IPO Lyft – akcie Lyft (LYFT) se obchodují na NASDAQ

Alternativní taxi služba Lyft začátkem prosince 2018 podala žádost o vstup na burzu. Od dnešního dne můžete obchodovat akcie Lyft. Firma v rámci IPO plánuje získat kolem 24 miliard USD. Ve stejný týden jako Lyft vyplnila dokumentaci k IPO i konkurenční firma Uber. Lyft tak tedy vyhrála závod s konkurentem o to, čí akcie se na burze začnou obchodovat jako první. Zatím to vypadá, že jako první budeme obchodovat akcie Lyft.

IPO Lyft

Co je Lyft a co dělá?

Lyft je dopravní společnost podobná klasické taxislužbě se sídlem v San Francisku (Kalifornie). Vyvíjí, prodává a provozuje mobilní aplikaci pro přepravu osob.  Společnost byla založena v červnu 2012 a působí v přibližně v 300 městech USA, včetně New Yorku, San Francisca a Los Angeles. Zajišťuje asi přes 1 milion jízd denně. V roce 2017 Lyft expandoval do Kanady, kde již delší dobu působil jeho největší konkurent Uber.

Čtěte také >> IPO Uber – Jedno z největších IPO v historii se blíží

Ti, kdo se chtějí do služby zapojit, si musí stáhnout mobilní aplikaci Lyft do telefonu, zaregistrovat se, zadat platné telefonní číslo a zadat platný způsob platby. Aplikaci má nainstalovanou jak řidič, tak potenciální cestující a vzájemně se díky aplikaci velmi rychle najdou.

Uživatel si jednoduše objedná vůz, který ho doveze na požadované místo. Je to rychlé, levné a bezpečné. Důležité je si připomenout, že řidiči nejsou profesionální taxikáři, ale obyčejní lidé, které řídí své vozy a chtějí si čas od času přivydělat. Pro tento formát podnikání se vžil název „sdílená ekonomika“ a legislativně zatím není úplně přesně vymezen, což leckdy může narážet na problémy.

V minulosti byly pokusy různých vlád a států takovéto formy podnikání omezit či zcela vymýtit, ale samotný fakt, že jak Lyft, tak Uber jsou firmy s miliardovými valuacemi, neustále expandují a nyní obě chystají své IPO, dokazuje, že je tento model funkční a populární.

Nastoluje se zkrátka nový tend. Koneckonců i Airbnb funguje na podobném principu „spoluspotřebitelství“.

Konkurence pro Lyft?

Hlavní konkurence firmy Lyft je jasná. Je jí firma Uber. Tyto dvě společnosti spolu soupeří již několik let, dominantní postavení má samozřejmě Uber, ale ten je opředen velkou řadou skandálů a polemik.

IPO-Uber

Obě společnosti budou ze svého burzovního debutu těžit nejen finančně, ale marketingově. Díky svému IPO Lyft možná konečně vykročí ze stínu svého většího bratra.

Zatímco Uber je násobně větší a jeho služeb využívají lidí ve více než 60 zemích světa, Lyft zatím operuje výhradně v Severní Americe. Na druhou stranu ale expanduje třikrát rychleji než Uber, který údajně ovládá až 60 % trhu.

Lyft provede asi jeden milion jízd denně, Uber asi 15 milionů jízd denně. Kapitalizace Lyftu může při IPO dosahovat k 15 miliardám dolarů, Uber se může díky IPO dostat až na 120 miliard dolarů.

Čtěte také >> IPO Airbnb by mohlo přijít už v létě roku 2019

IPO Lyft

Pro firmu Lyft je IPO prakticky jedinou nadějí jak o sobě dát více vědět a rozrůst se na globální firmu podobnou své konkurenci. Jak pro firmu Uber tak pro Lyft představuje veřejný úpis konec experimentování s nově vznikajícím trendem sdílené ekonomiky a nový příslib toho, že se obě stanou zralou, stabilní a transparentní společností – což je něco, co oběma společnostem zatím tak nějak chybí.

Obě IPO mohou mít významnější důsledky, pokud jde o určitý posun v chápání toho, jak fungují velké ekonomické subjekty. Půjde totiž o vůbec první společnosti, které praktikují disruptivní modely podnikání a chtějí vstoupit na burzu.

Jejich byznys forma je typická tím, že nabízejí velké množství flexibilních pracovních míst, která jsou absolutní samozřejmostí a mají tendenci místo fulltime pracovníků najímat nezávislé dodavatele a externí síly. Taková ekonomika je v přímém kontrastu s tradiční formou, kde pracovníci jen zřídka mění pozice a místo toho se zaměřují na celoživotní kariéru. Regulace firem, které operují v takové kolaborativně-konzumní ekonomice, je stále velkým otazníkem.

akcie lyft

Pokus vlád omezit či regulovat tyto obchodní společnosti skončily vždy nezdarem. Špatné pochopení odlišné povahy jejich podnikání vlastně ani jinak skončit nemohlo. IPO Lyft a Uber tak může výrazně uspíšit legislativní procesy a nakopnout úřady k důležitým krokům.

Jak se zdá, tak Lyft tedy předběhl Uber v datu IPO. Akcie se obchodují New York Stock Exchange. Alespoň v něčem tak Uber zastíní.

IPO Lyft je prvním z očekávané řadi velkých technologických úpisů v tomto roce. Brzy bychom se měli dočkat již zmiňovaného IPO Uber a také dalších jednorožců jako Slack, Postmates a Pinterest. Později v průběhu roku se očekává také IPO Palantir, Peloton a Airbnb.

Podívejte se také >> IPO přehled pro rok 2019

Akcie Lyft

Akcie Lyft se budou obchodovat na burze NASDAQ pod tickerem LYFT. Upisovací cena je 72 USD, což je více než se předpokládalo. Původní cíl byl rozmezí 62-68 USD. počet upsaných akcií je 30 770 000. Od 29.3.2019 je již možné obchodovat akcie LYFT. Předběžné ocenění společnosti je aktuálně 24,3 miliardy USD.

Cena akcií Lyft klesla po IPO o více než 30 USD. Momentálně však na grafu probíhá zřetelná korekce.

Lyft podle statistik vlastní 39 % trhu s přepravními službami v USA.

Pokud se zajímáte o IPO i jiné aktuální dění na burze, sledujte naše makroekonomické zpravodajství či frekventovanější „WhatsApp“ mobilní zpravodajství.

Akcie Lyft i akcie Uber bude možné u LYNX nakupovat za americké dolary. Bude to vůbec poprvé, co se objeví možnost investovat do firem, která stojí na novém modelu podnikání, jež pomalu ale jistě mění staré zaběhnuté zvyky.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05