Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie 2020

Už nějakou dobu se vodík využívá v mnoha průmyslových odvětvích, avšak od doby, co se stal novým potenciálním palivem pro automobily, může dojít k raketovému růstu jeho poptávky. Vodíkové akcie jako forma investice do vodíku se stávají stále zajímavější.

Jaká jsou očekávání ohledně vodíku? Jaké jsou nejlepší vodíkové akcie?

V článku se dočtete, že výbušný růst ve využití vodíku byl již dávno predikován. Dále si popíšeme výhody a nevýhody elektromobilů ve srovnání s vodíkovými technologiemi a poté se podíváme na nejlepší vodíkové akcie a také akcie pro investici do palivových článků.

Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie

Nejlepší vodíkové akcie těžící z vývoje technologie palivových článků

Automobilový trh byl otřesen příchodem elektromobilů a vývoj v oblasti vodíkových technologií k tomu bez pochyb přispěje. Po aféře Dieselgate stále více automobilek investuje do rozvoje čistých technologií.

Palivové články jsou elektrochemická zařízení, jež konvertují vodík přímo na elektrickou energii. Díky tomu jsou palivové články alternativou k bateriím, které pohánějí elektromobily. Cílem těchto technologií je snížit emise CO2.

Jelikož u vozů s vodíkovým pohonem z výfuku vychází pouze vodní pára, je tato technologie šetrná k životnímu prostředí. Palivové články fungují na kombinaci plynného vodíku (H2) a kyslíku (O2). V tomto procesu dochází k uvolnění energie a vodní páry (H2O).

Očekávaný růst využití vodíku je dobrou investiční příležitostí.

Výbušný růst v užití vodíku byl již predikován

Dle předpovědi německého Verbands Deutscher Maschinen-und Anlagenbau (VDMA) bude mít trh palivových článků v roce 2020 hodnotu € 2 miliardy. To je desetinásobek jeho obratu za rok 2017. Velká část tohoto růstového předpokladu má pocházet z automobilového odvětví. Někteří analytici dokonce tvrdí, že se vodík v blízké budoucnosti stane nejdůležitějším palivem pro automobily.

Nevýhody elektromobilů

Elektromobily jsou médii často velebeny jako skvělé řešení environmentálních problémů. Baterie potřebné k jejich pohonu mohou být ale překážkou. Vzhledem po jejich vysoké poptávce vzrostla také poptávka po znečišťujících surovinách, jako kobalt a lithium. Cena lithia teď poněkud klesla.

Pokud si myslíte, že je lithium dobrá příležitost k investici, přečtěte si článek o nejlepších lithiových akciích.

O investování do kobaltu jsme také psali.

Kobalt vs Lithium - investice do komodit

Kromě toho mají bateriemi poháněné automobily další závažné nevýhody jako poměrně nízký dojezd a dlouhou dobu potřebnou k jejich dobití. Díky tomu jsou elektromobily zvláště vhodné pro kratší cesty.

Průlom technologie palivových článků ve vozidlech

Nejnovější průzkum KPMG globalního automobilového průmyslu ukázal, že palivové články jsou vedoucím trendem a sesadily elektricky poháněné automobily z trůnu. Většina CEO vnímá palivové články jako lepší alternativu k bateriím.

Díky velkému technologickému skoku se vodíkové automobily stávají reálnou alternativou ke konvenčním a elektrickým pohonům. Dobrým příkladem jsou automobily Hyundai Nexo a Toyota Mirai. Ostatní automobilky jako Ford, BMW, Daimler a Volkswagen se také začínají zaměřovat na vodíkem poháněná auta.

Toyota Mirai

Rychlé doplnění, větší dojezd a kompaktnější baterie

Pro výrobu vodíku se pomocí elektrolýzy dělí voda na kyslík a vodík. V palivových článcích je proces elektrolýzy obrácen – pojí se vodík s kyslíkem a vytváří elektrický proud. Ten se dá použít k pohonu elektrického motoru. Myšlenka pohánět auta tímto způsobem není nová. Automobilky v tomto směru provádějí intenzivní výzkum už od počátku tisíciletí. Teprve nyní se však zdá, že je technologie zralá a dostupná.

Velkou výhodou palivových článků je, že vodík nahrazuje benzín nebo naftu jako zdroj energie. Vodík má téměř třikrát vyšší energetickou hustotu než benzín. Díky tomu je u vozidel s palivovými články dojezd vyšší než 600 km, menší baterie a rychlé doplňování už za 3 minuty. Pro dojezd na vzdálenost 100 km je zapotřebí 1 kg vodíku, takže k plnému doplnění vozidla stačí pouze 5-6 kg vodíku.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Větrná a vodní energie k produkci ekologického vodíku

Vzhledem k tomu, že výroba vodíku z obnovitelných zdrojů energie je možná, se vodík může stát alternativou k benzínu a naftě. Nadbytečná elektrická energie z větrných a solárních elektráren může být přeměněna na vodík a distribuována přes síť čerpacích stanic.

V určitých podnebích a povětrnostních podmínkách vyrábí větrné a solární elektrárny více energie, než je v elektrické síti nutné. Tato přebytečná energie může být použita k výrobě vodíku. Tímto způsobem dojde k uvolnění elektrické sítě a udržitelná energie bude uložena.

Vodíkové akcie jako alternativa

Nevýhody vodíku: vysoké ceny katalyzátorů a síti palivových stanic

E-commerce gigant Amazon již v mnoha svých skladech používá vysokozdvižné vozíky poháněné palivovými články. Samozřejmě existují i nevýhody vodíkové technologie. Patří mezi ně především vysoká cena katalyzátorů na bázi platiny a paladia.

