IPO SoftBank: Blíží se největší IPO v historii?

Japonská společnost SoftBank Corp. se bude do konce roku 2018 obchodovat na Tokijské burze cenných papírů. K IPO má dojít 19. prosince a firma při něm plánuje získat přes 21 miliard dolarů, což je jeden z největších burzovních debutů v historii.

IPO SoftBank - vstup na burzu 2018

Co je SoftBank a co dělá?

SoftBank Group je japonský nadnárodní holdingový konglomerát se sídlem v Tokiu. Společnost vedená zakladatelem Masayoshi Sonem, sdružuje mnoho firem, které operují v řadě oblastí především ale v technologickém sektoru. Aktivní je hlavně v oblasti širokopásmových připojení, telekomunikačních služeb, e-commerce, financí, médiální a marketingové činnosti i robotiky.

Je plným vlastníkem SoftBank Corp., SofBank Vision Fund,  Arm Holdings, Fortress Investment Group and Boston Dynamics a spoluvlasníkem mnoha dalších společností včetně Uber, NVIDIA nebo Alibaba. Skupina Softbank Group se obchoduje na Tokijské burze od roku 2000 a byla zařazena do seznamu Forbes Global jako 4. největší veřejně obchodovatelná společnost v Japonsku a 39. celosvětově.

Čtěte také >> IPO Airbnb by mohlo přijít už v létě roku 2019

IPO, ke kterému má koncem roku dojít, se týká jedné z jejích dceřinných společností – výše zmíněná SoftBank Corp. Ta je veskrze telekomunikační společností, poskytuje mobilní i pevné služby. Právě z ní prostřednictvím mnoha různých transakcí, investic, fúzí a akvizic současný technologický konglomerát vyrostl.

Firma je vedená miliardářem Sonem, který je v současnosti jedním z největších investorů do technologií.

Masayoshi Son (Softbank)

Masayoshi Son (šéf Softbank) a Nobi Hayashi (Digital Advisor)

Krom toho, že skoupil britskou čipovou firmu ARM Holdings za 24 miliard liber, a investoval 1 miliardu dolarů do družicového start-upu OneWeb, založil ve spolupráci se Saúdskou Arábií i největší venture fond s názvem Vision, který se specializuje právě na technologické investice a který čítá kapitál necelých 100 miliard dolarů.

SoftBank investuje i do nové formy přepravy, velký podíl má ve společnosti Uber, nebo v čínské firmě DiDi Chuxing, která ze specializuje na sdílení kol. AI je další oblastí, kde je firma velmi aktivní. Před několika lety představila robota, který údajně umí číst lidské emoce a může být dobrým pomocníkem stárnoucí japonské generace.

Fond SofBank Vision, který aktuálně disponuje cca 90 miliardami dolarů, má jako hlavního investora Saudskou Arábii, firmu Apple a Foxconn a své investice drží v akciích NVIDIA, Slack a dalších progresivních tech titulech.

Čtěte také >> Akcie Aston Martin vstoupily na burzu v Londýně

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

IPO SoftBank Corp.

Svou mobilní divizi plánuje SoftBank uvést na veřejné trhy koncem roku 2018. Datum IPO je podle dokumentace stanoveno na 19. prosince a částka 2,4 miliardy jenů (21 miliard dolarů), na kterou firma cílí, je dost blízko vůbec nejvyšší IPO valuaci v dějinách, kterou drží Alibaba (25 miliard dolarů).

Není vyloučeno, že se poptávka po IPO SoftBank zvýší a firma zalistuje více akcií, než zatím oznámila. Rekord Alibaby by tak mohl být pokořen.

Podívejte se také >> IPO přehled pro 2018-2019

Takto vysoko oceněné je součástí širšího přechodu společnosti Softbank od telekomunikací k technologickému investování. Během posledních několika let se společnost SoftBank postupně posunula od spíše k venture capital společnosti, která ráda a hodně investuje do ostatních projektů jiných firem.

IPO SoftBank Corp. má za cíl vydělit staré jádro a tak podtrhnout přeměnu mateřské společnosti z poskytovatele mobilních telefonních sítí na jednu ze světově největších firem investujících do hi-tech.

Zároveň přinese další volné prostředky pro nové investice a rozmach.

Akcie SoftBank

Akcie SoftBank bude listovaná na Tokijské burze cenných papírů stejně tak, jako je tomu u její mateřské společnosti SoftBank Group. Ta se aktuálně obchoduje pod tickerem TYO. V platformě LYNX trading ji vyhledáte pod symbolem 9984 a zobchodovat ji můžete za japonské jeny. Cena jedné akcie je kolem 8900 yenů za kus.

Akcie mobilní divize SoftBank Corp. budou k dispozici pro obchodování koncem roku 2018. Upisovací cena je podle dokumentace stanovena na 1500 yenů za kus. Firma plánuje vydat 1,6 miliard akcií.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

IPO Coinbase: První den cena uzavřela na hodnotě $ 328,28 za akcii!

Co je Coinbase a čím se zabývá? Jak probíhalo IPO? Vyplatí se investovat do akcií Coinbase? Buďte o krok napřed a zjistěte vše potřebné!✅

Číst dále

IPO Airbnb již 10. prosince: Vše, co musíte znát před nákupem akcií!

Aktuální vývoj, cena za akcii, hodnota společnosti i důvody a datum pro vstup na burzu. Při ceně $ 60 za akcii Airbnb získá až $ 3,1 miliardy!

Číst dále

IPO Palantir: dodavatel datové analýzy vlády Spojených států

Společnost Palantir spouští utajované plány upsat své akcie na americké burze. Jaké bude ocenění společnosti? Objevte klíčové informace o IPO Palantir.

Číst dále
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×