11 společností, které se chystají na IPO v roce 2018

Rok 2018 bude velmi plodným pokud jde o vstupy zajímavých společností na burzu prostřednictvím primárního úpisu akcií – IPO. V loňském roce si pozornost investorů získalo nejvíce IPO Snapchat (SNAP), avšak ani to se nemohlo těšit takové pozornosti, jakou získali velké technologické IPO Twitter či IPO Alibaba v předchozích letech.

V letošním roce se máme rozhodně na co těšit.

Mezi nejsledovanější IPO 2018 bude rozhodně patřit IPO technologických společností Xiaomi, Spotify či Dropbox. Avšak ani tím výčet zajímavých IPO 2018 nekončí. Podívejme se na další společnosti, jejichž akcie si budete moci už brzy koupit.

IPO 2018 - víte jaká IPO nás čekají v roce 2018?I přes určitá zklamání z úpisu akcií společností Blue Apron a Snap byl rok 2017 pro IPO poměrně slušným. Počet primárních úpisů se podle údajů Renaissance Capital zvýšil o 50 %. Na burzu vstupilo 160 nových společností a celkově nově upsané společnosti vybraly více než $35 miliard, což je téměř dvojnásobná částka oproti roku 2016.

Na úspěšný rok 2017 může navázat ještě úspěšnější rok 2018 a to nejen proto, že se chystá celá řada IPO velkých jmen, ale i díky snazšímu procesu veřejných úpisů. IPO by společnostem mohly dle Wall Street Journal usnadnit zvažované deregulační kroky, které by měly umožnit všem společnostem, které se chtějí stát veřejně obchodovanými, uspořádat soukromé rozhovory s investory.

Tato možnost byla dříve umožněna jen menším firmám prostřednictvím nařízení Jumpstart Business Startups Act. Podle nového ustanovení by ale i velké společnosti měly mít možnost udržet citlivé finanční informace do té doby, dokud nebudou připraveny na jejich zveřejnění v procesu IPO. To by mohlo motivovat větší společnosti k pokročení směrem k úpisu svých akcií.

Očekávaná IPO 2018

 

IPO 23andMe

Další firmou, která zvažuje IPO v roce 2018, je biotechnologická společnost 23andMe. Firma prodává své služby genetického testování koncovým zákazníkům a zároveň nabízí výzkumným ústavům a neziskovým organizacím souhrnné údaje o výsledcích.

V září předešlého roku společnost získala finanční prostředky ve výši $200 milionů a oceněna byla na $1,7 miliard. Firma prodala přes dva miliony testovacích souprav a pozitivní je i fakt, že její vztah s Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv se od roku 2013 výrazně zlepšil.

Vzhledem k tomu, že firma je aktuálně uprostřed fiskálního roku, je pravděpodobné, že pokud k jejímu IPO dojde, proběhne až v pozdější polovině roku 2018.

IPO Palantir Technologies

Třetí největší start-up v USA s hodnotou přesahující $20 miliard. Palantir Technologies se zabývá hloubkovou analýzou dat. Nabízí své služby vládním agenturám typu FBI, CIA, NSA a dalším orgánům, které s ní uzavřely kontrakty v celkové výši přesahující $215 milionů. Rozsáhlou analýzu dat využívají další orgány v boji proti terorismu, organizovanému zločinu, korupci apod.

Podle Wall Street Journal měl Palantir velkou zásluhu na dopadení nejhledanějšího teroristy posledních let Usáma bin Ládina či pachatele největší zpronevěry v dějinách USA Bernard Lawrence Madoffa.

Generální ředitel Alex Karp nedávno potvrdil, že firma je připravena stát se veřejně obchodovanou v brzké době.

IPO Lyft

Uber s knírem. Lyft je stejně jako Uber alternativní přepravní společností, které mění zejména trh taxi dopravy po celém světě. Auta společnosti Lyft se vyznačují růžovým knírkem.

Lyft má za sebou technologického giganta Google, který v loňském roce investoval do startupu $1 miliardu. Lyft stejně jako Uber a další technologičtí giganti pracuje na vývoji autonomních vozidel. Právě díky kapitálovému vstupu Google získal Lyft nejsilnějšího možného partnera pro rozvoj samoříditelných automobilů. Z tohoto důvodu mnoho investorů upřednostňuje potenciál a vyhlídky Lyft před Uberem, který draze a agresivně proráží nové trhy a technologie na vlastní pěst.

Aktuální valuace Lyft již v minulém roce přesáhla $10 miliard.

Podle aktuálních informací bude se očekává, že IPO Lyft proběhne v průběhu 2018.

IPO, které již v roce 2018 proběhly

IPO Dropbox

Dropbox je díky svému freemium modelu jedním z největších poskytovatelů cloudobých služeb na světě. Kromě klientů využívajících služby zdarma má společnost více než 200 000 firemních zákazníků. Prostřednictvím úpisu svých akcií by Dropbox chtěl získat více peněz na rozšíření svého podnikání.

