Investice do konopí – 3 nejlepší marihuanové akcie 2020

Investice do marihuanyAkcie marihuany patří od poloviny roku 2017 na burze mezi absolutní fenomény. Není divu, protože ve stále více regionech světa je konopí legalizováno, stále více států USA marihuanu postupně legalizuje. V Evropě řada států zlegalizovala marihuanu pro lékařské účely.

Jak investovat do marihuany prostřednictvím akcií? A které konopné akcie patří mezi nejlepší v současnosti?

Představíme vám 3 nejlepší marihuanové akcie roku 2020.

V následujícím článku se dočtete:

 • Velké investice do marihuany ze strany producentů alkoholu a tabáku
 • Kanada povoluje marihuanu jako stimulant
 • Severní Amerika zaujímá vedoucí úlohu v legalizaci konopí
 • Investice do marihuany – americký trh slibuje obrovský potenciál
 • Daňové příjmy z marihuany narůstají
 • Tři nejlepší marihuanové akcie 2020
 • Obchodování marihuanových akcií u LYNX

Velké investice do marihuany ze strany producentů alkoholu a tabáku

Poslední výrazné zvýšení cen na podzim roku 2018 přineslo silný zájem mnoha velkých výrobců lihovin, kteří chtějí na trh přinést nápoje s psychoaktivní látkou THC. Především nápojový gigant Constellation Brands se značkou Corona. Skupina rozšířila svůj podíl na vedoucí pozici na trhu Canopy Growth o miliardu dolarů investice z 10 % na 38 %.

Společnosti jako Diageo (například Johnnie Walker a Smirnoff), pivovar Molson Coors, nova Scotia Liquor nebo Heineken mají velké plány na trhu s konopím, které vytváří podobné spojenectví s dodavateli konopí. Dokonce i Coca-Cola nedávno vyjádřila svůj záměr uvést na trh nápoje s kanabidiolem (CBD). CBD má uklidňující účinek a na rozdíl od aktivní složky tetrahydrokanabinolu (THC) nemá žádný opojný efekt.

Ale i oslabující tabákový průmysl zaujalo konopí. Například výrobce Marlboro Altria nedávno oznámil, že chce získat 45 % v konopné společnosti Cronos v hodnotě více než 5 miliard CAD. Podíl může vzrůst na 55%, pokud Altria uplatní všechny poskytnuté opční listy a uvolní dalších 1,4 mld. USD.

Kanada povoluje marihuanu jako stimulant

V současné době investoři „koukají“ zejména po kanadských společnostech. Lékařské využití konopí je v Kanadě od roku 2001 legální a od října 2018 je oficiálně povoleno i konzumace bez předpisu. Kanada je prvním státem G7 a po Uruguayi druhou zemí vůbec, kde je hašiš také povolen pro soukromé požitky užití.

Pro naše děti bylo příliš snadné sehnat marihuanu – a zločinci z toho mohli profitovat. Dnes to měníme, “napsal kanadský liberální premiér Justin Trudeau na svůj Twitter. Podle prognóz se kanadský trh s marihuanou v důsledku legalizace zvýší více než desetinásobně.  Proto je kanadský trh v centru pozornosti producentů marihuany i investorů.

Severní Amerika zaujímá vedoucí úlohu v legalizaci konopí

Stále více federálních států USA také legalizuje marihuanu, takže Severní Amerika hraje průkopnickou roli v legalizaci konopí na celém světě. Například v USA je užívání marihuany od počátku roku 2018 legální v nejlidnatějším státě Kalifornie a dále ve státech Nevadě, Maine, Massachusetts a Vermont.

Beztrestná konzumace konopí je tak nyní možná v devíti státech USA s celkovým počtem více než 50 milionů obyvatel. A stále více federálních států má tendence se připojit. Odhaduje se, že do konce roku 2020 povolí spotřebu celkem 18 států. Pro lékařské účely je spotřeba povolena již ve 30 federálních státech.

Marihuana je stále považována americkými úřady na federální úrovni za ilegální drogu. Trestné činy související s drogami však podléhají státní legislativě, takže se mohou odchýlit od federálního zákona. Výsledkem je spleť různých předpisů. Například v New Yorku by mělo být držení  marihuany do výše 25 gramů brzy dekriminalizováno.

