IPO Airbnb by mohlo přijít už v létě roku 2019

Airbnb je americká společnost se sídlem v San Franciscu, která provozuje on-line služby pro zprostředkování ubytování. Firma plánuje vstup na burzu jako IPO Airbnb, k němuž by mělo dojít v polovině roku 2019.

Přesné datum IPO Airbnb zatím není oficiálně známo, ale podle webu techcrunch.com, který se zaměřuje na zajímavé startupy, by mělo IPO Airbnb spatřit světlo světa 30. června 2019.

V květnu tohoto roku sám CEO Airbnb, Brian Chesky na konferenci v Kalifornii oznámil, že „firma bude příští rok připravena stát se veřejnou, jestli se ale skutečně stane nebo ne, zatím nevím.“

IPO Airbnb

Co je Airbnb a jak funguje?

Airbnb provozuje komunitní web, kde se uživatelé zaregistrují, vytvoří profil a mohou nabízet nebo vyhledávat ubytování a pronájem. Služba Airbnb je přístupná online nebo prostřednictvím mobilních aplikací pro iOS, Apple Watch a Android.

Hosté mohou vyhledávat ubytování pomocí filtrů, jako je typ ubytování, data, umístění a cena. Před objednáním musí uživatel vždy poskytnout osobní a platební údaje a někteří hosté vyžadují kopie identifikačních údajů ještě před přijetím rezervace.

Čtěte také >> 11 společností, které se chystají na IPO v roce 2018

Hostitelé na druhou stranu poskytují ceny a další podrobnosti týkající se jejich nabízeného pronájmu. Ceny jsou stanoveny hostitelem, ale s doporučeními společnosti Airbnb. V USA, kde má firma největší dosah, využívají majitelé domů platformu Airbnb až do té míry, že jsou schopni započítat budoucí příjmy, které vydělávají z pronájmů, do svých žádostí o refinancování hypoték. Podle údajů Airbnb je průměrný příjem z pronájmu v USA kolem 4000 USD ročně.

Na platformě Airbnb se tedy potkávají dvě skupiny – cestovatelé hledající vhodný podnájem a hostitelé, kteří nabízejí k pronájmu své nemovitosti. Jejich osobní profily jsou doplněné o reference, hodnocení a doporučení od těch, kteří tuto konkrétní nemovitost dříve využili. Poté, co host dokončí svůj pobyt, může o zařízení napsat referenci, která je viditelná online pro všechny další členy. Stejně tak může napsat referenci i pronajímatel. Obě skupiny si tak vzájemně „dělají reklamu“,  kontrolují a korigují se.

Spory a kontroverze kolem Airbnb

Podobně jako Uber i Airbnb sleduje prozatím těžko vymezitelný byznys model, který se označuje jako spoluspotřebitelství. I z toho důvodů se objevuje řada nejasností, překážek a sporů.

Čtěte také >> IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?

Airbnb je svou činností přirozeným konkurentem hotelových zařízení a Americká asociace hotelů a ubytovacích kapacit lobovala za to, že hotelový průmysl podléhá nekalé soutěži právě díky společnosti Airbnb. To nakonec vedlo k uložení dalších předpisů, které Airbnb musel zapracovat.

Některé města ve Spojených státech omezují nabízení pronájmu na krátké časové období. Není tedy možné si pronajmout pokoj jen na několik dnů či týdnů, což je určitě překážkou, protože Airbnb se primárně zaměřuje právě na krátkodobé pronájmy pro cestovatele. Některá města dokonce vyžadují, aby majitelé nemovitostí byli registrováni u vlády a získali povolení nebo licenci k pronájmu svých prostor.

Podobným problémům a výzvám společnost čelí i v Evropě hlavně díky regulacím EU. Na jedné straně sice přibývá počet turistů, kteří si službu objednají (za poslední rok je nárůst až o 50 %), na straně druhé ale přibývá i počet stížností. Stěžují si jak úřady, tak sousedé pronajímaných nemovitostí.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

V Česku (a jiných státech EU) je forma sdíleného bydlení tak, jak je nabízená platformou Airbnb zcela nezákonná, a sdružení nájemníků chce, aby byly prováděny kontroly a Airbnb bylo omezeno. Protiargumentem k tomu je, že díky Airbnb do cizích zemí proudí více turistů, kteří jsou zdrojem nových příjmů.

