S&P 500 ETF: Jak investovat do S&P 500 prostřednictvím ETF?
S&P 500 ETF se stále více dostávají do hledáčku investorů. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) je nejdůležitějším akciovým indexem v USA a řadí se i mezi nejvýznamější světové indexy.

ETF S&P 500 kopírují vývoj tohoto tohoto indexu a jsou tak jednou z možností, jak spekulovat na vývoj indexu S&P 500. V následujícím článku si některé z nich představíme. Pokud hledáte brokera pro obchodování ETF, klikněte zde.


Předchůdce všech ETF

Index S&P 500 obsahuje 500 největších tržních společností kótovaných na burze v USA. S&P 500 představuje přibližně tři čtvrtiny tržní kapitalizace všech amerických společností. Index má tedy mnohem větší vypovídací hodnotu, než například starší Dow Jones Industrial Index či NASDAQ-100 index.

Důsledkem finanční krize v roce 1987 proběhl výzkum, který ukázal, že efekt havárie na finančních trzích lze zmírnit tím, že bude určitým způsobem možné investovat vyváženě do ekonomiky jako celku.

To bylo investorům umožněno v roce 1993, kdy vznikl historicky první ETF. Tento ETF spravovaný společností SSGA (State Street Global Advisers) kopíroval desetinu indexu S&P 500. Postupně vznikla celá dalších řada ETF na index S&P 500 i jiné světové indexy.

S&P 500 ETF

Mezi ETF na S&P 500 jsme vybrali především největší ETF podle objemu kapitálu amerických velkých správců aktiv, jako jsou BlackRock a Vanguard. Co se týče výkonu, evropské ETF se jen nepatrně liší. Přesná replikace indexu nenabízí velký prostor pro výkonnostní odchylky. Upozorňujeme, že následující seznam slouží pouze pro inspiraci a nejedná se o investiční doporučení.

ETF S&P 500:

ETFVýkonnost za 1 rokVýkonnost za 3 rokyISIN
iShares Core S&P 500 UCITS ETF-10.46%29.80%IE00B5BMR087

Aktualizováno 13. 1. 2023. Zdroj justETF.com

Chcete reinvestovat dividendy?

Co je nejdůležitější – měli byste se rozhodnout, zda chcete, aby vámi zvolené ETF vyplácelo dividendy na čtvrtletní bázi a nebo vaše zisky byly akumulovány – reinvestovány zpět.

Například iShares (BlackRock’s ETFs) nabízí obě varianty – ETF, který kumuluje dividendy i ETF, který vyplácí dividendy na pravidelné bázi.

Vzhledem k tomu, že reinvestované dividendy mají kombinující účinek, tato varianta je vhodná pro dlouhodobé investory, kteří chtějí držet pozici po dobu deseti let a déle. Pokud se však díváte po pravidelném pasivním příjmu, spokojíte se spíše se čtvrtletní výplatou dividend.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Fyzické nebo syntetické ETF?

  • Synteticky replikující ETF kopírují podkladové aktivum, v tomto případě index S&P 500, prostřednictvím derivátů. To je vždy spojeno s vyšším rizikem.
  • Fyzicky replikující ETF naproti tomu skutečně nakupuje akcie obsažené v indexu, což je bezpečnější varianta. 

Sektorová S&P 500 ETF

Stejně jako u většiny hlavních indexů má index S&P 500 také subindexy, které agregují akcie uvedené v indexu. Pro zkušené investory toto otevírá velké možnosti, protože při podrobnější analýze, můžete dosáhnout lepších výsledků než u celkového základního indexu, ve kterém se kombinují všechna průmyslová odvětví, včetně těch, které v současné době neprosperují.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

LYNX: De beste S&P 500 ETF’s – verschillen, kansen en risico’s van S&P 500 ETF’s (5. 11. 2022); lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-sp-500-etfs/

LYNX: Die besten S&P 500 ETFs 2022 (5. 11. 2022); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/etf/die-besten-etfs/die-besten-sp-500-etfs/

Produktové informace:

iShares Core S&P 500 UCITS ETF – Key Information Document (KID): Sdělení klíčových informací (1. 8. 2023); blackrock.com/cz/individualni-investori/produkty/253743/

PDF: blackrock.com/cz/individualni-investori/literature/kiid/eu-priips-ishares-core-sp-500-ucits-etf-usd-acc-ie00b5bmr087-cs.pdf

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart