Investice do zlata – nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2020

Akcie těžařů zlata jsou mezi investory velmi oblíbené.

Zlatý trend dlouhodobě nedosahoval dobrých výsledků, ale od roku 2019 se situace změnila a býci přebrali kontrolu.

Akcie těžařů zlata mohou nesmírně profitovat z nové zlaté rally. V následujícím článku se podíváme na vše, co potřebujete jako investor vědět o zlatě a představíme vám nejzajímavější zlaté akcie pro rok 2020.

Zlaté akcie

Co je to zlato?

Zlato je snad nejdůležitějším drahým kovem na světě. Jedná se o velmi vzácný prvek, který po staletí sloužil jako platební prostředek a symbol prestiže. Až do poloviny 20. století našeho letopočtu bylo zlato široce využíváno k výrobě mincí.

Zlato je vzácný kov, který nelze synteticky vyrobit. Ve skutečnosti je všechno zlato na Zemi přítomno již od vzniku samotné planety. Hodně z tohoto zlata se nachází hluboko v zemi, nebo ještě nebylo nalezeno. Proto je na celém světě více než 3000 společností, které se zabývají lokalizací zlatých ložisek.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Co jsou akcie zlatých těžařů?

Akcie těžařů zlata jsou akcie společností, které se aktivně podílejí na lokalizaci zlatých ložisek v zemi. Těžba zlata je velmi nákladná. Společnosti musí běžně platit zaměstnance, stroje, zařízení, povolení, administrativu a mnoho dalších položek. Rozhodujícím faktorem je cena zlata.

Společnost těžící zlato má k dispozici pouze jeden zdroj příjmů, a to produkci samotného kovu. Bohužel tyto společnosti o ceně zlata nerozhodují. Jediným způsobem, jakým může společnost zvýšit své zisky, je zvýšení objemu těžby zlata. Za účelem úspory nákladů jsou malé těžební společnosti neustále skupovány většími hráči. Tento trend vedl ke vzniku několika obrovských hráčů na trhu, kteří často pracují mnohem levněji a efektivněji než menší konkurenti.

Akcie těžařů zlata se pohybují s jakýmsi pákovým efektem ve vztahu k ceně zlata. Pokud například cena zlata vzroste o 1 procento, je pravděpodobné, že akcie těžaře zlata vzrostou o 2/3/4 násobek nebo i více. Opak je samozřejmě také pravdou. Když cena zlata klesne, existuje velká šance, že akcie těžaře zlata klesnou s obdobným multiplikátorem.

Mnoho investorů zlato ze svého investičního portfolia záměrně vynechává, protože není tak ziskové jako například akcie. Lesklý kov negeneruje žádnou dividendu, takže pouze výnosy z nárůstu ceny mohou investorům přinést zisky. V zásadě je velmi obtížné říci, jaká je vnitřní hodnota zlata. Samozřejmě existují výrobní náklady, ale cena je také silně závislá na nabídce a poptávce. Investoři do zlata musí vzít v úvahu makroekonomické aspekty a hospodářské cykly. Zlato například přináší historicky lepší výnosy v době hospodářského útlumu a zmatku.

Důležité faktory při výběru akcií těžařů zlata

Dluhy:

U akcií těžařů zlata je důležité zjistit, jaký má daná společnost aktuálně dluh. Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je pro společnosti působící na komoditním trhu důležitý faktor, který vypovídá o solventnosti dané společnosti. Cena zlata může prudce kolísat a společnost musí být dostatečně solventní, aby mohla plnit všechny (platební) závazky i v méně příznivém období.

Rezervy:

Silná společnost těžící zlato musí mít také velké rezervy, které se mimo financí týkají kvality a množství zlatých dolů, které má společnost k dispozici. Má společnost k dispozici dostatek peněz na provoz nebo nákup dolů? Velikost rezerv je důležitý faktor, který je třeba při fundamentální analýze zohlednit.

Hotovostní náklady a AISC (All-in-Sustaining-Costs = náklady na trvalé udržení):

Peněžní náklady a poměr AISC jsou důležité fundamentální ukazatele o dané akcii těžaře zlata. Jedná se o ukazatel, který vypovídá mnoho o kontinuitě společnosti při určité ceně zlata. Hotovostní cena označuje, jak vysoká cena zlata je nezbytná k pokrytí nákladů na produkci daného těžaře. Jedná se například o mzdy, licenční poplatky, energie, spotřebu, náklady na dopravu, atd. Při pohledu na průměr společností působících v odvětví zlata se dostáváme k ceně zlata přibližně 600 USD za unci. AISC je ukazatel v odvětví těžby zlata, který se používá od roku 2013 a poskytuje transparentnější a jasnější představu o nákladech, které jsou potřeba uhradit, aby mohla daná společnost provozovat své aktivity.

