3 nejlepší anticyklické a defenzivní akcie roku 2019

V dobách, kdy ceny akcií prudce kolísají a akciové indexy mají tendenci klesat, se investoři zaměřují na stabilní, antiticyklické akcie stabilních společností. Cyklické růstové akcie, jako jsou například akcie společností v polovodičovém sektoru nebo sektoru cloudového softwaru naopak investoři často opouštějí v chaotických fázích trhu, což zpravidla přinese dlouhou spirálu směrem dolů u hodnoty těchto akcií.

V případě zjevného přesunu k defenzivním akciím tradeři hovoří o chování„risk-off“, zatímco v přesun k cyklickým akciím se analogicky přezdívá chování „risk-on“. Defenzivní akcie jsou zpravidla žádané zejména tehdy, když hlavní investoři vidí rizika poklesu a obávají se krachu na akciových trzích.

V následujícím článku vám představíme 3 anticyklické akcie, které mohou efektivně zajistit vaše investiční portfolio v době nejistoty na akciových trzích.

Nejlepší anticyklické a defenzivní akcie

Končí růstová éra technologických společností?

Měnová politika byla v posledních letech velmi expanzivní a hospodářství se celosvětově rozvíjelo velmi dobře. V tomto prostředí poháněly akciové trhy s jejich silným růstem výnosů především technologické akcie. Pro investory bylo v posledních letech jen málo argumentů, proč investovat do defenzivních akcií, jako jsou akcie společností podnikajících v odvětví spotřebního zboží nebo telekomunikace.

Růstové akcie od dot-com bubliny před 18 lety tak vysoko hodnoceny. Od podzimu 2018 však vše nasvědčuje tomu, že období cyklických akcií se blíží ke konci. Kolísání na burzách po celém světě se stupňuje a několik dříve upřednostňovaných růstových akcií, jako je Netflix nebo Nvidia zaostávají za trhem.

Inverzní struktura výnosů: Odborníci se domnívají, že se blíží ekonomický pokles

Kromě toho se stále více ozývají hlasy, které varují před zpomalením ekonomického růstu nebo dokonce před ekonomickou recesí. To by také mohlo poukazovat na aktuální inverzní výnosovou křivku, která je mezi odborníky vnímána jako možná předzvěst blížící se recese. V grafu tato výnosová křivka obvykle běží ze spodního levého rohu do horního pravého.

To je zapříčiněno tím, že dluhopisy s krátkodobou splatností obvykle generují menší úroky než dluhopisy s delší splatností, které jsou obvykle spojeny s příslušně vyššími riziky a nejistotami, a právě proto za normálních podmínek generují vyšší úrokové výnosy.

Inverze výnosové struktury je situace, kdy výnosnost dlouhodobějších dluhopisů klesne pod výnosnost krátkodobých dluhopisů. To obvykle signalizuje, že účastníci trhu očekávají v dohledné budoucnosti klesající úrokovou sazbu.

Přesně to se nedávno stalo na americkém finančním trhu. Rozpětí mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy poprvé od roku 2007 kleslo na červenou. Před několika měsíci rozpětí mezi dvouletými a pětiletými americkými vládními dluhopisy sklouzlo do negativního teritoria.

Obrázek: Výnosová křivka 10letých dluhopisů mínus výnosy 3letých dluhopisů byla inverzní pouze několik dnů v srpnu 2019. Kolem října 2019 již inverzní není. Zdroj: Bloomberg.

Investoři se zaměřují na anticyklické akcie, které jsou odolné vůči ekonomickým cyklům

Když se akciové trhy pohybují a budoucí ekonomický a politický vývoj je nejistý, investoři se stávají opatrnější a stále více hledají bezpečnost na úkor zisku. Protože však úrokové sazby zůstávají nízké, chybí atraktivní investiční alternativy k akciím.

Defenzivní, anticyklické akcie jsou rozumným kompromisem, protože investorům poskytují relativní sílu a poskytují zajímavý zisk i v těžkých hospodářských dobách. Ačkoli nárůsty cen jsou u těchto akcií obvykle mnohem mírnější než u růstových akcií, je to kompenzováno vyšším dividendovým výnosem, nižší volatilitou cen a také přirozenou stabilitou těchto společností.

Cyklické společnosti těží z fází rozmachu

Většina společností těží především z fází ekonomického růstu, kdy klienti utrácejí mnoho peněz za různé statky – od aut po drahé dovolené. Jakmile se objem peněz mezi spotřebiteli ztenčí, společnosti začnou primárně šetřit snížením nákladů, které nejsou nezbytně nutné. Čím cykličtější je podnikání společnosti, tím více kolísá její situace v průběhu obchodních cyklů.

