Opční strategie v LYNX Idea Center

Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.

Abychom vám tvorbu strategie usnadnili, vytvořili jsme LYNX Idea Center. Zde pro vás každý den zveřejňujeme aktuální obchodní myšlenky na konkrétních příkladech. Mohou vám posloužit jako vzdělávací nástroj, ale také jako zdroj inspirace.

Jednou ze strategií, které se věnujeme je obchodován prostřednictvím opcí. Čtěte dále a seznamte se s touto moderní strategií, která si nachází stále více příznivců po celém světě, zejména díky širokým možnostem, které opční kontakty nebízí.

Opční strategie v LYNX Idea Center

Co to jsou opce?

Opce je kontrakt mezi dvěma stranami. Kupující strana obdrží právo kdykoliv do konkrétního data (americké opce) či ke konkrétnímu datu (evropské opce) koupit či prodat podkladové aktivum za předem stanovenou cenu a za toto právo zaplatí opční prémium. Prodávající strana se naopak zavazuje prodat či koupit podkladové aktivum za předem stanovenou cenu ke konkrétnímu datu a za poskytnutí tohoto práva obdrží opční prémium.

Prostřednictvím nákupu / výpisu více opcí najednou pak můžeme sestavovat různé opční strategie.

Existují 2 typy opcícall opce put opce.

Opce z pohledu kupujícího – put opce dává kupujícímu právo prodat podkladové aktivum. Call opce dává kupujícímu právo koupit podkladové aktivum. Maximální ztráta je zaplacené opční prémium a nastane v případě, že opce expiruje mimo peníze.

Opce z pohledu prodávajícího / vypisujícího – put opce ukládá prodávajícímu povinnost koupit podkladové aktivum. Call opce ukládá prodávajícímu opce povinnost prodat podkladové aktivum. Ztráta nastává v případě, že opce expiruje v penězích a je teoreticky neomezená (zmenšená o obdržené opční prémium).

Call opce se nakupuje za účelem uplatnění v případě, že se cena podkladového aktiva nachází nad realizační cenou. Tudíž ji kupujeme pokud očekáváme na daném trhu růst. Umožní nám spekulovat s pákou (opce je standardně právo na 100 ks akcií). Put opce se nakupuje za účelem uplatnění v případě, že se cena podkladového aktiva nachází pod realizační cenou.

Pomocí jejího nákupu tak můžeme eliminovat riziko na akciích, které držíme, a nebo s využitím páky spekulovat na pokles. Opce nemusíme držet až do jejich expirace – pokud jde trh naším směrem, můžeme opci prodat a realizovat tak zisk nebo ztrátu.

Opce se označují zavedeným termínem např: AAPL CALL 16 DEC 2019 $ 185. Z této formule vyčteme, že se jedná o CALL opci na akcie Apple s datem expirace 16. prosince 2019 na strike cenu 185 USD.

Opce se podle polohy k aktuální ceně rozdělují na 3 typy

 1. ATM (at the money = na penězích) – strike cena se nachází na aktuální ceně podkladového aktiva
 2. ITM (in the money = v penězích) – strike cena se ve vztahu k typu opce nachází na lepší než aktuální ceně podkladového aktiva (call opce – nižší; put opce – vyšší)
 3. OTM (out of the money = mimo peníze) – strike cena se ve vztahu k typu opce nachází na horší než aktuální ceně podkladového aktiva (call opce – vyšší; put opce – nižší)

LYNX TIP: Dočtěte se více o tom, jak fungují opce

Opční strategie

Jelikož nekrytý výpis opce představuje pro investora teoreticky neomezenou ztrátu, obvykle se pracuje s opčními kombinacemi, které potenciální ztrátu i zisk předem limitují. Základem všech strategií je kombinace call nebo put opcí. Formace se sestavují podle toho, jaký očekáváte vývoj trhu.

V praxi se nejčastěji používají následující opční strategie:

 1. Vertikální spread – také peněžní spread; jedná se o kombinaci opcí stejného typu s různými strike cenami.
 2. Horizontální spread – také časový spread; jedná se o kombinaci opcí s různými daty expirace
 3. Diagonální spread – výpis opcí stejného typu s různými daty expirace i realizačními cenami
 4. Straddle – kombinace nákupu (prodeje) call a put opce se shodným termínem expirace a strike cenou
 5. Strangle – kombinace nákupu (prodeje) call a put opce se shodným termínem expirace a rozdílnou strike cenou
 6. Butterfly – nejčastěji kombinace dvou vypsaných CALL a dvou koupených, má různé modifikace typu broken wing butterfly, iron butterfly apod.
 7. Iron Condor – Kombinace 2 opčních spreadů

LYNX TIP: K pravidelnému odběru opčních i jiných strategií se můžete přihlásit v naší službě LYNX Idea Center, kde pro vás pravidelně zveřejňujeme zajímavé investiční myšlenky spolu s vysvětlením a popisem jednotlivých strategií.

LYNX Idea Center

LYNX Idea Center jsme vytvořili za účelem vzdělávání inspirace. Cílem je na praktických příkladech diskutovat nejen ziskový potenciál, ale rozebrat také rizika a nastavit pravidla pro řízení pozice.

Každý týden sdílíme 4 investiční myšlenky, které se zaměřují na 3 strategie. V tomto článku jsme diskutovali opční strategie a dále se dočkáte dlouhodobých investičních myšlenek na hodnotové akcie a také spekulativních strategií na long a short.

Všechny strategie jsou dostupné v obchodní platformě LYNX Basic.

Níže je přehled aktuálních investičních myšlenek včetně detailního popisu.

LYNX TIP: Přečtěte si recenzi o LYNX Idea Center na webu 4xBroker.cz

LYNX Idea Center - Inspirujte se obchody jiných traderů

LYNX Idea Center nabízí možnost sledovat a kopírovat celé investiční strategie nebo jednotlivé obchody na live účtech. Můžete tak získat nové investiční nápady a tipy nebo se nechat inspirovat pro své vlastní obchody. Objevte vše podstatné o této unikátní službě.

Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×