Jak začít investovat peníze na burze v roce 2021 – akcie, burza a forex

Žádný učený z nebe nespadl. Pokud vás zajímá, jak investovat peníze a máte v plánu zhodnotit své úspory prostřednictvím investování na burze, je dobré se dostatečně připravit. Investování s sebou nese riziko, můžete přijít nejen o celé své úspory, ale také o více, pokud se rozhodnete pro rizikové obchodování na páku.

Něco, co vypadá na první pohled jednoduše – nákup akcií nebo měn a jejich prodej za vyšší cenu, se může proměnit na cestu plnou euforie a vysokých zisků, ale i strmých propadů a ztráty 20 % a více hodnoty portfolia během dní nebo i hodin. Otázkou tedy není jak investovat peníze. Ale především jak investovat peníze a vydělat, jinými slovy skončit v zisku.

Není radno nikam spěchat. Připravený a edukovaný investor ví, co kupuje, jakou to má cenu a co dělat v případě nejen nečekaných zisků, ale i tržních propadů. Úspěch přeje připraveným. Kde tedy začít?

Jak začít investovat v roce 2019

Poznejte burzu, její historii a pravidla

Jste si jistí, že víte, co je a jak funguje burza? Než začneme kupovat samotné akcie nebo jiné instrumenty, pojďme se podívat na to, co je to burza, burzovní bubliny a jaká pravidla platí pro úspěšné obchodování na burze.

Historie obchodování na burze

Obchodování z pohodlí domova na mobilu nebo počítači. Nákup akcií na více než 100 trzích po celém světě jedním kliknutím. Asi si dokážete představit, že takto to vždy nebylo. Kam až sahají počátky obchodování na burze? A které akcie se obchodovaly jako první v historii?

To nejdůležitější z historie burzovního obchodování jsme pro vás sepsali přehledně v článku: Historie obchodování na burze.

Legendární burzovní bubliny

Burzy si za svou historii prošly několika velkými pády. O řadě z nich se stále mluví a slouží jako užitečné měřítko pro nově vznikající cenové bubliny. Historie se opakuje a zákony, které platily před sto lety platí stále. To, co příliš prudce a neopodstatněně roste musí jednou klesnout. Poslední takovou velkou bublinou, která praskla, byl vývoj cen Bitcoinu.

Jaké byly legendární burzovní krachy a jak se z nich poučit? Jaký průběh cenová krize má a je možné poznat dopředu, že přijde? Přečtěte si článek na téma: Největší investiční bubliny v historii.

Posledním velký pád jsme měli možnost sledovat před několika měsíci v podobě koronavirové krize. Více o tomto nedávném propadu se můžete dočíst v článku 6 nejzajímavjějších akcií, které profitují z koronaviru.

Úspěšné obchodování na burze

Úspěšné obchodování na burze je otázka dobře nastaveného a otestovaného plánu a jeho správné exekuce. Zní to jednoduše, ale opak je pravdou. Jsou nějaká pravidla úspěchu při investování na burze?

Víceméně ano, opravdu existují. Přečtěte si o nich v článku: 5 pravidel pro úspěšné obchodování na burze.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Vyberte si investiční produkt a instrument

vládní dluhopisy

Investovat peníze na burze lze mnoha způsoby s využitím mnoha typů nástrojů. Každý z nich má své kouzlo a vždy záleží na účelu a na povaze investora, který z nich si vybere. Klasickým nástrojem vždy byly a stále jsou akcie, ale obchodování na burze nabízí mnohem více než jen akciové investice.

Všechny typy instrumentů, které se na kapitálových trzích obchodují a jak poznat, který je vhodný právě si přečtěte v článku: Jaké investiční produkty je možné obchodovat (nejen) na burze?

Jak a kam tedy investovat peníze? Jaké máte jako investor možnosti a volby a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Obchodování akcií

Co jsou to akcie, jak se s nimi obchoduje a jak funguje vyplácení dividendy? Proč akcie rostou nebo klesají a kdy je kupovat či prodávat? Připravili jsme pro vás praktického průvodce. Stručně se podíváme i na základní rozdělení obchodních stylů – aktivní trading vs. pasivní držení (buy-and-hold). Představíme i několik tipů, kde hledat další informace, pokud se o akciové investice budete dál zajímat.

Všechny potřebné informace o obchodování akcií si přečtěte v článku: 13 cenných rad k obchodování s akciemi.

Obchodování ETF

I mezi začínajícími investory je známý pojem pasivní investování a ETF. Mnoho investorů začíná investovat s myšlenkou pravidelného investování do ETF. Nechtějí se zabývat výběrem akcií nebo sledováním výsledků jednotlivých firem.

Co jsou ETF? Jak se obchodují a jakou mají výhodu oproti klasickému investování do akcií či fondů? Přečtěte si článek: Průvodce pro obchodování ETF.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Vytvořte si svůj obchodní plán

obchodní plán

Impulsivní nákup nebo prodej instrumentů podle toho, co se aktuálně píše v médiích není nejvhodnější strategie. Každý investor nebo trader by měl mít svůj vlastní obchodní plán, kterým se řídí. Čím častěji obchodujete, tím ucelenější by tento plán měl být.

Jak takový plán vytvořit, co vše obsahuje a jak vypadá jeho finální podoba? Vše naleznete v článku: Obchodní plán – Praktický průvodce pro tvorbu obchodní strategie.

Řízení financí při investování

Money management – často podceňovaná, ale extrémně důležitá složka obchodního plánu. Správně nastavený a dodržovaný money management dokáže obchodníka ochránit, když se nedaří, což je víc, než se může na první pohled zdát. Každý má ztrátová období. Otázka je, co udělají s vaším účtem.

