Investice do stříbra – nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2020

Stříbro je mezi investory tradičně velmi populární komoditou. Nyní, když turbulence na světových akciových trzích opět nabírají na síle, se investoři tradičně uchylují k drahým kovům jako k bezpečným přístavům v době nejistoty. Investice do stříbra určitě nepatří mezi minoritní typ investování.

Posledních pár měsíců bylo pro stříbro a jiné drahé kovy velmi příznivých. Po silném nárůstu hodnoty stříbra zpravidla následuje i posílení akcií společností, které se na těžbu stříbra soustředí.

V tomto článku s vámi probereme, zda je v současné době lukrativní investovat do stříbra a následně si představíme 4 velké těžařské firmy stříbra.

Investice do stříbra

Co je to stříbro a jaké má využití?

Stříbro je chemický prvek, který byl oddělen od olova na ostrovech v Egejském moři a Anatolii zhruba 4000-3500 let př.n.l. Zkratka stříbra je Ag (latinsky: argentum) a atomové číslo má 47. Stříbro se často vyskytuje v rudách spolu s jinými prvky jako jsou zinek a měď.

Stříbro je o něco tvrdší než zlato, ale stále se dá snadno zpracovat. Ze všech kovů je stříbro prvek s nejlepší elektrickou vodivostí a nejnižším přechodovým odporem. Také dobře vede teplo a má nejvyšší optický odraz. Přestože je stříbro velmi stabilní ve vodě a na čistém vzduchu, pokud je vystaven např. ozónu, nebo sirovodíku, reaguje změnou barvy.

V případě kontaktu se sírou nebo jejími sloučeninami se na povrchu vytvoří černá vrstva sulfidu stříbrného, která však může být znovu vyčištěna.

Čtěte také >> Průvodce pro investování do zlata

Až do 20. století byly stříbrné mince vedle těch zlatých nejdůležitějším platebním prostředkem na Zemi. Existuje nejméně čtrnáct jazyků, ve kterých je slovo stříbro synonymem pro peníze.V dnešní době se stříbro využívá v celé řadě oborů – od bižuterie přes zdravotnictví až po elektroniku.

Investice do stříbra

Stříbro je některými investory označováno jako „mladší bratr zlata“. Označení vychází z velikosti trhu, který je v případě stříbra daleko menší než u zlata. Vývoj ceny stříbra je mnohem volatilnější. Stříbro stejně jako zlato tradičně slouží jako ochrana před inflací, měnovými riziky a nenadálým prudkým poklesem na akciových trzích.

Mnoho investorů však záměrně investici do stříbra a jiných drahých kovů do svého portfolia nevpouští, jelikož ve formě komodit nenabízí žádné dodatečné zisky ve formě dividendy.

Profit (nebo ztráta) vycházejí čistě ze změny tržní ceny aktiva. Z fundamentální analýzy je navíc v případě drahých kovů často velmi obtížné dospět k relevantním závěrům.

Jak tedy vypadá investice do stříbra vylepšená o dividendové výnosy? Jak již tušíte, je to právě investice do stříbra ve formě „stříbrných akcií“, o kterých bude řeč níže.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Je nárůst hodnoty stříbra udržitelný?

Hodnota stříbra se v průběhu úvěrové krize v roce 2011 zvýšila na 50 USD za trojskou unci. V tomto období na trzích panovala obrovská nejistota, v důsledku které se investoři uchylovali k tradičním bezpečným aktivům. Od té doby však na stříbře vznikl dlouhodobý downtrend a jeho cena klesla až pod hranici 14 USD za trojskou unci, což je pokles o vice než 72 %.

Od poloviny roku 2016 se však pokles zastavil a došlo k drobné korekci na hodnotu cca 21 USD. Od té doby se trend pohyboval převážně do strany.

Dalším impulsem na trendu stříbra byl konec roku 2018, kdy na trzích zavládla panika a cena stříbra opět ožila. Na hranici 14 USD se vytvořil dvojitý support, což je důležitá formace technické analýzy a symbolizuje velmi obtížně prolomitelnou bariéru na dané ceně. Medvědí trend tak pozbyl na síle a stříbrní býci se chopili kormidla.

Dvojité dno je právě jedna z formací, která signalizuje ukončení dlouhodobě klesajícího trendu. Je to známka, že investoři již dané aktivum razantně odmítají koupit za tuto či nižší cenu.

Cena spotového stříbra na burze vyjádřena pomocí CFD kontraktu (XAGUSD). Zobrazení od ledna 2011 do 9.4. 2020. Zdroj: LYNX Trading

Aktuální cena stříbra

Aktuální cena spotového stříbra na burze vyjádřena pomocí CFD kontraktu (XAGUSD). Cena za unci na grafu je 15,29 USD. Aktualizováno k datu 9.4.2020. Zdroj: LYNX Trading

Akcie těžařů stříbra

Nejlepší 4 akcie těžařů stříbra na rok 2020

Ruku v ruce s vysokou volatilitou ceny stříbra jdou velké pohyby ceny akcií těžařů stříbra. Pokud předpokládáme, že nastolený uptrend na ceně stříbra bude pokračovat, investice do akcií těžařů stříbra mohou být velmi zajímavé. Níže rozebereme čtyři slibné akcie těžařů stříbra, u kterých lze očekávat zajímavé zhodnocení v následujícím roce.