Díky substitutům, využití v sériové výrobě a škálování se předpokládá, že ceny klesnou. Riziko však spočívá v tom, že se zvedající se poptávkou po těchto surovinách dojde opět k růstu jejich cen.

Čtěte také >> Obchodování platiny: Nejlepší platinové akcie roku 2020

Nedostatek čerpacích stanic je další nevýhodou. V současnosti se v Evropě nachází 106 čerpacích stanic na vodík a na celém světě jich je pouze 300. Pro celostátní pokrytí Německa by bylo zapotřebí kolem 100 čerpacích stanic. Tohoto cíle lze dosáhnout ve střednědobém horizontu modernizací stávajících čerpacích stanic.

Tento cíl si stanovila Skupina H2 Mobility, která spolupracuje se společnostmi Daimler, OMV, Total, Shell, Linde a Air Liquide.

Nejlepší akcie pro investice do vodíku a palivových článků v roce 2020

Většina společností v tomto odvětví se nachází ve fázi výzkumu a trpí ztrátami díky vysokým nákladům na vývoj. Z dlouhodobého hlediska by však tyto náklady měly být kompenzovány. Níže se nachází akcie dvou vodíkových společností, jejichž prostřednictvím můžete investovat do vodíku.

1. Ballard Power (BLDP): Vůdce trhu

Ballard Power Systems (ISIN: CA0585861085 – Symbol: BLDP – Měna: USD) je bezesporu globálním lídrem v oboru. Ballard Power má pouze malé ztráty, zato spoustu zkušeností. Společnost byla založena před 40 lety v Kanadě a vyrábí palivové články především pro nákladní automobily, vlaky, autobusy, lodě a vysokozdvižné vozíky.

Ballard Power se nyní také zaměřil na automobilový průmysl a společně s dceřinou společností Volkswagen, Audi, vyvinul h-tron. Tento koncept, poháněn elektrickým pohonem, využívá jako zdroj energie vodík a jeho doplnění trvá 4 minuty.

Nicméně němečtí výrobci automobilů technologicky poměrně zaostávají za konkurencí. Hyundai a Toyota již tyto vozy vyrábějí. Ballard Power navázal spolupráci s dceřinou společností Toyota.

Graf akcie Ballard Power (BLDP). Zdroj: LYNX Trading. Zobrazit více informací o akcii.

Společnost Ballard Power drží řadu patentů a má silné tržní postavení v odvětví autobusů a vysokozdvižných vozíků. Ballard Power také působí v Číně a hodlá významně rozšířit spolupráci s čínským Broad Ocean. Dvě továrny mají být vystavěny vedle stávající továrny v Šanghaji.

Cena v posledních letech rostla, ale začátkem letošního roku došlo k prudkému poklesu a akcie se staly mnohem atraktivnější. Společnost nyní trpí ztrátou $0,03 na akcii, ale v budoucnu se očekávají zisky.

2. Powercell Sweden (PCELL): palivové články pro lodě a vozidla bez emisí

Powercell Sweden (ISIN: SE0006425815 – symbol: PCELL – měna: SEK) vznikla jako spin-off Volvo Group v roce 2008. Dodává palivové články a zaměřuje se především na telekomunikační, dopravní, automobilový a energetický průmysl. S tržní kapitalizaci ve výši 1439 milionů SEK (přibližně €140 milionů) je Powercell spekulativní investicí.

Navzdory své velikosti se Powercell orientuje na mezinárodní prostředí. V Norsku spolupracuje na výrobě motorů poháněnými vodíkem s firmou Nel Hydrogen. Tyto vodíkem poháněné motory pro přepravní a dopravní lodě vylučují pouze vodní páru.

Graf akcie Powercell Sweden (PCELL). Zdroj: TradingView. Zobrazit více informací o akcii.

Lodní doprava velmi znečišťuje životní prostředí, takže zaměření na tento sektor není překvapující. Vodní doprava vylučuje nejvíce emisí CO2 na pasažéra na kilometr. Švédové jsou také partnery v německém projektu Autostack, který byl spuštěn německým Federálním ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury.

Kromě Powercell je součástí projektu Autostack dalších devět společností, včetně Dailmer, BMW, Volkswagen a Ford. Cílem je produkce palivových článků v Německu na průmyslové úrovni. Kromě tohoto partnerství je Powercell již úspěšný na čínském trhu palivových článků.

Jak investovat do vodíkových a palivových akcií?

S LYNX máte příležitost obchodovat akcie jednoduše a v prostředí nejpokročilejších platforem. Naše platformy disponují profesionálními obchodními nástroji. Navíc získáte přístup na trhy po celém světě. Více o obchodování akcií se dočtěte v průvodci pro obchodování akcií u LYNX.

Investujte do vodíkových akcií a palivových článků s LYNX

Díky LYNX získáváte nejširší nabídku trhů a produktů v ČR. Dostáváte přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa.

vodíkové akcie

10 nejstabilnějších akcií: kvalitní akcie, které můžete držet navěky

10 kvalitních akcií, které lze držet na věky. Stabilní akcie k dlouhodobému investování. Objevte, které investiční tituly lze držet na věčnost.

Číst dále

Akcie Wirecard – německý zprostředkovatel plateb se hroutí

Akcie Wirecard propadly o více než 90 % během několika málo dní. Skandál Wirecard otřásl nadějnou firmou v základech. Jaká je budoucnost této společnosti?

Číst dále

Investice do marihuany – Nejlepší konopné akcie a ETF v roce 2020

Marihuana je legalizována ve stále více státech světa. ✅ Zjistěte jak profitovat na této nové vlně a objevte 10 nejlepších marihuanové akcií roku 2020.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05