Jaké akcie sledovat při příštím pádu akciového trhu?

Mnoho investorů zmeškalo příležitosti akciového trhu za posledních 10 let. Zatímco se všude mluvilo o blížící se krizi, všechny indexy se podívaly na nová historická maxima.

Například index DAX se vyšplhal za osm let z 3 600 bodů na více než 13 500 bodů, což představuje nárůst o 275 %. Avšak od začátku roku 2018 byl německý akciový index korigován a v současné době se obchoduje o více než 1 000 bodů pod maximem.

I když minima z konce roku 2018 jsou již za námi, korekce u vybraných akcií by mohla i nadále poskytovat lukrativní vstupní příležitosti těm, kteří zmeškali obrovskou rally.

Jaké akcie sledovat při příštím pádu akciového trhu

V následujícím článku se dočtete:

1. Uzavírání ziskových pozic jako spouštěč korekce
2. Velcí hráči se zbavují svých pozic
3. Kurzy tvoří zprávy
4. Nejlepší čas, kdy vstoupit na akciový trh během korekce
5. 3 americké akcie byste měli sledovat po korekci na trhu.

Uzavírání ziskových pozic jako spouštěč korekce

Mnoho profesionálních investorů a správců fondů stále po obrovském růstu na akciovém trhu od roku 2009 drží obrovské zisky z nárůstu hodnoty akcií. A čím více ceny rostou, tím je lukrativnější pro tyto institucionální investory uzavřít alespoň část jejich ziskových pozic. Uzavírání pozic bylo jednoznačně jedním z hlavních důvodů větší korekce z konce minulého roku. To, že korekce byla tak drastická, mělo však i jiné důvody.

Až do léta 2018 byl na trhu nastaven vzorový pozvolný uptrend s drobnými přirozenými korekcemi, které se rychle vstřebaly. Mnoho investorů postupovalo stále bezstarostněji a nezodpovědněji a málokdy zajišťovali své portfolio proti případné finanční krizi.

Nízký poměr put-call před pádem jasně naznačoval, že investoři sázejí více na rostoucí ceny než na klesající. V takové situaci je akciový trh obzvláště citlivý na kolísání cen, protože bez zajištění i mírný prodejní tlak stačí k zahájení řetězové reakce.

Velcí hráči se zbavují svých pozic

V době, kdy mnoho investorů začalo odprodávat své pozice, však již existovaly varovné signály. Například na burze cenných papírů v září 2018 byl znatelně vysoký objem obchodů po dobu několika ztrátových dní.

Kdykoli nastane tato situace v krátkém časovém období po dlouhodobém nárůstu cen, obecně to naznačuje následující: Velcí hráči, jako jsou fondy a investiční společnosti, zpomalují svůj růst, protože pokaždé, když ceny mírně klesají, velcí investoři prodávají velké množství akcií.

Profesionálové chtějí maximalizovat své zisky tak dlouho, jak je to možné. Nicméně pokud se kurzy začnou rozpadat, značnou část svých pozic bezprostředně uzavírají.

Kurzy tvoří zprávy

Konečně, na začátku října 2018, trh již nebyl schopen absorbovat rostoucí nabídku akcií. Zvyšující se počet uzavíraných pozic v zisku vedl ke korekci a aktivování příkazů stop-loss, což zapříčinilo prudký propad na akciovém trhu.

Opravy trhu jsou vyvolávány většinou překvapivě triviálními zprávami, které účastníci trhu prostě ignorovali. V tomto případě se jednalo zejména o tehdy doutnající obchodní válku mezi USA a Čínou.

Pravdivým rčením na akciových trzích je „The prices make the news“, což lze přeložit jako „ceny tvoří zprávy“, protože téměř vždy je možné nějakým způsobem odůvodnit cenový vývoj na trhu. Ale bez ohledu na to, co bylo odpovědné za cenový kolaps, vás samozřejmě zajímá, jak z něj můžete nejlépe těžit. Poté, co DAX otestoval svá tříletá minima, index opět vzrostl asi o 20 %.

Mnoho investorů již znepokojují poměrně vysoké ceny na akciových trzích, protože riziko ekonomické recese je stále reálnější. Jak lze ochránit své portfolio před klesajícími cenami?

