Obchodování Bitcoinu u LYNX

Bitcoin je digitální krytpoměna, která v poslední době způsobila spekulační horečku a přitahuje stále více pozornosti. Je docela možné, že bude jedním z vůbec nejlépe skórujících aktiv v roce 2017. Avšak i přesto si k obchodování bitcoinu a dalším kryptoměnám řada investorů zatím nenašla cestu.

Není se ani čemu divit – volatilita je nesrovnatelná s tradičními investičními aktivy.

Bitcoin se v mnoha ohledech liší od klasických investičních produktů a podobně jako forex se obchoduje se na decentralizovaných burzách.

Naštěstí se ale začínají objevovat možnosti, jak Bitcoin obchodovat přes standardizované burzovní instrumenty – konkrétně přes ETN neboli burzovně obchodovaný produkt podobný oblíbeným ETF. Burzovní obchodování bitcoinu je tedy možné a představuje mnohem lepší variantu než obchodovat Bitcoin „napřímo“.

Bitcoinové ETN

U LYNX je možné obchodovat dva bitcoinové produkty.

  • Bitcoin Tracker One
  • Bitcoin Tracker Euro

Jedná se o veřejně obchodované ETN, které je emitováno společností XBT Provider sídlící ve švédském Stockholmu. Ta vytvořila vůbec první burzovně obchodovaný instrument opisující cenu bitcoinového indexu – Bitcoin Tracker ONE. Tento instrument se obchoduje ve švédských korunách (SEK).

Po úspěchu švédského trackeru vydalo XBT Provider druhý ETN – Bitcoin Tracker Euro, který se obchoduje v eurech.

Tyto ETN mají jako podkladové aktivum Bitcoin oceněný v amerických dolarech – tedy „měnový pár“ BTC/USD.

Bitcoin se tradičně obchoduje obdobně jako měnový pár nejen proti USD, ale i proti řadě jiných měn (např. proti euru BTC/EUR či proti japonskému jenu BTC/JPY), případně i proti jiným kryptoměnám jako je Ethereum (ETH/BTC).

Co to je ETN?

Bitcoin Tracker One je produkt spadající do kategorie ETN – Exchange Traded Note. Svou podstatou se jedná o produkt velmi blízký známějším ETF, neboli burzovně obchodovaným fondům.

ETN i ETF mají společné to, že opisují cenu podkladového aktiva. Jsou oblíbené díky nízkým nákladům a zejména protože se obchodují na centralizovaných a regulovaných burzách.

Liší se však strukturou. ETF má v portfoliu přímo nakoupené cenné papíry, jejichž cenu opisuje. Oproti tomu ETN se spíše podobá dluhopisu, který opisuje cenový vývoj podkladového aktiva. Nedochází zde k žádným kupónovým platbám, na které jsou investoři u dluhopisů zvyklí. Důležité je posoudit kredibilitu společnosti vydávající tyto produkty, jelikož se investor vystavuje riziku úpadku tohoto emitenta.

Vzhledem ke své struktuře mabízí ETN často nižší tracking error neboli odchylku od podkladového aktiva. Jinými slovy – obecně by se dalo říci, že ETN opisují přesněji cenový vývoj podkladu.

Charakteristiky Bitcoin Tracker

Bitcoin Tracker One opisuje vývoj páru BTC/USD. Směnný kurz je získán průměrem cen z bitcoinnových burz jako je Bitfinex, Bitstamp a GDAX, které poskytují základní referenční data. Výsledný průměr je dále převeden do švédských korun, respektive do eur.

Bitcoin Tracker One je nepákový produkt postavený na certifikátech. Jeho multiplikátor je 0,005, což znamená, že změna ceny bitcoinu na páru (BTC/USD) o $1 000, bude mít za následek změnu ceny trackeru o $5. U Bitcoin Tracker Euro je multiplikátor desetkrát větší.

Oba produkty jsou neinverzní. Zvýší-li se cena bitcoinu, zvýší se proporčně i cena ETN.

Tyto instrumenty nemají žádnou dobu expirace. Roční poplatek za správu fondu činí 2,5 %.

Obchodují se na burze Nasdaq Nordic ve Stockholmu pod ISIN SE0007126024 (Bitcoin Tracker One) a SE0007525332 (Bitcoin Tracker Euro). První zmíněný se obchoduje ve švédských korunách a druhý v eurech. Ticker je BITCOINXB.

Společnost XBT Provider se neotevírá žádným tržním rizikům a veškerá likvidita vydaných ETN je plně kryta hodnotou nakoupených bitcoinů. Prospekty k oběma ETN produktům jsou schváleny švédskými regulatorními úřady a jsou primárně listovány na švédské burze Nasdaq Nordic ve Stockholmu.

Společnost XBT Provider je součástí skupiny KnCGroup, švédské organizace, která je světovým lídrem v těžbě této kryptoměny.

Proč obchodovat Bitcoin přes ETN?

Jedna z hlavních předností je jednoduchost. Vzhledem k tomu, že cenné papíry jsou listovány na švédské burze, jsou obchodovány stejným způsobem jako švédské nebo jakékoliv jiné akcie. Při obchodování vidíte v portfoliu počet nakoupených nebo prodaných kusů a můžete snadno sledovat vývoj ceny. Obchodovat se dá ale pouze během obchodních hodin.

Pro většinu investorů je hlavní předností bezpečnost. Vzhledem k tomu, že produkty emitované společností XBT Provider mají souhlas nejvyššího regulatorního orgánu (Swedish FSA) a jsou kótovány na centralizované burze Nasdaq Stockholm. Vzhledem k četnosti problémů na bitcoinových trzích se jedná o klíčovou charakteristiku.

Obchodování Bitcoinu přes LYNX

LYNX umožňuje obchodovat tyto ETN v obou měnách. Pro vyhledání ETN postupujte v platformách LYNX následovně:

  • zadejte ticker BITCOINXB
  • zadejte ISIN SE0007126024 (SEK kotace) nebo ISIN SE0007525332 (EUR kotace)

Zvolte si kotaci v SEK nebo EUR a jako typ instrumentu vyberte akcie.

Důležité je mít na paměti likviditu těchto ETN. Podle dostupných informací na stránkách Švédské burzy SFB je titul ve švédských korunách několikanásobně likvidnější.

Vývoj cen tohoto ETN najdete volně na webu např. na stránkách Bloomberg.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně obchodování bitcoinového ETN se nás neváhejte obrátit na bezplatné lince 800 877 877.

Disclaimer: Obchodování s kryptoměnami nebo instrumenty na ně navázanými je spekulativní a vysoce rizikové.

Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05