Obchodování platiny: Nejlepší platinové akcie roku 2018

Platina jako vzácný kov s širokým využitím napříč sektory patří mezi suroviny, o které prozatím mnoho investorů neprojevuje zájem. Je to ale chyba?

Zlato a stříbro jsou sice mezi obchodníky nejznámější, ale zdaleka se nejedná o jediné komodity, do kterých stojí za to investovat. Platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště navíc i v dobách recese.

Je obchodování platiny lákavé? A jak je možné investovat do platiny a platinových zásob?

Co to platina je a na co se využívá?

Platina patří mezi investiční kovy a je charakteristická svou stříbrnou, až bílou barvou. Jedná se o drahý kov, a to nejen na základě vysoké ceny, ale typickou vlastností je také vyšší hmotnost, elektrická vodivost, velká odolnost či dobrá zpracovatelnost.

Odolnost platiny se projevuje v malé citlivosti na další vlivy jako je například kyslík a voda. To, že platina nerezaví a nemění barvu a zároveň je lehce zpracovatelná, z platiny vytváří ideální kov pro šperky.

Chemická odolnost platiny a její mechanické vlastnosti najdou své využití v dalších sektorech průmyslu. Sklářský průmysl může být prvním příkladem. Speciální pece na výrobu optických vláken jsou zhotoveny právě z platiny.  Zde se využívá její vysoká teplota tání.

Chemický průmysl pak užívá platiny jako katalyzátoru, a to i pro automobily. Farmacie sloučeniny platiny využívá v cytostaticích, léků na léčbu nádorových onemocnění. Platina se v moderním světě rozhodně neztrácí a i nadále bude potřebným kovem, ať už v podobě surové platiny či jako součást slitin.

Co to platina je a na co se využívá? - Obchodování platiny u LYNX

Možnosti investice do platiny

Prostřednictvím LYNX je obchodování platiny možné hned několika způsoby. Oblíbená cesta, jak investovat do platiny, je pomocí futures kontraktů. Další variantou obchodování platiny jsou také ETF kontrakty. Třetí příležitostí jsou platinové akcie. Pojďme se podívat na všechny tři možnosti investicí do platiny, přičemž akciím se budeme věnovat podrobněji a představíme si 5 nejlepších platinových investic.

Investice do platiny: Futures

Pomocí futures investoři obchodují platinu v krátkém období. Díky těmto kontraktům dostáváte příležitost reagovat na nárůst či pokles ceny platiny s využitím páky. Platinové futures lze nalézt prostřednictvím platformy LYNX Trading po zadání tickeru PL.

Futures
NYMEX Platinum futures
Symbol PL
Burza NYMEX
Měna USD
Datum expirace Monthly
Otevírací hodiny 00:00 – 23:00
Hodnota tickeru
$ 0.10
Multiplikátor 50
Počáteční marže € 1735
Marže přes noc € 2165

Investice do platiny: ETF

Zmínili jsme, že obchodování platiny je možné také pomocí ETF. Nyní se podíváme na nejznámější ETF, Physical Platinum Shares. Tento ETF kontrakt kopíruje cenu platiny. Vývoj ceny tohoto ETF pak můžeme pozorovat na následujícím grafu.

obchodování platiny - etf

Top 5 investic do platiny

Kromě derivátů jako futures a ETF jsme zmínili, že platinu lze obchodovat i za pomoci akcií. Společně se nyní na tuto třetí variantu investice do platiny podíváme. Abychom si udělali představu, které akcie mají vysokou expozici vůči platině a které mohou být variantou právě pro vaše portfolio, vybrali jsme 5 nejlepších platinových akcií.

5. Asahi Holdings (5857) + 9.60%

Na 5.místě seznamu obchodování platiny nalezneme japonskou společnost Asahi Holdings. Ta se zabývá sběrem a recyklací různých kovů, mj. platiny, a dalších materiálů. Právě až 65 % celkového obratu společnosti je dosaženo recyklací vzácných kovů.