4. Akcie Fresnillo (FRES)

Mexická společnost Fresnillo (ISIN: GB00B2QPKJ12 – symbol: FRES – měna: GBP) je největším světovým těžařem stříbra a druhým největším těžařem zlata na světě. Vlastní řadu stříbrných a zlatých dolu po celém Mexiku. Vedení společností sídlí v Mexiko City, ale registrovaná je na burze ve Spojeném království (burza LSE).

Přestože společnost stabilně končí v červených číslech, hodnota akcií se v poslední době značně propadla.

Fresnillo, jakožto největší světový těžař stříbra, bude z nastoleného uptrendu značně profitovat. Akcie se obchodují v GBP.

Graf akcie Fresnillo (FRES). Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více informací o akcii Fresnillo

3. Akcie Pan American Silver (PAAS)

Kanadská těžební společnost Pan American Silver (ISIN: CA6979001089 – symbol: PAAS – měna: GBP) působí hlavně v Mexiku a Peru. V těchto dvou státech se nacházejí největší stříbrná ložiska na světě. S tržní hodnotou 2,2 miliardy USD a produkcí více než 25 milionů uncí stříbra je Pan American Silver šestým největším těžařem stříbra na světě.

Od roku 2016 se společnost dostala do černých čísel a její obrat se v posledních letech průběžně zvyšuje.

Analytici očekávají, že v nadcházejících letech bude společnost vykazovat silné růstové hodnoty. Společnost je zapsaná na americké burze NASDAQ a tudíž se akcie obchodují v USD.

Graf akcie Pan American Silver (PAAS). Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více informací o akcii Pan American Silver

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

2. Akcie First Majestic Silver Corp (AG)

Mexická společnost First Majestic Silver Corp (ISIN: CA32076V1031 – symbol: AG – měna: USD) v loňském roce otevřela svůj šestý důl San Dimas, čímž se vymanila z dlouhodobé stagnace svých aktivit. V nejbližších letech navíc společnost plánuje otevřít další 3 stříbrné doly.

Je to stále malý těžař, který má však obrovský potenciál růstu. Zvlášť, když vezmeme v potaz , že ještě v roce 2016 se akcie obchodovala za 19 USD a nyní za ni zaplatíme méně než 6 USD. Společnost je zapsaná na NYSE a je obchodovaná v USD.

 

Graf akcie First Majestic Silver Corp (AG). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii First Majestic Silver Corp.

1. Akcie Hochschild Mining (HOC)

Hochschild Mining (ISIN: GB00B1FW5029 – symbol: HOC– měna: GBP) je přední britský těžař zlata a stříbra s více než 50letou historií v Americe. V současné době provozuje čtyři podzemní doly, tři na jihu Peru a jeden na jihu Argentiny.

V posledních několika letech společnost velmi posílila svoji produkci a zároveň značně snížila své náklady. Hochschild Mining investuje obrovské částky do inovace a výzkumu.

Nedávno například společnost získala 10% podíl v kanadském startupu Goldspot, který vyvíjí technologii „machine learning“ pro shromažďování geologických dat a tvorbě prediktivních modelů.

Nová technologie zajišťuje vyšší efektivitu ve všech činnostech společnosti Hochschild Mining. Plná implementace nových technologií ve všech dolech společnosti Hochschild Mining se předpokládá v průběhu letošního roku.

Podle předpokladu nové technologie společnosti zvýší produktivitu a bezpečnost zaměstnanců a značně urychlí alokaci nových ložisek drahých kovů.

Graf akcie Hochschild Mining (HOC). Zdroj: LYNX Trading. Zjistěte více informací o akcii Hochschild Mining.

Je investice do stříbra ve formě akcií výhodnější než do komodity jako takové?

Jak jsme již zmínili, stříbro tradičně může sloužit mnoha investorům pro hedging v době nejistoty na trhu. Na druhou stranu, investování do stříbra jako komodity je zpravidla velmi nepředvídatelné.

Jak jsme si ukázali výše, akcie těžařských společností jsou vhodnou alternativou s velmi lukrativním potenciálním zhodnocením. Navíc zde máte příjemný benefit v podobě dividend.

Investujte do stříbra s LYNX

Nakupujte či prodávajte akcie těžařů stříbra na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů. Nákup akcií za extrémně nízké poplatky již od od $5.

Investice do stříbra

10 nejstabilnějších akcií: kvalitní akcie, které můžete držet navěky

10 kvalitních akcií, které lze držet na věky. Stabilní akcie k dlouhodobému investování. Objevte, které investiční tituly lze držet na věčnost.

Číst dále

Akcie Wirecard – německý zprostředkovatel plateb se hroutí

Akcie Wirecard propadly o více než 90 % během několika málo dní. Skandál Wirecard otřásl nadějnou firmou v základech. Jaká je budoucnost této společnosti?

Číst dále

Investice do marihuany – Nejlepší konopné akcie a ETF v roce 2020

Marihuana je legalizována ve stále více státech světa. ✅ Zjistěte jak profitovat na této nové vlně a objevte 10 nejlepších marihuanové akcií roku 2020.

Číst dále
Ondřej Likeš

Ondřej Likeš

Account Manager

Finančním trhům se věnuje od roku 2011, přes intradenní obchodování FX, MP strategie na měnových futures, komoditní spready a intradenní obchodování komodit se dostal až k dlouhodobým opčním strategiím, kde zakotvil a které v současnosti obchoduje na široké US akciové indexy a produkty navázané na VIX. Za nejdůležitější považuje dobrý money-management a konzistenci.

Ondřej zpracovává webináře primárně zaměřené na opce a opční strategie v kombinaci s akciemi. Kontaktovat jej můžete na emailu o.likes@lynxbroker.cz

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05