Čtěte také >> Index DAX: Vše co musíte vědět o nejznámějším evropském indexu

Jaký je nejlepší čas, kdy vstoupit na akciový trh během korekce?

Jaký je nejlepší čas, kdy vstoupit na akciový trh během korekce?

Přestože je vysoce pravděpodobné, že se trh po finanční krizi opět zvedne, není důvod, proč byste měli nakupovat akcie bezprostředně po pádu akciového trhu. Navíc nikdo s jistotou nedokáže říct, kde se skutečně pokles zastaví. Ve většině případů, s výjimkou velmi krátkodobých havárií, trend následně testuje nové supporty po určitou dobu.

Často se vyplatí vstoupit na trh po znatelnější stabilizaci, která trvá alespoň 2 týdny. Racionálně umístěný stop-loss příkaz omezí vaše riziko. Protože jak jistě víte, zachování kapitálu je základem přežití na akciovém trhu a i základem pro vaše budoucí zisky.

Jakmile vstoupíte na trh, musíte čekat a sledovat, jak si vaše akcie vedou. Pokud následně chcete zvětšit své pozice s co nejmenším rizikem, otvíráte nové pozice, když staré jsou již v ziskové zóně.

LYNX TIP: Sledujte pravidelné akciové analýzy ve vzdělávací a zpravodajské sekci zaměřené na akcie

3 americké akcie byste měli sledovat po korekci na trhu.

Nikdo vám nemůže zaručeně říct, jak dlouho může korekce na trhu trvat. Může to být teoreticky již za 3–6 měsíců. Ale pro vás jako investora se v první řadě vyplatí dvě věci: Zaprvé, mít připravený investiční kapitál a zadruhé vědět, do kterých akcií budete investovat.

Níže naleznete 3 akcie v USA, které byste měli během korekce sledovat zejména pro jejich vynikající vyhlídky.

3. Akcie Paypal

PayPal (ISIN: US70450Y1038 – symbol: PYPL – měna: USD) provozuje platební systém, který se používá ke zpracování online nákupů a prodejů. Bývalá dceřiná společnost eBay, která je nesporným lídrem v online platbách, má nyní přes 286 milionů aktivních členských účtů v přibližně 200 zemích. Pokud nakupujete častěji na internetu, pravděpodobně přijdete s PayPal do styku.

Podobně jako společnosti zprostředkovávající kreditní karty, PayPal vydělává malé procento z každé jednotlivé transakce. Jen v loňském roce 2018 bylo zpracováno asi 9,9 miliard platebních transakcí.

PayPal má rozhodující konkurenční výhodu oproti mnoha dalším platebním formám na internetu: počet klientů, kteří platbu v průběhu realizace stornují, je mnohem nižší než u konkurence. Tento konverzní kurz neboli míra dokončení transakcí, je u Paypal velmi vysoká – přibližně 87,5 %. Při platbě kreditní kartou je konverzní kurz přibližně 50 %.

Důvodem úspěchu PayPal je pravděpodobně především jednoduchá a pro klienty srozumitelná manipulace během placení. Například prostřednictvím funkce „One Touch“, nemusejí klienti znovu zadávat heslo a uživatelské jméno, pokud tato data již zákazník někdy předtím propojil se svým účtem v online obchodu.

Vysoká míra úspěšnosti samozřejmě přináší výhody i obchodníkům, kteří s platební možností Paypal dosahují vyššího obratu. Jen z tohoto důvodu bude Paypal stále větší konkurenci pro společnosti vydávající kreditní karty a potenciálně v budoucnosti ovládne většinu trhu.

Nakonec, kdo bude v následujících letech potřebovat plastové karty, pokud bude moc jednoduše a dokonce bezpečněji platit přes internet nebo svým smartphonem.

>> Přejít na detail akcie Paypal

Počátkem roku 2018 oznámila aukční a nákupní platforma Ebay svůj záměr postupně ukončit svůj vztah se svou dceřinou společností Paypal a v budoucnu navázat užší spolupráci s nizozemským poskytovatelem plateb Ayden. To rozhodilo mnoho investorů, protože více než 13 % PayPal pocházelo právě od Ebay.