Očekává se, že půjde o jedno z největších technologických IPO posledních let. IPO by mohlo Dropbox ocenit až k hodnotě $10 miliard. Už nyní víme, že akcie Dropbox se budou obchodovat pod tickerem DBX.

Akcie Dropbox by mohli být dostupné již během několika týdnů. Více o IPO Dropbox zjistíte v podrobném článku.

IPO Spotify

Spotify je nejoblíbenější online streamingová služba na hudbu. Ke konci roku ji využívalo 159 milionů uživatelů, z nichž bylo 71 milionů platících.

U Spotify ale nečekejte klasické IPO. Firmy chce využít tzv. přímý výpis. Klíčovým rozdílem mezi přímým výpisem a IPO je to, že při přímém výpisu se nevyužívá bank, které hrají při standardním IPO roli prostředníka. Společnost neplánuje vydat nové akcie, ale umožní stávajícím akcionářům prodat své akcie veřejnosti. Takový výpis má dvě hlavní výhody. Spotify se vyhne placení poplatků za upisování bankám a zároveň vyloučí oslabení podílu současných akcionářů.

Akcie Spotify budou dostupné během několika týdnů. Podle posledních zpráv společnost cílí první obchodní den svých akcií na 3. dubna. Pro podrobné detaily ohledně „non-IPO“ Spotify přejděte na podrobný článek.

IPO Xiaomi

Hodnota Xiaomi je některými analytiky odhadována na více než $100 miliard. Xiaomi je čínský výrobce chytrých telefonů, který zaujal svět svými produkty technologicky se blížící kvalitám iPhone, avšak s výrazně nižší cenou. Zde si můžete o IPO Xiaomi přečíst víc.

Xiaomi je aktuálně čtvrtým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. V roce 2017 dosáhly tržby stanoveného cíle 100 miliard juanů – téměř $16 miliard. Jen s těží lze Xiaomi stále považovat za startup.

Společnost už si najala pro IPO investiční banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a Citic Securities. Spekuluje se, že si údajně přeje být uvedena na trh v Hong Kongu spíše než v New Yorku.

A co další kandidáti na IPO 2018?

Níže jsou uvedena další jména, která se diskutují v souvislosti v IPO 2018.

IPO Uber

Největší americký start-up je často předmětem diskuzí o svém IPO. Avšak s největší pravděpodobností se akcie Uber nezačnou obchodovat v roce 2018. Očekává se vstup na trh až v roce 2019. Více se o dočtete ve článku o IPO Uber.

IPO Airbnb

Druhý největší americký start-up je také často označován a diskutován jako IPO kandidát.Airbnb specializující se na služby spojené s pronájmy podala žádost o zalistování minulý rok.

O jejím vstupu na burzu se spekuluje již od roku 2014. CEO Brian Chesky oznámil, že firma je na vstup připravena, nutně neznamená, že na veřejné trhy vstoupí v roce 2018. Firma si skutečně dává na čas a nikam nespěchá.

V tomto případě budeme vyčkávat na další vývoj stejně jako společnost sama.

Více se o dočtete ve článku o IPO Airbnb.

IPO Pinterest

Podobně je na tom i IPO Pinterest. O IPO této velmi populární sociální sítě umožňující vytvářet kolekce obrázků se hovoří v souvislosti v rokem 2018. Otazníkem je však finanční situace společnosti. Pinterest nedosáhl cílených tržeb $500 milionů v roce 2017, proto se začalo spekulovat, že IPO bude posunuto až do roku 2019.

Více se o dočtete ve článku o IPO Pinterest.

IPO Ancestry

Online služba Ancestry (ancestry.com) nabízí databázi genealogických vztahů, které dávají možnost prozkoumat vlastní rodokmen a objevit tak nové příbuzenstvo. Společnost podle svých vlastních slov tvrdí, že poskytuje přibližně 16 miliard historických údajů a má více než 2 miliony platících uživatelů. IPO Ancestry mělo probehnou již v 2017, avšak po odchodu CEO  Tima Sullivana se plány změnily a společnost neoznámila více detailů ohledně dalších plánů.

IPO DocuSign

DocuSign poskytuje služby elektronického podpisu a služby správy digitálních transakcí pro usnadnění elektronické výměny smluv a podepsaných dokumentů. V polovině roku 2015 společnost oznámila, že v novém kole financování získala kolem $250 milionů a její valuace je od té doby uváděna okolo $3 miliard.

Očekává se, že DocuSign uvede své akcie na burzu v první polovině 2018.

Kompletní přehled IPO pro následující měsíce

Pro kompletní aktualizovaný přehled IPO přejděte do Průvodce IPO.

Zaujala vás možnost investice do IPO 2018?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů. S LYNX získáváte přístup také na obchodování IPO.

Investice do akcií - obchodování na burze
Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05