Technická analýza ceny zlata

Technická analýza je velmi důležitá, aby bylo možné předpovídat cenu zlata. Podíváme-li se na dlouhodobý graf za posledních osm let, vidíme, že se odehrály velmi zajímavé věci. V polovině roku 2013 cena zlata značně poklesla a až do začátku roku 2019 se trend pohyboval do strany. Po celou tuto dobu se cena v zásadě pohybovala pod stabilní linií resistence, ale pokaždé se jí podařilo vytvořit vyšší supporty.

Po proražení formace v létě 2019 začal trend opět stoupat. Cena zlata se nyní blíží k důležité resistenci na ceně 1800 USD. Pokud dojde k proražení této linie, zlatý trend může zahájit útok na historické maximum 1921 USD. Dokud se budou maxima i minima zvyšovat, lze efektivně nakoupit zlato během krátkodobé korekce.

Zlatý ETF – jednoduše diverzifikujte své investice do akcií těžařů zlata

Prostřednictvím ETF můžete snadno investovat do celého balíku akcií. UEITS ETF (GDX) VanEck Vectors Gold Miners UCITS   (ISIN: IE00BQQP9F84– Symbol: GDX– Měna: USD) investuje do největších kótovaných společností na světě, které se zabývají primárně těžbou zlata a stříbra a sleduje primárně NYSE Arca Gold Miners Index (GDMNTR). Tento ETF nevyplácí dividendy, ale reinvestuje je.

ETF má celkem 54 pozic. Některé z největších pozic tohoto fondu jsou Newmont Mining, Barrick Gold, Franco Nevada a Wheaton Precious Metals. S tímto nebo jiným podobným ETF můžete snadno investovat do nejlepších akcií těžařů zlata.

Graf ETF VanEck Vectors Gold Miners UCITS (GDX). Zdroj: LYNX Trading.

Akcie těžařů zlata

Nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2020

Jelikož zlatý trend je v silné býčí fázi, je správný čas naskočit na rozjetý vlak. Níže vám představíme 3 nejlepší akcie těžařů zlata pro rok 2020.

Akcie Newmont Goldcorp (NEM)

Newmont Mining  (ISIN: US6516391066– Symbol: NEM – Měna: USD) převzala v roce 2019 společnost Canades Goldcorp a stala se největší těžařskou společností na světě. Společnost má tržní kapitalizaci 47 miliard USD a více než 24 000 zaměstnanců. Newmont Goldcorp je jedinou těžební společností (aktivní ve zlatě) v indexu S&P 500. Společnost má portfolio zlatých dolů v USA, Austrálii, Ghaně, Peru a Surinamu. V roce 2019 byla společnost schopna prodloužit životnost důležitého dolu v Austrálii až do roku 2040. Kromě zlata Newmont Goldcorp těží také měď a stříbro.

Podle generálního ředitele společnosti dosáhla Newmont Goldcorp v roce 2019 velkého pokroku. Akciová cena společnosti Newmont Goldcorp, stejně jako cena zlata, v posledních měsících výrazně vzrostla. Silné oživení ceny zlata v roce 2019 zajistilo samozřejmě silný rok. Společnost vyprodukovala 6,3 milionu uncí zlata, což je o 1,2 milionu uncí více než v roce 2018. Toto zlato bylo vytěženo v průměru za 966 USD za unci (AISC). Díky silným inovacím je Newmont Goldcorp schopna těžit zlato stále levněji. Společnost například v některých dolech nedávno zavedla samoříditelné vozíky.

Newmont Goldcorp vygenerovala v roce 2019 zisk téměř 1,4 miliardy USD, což je téměř dvojnásobek zisku z roku 2018 – 805 milionů USD. Zároveň byla společnost schopna splatit dluh ve výši 1,2 miliardy USD, takže poměr dluhu k akciím pokračuje v klesajícím trendu. Společnost byla také schopna vyčlenit 1,4 USD na výplatu dividend a program zpětného odkupu akcií. V neposlední řadě byla společnost schopna výrazně zlepšit interní bezpečností postupy.

Pro rok 2020 se Newmont Goldcorp snaží dosáhnout obratu 10,5 miliardy USD a zisku 3,5 miliardy USD. Pokud cena zlata v průběhu roku poroste, může se obrat zvýšit mnohem více. Volný cash flow ve výši 1,66 miliardy USD by měl být snadno dosažitelný. Společnost nedávno zvýšila dividendu na 0,25 USD, což při současné ceně akcií odpovídá dividendovému výnosu 1,69 %.

Management je inovativní a má jasnou vizi do budoucnosti. S poměrem P/E ve výši 13,5 je akcie poměrně levná. Samozřejmě by vysoké zisky a atraktivní výhled mohly rychle klesnout, pokud by klesla cena zlata.

Graf akcie Newmont Goldcorp (NEM). Zdroj: LYNX Trading.