Ukončení spolupráce s Ebay má však pro Paypal i pozitivní přínos. Společnost již není připoutaná ke své bývalé mateřské společnosti a může tak uzavírat nová partnerství – například s Amazonem. Vzhledem k meziročnímu růstu o 15 % až 20 % by měl být prodejní pokles rychle zarovnán.

Paypal je dokonce pro investory již mnohem lukrativnější než Ebay – se současnou tržní kapitalizací 131 miliard USD je PayPal již více než trojnásobně větší než Ebay s tržní kapitalizací ve výši 35 miliard USD.

LYNX TIP: Poslechněte si podcast s Pavlem Kohoutem o situaci na trzích, tvrdém Brexitu a investování do dluhopisů nebo Tesly

Přihlaste se k odběru, ať vám neunikne žádná další epizoda: Apple | Spotify | Google | RSS

Paypal těží především ze stále sílícího trendu v online nakupování a v posledních třech letech zaznamenal stabilní růst: tržby v průměru meziročně vzrostly o 19 % a zisky neúměrně vzrostly o 28 %. Za poslední fiskální rok 2018 byl zaznamenán nárůst zisku na akcii o 28 % na 2,42 USD.

Strategická partnerství se společností Google (Alphabet), hlavní bankou Wells Fargo, jakož i dvěma společnostmi vydávajícími kreditní karty Mastercard a Visa, pomohou společnosti PayPal pokračovat v rozšiřování svého podílu na trhu v příštích letech, a to i přes tvrdou konkurenci.

Akcie PayPal se mírně propadly z červencových maxim okolo 121 USD. Důvodem bylo snížení prognózy příjmů na rok 2019. Očekává se, že příjmy vzrostou mezi o 15 % na 17,8 miliard USD, přičemž dosud se očekával nárůst až na 18,1 miliardy USD.

S cenou akcie 111 USD činí tržní kapitalizace Paypal přibližně 131 miliard USD. Pro srovnání, Visa má v současné době tržní hodnotu 366 miliard USD, zatímco MasterCard je ohodnocena přibližně na 288 miliard USD. PayPal má však potenciál podobného ocenění dosáhnout poměrně rychle.

Nicméně ani za současnou cenu už se nejedná o malou společnost. S očekávaným ziskem na akcii 3,15 USD je poměr P/ E neuvěřitelných 35. Akcie je vhodná pro dlouhodobě orientované investory, kteří by měli otevřít pozici na ceně 90 až 100 USD.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

2. Akcie Facebook

Akcie sociální sítě Facebook (ISIN: US30303M1027 – symbol: FB – měna: USD) zaznamenala v posledních letech působivý vzestupný trend, přestože se společnost potýkala s řadou skandálů způsobených zejména datovými úniky. Z ceny přibližně 18 USD na nejnižší úrovni dosáhly akcie v polovině roku 2017 ceny přes 218 USD, což je více než 1 000% nárůst. Mnoho investorů dlouhodobě podceňovalo akcie na Facebooku.

CEO a zakladatel společnosti Mark Zuckerberg však zvládl působivý výkon: dokázal transformovat stránku určenou pro zábavu znuděných studentů jedné americké univerzity na druhou největší internetovou společnost na světě hned po Alphabet (Google).

Přibližně pět let poté, co Facebook dosáhl jedné miliardy uživatelů, počet měsíčně aktivních uživatelů překročil v roce 2017 hranici 2 miliard a v současné době dosahuje přibližně 2,4 miliardy. Navíc Facebook dokáže generovat stále větší příjem z již existující zákaznické základy.

A podle Marka Zuckerberga není 2 miliardový milník zdaleka poslední, které chce společnost dosáhnout. Deklarovaným cílem Zuckerberga je do roku 2030 nejméně 5 miliard aktivních uživatelů měsíčně.

Facebook v posledních letech přinesl působivé výsledky. Za poslední tři roky vzrostly tržby v průměru o 42 %, zatímco zisky v průměru vzrostly o 43 %. Za rok 2018 byly hlášeny výnosy ve výši 55,8 miliardy USD a výnosy na akcii ve výši 7,57 USD. Ve druhém čtvrtletí roku 2019 dosáhla online síť zisku přes 2,6 miliardy USD, což je zhruba o polovinu méně než v předchozím roce.

Tento propad byl zapříčiněn zejména další finanční zátěží 2 miliard USD na pokuty z vyšetřování FTC ohledně úniku osobních údajů. Facebook souhlasil s tím, že zaplatí FTC pokutu 5 miliard USD, aby bylo ukončeno vyšetřování. 3 miliardy USD byly zaplaceny již v 1. čtvrtletí. Ve 2. čtvrtletí společnost také zaplatila více než 1,1 miliardu USD kvůli vyšším daním v důsledku nového soudního sporu.

Mezitím se tržby ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 28 % na 16,6 miliard USD. Pro rok 2019 očekávají analytici mírný pokles zisku kvůli sankcím. V roce 2020 lze však očekávat nárůst zisku na akcii na 9,47 USD.

>> Přejít na detail akcie Facebook

Fundamentální ukazatele ukazují na růst v příštích letech, protože společnost může postupně vytvářet další velmi lukrativní zdroje příjmů: vedle Facebooku Zuckerberg vlastní další prosperující produkty. Jedná se o komunikační platformu WhatsApp s více než 2 miliardami aktivních uživatelů a online službu pro sdílení obrázku a videí Instagram s více než 2,1 miliardou aktivních uživatelů.

V nadcházejících letech se počítá se zpoplatněním těchto produktů (například formou cílené reklamy).

Zatímco jiným sociálním sítím, jako jsou Twitter a Snap, se nedaří přilákat nové uživatele, uživatelská základna tří služeb Facebook, WhatsApp a Instagram stále roste působivým tempem. Všechny tři již patří mezi největší sociální sítě na světě.

Je těžké odhadnout, jak obrovský ziskový potenciál zde stále leží. Lze však předvídat jednu věc: zkušenosti získané z marketingu Facebooku pomohou zajistit, aby další 2 produkty společnosti brzy generovaly zisk svým akcionářům prostřednictvím chytré marketingové strategie.

Facebook nedávno zveřejnil plány na zavedení vlastní kryptoměny s názvem „Libra“. Zuckerberg chce začít s vývojem příští rok. Kryptoměna je, podobně jako bitcoin, založená na takzvané technologii blockchain.

Čtěte také >> Nejlepší bitcoinové a blockchainové akcie roku 2019

Libra by měla být navázána na několik měn. Převody by měly přes internet probíhat bezplatně a instantně. Regulátoři a politici však stále vidí mnoho otázek okolo Libry jako kritických nebo zavádějících a oznamují rozsáhlá kontrolní opatření. Proto je stále ve hvězdách, zda Facebook Libru skutečně spustí, a pokud ano, jak přínosné to pro společnost skutečně bude.

Aktuální cena akcií Facebook je kolem 194 USD. Při očekávaném zisku na akcii v roce 2019 ve výši 6,65 USD je poměr P / E ve výši 29. V nadcházejícím roce 2020 lze očekávat snížení poměru P / E na přibližně 20,5. Ambiciózní ocenění může některé investory vystrašit, stejně jako současná tržní kapitalizace ve výši 559 miliard USD.

S ohledem na pokračující silný růst společnosti a další prodejní potenciál se však hodnocení jeví jako zcela opodstatněné. Ve srovnání s tím jsou hodnocení dalších předních internetových akcií, jako jsou Alphabet (Google), Netflix nebo Amazon, mnohem vyšší.

Další korekce může nabídnout zajímavou vstupní příležitost pro dlouhodobou investici na ceně okolo 170 USD.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

1. Akcie Waste Management

Poslední akcií na našem seznamu lze považovat za anticyklickou a defenzivní investici. To znamená, že tato společnost by neměla být silně ovlivněna potenciální recesí.

Waste Management (ISIN: US94106L1098 – symbol: WM – měna: USD) se konkrétně zabývá likvidací a recyklací odpadu. Podle předpokladu by se do roku 2050 měla produkce globálního odpadu zvýšit až o 70 % na neuvěřitelných 3,4 miliard tun ročně. Podle nadace Ellen MacArthuré v oceánech každý rok přibude přibližně 8 milionů tun plastů.

