IPO Airbnb bude pravděpodobně přeci jen ještě v roce 2020

IPO Airbnb mělo být nejžhavější veřejnou nabídkou roku 2020. Místo toho gigant krátkodobých pronájmů ubytování propustil 25 % svých zaměstnanců a očekává, že příjmy budou letos o polovinu menší než v roce 2019. Přesto to vypadá, že plány na IPO Airbnb nakonec ještě v letošním roce uskuteční.

Společnost Airbnb Inc. vykázala ve druhém čtvrtletí klesající příjmy (67 %) a rostoucí ztráty. Podle dostupných informaci je však debut na akciovém trhu v letošním roce nyní opět ve hře.

Airbnb je americká společnost se sídlem v San Franciscu, která provozuje on-line služby pro zprostředkování krátkodobého ubytování. Firma plánuje vstup na burzu jako IPO Airbnb.

IPO Airbnb

Co je Airbnb a jak funguje?

Airbnb provozuje komunitní web, kde se uživatelé zaregistrují, vytvoří profil a mohou nabízet nebo vyhledávat ubytování a pronájem. Služba Airbnb je přístupná online nebo prostřednictvím mobilních aplikací pro iOS, Apple Watch a Android. Airbnb má kolem 150 milionů uživatelů a působí ve více než 65 tisících městech.

Hosté mohou vyhledávat ubytování pomocí filtrů, jako je typ ubytování, data, umístění a cena. Před objednáním musí uživatel vždy poskytnout osobní a platební údaje a někteří hostitelé vyžadují kopie identifikačních údajů ještě před přijetím rezervace.

Hostitelé na druhou stranu poskytují ceny a další podrobnosti týkající se jejich nabízeného pronájmu. Ceny jsou stanoveny hostitelem, ale s doporučeními společnosti Airbnb. V USA, kde má firma největší dosah, využívají majitelé domů platformu Airbnb až do té míry, že jsou schopni započítat budoucí příjmy, které vydělávají z pronájmů, do svých žádostí o refinancování hypoték. Podle údajů Airbnb je průměrný příjem z pronájmu v USA kolem 4000 USD ročně.

Na platformě Airbnb se tedy potkávají dvě skupiny: cestovatelé hledající vhodný podnájem a hostitelé, kteří nabízejí k pronájmu své nemovitosti. Jejich osobní profily jsou doplněné o reference, hodnocení a doporučení od těch, kteří tuto konkrétní nemovitost dříve využili. Poté, co host dokončí svůj pobyt, může o zařízení napsat referenci, která je viditelná online pro všechny další členy.

Stejně tak může napsat referenci i pronajímatel. Obě skupiny si tak vzájemně „dělají reklamu“, kontrolují a korigují se.

Spory a kontroverze kolem Airbnb

Podobně jako Uber i Airbnb sleduje prozatím těžko vymezitelný byznys model, který se označuje jako spolu spotřebitelství. I z toho důvodů se objevuje řada nejasností, překážek a sporů.

Čtěte také >> IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?

Airbnb je svou činností přirozeným konkurentem hotelových zařízení a Americká asociace hotelů a ubytovacích kapacit lobovala za to, že hotelový průmysl podléhá nekalé soutěži právě díky společnosti Airbnb. To nakonec vedlo k uložení dalších předpisů, které Airbnb musel zapracovat.

Některé města ve Spojených státech omezují nabízení pronájmu na krátké časové období. Není tedy možné si pronajmout pokoj jen na několik dnů či týdnů, což je určitě překážkou, protože Airbnb se primárně zaměřuje právě na krátkodobé pronájmy pro cestovatele. Některá města dokonce vyžadují, aby majitelé nemovitostí byli registrováni u vlády a získali povolení nebo licenci k pronájmu svých prostor.

Podobným problémům a výzvám společnost čelí i v Evropě hlavně díky regulacím EU. Na jedné straně sice přibývá počet turistů, kteří si službu objednají (v roce 2019 byl nárůst až o 50 %), na straně druhé ale přibývá i počet stížností. Stěžují si jak úřady, tak sousedé pronajímaných nemovitostí.

