Eurex

Ikona burzy Eurex v barvách LYNX a s českou vlajkou

Eurex, také známá jako European Exchange, je jednou z předních mezinárodních termínových burz pro finanční deriváty. Eurex je čistě počítačová burza, což znamená, že všechny transakce jsou prováděny prostřednictvím elektronického obchodního systému, aniž by investoři museli aktivně zveřejňovat svoji nabídku / poptávku a hledat protistranu obchodu. 

Eurex nabízí obchodování s úrokovými deriváty, deriváty akciových indexů, akciovými deriváty, deriváty volatility, dividendovými deriváty, forex deriváty, komoditními deriváty, deriváty veřejně obchodovaných fondů a nemovitostními deriváty. Eurex má také market maker systém. To zajišťuje kotaci pro opce a futures a vytváří likvidní trh. S cílem zajistit spravedlivé ceny existuje několik odpovědných tvůrců trhu pro každé podkladové aktivum, kteří si navzájem konkurují. Eurex působí jako clearingový dům v každé transakci, a je proto zodpovědný za plnění všech závazků plynoucích z forwardových transakcí. To nabízí všem obchodníkům na Eurex jistotu, že se nemusí starat o důvěryhodnost svého obchodního partnera.

Burza Eurex byla vytvořena v roce 1998 sloučením DTB (German Derivatives Exchange) a SOFFEX (Swiss Option a Financial Futures Exchange), která je součástí SWX Swiss Exchange. Kromě harmonizace sortimentu bylo cílem fúze vytvořit společnou obchodní a clearingovou platformu pro deriváty. Po svém vzniku se z Eurex rychle stál významný globální termínový trh, který každoročně pokořuje nové rekordy v počtu obchodovaných kontraktů. Na Eurex se zpravidla obchoduje více než 2 miliardy kontraktů. Díky tomu je Eurex důležitou burzou pro obchodování s futures a opcemi.


Poplatky

Obchodování na Eurex

Prostřednictvím online brokera LYNX můžete obchodovat s opcemi a futures na Eurex pouze za 3,00 EUR za kontrakt. U futures mini-DAX platíte poplatek 3,00 EUR za kontrakt.

Eurex poplatky

InstrumentDalší poplatkyPoplatek
Opce0,00 EUR 3,00 EUR za kontrakt
Futures0,00 EUR 3,00 EUR za kontrakt
Mini-DAX0,00 EUR 3,00 EUR za kontrakt

Příklad poplatku pro Eurex při nákupu opcí DAX: 3 opce x 3,00 EUR = poplatek 9,00 EUR


Obchodní hodiny

Obchodní hodiny na Eurex

Obchodní hodiny pro většinu obchodovaných produktů na Eurex obvykle začínají každý obchodní den v 7:30 a končí ve 22:00 SEČ. Aby byla přitažlivější pro asijský trh, rozšířila Eurex v prosinci 2018 obchodní hodiny pro důležité likvidní futures. Od té doby lze s vybranými futures na akciové indexy a futures s pevným výnosem obchodovat od 1:00 SEČ.

Kompletní přehled obchodních hodin na Eurex najdete zde: Přehled obchodních hodin na Eurex

Obchodování na Eurex je rozděleno do tří fází: předobchodní, obchodní a poobchodní. Fáze po obchodování je poté rozdělena do různých období, v nichž jsou k dispozici různé funkce.

Fáze před obchodováním obvykle začíná v 7:30 SEČ. Výjimky: Fáze před obchodováním pro swapové EUR futures začíná v 07:59 SEČ a pro produkt Eurex KOSPI v 09:30 SEČ.

Není možné učinit obecné prohlášení o obchodních hodinách opcí a futures, protože Eurex nabízí velmi odlišné obchodní hodiny pro každý produkt.