Další velkou otázkou, kterou Airbnb musel a musí řešit stále, je otázka bezpečnosti a úkol vytvořit dostatečnou úroveň důvěry mezi hosty a hostiteli. Prozatím existuje několik bezpečnostních opatření  — platforma Airbnb vyžaduje, aby každý člen vyplnil profil a nahrál své fotografie a identifikační průkaz tak, aby se o sobě mohli účastníci dozvědět dostatečnou dobu dopředu. Hostům je vždy doporučeno pojistit si dům, chatu, či nabízenou nemovitost a zabránit tak škodám způsobeným hosty.

 

Airbnb zároveň nabízí sekundární pojištění hostů proti vandalismu až do výše 1 000 000 USD. A nakonec, webová stránka Airbnb nabízí možnost využít systému referencí a osobních zpráv, kterým uživatelé mohou (a měli by) navzájem komunikovat ještě před příjezdem.

Komplikací a kontroverzí je více, Airbnb čelila mnoha stížnostem souvisejícím s rasismem, kde byla prokázána rozšířená diskriminace hostitelů vůči hostům, jejichž jména naznačovala, že byly černošského původu. I systém osobního hodnocení hostů či nemovitostí má své stinné stránky a kritiky, protože může být neobjektivní a záměrně poškozovat určité subjekty.

>> Prohlédněte si, jaké další IPO můžete očekávat v roce 2018.

Financování Airbnb

I přes řadu sporů a slabých míst se Airbnb během několik let dokázal z malého startupu propracovat na globální firmu, která operuje na třech kontinentech, kanceláře má ve dvaceti zemích a aktuální hodnota společnosti přesahuje 30 miliard USD.

IPO Airbnb už v roce 2019?

Airbnb začínala v roce 2009 s investicí 20 000 USD. O rok později získala venture kapitál ve výši 7,2 milionů USD od Greylock Partners a v roce 2011 dalších 112 milionů USD. V dubnu 2014 společnost získala investice ve výši 450 milionů USD od společností TPG Capital a její kapitalizace se přiblížila k 10 miliardám USD. Dalších 1,5 miliard USD přišlo v roce 2015 v rámci financování vedené společností General Atlantic.

Čtěte také >> IPO Nio: čínský výrobce elektrovozů vstupuje na NYSE

Mezi hlavní investory (krom výše zmíněných) patří Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Dragoneer Investment Group, T. Rowe Price a Sherpa Capital.

Dnes je společnost jednou z nejrychleji rostoucích firem podle kapitalizace, provozní výkonnost společnosti je dobrá, firma je zisková (měřeno podle EBITDA – zisk před započtením úroků, daní a odpisů), má pozitivní cashflow, rozvahu s 5,5 miliard USD a dynamicky expanduje na trhy po celém světě.

IPO Airbnb

I přes prozatímní nejasnosti kolem vstupu na burzu a oficiální zdrženlivost vedení ohledně výroků na IPO, se dá očekávat, že Airbnb bude do konce roku 2019 další veřejně obchodovanou firmou. Předtím, než se tak stane, se ale vedení potřebuje ujistit, že tento krok bude prospěšný jak pro firmu samotnou, tak pro investory.

Podle generálního ředitele Briana Chaskyho má Airbnb zatím investory, kteří „jsou skutečně trpěliví“ a to, na co chce soustředit své síly nyní, je vybudovat silný manažerský tým. Společnost je podle něj nyní natolik velká, že cokoliv, co on sám udělá, nemá už prakticky žádný význam ani vliv.

Dodal, že nevidí žádné překážky, proč by IPO Airbnb nemělo proběhnout již příští rok, a dokonce se přiznal, že o tomto kroku mluvil s dalšími lidmi, kteří dovedli své společnosti do veřejně obchodované sféry. Jedním z nich byl údajně i generální ředitel Facebooku M. Zuckerberg, který je velký zastánce IPO Airbnb.

Akcie Airbnb

Akcie Airbnb se po veřejném úpisu budou obchodovat s největší pravděpodobností na burze Nasdaq za americké dolary. Upisovací cenu, jejich počet ani detaily zatím nevíme, ale jakmile budou tato data k dispozici, budeme o nich informovat.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05