IPO SoftBank: Blíží se největší IPO v historii?

Japonská společnost SoftBank Corp. se bude do konce roku 2018 obchodovat na Tokijské burze cenných papírů. K IPO má dojít 19. prosince a firma při něm plánuje získat přes 21 miliard dolarů, což je jeden z největších burzovních debutů v historii.

IPO SoftBank - vstup na burzu 2018

Co je SoftBank a co dělá?

SoftBank Group je japonský nadnárodní holdingový konglomerát se sídlem v Tokiu. Společnost vedená zakladatelem Masayoshi Sonem, sdružuje mnoho firem, které operují v řadě oblastí především ale v technologickém sektoru. Aktivní je hlavně v oblasti širokopásmových připojení, telekomunikačních služeb, e-commerce, financí, médiální a marketingové činnosti i robotiky.

Je plným vlastníkem SoftBank Corp., SofBank Vision Fund,  Arm Holdings, Fortress Investment Group and Boston Dynamics a spoluvlasníkem mnoha dalších společností včetně Uber, NVIDIA nebo Alibaba. Skupina Softbank Group se obchoduje na Tokijské burze od roku 2000 a byla zařazena do seznamu Forbes Global jako 4. největší veřejně obchodovatelná společnost v Japonsku a 39. celosvětově.

Čtěte také >> IPO Airbnb by mohlo přijít už v létě roku 2019

IPO, ke kterému má koncem roku dojít, se týká jedné z jejích dceřinných společností – výše zmíněná SoftBank Corp. Ta je veskrze telekomunikační společností, poskytuje mobilní i pevné služby. Právě z ní prostřednictvím mnoha různých transakcí, investic, fúzí a akvizic současný technologický konglomerát vyrostl.

Firma je vedená miliardářem Sonem, který je v současnosti jedním z největších investorů do technologií.

Masayoshi Son (Softbank)

Masayoshi Son (šéf Softbank) a Nobi Hayashi (Digital Advisor)

Krom toho, že skoupil britskou čipovou firmu ARM Holdings za 24 miliard liber, a investoval 1 miliardu dolarů do družicového start-upu OneWeb, založil ve spolupráci se Saúdskou Arábií i největší venture fond s názvem Vision, který se specializuje právě na technologické investice a který čítá kapitál necelých 100 miliard dolarů.

SoftBank investuje i do nové formy přepravy, velký podíl má ve společnosti Uber, nebo v čínské firmě DiDi Chuxing, která ze specializuje na sdílení kol. AI je další oblastí, kde je firma velmi aktivní. Před několika lety představila robota, který údajně umí číst lidské emoce a může být dobrým pomocníkem stárnoucí japonské generace.

Fond SofBank Vision, který aktuálně disponuje cca 90 miliardami dolarů, má jako hlavního investora Saudskou Arábii, firmu Apple a Foxconn a své investice drží v akciích NVIDIA, Slack a dalších progresivních tech titulech.

Čtěte také >> Akcie Aston Martin vstoupily na burzu v Londýně

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

IPO SoftBank Corp.

Svou mobilní divizi plánuje SoftBank uvést na veřejné trhy koncem roku 2018. Datum IPO je podle dokumentace stanoveno na 19. prosince a částka 2,4 miliardy jenů (21 miliard dolarů), na kterou firma cílí, je dost blízko vůbec nejvyšší IPO valuaci v dějinách, kterou drží Alibaba (25 miliard dolarů).

Není vyloučeno, že se poptávka po IPO SoftBank zvýší a firma zalistuje více akcií, než zatím oznámila. Rekord Alibaby by tak mohl být pokořen.

Podívejte se také >> IPO přehled pro 2018-2019

Takto vysoko oceněné je součástí širšího přechodu společnosti Softbank od telekomunikací k technologickému investování. Během posledních několika let se společnost SoftBank postupně posunula od spíše k venture capital společnosti, která ráda a hodně investuje do ostatních projektů jiných firem.

IPO SoftBank Corp. má za cíl vydělit staré jádro a tak podtrhnout přeměnu mateřské společnosti z poskytovatele mobilních telefonních sítí na jednu ze světově největších firem investujících do hi-tech.

Zároveň přinese další volné prostředky pro nové investice a rozmach.

Akcie SoftBank

Akcie SoftBank bude listovaná na Tokijské burze cenných papírů stejně tak, jako je tomu u její mateřské společnosti SoftBank Group. Ta se aktuálně obchoduje pod tickerem TYO. V platformě LYNX trading ji vyhledáte pod symbolem 9984 a zobchodovat ji můžete za japonské jeny. Cena jedné akcie je kolem 8900 yenů za kus.

Akcie mobilní divize SoftBank Corp. budou k dispozici pro obchodování koncem roku 2018. Upisovací cena je podle dokumentace stanovena na 1500 yenů za kus. Firma plánuje vydat 1,6 miliard akcií.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

IPO Saudi Aramco – zjistěte vše o největším IPO v historii

Co je Saudi Aramco? Bude se jednat o největší úpis akcií v historii? A na jaké ocenění společnost cílí? Zjistěte, kdy bude možné obchodovat akcie Saudi Aramco.

Číst dále

IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?

Společnost WeWork zveřejnila prospekt k chystanému IPO, jehož realizaci můžeme čekat koncem roku 2019. Zjistěte, co můžeme od IPO WeWork očekávat.

Číst dále

IPO Airbnb můžeme očekávat v roce 2020

Co je Airbnb a jak funguje? Věděli jste, že velký zastánce Airbnb je i generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg? ✅ Objevte informace o IPO Airbnb.

Číst dále
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05