IPO Uber – Akcie Uber (UBER) zklamaly svým debutem na NYSE

Akcie Uber zažily prudký pokles během prvního obchodního dne. Jednalo se o jedno z 10 největších IPO v historii.

Generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi uvedl, že jeho společnost vedla rozhovory s legendárním investorem Warren Buffettem a jeho firmou Berkshire Hathaway. Možná právě Buffett bude jeden z prvních, kdo akcie Uberu nakoupí. Ve středu 8.5 společnost již uvedla závazné datum realizace IPO a také upisovací cenu.

Co dále potřebujete vědět k IPO Uber? Čtěte dále.

IPO Uber - společnost plánuje IPO v roce 2019

Co je Uber?

Firmu Uber asi není nutné příliš představovat. Jedná se o americkou nadnárodní společnost, která umožňuje objednání přepravy osobním automobilem ve stylu taxi služby. Oproti taxi službě se ale liší v tom, že řidičem může být kdokoliv, kdo vlastní řidičské oprávnění, slušný osobní vůz a je zapojený do Uber sítě. Uber vyvíjí, nabízí a provozuje mobilní aplikaci, která žadatelům o přepravu umožňuje zadat potřebné údaje ohledně žádosti o jízdu. Ty jsou následně předány řidičům.

Chcete-li tedy někam odvést, jednoduše zadáte do Uber aplikace místo, kam chcete jet. Na mapce vidíte, kde se nejbližší nejbližší vozy Uber pohybují a můžete si vybrat i řidiče, kterého chcete. Ten když dorazí, má už ve své aplikaci váš požadavek a hned se vydá na cestu. Výhodou Uberu oproti taxi je, že víte předem, kolik zaplatíte a cena je zpravidla levnější než taxi. Kalkulaci spočítá aplikace a samotnému řidiči nic neplatíte. Řidič dostane zaplaceno skrze Uber síť, kde se vám strhne příslušný obnos z účtu a řidiči se připíše.

Někteří řidiči se Uberu věnují jen jako vedlejší činnosti a jezdí jen několik hodin týdně. Jiní jej berou jako plnohodnotné zaměstnání a jsou na silnici neustále.

Mimochodem, Uber bývá označován za největší start-up světa. I když je otázka, zda tuto firmu můžeme považovat stále ještě za start-up.

Kontroverze a kritika Uberu

Uber je často terčem kritiky, protestů a žalob ze strany taxikářů a taxislužeb po celém světě. I vlády se často snaží Uber na svém území omezit, regulovat nebo úplně zastavit. Podle nich Uber přispívá k šedé ekonomice, neplatí daně ani licenční poplatky a ohrožuje cestující, protože řidiči nemají dostatečnou kvalifikaci či pojištění.

Uber vs Taxi - IPo Uber jiz v roce 2019

Zastavit působení Uberu  se vládám ale většinou nedaří, protože její aktivity se primárně odehrávají přes internet. Současná legislativa (a nejen v ČR) zatím není není připravena na službu tohoto typu, které spadají do kategorie „spoluspotřebitelství“.

Státní rozhodnutí přiměla Uber ke stažení služby z několika zemí a koncem prosince 2017 rozhodl Soudní dvůr EU, že Uber je přepravní služba, a musí proto žádat o licenci a povolení jako ostatní taxislužby.

I přestože je zákonné vymezení komplikované a kontroverzní, Uber funguje ve stovkách měst a desítkách zemí po celém světě, stále expanduje a jeho business model napodobují některé další firmy, pro což se vžil název „uberifikace“.

Akcie Uber na burze

IPO Uber proběhlo v pátek 10.5.2019.Společnost si jako upisovací banku zvolila Morgan Stanley. CEO Uberu zároveň uvedl, že v rámci přípravy na IPO společnost vytvořila silný manažerský tým v čele s kvalitním finančním ředitelem, který bude schopen vést firmu k veřejnému úpisu akcií.

IPO Uber – názor známého učitele ekonomiky Aswatha Damodarana

Tím je nyní nově najatý Nelson J. Chai, který dříve působil jako generální ředitel pojišťovnické skupiny Warranty Group, a který strávil více než pět let v CIT. Předtím působil jako finanční ředitel investiční banky Merrill Lynch & Co.

Cesta k IPO bude vyžadovat nějaké finanční škrty a úpravy rozpočtu, což je role, kterou by Chai jako CFO Uberu měl zvládnout. „Jsem nesmírně nadšený, že jsem našel někoho tak zkušeného a přemýšlivého, jako je Nelson,“ řekl Khosrowshahi ve svém prohlášení. „Bude to skvělý partner pro mě a pro celý manažerský tým na cestě stát se veřejnou společností.“

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
Zprávy z burzy → Týdenní makroekonomický přehled

Pokud jde o hospodaření, Uber si v posledním roce výrazně polepšil. Společnost uvádí, že v prvním čtvrtletí roku 2018 silně navýšila růst příjmů a zároveň snížila ztráty. Čisté příjmy meziročně vzrostly o 67 % a ztráty se snížily o 49 %, přičemž tato čísla nezahrnují zisk z prodeje části podnikání v jihovýchodní Asii konkurenční společnosti Grab v hodnotě 3 miliard dolarů. V polovině srpna 2018 Uber oznámil čistý zisk ve výši 2,7 miliardy dolarů za druhém čtvrtletí, což je o 8 % více než v předchozím čtvrtletí a o 51 % vyšší číslo než ve stejném čtvrtletí loňského roku.