Investice do marihuany – americký trh slibuje obrovský potenciál

V dlouhodobém horizontu slibuje americký trh nejvyšší růstový potenciál. Očekává se, že objem lékařské marihuany vzroste z 10 na 11 miliard USD v roce 2018 a na 24 až 40 miliard USD v roce 2021. Bloomberg také očekává plnou národní legalizaci s tržním potenciálem 35 až 45 miliard USD. A stále více amerických obyvatel zastává také myšlenku úplné legalizace.

Podle celostátního průzkumu, který prováděl Institut Gallup po dobu několika desetiletí, více než 68% dotazovaných občanů USA podporuje legalizaci v USA. V prvním průzkumu z roku 1969 pouze 12% americké populace podporovalo legalizaci konopí. Podle Quinnipiac University devět z deseti respondentů se vyjádřilo ve prospěch lékařského užití marihuany.

Daňové příjmy z marihuany narůstají

Jak velký profit mají státy z legalizace ukazují Colorado a Washington. Kromě vzniku četných pracovních míst a příjmů z konopného turismu marihuanový trh státům generuje značné příjmy na daních.

Colorado zaznamenalo příjmy ze zdanění marihuany přibližně 260 milionů USD. Washington vydělal v roce 2017 celkem 319 milionů USD, což je o 100 milionů USD více než z daně z alkoholu. Analytici skupiny Arcview Group očekávají, že trh s marihuanou v USA vytvoří do roku 2021 přibližně 4 miliardy USD v nových daňových příjmech. Kromě toho očekávají vznik více než 400 000 pracovních míst v rámci konopného průmyslu.

Vzhledem k postupující legalizaci a dekriminalizaci výzkumu, medicíny, pěstování, zpracování, distribuci a spotřebě vzniká mnohamiliardový průmysl, který je i přes vysoké investice stále v plenkách.

Čtěte také >> Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

3 nejlepší marihuanové akcie roku 2020

Níže vám představujeme akcie tří společností, které již mají vedoucí postavení na trhu. Mějte však na paměti, že zásoby marihuany jsou od roku 2017 velmi volatilní a může se jednat o spekulativní bublinu. Navzdory již klesajícím cenám akcií může kdykoliv dojít k dalším prudkým cenovým výkyvům.

3. Akcie Cronos – Marihuanový gigant

Kanadský producent konopí Cronos (ISIN: CA22717L1013 – Symbol: CRON – Měna: USD) je aktivní v na pěti kontinentech. Společnost mimo jiné vyrábí zdravotnické výrobky, například pod značkou „Peace Naturals“.

Co se týče tržeb, Cronos zatím nepatří mezi špičkové společnosti konopí. Společnost má momentálně tržní kapitalizaci ve výši 2,5 miliardy USD. V prosinci 201á koupila tabáková společnost Altria 45% podíl Cronos. Altria Tabákový gigant se tam rozhodl vstoupit na trh s obrovským potenciálem.

V roce 2018 Cronos oznámil nárůst tržeb o 285 % z 3,1 milionu USD v roce 2017 na 11,7 milionu USD. Investiční náklady byly výrazně vyšší, což vedlo ke ztrátě ve výši přibližně 14 milionů USD.

Klíčové údaje z prvního čtvrtletí roku 2019 výrazně překročily očekávání zisku analytiků. Zisk na akcii činil 0,36 USD. Obrat v tomto čtvrtletí činil 4,8 milionu USD, což je o 120 % více, než za stejnou dobu v minulém roce.

Graf akcie Cronos. Zdroj: LYNX TWS.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

2. Akcie Canopy Growth Corporation – Světový lídr na marihuanovém trhu

Deset licencovaných výroben marihuany je nyní ve vlastnictví společnosti Canopy Growth Corporation (ISIN: CA1380351009 – Symbol: WEED – Currency: CAD). Se současnou tržní kapitalizací 9 miliard USD je Canopy Growth v současné době největší veřejně obchodovaným marihuanovým producentem.