Výsledkem je, že v případě hospodářské recese cena akcií cyklické společnosti obecně nepřiměřeně klesá. Obzvláště cyklickými akciemi jsou akcie výrobců čipů, komoditních společností, technologických a elektronických společností, společností luxusního zboží nebo výrobců automobilů.

Mnoho produktů je nepostradatelných i v době krize

Existují však oblasti, ve kterých lidé utrácejí téměř tolik peněz v době hospodářského zpomalení jako v době vysokého růstu. Například téměř nikdo se neobejde bez jídla, toaletních potřeb nebo léků, i když se ekonomická situace horší. V odvětví telekomunikací, zdravotnictví, pojišťovnictví, energetiky a likvidace odpadu je většina společností také poměrně imunní vůči ekonomické krizi.

Dále málokdo zruší smlouvu na mobilní telefon nebo přestane topit v zimě, když se ztenčí rodinný rozpočet. Čím nepostradatelnější jsou produkty nebo služby společnosti, tím více je akcie odolná vůči ekonomickým cyklům.

Ačkoli takové společnosti mají tendenci růst méně silně než například technologické společnosti, často generují velmi stabilní příjmy a obvykle spolehlivě rozdělují relativně vysoké dividendy.

Definovat anticyklické akcie může být komplikované

Většina kótovaných společností jsou cyklické akcie, takže hledání anticyklických akcií není tak snadné. Dokonce i anticyklická akcie na první pohled se může rychle projevit jako velmi cyklická. Například banky a nemovitosti byly dlouho považovány za antiticyklická odvětví. Od finanční a realitní krize v roce 2008 se toto hledisko pravděpodobně změnilo.

Zatímco retailové bankovnictví zůstává v bankách během recesí většinou stabilní, podnikové bankovnictví a investiční bankovnictví je stále volatilnější. Nesplacené půjčky, rostoucí rizikové náklady bankrotů a klesající obrat cenných papírů vedou v době krize k výrazně nižším výnosům. Klasické obchodní modely mnoha bank jsou navíc ohroženy digitalizací a umělou inteligencí a ztrácí podstatu.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Sledujte rizika specifická pro dané odvětví

Tyto zásadní změny v rámci odvětví však neovlivňují pouze finanční sektor. Kromě obecné hospodářské situace je nezbytné sledovat vývoj specifický pro daný průmysl. Například vládní energetický přechod je navržen tak, aby zajistil přechod od fosilních paliv a jaderné energie k udržitelným zdrojům.

Tento nepochybně smysluplný velký projekt však v dohledné budoucnosti zatíží energetický průmysl a otestuje obchodní modely veřejných služeb, které vzkvétají po celá desetiletí s relativně cyklickou odolností. Akcie hlavních německých dodavatelů energie RWE a EON proto mají klesající trend již více než 10 let.

Dalším příkladem je diskuse v USA o politicky fixních limitech cen léků, což ovlivňuje ceny biotechnologických a farmaceutických akcií. Pokud chcete investovat do anticyklických akcií, je také nezbytné, abyste zohlednili nejen cyklické charakteristiky, ale také faktory, které ovlivňují daný průmysl.

Příklady anticyklického průmyslu:

 • Jídlo, pití, voda
 • Spotřební každodenní zboží (např. péče o tělo, detergenty)
 • Farmacie, zdravotnictví
 • Nakládání s odpady
 • Telekomunikace
 • Pojištění
 • Vojenský průmysl

Nejlepší anticyklické akcie v roce 2019

V následujícím textu vás seznámíme z našeho pohledu se třemi nejlepšími anticyklickými akciemi, se kterými můžete efektivně zajistit vaše portfolio v roce 2019, a to i během pokračujících nepříznivých podmínek na akciových trzích.

3. Akcie Waste Management: Návrat odpadu

Světová banka nedávno předpověděla, že do roku 2050 by se globální odpad měl zvýšit až o 70% na neuvěřitelných 3,4 miliard tun ročně. Podle nadace Ellen MacArthurové, v oceánech ročně přibude kolem 8 milionů tun plastického odpadu. Problémy samozřejmě způsobují nejen plastové odpady, ale také mnoho dalších materiálů, které je obtížné nebo nemožné rozložit. Aby se snížilo množství odpadu, musí být kromě optimalizace obalů zvýšena především míra a efektivita recyklace.

Waste Management (ISIN: US94106L1098 – symbol: WM – měna: USD) je jedním z největších hráčů v tomto průmyslu. Společnost Waste Management byla založena v roce 1968 a je kótována na burze v New Yorku a zařazena do akciového indexu S&P 500. Její hlavní činností je sběr, likvidace a recyklace odpadu všeho druhu.