Khosrowshahi tento rok dokonce jednal s legendárním investorem Warrenem Buffetem, který mu údajně na počátku roku nabídl investici v hodnotě 3 miliard dolarů. Strany se ale nedohodly na termínech plnění, a proto k transakci nakonec nedošlo. Buffett každopádně přiznal, že je „velkým obdivovatelem Dary“ a není tedy vůbec vyloučeno, že podobná nabídka z jeho strany přijde ještě v budoucnosti.

CEO Uberu Dara Khosrowshahi

Generální ředitel společnosti Uber, Dara Khosrowshahi

Khosrowshahi na druhou stranu potvrdil, že jeho životním cílem je přimět Warrena Buffetta, aby investoval do věcí, ve kterých figuruje. Zatím se mu to nepodařilo, ale s Uberem má evidentně šanci. Strategické investice pro něj ale nyní nejsou prioritou.

Jaké má Uber plány do budoucna?

Pro Uber jsou nyní důležité jiné priority. Jak již bylo zmíněno, jednou z nich je vytvoření silného managementu a posílení značky. Uber již nyní pomalu expanduje i mimo oblast tradičních automobilových „taxi služeb“ a chce se stát platformou, která jednoduše nabízí různé možnosti přepravy. Ať už jde o auto, kolo nebo letadlo.

Létající auto UberAIR

Zajímavý je jejich prototyp létajícího auta UberAIR vyvíjený spolu s NASA, který vypadá jako velký dron a který firma plánuje začít nabízet pro přepravu veřejnosti do pěti let. Létající automobily by měly přistávat vertikálně na skyportech, letištích, na střechách budov nebo na zemi. Představitelé společnosti uvedli, že tyto skyporty budou vybaveny tak, aby nakonec zvládly asi 200 vzletů a přistání za hodinu.

Jelikož města stavějí stále více výškových budov a automobilová doprava v obytných a komerčních oblastech často kolabuje, je potřeba přepravu osob dostat na další úroveň. Zatímco Elon Musk chce hrabat pod zem, Uber se rozhodl pro přepravu vzduchem. Vytvoření flotily leteckých taxíků by pro Uber bylo velkým krokem vpřed.

Podívejte se také >> 9 nejzajímavějších IPO v roce 2019

IPO Uber – jedno z 10 největších IPO v historii

IPO Uber je momentálně 9. největší IPO v historii. Níže uvádíme seznam 10 největších IPO.

PořadíSpolečnostTickerRokOhodnoceníBurza
1.AlibabaBABA201421,8 miliardNYSE
2.VisaV200817,9 miliardNYSE
3.ENEL SpAENEL.MI199916,5 miliardMI
4.FacebookFB201216 miliardNASDAQ
5.General MotorsGM201015,8 miliardNYSE
6.Deutsche TelekomDTE.DE199613 miliardXETRA
7.AT&TT198410,6 miliardNYSE
8.KraftKHC20188,7 miliardNASDAQ
9.UberUBER20198,1 miliardNYSE
10.Orange VI (dříve France Telecom)ORA.VI20017,3 miliardVI

Akcie Uber

Akcie Uber (Název: Uber Technologies Inc – symbol: UBER – ISIN: US90353T1007 – měna: USD – burzy:  NYSE, AMEX, ARCA, PHLX) je možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné akcie. Upisovací cena nakonec byla ve výši 45 USD.

IPO Uber proběhlo v pátek 10.5.2019 a během prvního dne akcie Uber ztratily 7,62 % za své hodnoty. Cena akcií Uber klesla o 3,43 USD. 

Momentálně se cena za akcii Uber pohybuje na ceně kolem 28 USD (březen 2020).

Uber se dohodl, že jejich akcie budou obchodovány v USD na největší světové burze – NYSE. Spekuluje se, že by mohlo jít o jedno z pěti největších IPO v historii a pravděpodobně největší v letošním roce.

Graf akcie Uber

Společnost původně cílila na evaluaci 120 miliard USD při emitaci 16 % svých akcií. Ohodnocení společnosti nakonec pokleslo na  82,4 miliard USD. Výběr burzy NYSE byl také iniciován faktem, že akcie konkurenční společnosti Lyft se od konce března obchodují na burze NASDAQ.

Společnosti Uber a Lyft vedly neformální závod o to, která z těchto 2 společností zrealizuje své IPO dříve. Tento závod nakonec vyhrál Lyft, který se obchoduje od 29.3.2019.

IPO Uber – Co nám říká IPO Uber o aktuální náladě na trhu

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×