Akcie Barrick Gold (ABX)

Po Newmont Goldcorp je Barrick Gold  (ISIN: CA0679011084– Symbol: ABX– Měna: USD) nejznámější a největší těžební společností na světě. Tato těžařská společnost se také díky řadě zdařilých akvizic dokázala prosadit na vysoce konkurenčním trhu. V roce 2019 proběhla akvizice společnosti Randgold Resources, která vlastnila několik gigantických těžebních komplexů. Výsledkem je, že společnost je nyní zapsána na 2 důležitých burzách. Na NYSE se společnost obchoduje v USD pod symbolem GOLD a na kanadské burze se akcie obchodují v CAD a lze je najít pod tickerem TSX.

Barrick Gold těží kromě zlata také stříbro a měď. Společnost vlastní doly v Kanadě, USA, Peru, Argentině, Austrálii a Dominikánské republice. Obrovský a lukrativní důl v Nevadě je provozován společně s výše diskutovanou Newmont Goldcorp. V roce 2019 vytěžila společnost 5,5 milionu uncí zlata. Barrick Gold má jedny z nejnižších hotovostních nákladů v oboru. Náklady (AISC) na produkci jedné unce zlata ve výši 894 USD byly v roce 2019 o více než 10 % vyšší než v předešlém roce, ale stále patří k nejnižším v tomto odvětví.

Společnost vygenerovala v roce 2019 čistý zisk 3,96 miliardy USD a obrat 9,7 miliardy USD. V důsledku prudkého nárůstu ceny zlata a akvizice společnosti Randgold vzrostl v roce 2019 volný cash flow z 365 milionů USD na více než 1,1 miliardy USD. Dividenda byla zvýšena na 0,20 USD. Pro rok 2020 společnost cílí na tržby přes 10,3 miliardy USD a zisky přes 4,25 miliardy USD. S poměrem P/E ve výši 11 je akcie atraktivně oceněna.

Graf akcie Barrick Gold (ABX). Zdroj: LYNX Trading.

Akcie Wesdome Gold Mines (WDO)

Společnost z Kanady se zaměřuje primárně na těžbu zlata. Akcie, stejně jako cena zlata, v posledních měsících velmi posílila. Wesdome Gold Mines  (ISIN: CA95083R1001– Symbol: WDO – Měna: USD) byla založena v roce 1976 za účelem lokalizace zlata v oblasti Wesdome ve Val d’Or. Společnost byla v posledních letech mimořádně úspěšná.

Wesdome Gold Mines má nyní hodnotu 1,55 miliardy USD. V porovnání se 2 výše zmíněnými tituly se tedy jedná o poměrně malého hráče. Právě tento druh akcií může vykazovat velké pohyby. Obrat 163 milionů USD je poměrně nízký, ale rychle roste. Letos producent zlata cílí na obrat ve výši 188 milionů USD. Zisky se v loňském roce blížily k 41 milionům USD a letos by se mohly zvýšit na více než 44 milionů USD. Poměr P/E ve výši 35 je velmi vysoký, ale je kompenzován dvojciferným procentuálním tempem růstu. V roce 2021 se očekává zisk ve výši 88 milionů USD. Jedná o vysoce spekulativní investici.

Graf akcie Wesdome Gold Miners (WDO). Zdroj: LYNX Trading.

Akcie Corvus Gold (KOR)

Tato malá těžební společnost sídlí v Kanadě, ale cílová oblast aktivit je primárně Nevada. Corvus Gold  (ISIN: CA2210131058– Symbol: KOR – Měna: USD) je velmi malý hráč, ale je veden zkušeným manažerským týmem. Společnost má hodnotu pouhých 400 milionů USD a bezpochyby se jedná o nejspekulativnější investici z našeho seznamu. Akcie Corvus Gold v posledních několika letech prudce posílila.

Společnost je aktivní v několika projektech a očekává se, že v blízké budoucnosti získá přístup k velkým ložiskům zlata a stříbra. Projekty jsou převážně v raných stádiích průzkumu. Výzkum ukazuje, že v Nevadě se stále nachází velké množství zlata. Corvus Gold se silně zaměřuje na oblast Greater Bullfrog Gold District v Nevadě, kde působí několik společností.

Graf akcie Corvus Gold (KOR). Zdroj: LYNX Trading.

Obchodujte akcie zlatých těžařů u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi těžařů zlata přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do stříbra – nejlepší akcie těžařů stříbra v roce 2020

Jak na investice do stříbra v roce 2020? Investovat do stříbra lze i pomocí akciíí těžařů stříbra. ✅ Objevte 3 nejlepší stříbrné akcie současnosti.

Číst dále

2 nejlepší palladiové akcie roku 2020

Cena palladia je momentálně na svých historických maximech. Víte, že palladium je dražší než zlato? ✅ Objevte 2 nejlepší palladiové akcie v roce 2020.

Číst dále

Komoditní spready: Praktický průvodce pro obchodování

Praktický průvodce pro obchodování komoditních spreadů od začátku až po samotné obchodování. ✅ Objevte, co to jsou komoditní spready.

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05