Mezi její klienty patří jak soukromé domácnosti, města, tak velcí průmysloví zákazníci. Pro inovativní společnost je stále důležitější i těžba obnovitelných zdrojů energie ze skládkových plynů.

Pouze americký trh s domácím odpadem má objem kolem 60 miliard USD. Velké části tohoto trhu dominuje Waste Management, protože společnost je zdaleka největší společností na odstraňování odpadů v USA s ročním obratem 13 miliard USD. Hlavní konkurent Republic Services je jen asi poloviční. Pro nové potenciální konkurenty navíc existují vysoké překážky při vstupu na trh, protože podnikání v této oblasti je extrémně kapitálově náročné.

Likvidační zařízení a vozidla, sběrná místa odpadu a skládky vyžadují obrovský vstupní kapitál. Také legislativní požadavky na otevření a provoz skládek a spaloven jsou velmi náročné. Oproti tomu ziskové marže za služby jsou vysoké odpovídajícím způsobem. Navíc společnosti zpracovávající odpad nedávno velmi těžily z toho, že Čína již odmítá zpracovávat plastový odpad z USA.

Graf akcie Waste Management. Zdroj: LYNX Trading.

Waste Management dokázala za poslední tři roky zvýšit prodej v průměru o 5 %. Současně s tím se zisky na akcii vyšplhaly v průměru o 18 %. V poslední době růst výnosů dokonce zrychlil. Za celý rok 2018 se zisk na akcii zvýšil o 31 % – ze 3,20 USD na 4,20 USD. Očekává se, že letos se zvýší zisk na akcii na 4,31 USD a v roce 2020 na 4,77 USD.

Po dobu 16 po sobě jdoucích let dividenda neustále roste, a proto je Waste Management jedním z nejsilnějších plátců dividend na trhu. V současné době je rozdělena čtvrtletní dividenda ve výši 0,512 USD na akcii, která se promítá roční sazbou přibližně 2,05 USD. Při současné ceně akcie 118 USD je dividendový výnos 1,7 %.

Kromě toho společnost avizovala program zpětného odkupu akcií ve výši 1 miliardy USD, který nahradí již dokončený program zpětného odkupu akcií z roku 2018.

Waste Management má všechny vlastnosti, které by měla mít proticyklická společnost. Akcie jsou v dlouhodobém vzestupném trendu. Na podzim roku 2018 společnost nebyla prakticky ovlivněna korekcí na akciovém trhu a akcie se momentálně obchodují na historickém maximu.

Waste Management má velmi stabilní obchodní model v podniku, který bude vždy potřebný. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů, proč nedávno i Bill Gates investoval do akcií společnosti 50 miliard USD a se svou ženou nyní vlastní více než 7 % celkového počtu akcií.

Společnost je vhodná především pro konzervativní, dlouhodobě orientované investory nebo pro diverzifikaci portfolia v turbulentních dobách na akciových trzích.

2. Akcie Church & Dwight: Spotřební zboží pro každodenní potřeby

Společnost Church & Dwight (ISIN: US1713401024 – symbol: CHD – měna: USD) založená v roce 1846 vyrábí vše od čistících prostředků pro domácnost až po výrobky pro osobní péči. Mezi sortimentem společnosti najdeme zubní pasty, jedlou sodu, kondomy, kapky proti kašli, šampony a dámské hygienické výrobky a mnoho dalších produktů.

Expanze zahraničního obchodu je v plném proudu – se zvláštním zaměřením na Asii. Nedávno byla uzavřena spolupráce s čínskou společností Shanghai Jahwa, která bude na čínský trh dodávat výhradně produkty Church & Dwight. Cílem tohoto kroku je také zajistit v budoucnosti průměrnou míru růstu 6 % ročně.

Za poslední tři roky se tržby společnosti v průměru zvýšily o solidních 8 %. Zisky se neúměrně zvýšily o 13 %. Průměrný růst výnosů za poslední tři čtvrtletí činil 12 %. V současném fiskálním roce mírně vzrostl zisk na akcii o 10 % na 2,49 USD. Pro nadcházející rok 2020 se očekává růst zisku na akcii na 2,71 USD.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

Akcionáři také vydělávají hodně peněz. Od roku 1902 Společnost, která je rovněž součástí indexu S&P 500, vyplácí dividendy nepřetržitě. Posledních 23 let se navíc dividenda každý rok zvýšila. Také pro rok 2019 se očekává nárůst. Společnost tak brzy vstoupí do dividendové šlechty.

Exkluzivní titul dividendového aristokrata je označení, které dostane společnost, která je schopna nepřetržitě zvyšovat dividendu po dobu 25 let a déle. Výplatní poměr je okolo 40 %, což je poměrně nízké, takže lze očekávat v budoucnosti navýšení. Při současné cenové hladině 80 USD je dividendový výnos v současné době kolem 1,1 %.