Problémy samozřejmě způsobují nejen plastové odpady, ale také mnoho dalších materiálů, které je obtížné nebo nemožné rozložit. Aby se snížilo množství odpadu, musí být kromě optimalizace obalů zvýšena především míra recyklace.

Waste Management je jedním z předních společností v tomto odvětví. Společnost kótována na burze NYSE v New Yorku byla založena v roce 1968 a je zařazena do akciového indexu S&P 500. Její hlavní činností je sběr, likvidace a recyklace odpadu všeho druhu. Klienty společnosti jsou soukromé domácnosti, města i průmysloví zákazníci.

Pouze americký trh s domácím odpadem má objem kolem 60 miliard USD. Velké části tohoto trhu dominuje Waste Management, protože společnost je zdaleka největší společností na odstraňování odpadů v USA s ročním obratem 13 miliard USD. Hlavní konkurent Republic Services je jen asi poloviční.

Pro nové potenciální konkurenty navíc existují vysoké překážky při vstupu na trh, protože podnikání v této oblasti je extrémně kapitálově náročné. Likvidační zařízení a vozidla, sběrná místa odpadu a skládky vyžadují obrovský vstupní kapitál. Také legislativní požadavky na otevření a provoz skládek a spaloven jsou velmi náročné.

Oproti tomu ziskové marže za služby jsou vysoké odpovídajícím způsobem. Navíc společnosti zpracovávající odpad nedávno velmi těžily z toho, že Čína již odmítá zpracovávat plastový odpad z USA.

>> Přejít na detail akcie Waste Management

Waste Management dokázal za poslední tři roky zvýšit prodej v průměru o 5 %. Současně s tím se zisky na akcii vyšplhaly v průměru o 18 %. V poslední době růst výnosů dokonce zrychlil.

Za celý rok 2018 se zisk na akcii zvýšil o 31 %;  ze 3,20 USD na 4,20 USD. Očekává se, že letos se zvýší zisk na akcii na 4,31 USD a v roce 2020 na 4,77 USD.

Po dobu 16 po sobě jdoucích let dividenda neustále roste, a proto je Waste Management jedním z nejsilnějších plátců dividend na trhu. V současné době je rozdělena čtvrtletní dividenda ve výši 0,512 USD na akcii, která se promítá roční sazbou přibližně 2,05 USD. Při současné ceně akcie 118 USD je dividendový výnos 1,7 %.

Čtěte také >> Nejlepší americké dividendové akcie 2019

Kromě toho společnost avizovala program zpětného odkupu akcií ve výši 1 miliardy USD, který nahradí již dokončený program zpětného odkupu akcií z roku 2018.

Waste Management má všechny vlastnosti, které by měla mít proticyklická společnost. Akcie jsou v dlouhodobém vzestupném trendu. Na podzim roku 2018 společnost nebyla prakticky ovlivněna korekcí na akciovém trhu a akcie se momentálně obchodují na historickém maximu. Waste Management má velmi stabilní obchodní model v podniku, který bude vždy potřebný.

To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč nedávno i Bill Gates investoval do akcií společnosti 50 miliard USD a se svou ženou nyní vlastní více než 7 % celkového počtu akcií.

Společnost je vhodná především pro konzervativní, dlouhodobě orientované investory nebo pro diverzifikaci portfolia v turbulentních dobách na akciových trzích.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Investování do akcií u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám vedle akcií umožníme obchodovat i s jinými instrumenty, jako jsou ETF, futures, opce , CFD, či forex za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Co znamená pojem dividendový aristokrat? Jací jsou nejlepší dividendoví aristokraté v Evropě a na světě? Objevte také ETF, které se na tyto akcie zaměřují.

Číst dále

9 nejlepších defenzivních akcií roku 2020

Když nastane recese, přesto zde zůstane mnoho nepostradatelných produktů a služeb, které se budou využívat i nadále. Objevte jak v této situaci profitovat.

Číst dále

Investice do platiny: 3 nejlepší platinové akcie roku 2020

Věděli jste, že platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště, i v dobách recese? Objevte 3 nejlepší platinové akcie roku %%currentyear%%.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05