Jaká ETF obchodovat v Evropě?

V návaznosti na nedávné omezení nákupu ETF na US burzách pro obyvatele EU jsme pro Vás připravili sumář k těm produktům, které jsou pro investory nejoblíbenější. Jedná se o průřez produkty, které zpravidla již mají na trhu nějakou historii, jsou regulovány a mohou tak investorům nahradit ty z USA.

I přes to je nutné pamatovat na několik věcí.

Ta první z nich je nutnost ohlídat si, v jaké měně je ETF kotováno a jestli je to ta samá měna, v jaké drží podkladové aktivum. Pokud nikoliv, vystavujete se tak kurzovému riziku na daném měnovém páru.

Dalším faktorem je likvidita. Obecně platí, že americké ETF jsou násobně likvidnější, než jejich bratranci z Evropy a proto je pro intradenní obchodování potřeba zjistit si ze stránek burzy pravidelně obchodované objemy. Pro dlouhodobé investory je klíčová spíše velikost fondu, délka jeho existence a případné problémy s likviditou se dají vyřešit realizováním obchodů přes limitní příkazy.

Poslední naše upozornění směřuje na fakt, že nakoupíte-li např. na Londýnské burze ETF s tickerem SPY5, kotované v USD (ISIN IE00B6YX5C33), nemusí se jednat o to samé, co je ETF SPY (ISIN US78462F1030).

1. Světové akciové ETF

 • IWDA – iShares MSCI World UCITS ETF. Největší ETF na evropském trhu zaměřené na expozici k celosvětovému akciovému trhu. Tento fond nevyplácí dividendy, ale akumuluje je do sebe. Drží okolo 1600 akcií z 23 rozvinutých zemí. Díky všem skutečnostem výše i díky své pětileté historii je častou volbou pro dlouhodobé investory. Více informací zde
 • EIMI – iShares Core MSCI Emerging Markets. Toto ETF je zaměřeno na investování do rozvíjejících se trhů, s největší expozicí k  Asii a Jižní Americe. Drží akcie více než 2600 společností. Jedná se o největší ETF z této kategorie s domicilem v Irsku a celkovými náklady na správu pod 0,2% p.a., více informací naleznete zde.
 • EXSA – iShares STOXX Europe 600. Toto v Eurech kotované ETF je kromě své velikosti oblíbené především proto, že poskytuje ideální rozložení váhy podle kapitalizace společností – obsahuje akcie 200 největších, 200 středně kapitalizovaných a 200 malých podniků z rozvinutých Evropských států. To, spolu s jeho dlouhou historií a domicilem v SRN, ho předurčuje k tomu, aby tvořilo základní kámen v mnoha buy n hold portfoliích. Více informací naleznete zde

2. ETF na americké trhy

 • VUSD – Vanguard S&P 500 UCITS ETF. ETF na nejznámější US index Standard and Poors 500, je tedy ideální pro ty, kteří chtějí získat expozici právě k tomuto indexu, který je často považován za benchmark US ekonomiky. Více informací naleznete zde.
 • EQQQ1 – PowerShares EQQQ Nasdaq 100 UCITS. Další variantou pro expozici k US trhům je toto ETF, které drží výběr 100 akcií mimo finanční sektor a kopíruje tak známý technologický US index NASDAQ 100. Více informací naleznete zde.
 • UDVD – SPDR S&P US Dividend Aristocrats. Toto ETF je dobrá volba pro investory, kteří hledají pasivní příjem, nejlépe na kvartální bázi. Vybírá si totiž do svého držení 100 dividendově nejvýnosnějších akcií z indexu S&P composite 1500. Více informací naleznete zde.

Čtěte také >> Jak i nadále obchodovat US ETF?

3. ETF na dluhopisy

 • IBTS – iShares USD Treasury Bond 1-3yr UCITS ETF. Toto ETF investuje do krátkodobých státních dluhopisů, jejichž emitentem je vláda USA, a jejichž durace je 0-3 roky. Výnosy z kuponů jsou investorům vypláceny pololetně. Jedná se o jedno z největších ETF ve své kategorii, na trhu je přes 5 let a jeho domicilem je Irsko. Do jeho rodiny patří například i IDTM, které sleduje US dluhopisy s durací 7-10 let. Více informací zde.
 • IE15 – iShares Euro Corporate Bond 1-5yr. Tento burzovní fond investuje do dluhopisů, které vydávají zejména společnosti působící v Evropě a které jsou denominovány v EUR. Na pololetní bázi vyplácí svým investorům dividendy, největší expozice je vůči největším EU ekonomikám – tedy Francie, SRN, UK, NL apod., ale z menší části i USA. Více informací zde