Asahi Holdings drahé kovy nejen recykluje, ale nabízí také kompletní řešení pro zpracování průmyslových odpadů. Kromě toho vyrábí produkty zdravotní péče. Její nárůst v loňském roce činil až téměř 10 %.

4. Anglo American Platinum (ANGPY) + 10.36%

Obchodovat platinu lze i přes akcie jihoafrické společnosti Anglo American Platinum. Hodnota akcií této společnost se za posledních 12 měsíců navýšila o více než 10 %. Anglo American Platinum je mateřská společnost několika společností těžících platinu. Tím se Anglo American Platinum stává největším producentem platiny na světě.

Kromě platinových dolů a výroby platiny je společnost aktivní také v oblasti jiných kovů. Patří mezi ně paladium, nikl, měď či kobalt. Ještě pozoruhodnější je, že obrat společnosti neustále narůstá. V nadcházejících letech očekáváme pokračování tohoto rostoucího trendu

3. Norilsk Nickel (MNOD) + 20.67%

Do našeho listu obchodování platiny byla na 3. místo zapsána ruská společnost Norilsk Nickel. Tento ruský velikán se společně se svými dceřinými společnostmi zabývá těžbou a hutnictvím téměř po celém světě. Norilsk Nickel by mohl být zařazen nejen do platinových akcií, ale jeho působiště nalezneme i v oblasti palladia, mědi, niklu a dalších vedlejších produktů jako je kobalt, stříbro a zlato.

Akcie Norlsk Nickel lze obchodovat na burze prostřednictvím tzv. ADR. Nárůst hodnoty akcií činil v minulém roce více než 20 %. S tržní kapitalizací více než $ 32 miliard je pak jedním z největších hráčů na našem seznamu 5 nejlepších platinových akcií.

2. Vale (VALE) + 31.17%

Brazilská společnost Vale (ticker:VALE) s nárůstem více než 30 % dosahuje mezi investicemi do platiny 2. místa. Právě společnost Vale našla své místo i na seznamu investic do kobaltu. Je to díky aktivitě Vale v rámci dalších surových materiálů. Kromě platiny a kobaltu se jedná například o ocel, zlato, nikl a měď.

Akcie společnosti Vale lze s LYNX obchodovat prostřednictvím tzv. ADR. ADR je kótován na americké burze cenných papírů.

Tiffany & Co. (TIF) + 33.76%

Vítězem 5 nejlepších akciových investic do platiny je Tiffany & Co (ticker:TIF). Přesto, že se nejedná o producenta platiny, vyhodnotili jsme tuto společnost jako nejlepší variantou, jak obchodovat platinu pomocí akcií. A to z jediného důvodu. Tiffany & Co. je americký majitel obchodů se šperky. A jak již víme, platina je  ideální kov pro jejich výrobu. Tiffany & Co. disponuje velkou expozicí vůči tomuto drahému kovu.

Tiffany & Co. se svými prodejnami působí po celém světě. Kromě toho je možné objednávat šperky i přes internet. Navíc nárůst akcií této společnosti v loňském roce přesáhl 30 %.

Chcete se dozvědět více o investování do platiny s LYNX?

Prostřednictvím platformy LYNX Trading můžete investovat do všech výše zmíněných platinových akcií, ETF a futures. A nejen to. Díky LYNX máte možnost zvolit si ze širokého výběru instrumentů umožňujících obchodování platiny a dalších vzácných kovů.

Co to platina je a na co se využívá
Michaela Řeháčková

Michaela Řeháčková

Account Manager

Michaela se o finanční trhy aktivně zajímá od roku 2015. Specializuje se především na světové akciové trhy a opční strategie, které i sama obchoduje. Dále se věnuje rizikům vyplývajících z obchodování na burze a jejich zajišťování. Znalosti získané neustálým vzděláváním v těchto oblastech Vám pak předává formou článků a webinářů.

Kontaktovat ji můžete e-mailem na m.rehackova@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05