Společnost ze Smith Falls v Ontariu bude mít největší prospěch z otevření trhu v Kanadě. Kromě Severní Ameriky je společnost aktivní již v 11 dalších zemích jako jsou Austrálie, Španělsko, Brazílie, Chile, Německo, Dánsko, Česká republika nebo Jamajka.

Ve fiskálním roce 2016/17 vzrostly tržby společnosti o + 214% na 39,9 mil. CAD. Silný růst pokračoval i v letech 2017/18 a na úrovni 78 milionů CAD se tržby z předchozího roku téměř zdvojnásobily. Z investičních důvodů byla zaznamenána další ztráta ve výši 0,40 USD za akcii. Někteří optimističtí analytici očekávají, že se Canopy Growth stane operativně ziskovým od současného fiskálního roku. V první polovině roku 2018/19 se tržby zvýšily o 47% na 49,2 milionu USD.

Pozitivně se vyvíjely i tržby, přičemž prodejní cena za gram vzrostla meziročně o 24% na 9,9 USD. Otevření kanadského trhu ve čtvrtém čtvrtletí znamená, že společnost Canopy Growth je první společností, která dosáhla trojciferného prodeje v milionech.

Graf akcie Canopy Growth Corporation. Zdroj: LYNX TWS.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

1. Akcie Aurora Cannabis Inc. – Splnitelná předsevzetí?

Aurora Cannabis Inc. (ISIN: CA05156X1087 – Symbol: ACB – Měna: CAD) je také z Kanady. Ačkoli společnost z Vancouveru existuje již několik let, licenci na produkci lékařské marihuany získala až v roce 2016. Momentálně má Aurora již sedm licencovaných výrobních zařízení a pět autorizovaných distribučních center.

Již v prvním roce výroby – 2016/17 bylo dosaženo výnosu 18 milionů CAD a o rok později v roce 2017/18 se výnosy více než ztrojnásobily na částku 55 milionů CAD. Vzhledem k jednorázovým efektům ve formě zisků z cenných papírů vykázala Aurora roční zisk ve výši přibližně 72 milionů CAD. Analytici předpokládají, že společnost může také dosáhnout vyváženého provozního výsledku od roku 2018/19 a v následujících letech by mohla být v černém.

Společnost momentálně pracuje zejména na severoamerickém trhu. Nicméně v dohledné době plánuje expanzi do Německa, Itálie a Austrálie.

Současná výrobní kapacita byla v důsledku akvizic náhle zvýšena na více než 32 tun ročně. Dlouhodobější výrobní cíl byl také zvýšen ze 400 tun ročně na 570 tun. při aktuální ceně 8 CAD za gram zajistí tato produkce společnosti výnos ve výši 4,5 miliardy CAD.

Graf akcie Aurora Cannabis Inc. Zdroj: LYNX TWS.

Konopné ETF

Samozřejmě, že je možné obchodovat i marihuanové ETF, které opisuje cenu celého koše marihuanových akcí.

Investice do marihuany u LYNX

Pokud vás zaujala investice do marihuany, u LYNX můžete obchodovat s konopnými akciemi přímo na kanadském domácím trhu; na kanadské burze Toronto Stock Exchange (TSX).

S LYNX můžete obchodovat s akciemiETF, futures, opcemi či forexem za příznivé poplatky s přístupem na více než 100 světových burz ve více než 30 státech.

Obchodovat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím naší profesionální platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství či frekventovanější WhatsApp mobilní zpravodajství.

Chcete převést zahraniční ceny akcií do CZK? Pak u LYNX můžete využít konverze z více než 130 světových měn.

Obchodujte konopné akcie s LYNX

Obchodujte konopné akcie na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, kanadských, ale i německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Co znamená pojem dividendový aristokrat? Jací jsou nejlepší dividendoví aristokraté v Evropě a na světě? Objevte také ETF, které se na tyto akcie zaměřují.

Číst dále

9 nejlepších defenzivních akcií roku 2020

Když nastane recese, přesto zde zůstane mnoho nepostradatelných produktů a služeb, které se budou využívat i nadále. Objevte jak v této situaci profitovat.

Číst dále

Investice do platiny: 3 nejlepší platinové akcie roku 2020

Věděli jste, že platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště, i v dobách recese? Objevte 3 nejlepší platinové akcie roku %%currentyear%%.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05