se na proražení.

Podobný cenový nárůst se vidí zpravidla jen u penny stock nebo u různých start-upů. Jiangxi Ganfeng Lithium však rozhodně žádným malým start-upem není. Její kapitalizace se pohybuje okolo $9 miliard. Výrazný nárůst cen akcií je dán především faktem, že firma se na lithium vyloženě specializuje. Více než 90 % tržeb tvoří právě obchod s tímto kovem.

Zaujala vás investice do lithia?

Díky široké nabídce LYNX můžete zobchodovat všechny výše uvedené akcie, včetně čínských titulů. Kromě investování do lithiových akcií máte i další možnosti investice do lithia jako např. oblíbený fond Global X Lithium ETF (LIT).

imvestice do lithia
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05