Long & Short strategie v LYNX Idea Center

Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.

Abychom vám tvorbu strategie usnadnili, vytvořili jsme LYNX Idea Center. Zde pro vás každý den zveřejňujeme aktuální obchodní myšlenky na konkrétních příkladech. Mohou vám posloužit jako vzdělávací nástroj, ale také jako zdroj inspirace.

Jednou ze strategií, které se věnujeme je Long & Short obchodování. Čtěte dále a seznamte se s touto spekulativní strategií, která je velmi oblíbená zejména mezi hedge fondy po celém světě, a objevte aktuální investiční myšlenky.

Co ovlivňuje tržní cenu akcie?

Ceny akcií každý den podléhají nátlaku tržních sil, které více či méně hýbou s jejich cenou. Hlavními hybateli ceny jsou poptávka a nabídka. Pokud je v daný moment více kupujících než prodávajících, cena akcie se zvýší. Naopak pokud je v daný moment více prodávajících než kupujících, cena akcie se sníží.

Pochopení principu nabídky a poptávky je jednoduché. Těžší už je porozumět tomu, co v daný moment zapříčiní, že kupní síla jedné skupiny převáží kupní sílu té druhé. V tuto chvíli přichází do hry řada ukazatelů, které můžeme zkoumat prostřednictvím fundamentální a technické analýzy.

Pohyb ceny akcií signalizuje, jakou mají investoři ohledně dané společnosti náladu.

Co ovlivňuje tržní cenu akcie

Nejdůležitějším faktorem, který zpravidla ovlivňuje cenu akcií, je zisk společnosti, což je částka, kterou společnost vydělala za určité období. Z dlouhodobého hlediska musí být tato hodnota kladná. Veřejně obchodované společnosti, které emitovaly své akcie k veřejnému obchodováno prostřednictvím IPO, musí čtyřikrát ročně zveřejňovat své hospodářské výsledky. Období, kdy společnost zveřejňuje své výsledky obvykle provází zvýšená volatilita ceny jejích akcií.

Proč se tedy ceny akcií vlastně mění?

Nejpravdivější odpověď je, že nikdo s jistotou neví. Někteří se domnívají, že není možné předvídat, jak se ceny změní, zatímco jiní si myslí, že při kreslení grafů a při pohledu na minulé pohyby cen můžete určit, kdy nakupovat a kdy prodávat. Jediná jistota je, že akcie jsou volatilní a jejich cena se může velmi rychle změnit.

Short – vydělávejte na poklesu ceny

Otevírat pozice můžete dnes směrem nahoru (long) nebo směrem dolu (short). První varianta je poměrně jasná – nakoupíte akcie a pokud jejich hodnota vzroste a vy je následně odprodáte, cenový rozdíl je váš zisk. Jak to ale funguje s vyděláváním na poklesu ceny?

Poměrně jednoduše: obchodování na short v praxi probíhá tak, že si prodávající vypůjčí podkladové aktivum, které v budoucnosti nakoupí a jeho profit / ztráta je pak změna tržní hodnoty. Čím níže pak hodnota podkladového aktiva klesne, tím vyšší je váš zisk. Naopak, pokud se cena podkladového aktiva zvýší, vy realizujete ztrátu.

V praxi investor obchodující na short musí zpravidla blokovat marži, aby dokázal pokrýt případné ztráty, které jsou teoreticky neomezené (cena má neomezený prostor růstu). V některých případech musí též prodávající zaplatit poplatek za půjčení podkladového aktiva. Investor obchodující na krátko si obvykle půjčí prostřednictvím brokera dané podkladové aktivum, které broker drží pro jiného investora. Broker dané aktivum nakoupí, aby ho mohl půjčit investorovi.

Věřitel neztrácí právo prodat své cenné papíry v době, kdy jsou zapůjčeny. Zprostředkovatel obvykle drží velké množství takových cenných papírů pro řadu investorů, které, jelikož tyto cenné papíry jsou zastupitelné, mohou být místo toho převedeny na jakéhokoli kupujícího.

Krátkodobý prodej se obecně vztahuje na jakoukoli transakci, kterou investor používá k zisku z poklesu ceny vypůjčeného aktiva nebo finančního nástroje. Nicméně některé krátké pozice, realizované například prostřednictvím derivátových smluv, nejsou technicky krátkým prodejem, jelikož při otevření pozice není dodáno žádné podkladové aktivum.

Kritika obchodování na short

Praktiky obchodování na short se do obecného povědomí dostaly až ve 3. tisíciletí zejména po finanční krizi v roce 2008. Během této doby však princip krátkého obchodování našel celou řadu kritiků. Největším argumentem bylo. že investoři, kteří otevírali obrovské krátké pozice ve společnostech postižených krizí, jako byly Lehman Brothers, HBOS a Morgan Stanley, vytvořili nestabilitu na akciovém trhu a zvýšili tlak na ceny. V reakci na to řada zemí zavedla v letech 2008 a 2009 restriktivní pravidla týkající se prodeje nakrátko.

V září 2008 Komise pro výměnu cenných papírů v USA náhle zakázala prodej na krátko zejména v akciích finančních společností, na ochranu společností v obklíčení na akciovém trhu. Zákaz byl o několik týdnů později zrušen, jelikož se ukázalo, že neměl žádný efekt na stabilizaci trhu.

Krátkodobé zákazy obchodování na krátko byly zavedeny také ve Spojeném království, Německu, Francii, Itálii a dalších evropských zemích v roce 2008 s minimálním účinkem. Téhož roku zakázala též obchodování na krátko i Austrálie.

Německo v roce 2010 zakázalo prodej nekrytého obchodování na krátko některých cenných papírů eurozóny. Španělsko, Portugalsko a Itálie zavedly zákaz prodeje na krátko v roce 2011 a znovu v roce 2012. Zdá se, že ekonomičtí regulátoři mají po celém světě tendence omezovat obchodování na short, aby snížili potenciální klesající ceny. Vše však nasvědčuje tomu, že tyto restrikce nemají dlouhodobě žádný efekt.

LYNX Idea Center – Inspirace pro každého investora

LYNX Idea Center jsme vytvořili za účelem vzdělávání inspirace. Cílem je na praktických příkladech diskutovat nejen ziskový potenciál, ale rozebrat také rizika a nastavit pravidla pro řízení pozice.

Každý týden sdílíme 4 investiční myšlenky, které se zaměřují na 3 strategie. V tomto článku jsme diskutovali strategii Long & Short a dále se dočkáte dlouhodobých investičních myšlenek na hodnotové akcie a také investiční myšlenky na různé opční strategie.

Všechny strategie jsou dostupné v obchodní platformě LYNX Basic.

Níže je přehled aktuálních investičních myšlenek včetně detailního popisu.

LYNX Idea Center - Inspirujte se obchody jiných traderů

LYNX Idea Center nabízí možnost sledovat a kopírovat celé investiční strategie nebo jednotlivé obchody na live účtech. Můžete tak získat nové investiční nápady a tipy nebo se nechat inspirovat pro své vlastní obchody. Objevte vše podstatné o této unikátní službě.

Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05