Společnost Airbnb čelí také kritice, že může za růst cen nemovitostí, především v centrech velkých měst.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

V Česku (a jiných státech EU) je forma sdíleného bydlení tak, jak je nabízená platformou Airbnb zcela nezákonná, a sdružení nájemníků chce, aby byly prováděny kontroly a Airbnb bylo omezeno. Protiargumentem k tomu je, že díky Airbnb do cizích zemí proudí více turistů, kteří jsou zdrojem nových příjmů.

Další velkou otázkou, kterou Airbnb musel a musí řešit stále, je otázka bezpečnosti a úkol vytvořit dostatečnou úroveň důvěry mezi hosty a hostiteli. Prozatím existuje několik bezpečnostních opatření  – platforma Airbnb vyžaduje, aby každý člen vyplnil profil a nahrál své fotografie a identifikační průkaz tak, aby se o sobě mohli účastníci dozvědět dostatečnou dobu dopředu. Hostitelům je vždy doporučeno pojistit si dům, chatu, či nabízenou nemovitost a zabránit tak škodám způsobeným hosty.

Airbnb zároveň nabízí sekundární pojištění hostitelů proti vandalismu až do výše 1 000 000 USD. A nakonec, webová stránka Airbnb nabízí možnost využít systému referencí a osobních zpráv, kterým uživatelé mohou (a měli by) navzájem komunikovat ještě před příjezdem.

Komplikací a kontroverzí je více, Airbnb čelila mnoha stížnostem souvisejícím s rasismem, kde byla prokázána rozšířená diskriminace hostitelů vůči hostům, jejichž jména naznačovala, že byly černošského původu. I systém osobního hodnocení hostů či nemovitostí má své stinné stránky a kritiky, protože může být neobjektivní a záměrně poškozovat určité subjekty.

LYNX TIP: Zajímá vás téma IPO? Objevte IPO kalendář na rok 2020.

Financování Airbnb

I přes řadu sporů a slabých míst se Airbnb během několik let dokázal z malého startupu propracovat na globální firmu, která operuje na třech kontinentech, kanceláře má ve dvaceti zemích a aktuální hodnota společnosti přesahuje 30 miliard USD.

IPO Airbnb už v roce 2019?

Airbnb začínala v roce 2009 s investicí 20 000 USD. O rok později získala venture kapitál ve výši 7,2 milionů USD od Greylock Partners a v roce 2011 dalších 112 milionů USD. V dubnu 2014 společnost získala investice ve výši 450 milionů USD od společností TPG Capital a její kapitalizace se přiblížila k 10 miliardám USD. Dalších 1,5 miliard USD přišlo v roce 2015 v rámci financování vedené společností General Atlantic.

Mezi hlavní investory (krom výše zmíněných) patří Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Dragoneer Investment Group, T. Rowe Price a Sherpa Capital.

Do příchodu koronavirové pandemie byla společnost jednou z nejrychleji rostoucích firem podle kapitalizace, provozní výkonnost společnosti byla dobrá, firma byla zisková (měřeno podle EBITDA – zisk před započtením úroků, daní a odpisů), měla pozitivní cashflow, rozvahu s 5,5 miliard USD a dynamicky expandovala na trhy po celém světě.

V druhém čtvrtletí roku 2019 příjmy společnosti podruhé od jejího vzniku překonaly 1 miliardu USD.

VIDEO: Airbnb oznámilo plán vstoupit na burzu v roce 2020. Zdroj: FoxBusiness.

Dopady koronavirové pandemie na Airbnb

Rok 2020 pro Airbnb zatím není již tak slavný jako dosavadní expanze. Dopady koronavirové krize na společnost Airbnb byly, stejně jako na celý sektor cestovního ruchu, naprosto zničující.

Airbnb zaznamenala ve druhém čtvrtletí ztrátu před úroky, daněmi, odpisy a amortizaci ve výši 400 milionů USD.

