Price Action – Základní formace

Price Action je pojem popisující chování ceny. Cena je vyjádřením názoru investorů ohledně budoucího vývoje a jejich emocí. Hledáním vzorců v grafu ceny můžeme objevit opakující se formace. Jelikož lidé se opakují, opakují se i určité formace v grafu. V tomto článku si ukážeme některé základní formace, které je možné v grafech hledat.

Dvojité dno

Tato formace vyjadřuje znovu-odmítnutí už jednou vyzkoušené úrovně. Zjednodušeně řečeno, pokud dvakrát vejdete do slepé uličky a musíte se otočit, potřetí už tam v blízké době pravděpodobně nepůjdete. To se může vztahovat i na následný pohyb ceny po vytvoření dvojitého dna. Pro potvrzení je důležité, aby následný nejnižší bod grafu (low) byl výše než právě ono dvojité dno.

1-3-2016 13-41-34

Obrázek zobrazující perfektní odraz na stejné úrovni je záměrně umístěn jako první. Takováto situace však nastane zřídkakdy, jelikož trh je jako rozjetý vlak, který se při všech vlivech, které na něm působí, dokáže jen málokdy zastavit na racionálních úrovních. Trh často přestřeluje a my musíme hledat oblasti aktivity jako například na následujícím obrázku:

1-3-2016 13-43-54

Toto dvojité dno je stejně tak platné, ikdyž odraz není na přesně stejné úrovni. Na obrázku je patrné, že cena odmítá při obou odrazech stejnou úroveň, pod kterou není schopna se udržet.

Dvojitý vrchol

Jedná se o formaci obdobnou dvojitému dnu. Její logika je totožná s tím rozdílem, že ji budeme hledat v býčím trhu, kde působí silné úrovně rezistence.

1-3-2016 13-52-46

1-3-2016 13-53-39

Doji

Doji je formace předpovídající otočení. Tvoří se zejména v místech, kde dochází ke zpomalení či zastavení momenta a proto může být formací předpovídající otočení.

Tržní pohyby a vlny, které ceny tvoří, si můžeme představit jako jízdu na horské dráze. V určitou chvíli dochází k nabrání rychlosti jedním směrem a cena poté postupuje ze setrvačnosti, dokud není zastavena a momentum/rychlost nevyprchá. Zastavit takový pohyb proto většinou není snadnou záležitostí.

Doji se vytváří právě v bodech, kde došlo k zastavení momenta a investoři se nachází na rozcestí a řeší, kterým směrem se trh vydá dál.

Na co si musíme dát pozor je logika stojící za touto formací, jelikož doji se může vytvořit i v místech, kde nedochází k otočení, ale momentum je čistě na chvíli absorbováno nějakou důležitou hranicí podpory či odporu. Takové doji samy o sobě nejsou velmi vypovídající a je třeba počkat na potvrzení.

Všeobecně nejlepším signálem jsou doji, které se například vytvoří na úrovních, kde bychom naopak očekávali plynulý pohyb ceny z důvodu neexistujících technických překážek (hranice podpory či odporu). Pokud cena například protne důležitou hranici, ale po prvotním prudkém pohybu velmi rychle ztratí momentum a vytvoří se doji svíce, pak je pravděpodobnost, že se jedná o obrat, značně vyšší a pro investory zajímavější.

1-3-2016 17-20-34

Obdobným případem signálu může být situace, kdy bychom po odražení od trendové linie očekávali výprodej a plynulý pohyb dolů. Momentum se ale zastaví a dochází k otočení, jak ukazuje situace na grafu výše. Jedná se o silný signál, že dolů cesta nevede.

Autorem je Martin Bartoš. Obchodováním na forex se zabývá již od roku 2009. Od začátku se věnuje zejména intradennímu obchodování na měnových a komoditních trzích. Při obchodování se opírá o technickou analýzu a psychologii trhu.

Martin Bartoš je častým lektorem LYNX Webinářů, ve kterých se zabývá pokročilými investičními strategiemi a intradenním obchodováním. Kontaktovat jej můžete e-mailem na m.bartos@lynxbroker.cz.

Disclaimer: Článek je pouze informačního charakteru a neměl by být vnímán jako investiční poradenství k nákupu nebo prodeji akcií či jiných instrumentů. Čtenář souhlasí

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05