Investice do stříbra: Nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2019

Stříbro je mezi investory tradičně velmi populární komoditou. Nyní, když turbulence na světových akciových trzích opět nabírají na síle, se investoři tradičně uchylují k drahým kovům jako k bezpečným přístavům v době nejistoty. Investice do stříbra určitě nepatří mezi minoritní typ investování.

Posledních pár měsíců bylo pro stříbro a jiné drahé kovy velmi příznivých. Po silném nárůstu hodnoty stříbra zpravidla následuje i posílení akcií společností, které se na těžbu stříbra soustředí.

V tomto článku s vámi probereme, zda je v současné době lukrativní investovat do stříbra a následně si představíme 5 velkých těžařských firem stříbra.

Investice do stříbra

V článku se dozvíte:

  1. Co je to stříbro a jaké má využití?
  2. Investice do stříbra
  3. Je nárůst hodnoty stříbra udržitelný?
  4. Nejlepších 5 akcií těžařů stříbra roku 2019

Co je to stříbro a jaké má využití?

Stříbro je chemický prvek, který byl oddělen od olova na ostrovech v Egejském moři a Anatolii zhruba 4000-3500 let př.n.l. Zkratka stříbra je Ag (latinsky: argentum) a atomové číslo má 47. Stříbro se často vyskytuje v rudách spolu s jinými prvky jako jsou zinek a měď.

Stříbro je o něco tvrdší než zlato, ale stále se dá snadno zpracovat. Ze všech kovů je stříbro prvek s nejlepší elektrickou vodivostí a nejnižším přechodovým odporem. Také dobře vede teplo a má nejvyšší optický odraz. Přestože je stříbro velmi stabilní ve vodě a na čistém vzduchu, pokud je vystaven např. ozónu, nebo sirovodíku, reaguje změnou barvy. V případě kontaktu se sírou nebo jejími sloučeninami se na povrchu vytvoří černá vrstva sulfidu stříbrného, která však může být znovu vyčištěna.

Čtěte také >> Investice do zlata

Až do 20. století byly stříbrné mince vedle těch zlatých nejdůležitějším platebním prostředkem na Zemi. Existuje nejméně čtrnáct jazyků, ve kterých je slovo stříbro synonymem pro peníze.V dnešní době se stříbro využívá v celé řadě oborů – od bižuterie přes zdravotnictví až po elektroniku.

Investice do stříbra

Stříbro je některými investory označováno jako „mladší bratr zlata“. Označení vychází z velikosti trhu, který je v případě stříbra daleko menší než u zlata. Vývoj ceny stříbra je mnohem volatilnější. Stříbro stejně jako zlato tradičně slouží jako ochrana před inflací, měnovými riziky a nenadálým prudkým poklesem na akciových trzích.

Čtěte také >> Akcie těžařů zlata pro rok 2019

Mnoho investorů však záměrně investici do stříbra a jiných drahých kovů do svého portfolia nevpouští, jelikož ve formě komodit nenabízí žádné dodatečné zisky ve formě dividendy. Profit (nebo ztráta) vycházejí čistě ze změny tržní ceny aktiva. Z fundamentální analýzy je navíc v případě drahých kovů často velmi obtížné dospět k relevantním závěrům. Jak tedy vypadá investice do stříbra vylepšená o dividendové výnosy? Jak již tušíte, je to právě investice do stříbra ve formě „stříbrných akcií“, o kterých bude řeč níže.

Je nárůst hodnoty stříbra udržitelný?

Hodnota stříbra se v průběhu úvěrové krize v roce 2011 zvýšila na 50 USD za trojskou unci. V tomto období na trzích panovala obrovská nejistota, v důsledku které se investoři uchylovali k tradičním bezpečným aktivům. Od té doby však na stříbře vznikl dlouhodobý downtrend a jeho cena klesla až pod hranici 14 USD za trojskou unci, což je pokles o vice než 72 %. Od poloviny roku 2016 se však pokles zastavil a došlo k drobné korekci na hodnotu cca 21 USD. Od té doby se trend pohyboval převážně do strany.

Dalším impulsem na trendu stříbra byl konec loňského roku, kdy na trzích zavládla panika a cena stříbra opět ožila. Na hranici 14 USD se vytvořil dvojitý support, což je důležitá formace technické analýzy a symbolizuje velmi obtížně prolomitelnou bariéru na dané ceně. Medvědí trend tak pozbyl na síle a stříbrní býci se chopili kormidla. Dvojité dno je právě jedna z formací, která signalizuje ukončení dlouhodobě klesajícího trendu. Je to známka, že investoři již dané aktivum razantně odmítají koupit za tuto či nižší cenu. Od začátku roku tak vzrostla cena stříbra o 14 %.

Akcie těžařů stříbra

Nejlepších 5 akcií těžařů stříbra na rok 2019

Ruku v ruce s vysokou volatilitou ceny stříbra jdou velké pohyby ceny akcií těžařů stříbra. Pokud předpokládáme, že nastolený uptrend na ceně stříbra bude pokračovat, investice do akcií těžařů stříbra mohou být velmi zajímavé. Níže rozebereme pět slibných akcií těžařů stříbra, u kterých lze očekávat zajímavé zhodnocení v následujícím roce.