Čtvrtletně se příjmy propadly o neuvěřitelných 67 % a společnost musela propustit čtvrtinu svých zaměstnanců. Wall Street Journal nedávno informoval, že ocenění Airbnb kleslo z 31 miliard dolarů při jeho fundraisingu před několika lety na pouhých 18 miliard dolarů.

Sám zakladatel Airbnb Brian Chesky, popisuje situaci takto: „Byl jsem kapitán lodi, hezké lodi. Vše bylo zalité sluncem a najednou nás zasáhlo torpédo. Přišli jsme o většinu byznysu. A ztratili více než miliardu dolarů na zrušených rezervacích“.

Společnost Airbnb se take v době útlumu zaměřuje na revizi svého obchodního modelu a strategie do budoucna.

Cestování se však pomalu znovu obnovuje a jak se města a státy znovu postupně otevírají, lidé hledají útočiště především ve venkovských oblastech. Airbnb zaznamenala v USA mezi 17. květnem a 3. červnem více rezervací než za stejné období v roce 2019, a podobné oživení domácího cestování lze pozorovat po celém světě.

IPO Airbnb

Přes původní nejasnosti kolem vstupu na burzu a oficiální zdrženlivost vedení společnosti ohledně výroků na IPO poprvé prolomilo ledy a v krátké tiskové zprávě ze dne 19.9.2019 uvedlo, že v průběhu roku 2020 hodlá vstoupit na burzu.

Ovšem koronavirová krize s plány na IPO značně zamávala.

Podle generálního ředitele Briana Chaskyho má Airbnb zatím investory, kteří „jsou skutečně trpěliví“ a to, na co chce soustředit své síly nyní, je vybudovat silný manažerský tým. Společnost je podle něj nyní natolik velká, že cokoliv, co on sám udělá, nemá už prakticky žádný význam ani vliv.

Briana Chasky dokonce přiznal, že o vstupu jeho firmy na burzu mluvil s dalšími lidmi, kteří dovedli své společnosti do veřejně obchodované sféry. Jedním z nich byl údajně i generální ředitel Facebooku M. Zuckerberg, který je velký zastánce IPO Airbnb.

I přes zničující výsledky druhého čtvrtletí 2020 a masivní propad příjmů, může být IPO společnosti Airbnb mezi investory vítáno. Navzdory rekordní nezaměstnanosti, celosvětovému šíření viru a všudypřítomným zprávám o recesi, akciový trh stále roste. A zejména pokud jde o veřejné nabídky technologických společností.

Airbnb také oznámila, že Catherine Powell, dosavadní vedoucí zážitkové části společnosti, bude mít novou roli jako globální vedoucí sekce pronájmů. Navíc přistupuje do týmu Airbnb další vítaná posila, Hiroki Asai, marketingový veterán od Apple, kde působil 18 let, se k firmě připojí, aby vedl její marketing.

Podle nejnovějších zpráv se hovoří o tom, že by Airbnb chtěla stihnout podat všechny podklady pro vstup na burzu ještě do konce prázdnin.

Akcie Airbnb

Akcie Airbnb se po veřejném úpisu v roce 2020 budou obchodovat s největší pravděpodobností na burze Nasdaq za americké dolary. Upisovací cena, jejich počet ani detaily zatím nejsou známy, ale jakmile budou tato data k dispozici, budeme o nich informovat.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

IPO Ant Group: Dvojité IPO finančního giganta skupiny Alibaba

Největší IPO v historii? Ant Group, provozovatel Alipay a přidružená společnost skupiny Alibaba plánuje monstrózní IPO na 2 burzách současně.

Číst dále

12 nejzajímavějších IPO roku 2020

Co to znamená IPO a jak se obchoduje? Objevte 12 nejzajímavějších IPO, které lze očekávat v roce 2020.

Číst dále

IPO Saudi Aramco – zjistěte vše o největším IPO v historii

Co je Saudi Aramco? Bude se jednat o největší úpis akcií v historii? A na jaké ocenění společnost cílí? Zjistěte, kdy bude možné obchodovat akcie Saudi Aramco.

Číst dále
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05