Jaká pravidla je potřeba při money managementu ctít, jak si money managemet nastavit a proč řada obchodníků selže právě díky špatně nastavené správě peněz?

Přečtěte si v článku: Money Management: Jak se stát mistrem disciplíny?

Jak na intradenní obchodování

Daytrading je populární způsob obchodování na burze, který si řada nováčků zvolí v domnění, že jeho zvládnutí je rychlé, snadné a málo rizikové. Opak je ale pravdou. Daytrading je nejnáročnější přístup vůbec a vyžaduje obrovské úsilí.

Abychom vám cestu usnadnili, sestavili jsme průvodce, který vám tento styl objasní se vším všudy. Výhody, nevýhody, rizika a rady do začátků přímo z praxe.

Vše naleznete v článku: Intradenní obchodování: Průvodce day tradingem pro začátečníky.

Výběr a reálná hodnota akcií

Na burzách se obchodují tisíce společností a vybrat tu správnou je docela věda. Odpověď na otázku, kterou akcii zvolit z určitého sektoru dává fundamentální analýza, která je z velké části postavená na čtení klíčových údajů z finančního výkaznictví či dalších reportů.

Fundamentální analýza se ale dívá i na širší souvislosti jako jsou makroekonomická data, politická situace v zemi, potenciál konkrétního sektoru jako celku apod. Blíže o tom, jak s fundamentální analýzou začít se dozvíte v článku: Fundamentální analýza – jakou akcii si vybrat?

Vstup na trh a nákup pozic

Velice užitečných doplňkem fundamentální analýzy je analýza technická. Ta slouží především pro načasování vstupu do trhu. Technická analýza je důležitý nástroj v případě, kdy preferujete krátkodobější obchody v řádech dnů či týdnů. Pro intradenní trading je pak technická analýza často tím jediným a nejdůležitějším vodítkem.

Ukážeme si základní přístupy k technické analýze pomocí čtení cenového grafu a několik nejpoužívanějších indikátorů včetně jejich praktického využití.

To vše se dočtete v článku: Technická analýza: Praktický průvodce.

Sledujte své obchody

Sledujte své obchody

Při investování peněz na burze je důležité své obchody pravidelně sledovat a analyzovat. Pomáhá to nejen při identifikování slabých míst obchodního systému, ale zároveň to nutí člověka se zpětně zamyslet nad provedenými obchody.

To je velmi důležité, protože tikající grafy někdy mohou psychiku člověka nahlodat natolik, že obchoduje emočně a neukázněně.

Když si své obchody pravidelně zapisujete, vybudujete si potřebnou rutinu a snížíte iracionální jednání, které vede k blackout dnům a velkým ztrátám. Vedení deníku by neměli podceňovat především začínající investoři. Jak na to si ukážeme v článku: Jak uspět na trzích? Sledujte své obchody!

Knihy a další doporučení na vzdělávání

Investiční knihyExistují knihy, které by měl přečíst každý investor. Investiční principy, které jsou v nich rozebírány, jsou historií prověřené a jejich účinnost není časově omezena. Investování není zaručená výhra přes noc ani sázení. Pokud chcete investovat peníze a stabilně na inveztování vydělávat, je potřeba si neustále zvyšovat své znalosti o investování.

Zpracovali jsme pro vás seznam 22 knih, které se věnují nejen tomu, jak začít s investováním, jak investovat, ale také modernímu pojetí tradingu.

Jejich seznam naleznete v článku: 22 knih o investování, které by měl znát každý investor.

Vyhovuje vám více videoforma vzdělávání? Máme pro vás přes 100 webinářů na témata strategie a taktika při investování, investování do akcií a ETF, a jak obchodovat opce, futures a jiné deriváty. Seznam všech webinářů naleznete v LYNX archivu webinářů.

Pokud jste rádi informováni o aktualitách z trhů a hledáte tipy a doporučení dlouhodobých investorů a traderů, navštivte LYNX Zpravodajský & Vzdělávací portál. Každý týden pro vás sepisujeme nové články na témata, která hýbou světem burz.

Pokud chcete být informování o novinkách z portálu, přihlaste se k Týdennímu přehledu z burz. Kromě nových článků vám také zašleme kalendář událostí z makroekonomiky a doporučení na další zajímavý obsah.

Pokud hledáte rozcestník, do čeho a jak investovat, doporučujeme článek 11 tipů, kam se vyplatí investovat peníze.

Obchodujte přes LYNX

Objevte výhody obchodování na světových burzách přes LYNX.. Nabízíme nízké poplatky, nespočet investičních instrumentů, jako jsou akcie, ETF, futures, opce, CFD či forex, a možnost obchodovat na světových burzách. Naše platformy jsou přizpůsobeny tak, aby si investor i denní trader přišel na své.

Vývoj ceny zlata v roce 2021– dočkáme se rekordního růstu?

Co hýbe cenou zlata v roce 2021? Co nám napoví technická a fundamentální analýza? Aktuální graf ceny zlata, vývoj kurzu i sezónnost. Vše co musíte vědět! ✅

Číst dále

Day trading: Vše, co musíte znát + 7 extra tipů pro vaše lepší intradenní obchodování!

✅ Co je day trading? Jaké jsou výhody a nevýhody intradenního obchodování? Které trhy obchodovat? 7 extra tipů, které zlepší vaše obchodování ještě dnes!✅

Číst dále

Finanční krize v roce 2020? 16 znaků blížícího se krachu burz

Lze v 2020 očekávat finanční krizi a krach na burze? Poznejte 16 indikátorů blížící se ekonomické krize ✅ a 7 rad, jak se zachovat během krize.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05