5. Fresnillo (FRES)

Mexická společnost Fresnillo (FRES) je největším světovým těžařem stříbra a druhým největším těžařem zlata na světě. Vlastní řadu stříbrných a zlatých dolu po celém Mexiku. Vedení společností sídlí v Mexiko City, ale registrovaná je na burze ve Spojeném království (burza LSE). Přestože společnost stabilně končí v červených číslech, hodnota akcií se v poslední době značně propadla.

Fresnillo, jakožto největší světový těžař stříbra, bude z nastoleného uptrendu značně profitovat. Akcie se obchodují v GBP.

4. Pan American Silver (PAAS)

Kanadská těžební společnost Pan American Silver (PAAS) působí hlavně v Mexiku a Peru. V těchto dvou státech se nacházejí největší stříbrná ložiska na světě. S tržní hodnotou 2,2 miliardy USD a produkcí více než 25 milionů uncí stříbra je Pan American Silver šestým největším těžařem stříbra na světě. Od roku 2016 se společnost dostala do černých čísel a její obrat se v posledních letech průběžně zvyšuje.

Analytici očekávají, že v nadcházejících letech bude společnost vykazovat silné růstové hodnoty. V roce 2018 dosáhla společnost obratu 837 milionů USD a do roku 2020 se počítá, že se tato hodnota zdvojnásobí. Společnost je zapsaná na americké burze NASDAQ a tudíž se akcie obchodují v USD.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

3. Goldcorp (GG)

Kanadská společnost Goldcorp (GG) je jedním z největších a nejrychleji rostoucích těžařů stříbra na světě. Celá řada kanadských ekonomických serverů a časopisů opakovaně označila Goldcorp jako nejlepší společnost / zaměstnavatele. Na druhou stranu často čelí mediálním útokům ekologických aktivistů za svůj bezohledný přístup k životnímu prostředí.

Goldcorp tradičně dosahovala obrovských zisků. Například čistý zisk v roce 2011 činil 1 714 milionů USD. V loňském roce se společnost dostala do ztráty způsobené obrovskými investicemi do výzkumu a inovací, které však v budoucnosti značně sníží náklady společnosti. V roce 2019 společnost očekává výrazné zvýšení produkce. Ve druhé polovině letošního roku společnost avizovala otevření nových stříbrných dolů. Jen od počátku roku se cena akcií zvýšila o 10 %. Společnost je zapsaná na burze NYSE a její akcie se obchodují se v USD.

2. First Majestic Silver Corp (AG)

Mexická společnost First Majestic Silver Corp (AG) v loňském roce otevřela svůj šestý důl San Dimas, čímž se vymanila z dlouhodobé stagnace svých aktivit. V nejbližších letech navíc společnost plánuje otevřít další 3 stříbrné doly. V roce 2019 plánuje vytěžit 14,2 až 15,8 milionů trojských uncí stříbra. Společnost je v zásadě velmi drahá, ale z dlouhodobého hlediska můžou být akcie této společnosti velmi zajímavé.

Je to stále malý těžař, který má však obrovský potenciál růstu. Zvlášť, když vezmeme v potaz , že ještě v roce 2016 se akcie obchodovala za 19 USD a nyní za ni zaplatíme méně než 6 USD. Společnost je zapsaná na NYSE a je obchodovaná v USD.

1. Hochschild Mining (HOC)

Hochschild Mining je přední britský těžař zlata a stříbra s více než 50letou historií v Americe. V současné době provozuje čtyři podzemní doly, tři na jihu Peru a jeden na jihu Argentiny. V posledních několika letech společnost velmi posílila svoji produkci a zároveň značně snížila své náklady. Hochschild Mining investuje obrovské částky do inovace a výzkumu. Nedávno například společnost získala 10% podíl v kanadském startupu Goldspot, který vyvíjí technologii „machine learning“ pro shromažďování geologických dat a tvorbě prediktivních modelů.

Nová technologie zajišťuje vyšší efektivitu ve všech činnostech společnosti Hochschild Mining. Plná implementace nových technologií ve všech dolech společnosti Hochschild Mining se předpokládá v průběhu letošního roku. Podle předpokladu nové technologie společnosti zvýší produktivitu a bezpečnost zaměstnanců a značně urychlí alokaci nových ložisek drahých kovů.

Je investice do stříbra ve formě akcií výhodnější než do komodity jako takové?

Jak jsme již zmínili, stříbro tradičně může sloužit mnoha investorům pro hedging v době nejistoty na trhu. Na druhou stranu, investování do stříbra jako komodity je zpravidla velmi nepředvídatelné. Jak jsme si ukázali výše, akcie těžařských společností jsou vhodnou alternativou s velmi lukrativním potenciálním zhodnocením. Navíc zde máte příjemný benefit v podobě dividend.

Investujte do stříbra s LYNX

Nakupujte či prodávajte akcie těžařů stříbra na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů. Nákup akcií za extrémně nízké poplatky již od od $5.

Investice do stříbra
Petr Holý

Petr Holý

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05