4. ETF na komodity

 • CRUD (LSE) – ETFS WTI Crude Oil. Jde o ETF, které umožňuje získat expozici v ropném trhu. Kopíruje vývoj ropného Bloomberg indexu, který je navržen tak, aby odrážel vývoj ceny futures kontraktů na WTI ropu. Jedná se produkt, který spadá do kategorie „ETC“. Obchoduje se na londýnské burze LSE v Eurech. Denní objemy obchodů se pohybují od půd milionu do pěti milionů kusů. Více informací naleznete zde.
 • ECRD (BVME) – ETFS Hedged WTI Crude Oil. Podobně jako výše zmíněné, je i toto ETF konstuováno tak, aby bylo možné získat expozici v ropném trhu. Rozdíl je v tom, že toto ETF v sobě má zabudovanou ochranu proti kurzovému riziku EUR/USD. Opisuje ropný index Bloomberg, který měří výkonnost futures kontraktů na WTI ropu obchodovaných v EUR s denním zajišťování vůči USD. Je kotováno v EUR a obchoduje se v Itálii. Více informací zde.
 • LOIL (LSE) – ETFS Leveraged Crude Oil ETF. Je ETF, které kopíruje vývoj ceny WTI futures kontraktů ropy s dvojnásobně velkou pákou. Obchoduje se v USD na burze londýnské burze LSE, kde denní obchody, kde se denní objemy obchodů pohybují v průměru kolem 100 tisíc. Pod tickerem 4RTY6 se ten stejný produkt obchoduje v Eurech na burze IBIs, kde ale denní objemy nepřesahují 50 tisíc kusů. Více informací zde.
 • PHAU (LSE) – ETFS Physical Gold. Je ETF, které nabízí získat expozici vůči spotové ceně zlata. Zlato je drženo fyzicky ve formě zlatých cihel a je pod dohledem HSBC banky. Obchoduje se na burze v Londýně v Amerických dolarech. Denní objemy obchodů jsou od sto tisíc do jednoho milionu. Více informací zde.
 • GBSE (BVME) – ETFS EUR Hedged Gold je ETF, které opisuje cenu spotového zlata, ale zároveň je denně zajišťováno proti kurzovému riziku EUR/USD.  Je kotováno v EUR a obchoduje se v Itálii. Více informací zde.

5. ETF na evropské akciové indexy

 • EUN2 (IBIS) – iShares EuroStoxx. Jde o o ETF, které kopíruje cenu evropského akciového indexu EuroStoxx skládajícího se z 50 největších společností v eurozóně. Listováno je na několika burzách, ale nejlikvidnější obchodování probíhá na burze Xetra, kde je denní likvidita kolem čtvrt milionu kusů. Více informací najdete zde.
 • IAEX (AEB) – iShares AEX trackuje index Amtserdamské burzy, který je složený z 25 největších holandských společností uvedených na burze NYSE Euronext Amsterdam. Denní objemy obchodů jsou v průměru 100 tisíc kusů. Jedná se o nepáčené ETF. Více informací zde.
 • DEL2 (IBIS) – L&G DAX Daily 2x Long – jedná se o páčené ETF, které trackuje index DAX. Má páku odpovídající dvojnásobku denní procentní změny úrovně indexu DAX. Denní objem obchodů se pohybuje od jednoho do dvaceti milionů kontraktů. Více informací zde.
 • DES2 (IBIS) – L&G DAX Daily 2x Long – je páčené ETF, inverzní k výše zmíněnému. Denní objemy se pohybují v průměru kolem půl milionu kusů.
 • LUK2 (LSE) –  L&G FTSE 100 Leveraged 2x. Jedná se o páčené ETF které opisuje cenu britského akciového indexu FTSE, který zahrnuje 100 největších britských blue-chip společností. Má dvojnásobný pákový koeficient. Denní objemy obchodů na tomto ETF se pohybují od jednoho do deseti milionů. K tomuto produktu existuje i reverzní ETF pod tickerem SUK2, ale tam je likvidita velmi nízká a často nedosahuj ani k půl milionu kontraktů denně. Více informací zde.

6. ETP na index VIX

 • VIXL – Boost S&P 500 VIX SH-T 2.25x. Jedná se o fond, který odráží 2,25násobně vývoj S&P 500 VIX Short-Term indexu. Tento fond lze obchodovat jak v USD tak i v EUR či GBP. Více informací naleznete přímo na stránkách emitenta zde.

7. CFD na nejvíce obchodované ETP

Mezi nejznámější ETP, na které lze obchodovat i CFD, patří například:

 • Akciové indexy: SPY, DIA, QQQ, IWM
 • Jednotlivé sektory: XLF, XLE, XLB, XLK
 • Volatilita: UVXY, SVXY

Zaujala vás možnost obchodování ETF?

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na amerických, evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF trading: Graf při obchodování ETF
Více:
ETF
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Přečtěte si
nejčastější dotazy