Graf akcie Church & Dwight. Zdroj: LYNX Trading.

Společnost pravděpodobně poroste i v následujících letech, protože akcie Church & Dwight jsou vysoce odolné vůči ekonomickým cyklům. I poslední větší korekce na akciovém trhu ovlivnily akcii, která je v dlouhodobém vzestupném trendu, pouze drobně.

V současné době je akcie dokonce na zcela nové úrovni. V největší pravděpodobností bude pokračovat pozvolný dlouhodobý růstový trend. Akcie je vhodná pro konzervativnější investory jako jeden z držáků vašeho portfolia.

1. Akcie Regeneron Pharmaceutical: Vysoce výnosná biotechnologická společnost

Třetí společnost, kterou bychom vám rádi představili, působí ve zdravotnictví. Regeneron Pharmaceutical (ISIN: US75886F1075 – symbol: REGN – měna: USD) je přední biotechnologická společnost vyvíjející základní léky pro lidi se závažnými onemocněními. Společnost se sídlem v New Yorku byla založena před 30 lety.

Léky společnosti pomáhají pacientům s očními, alergickými a zánětlivými chorobami, rakovinou, kardiovaskulárními chorobami, metabolickými chorobami, neuromuskulárními chorobami, infekčními chorobami a některými vzácnými onemocněními. Přes ekonomickou odolnost jsou biofarmaceutické společnosti poněkud spekulativnějšího charakteru než výše 2 zmíněné společnosti.

Regeneron je světovým lídrem zejména ve výrobě antibiotik, které Regeneron částečně prodává sám, ale částečně také na základě licence a spolupráce s jinými společnostmi, jako je například. B. Bayer nebo Sanofi. Regenton neustále optimalizuje své procesy vývoje a produkce léčiv. Kromě toho má společnost významný seznam nových léků např. na léčbu rakoviny, revmatoidní artritidy a hypercholesterolémie.

Jedním z hlavních produktů je lék Dupixent, který pomáhá při léčbě ekzému a astmatu. Především strategická spolupráce se Sanofi umožňuje společnosti financovat řadu výzkumných a vývojových projektů, jako je například Genetické centrum Regeneron, které provádí jednu z největších světových genetických sekvenčních aktivit.

Graf akcie Regeneron Pharmaceutical: Zdroj: LYNX Trading.

Výnosy Regeneron Pharmaceutical vzrostly z 1,4 miliardy USD v roce 2012 na 6,7 miliardy USD v roce 2018. V průměru za poslední tři roky růst tržeb činil 17 %. Ještě více než tržby se zisky za stejné období zvýšily v průměru o 37 %. V současném fiskálním roce se však očekává pouze mírný nárůst o 8 %.

Naposledy společnost překvapila pozitivně. Zejména tržby z prodeje léku Eylea na léčení poškození zraku související se stárnutím se díky spolupráci se společností Sanofi zvýšil o 17 % na 1,16 miliardy USD. Čtvrtletní příjmy se zvýšily o 10 % na 6,02 USD za akcii, což překonalo očekávání analytiků 5,42 USD za akcii.

V současné době má Regeneron Pharmaceutical tržní kapitalizaci 33 miliard USD. I když akcie s momentální cenou 298 USD zdaleka nedosahují svého historického maxima 606 USD z roku 2015, od té doby jsou z fundamentálního hlediska velmi lukrativní.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

S poměrem P / E 13 nabízí růstová společnost mírné zhodnocení, přestože se od letošního roku očekává dočasné zpomalení růstu výnosů. Akcie Regenron je také zahrnuta v indexu S&P 500. Nicméně má relativně malou korelaci s celkovou situací na trhu.

Díky svému příznivému ohodnocení, inovativním produktům, širokému produktovému portfoliu a vedoucí pozici na trhu lze Regeneron považovat za anticyklickou investici do zdravotní péče. Podnikání společnosti je nezávislé na hospodářském cyklu. Zdravotnický průmysl má však řadu specifických příležitostí a rizik, které jsou ruku v ruce zejména s úspěchy nebo neúspěchy ve vývoji a následné distribuci nových léků.

Z uvedených tří akcií má Regenron bezpochyby nejvyšší fluktuační rozpětí, ale v dlouhodobém horizontu má také mnohem větší růstový potenciál. Představitelné je také převzetí jedním z biotechnologických nebo farmaceutických gigantů s odpovídajícím cenovým ohodnocením.

Celkově je akcie vhodnější pro spekulativnější investory, kteří chtějí například diverzifikovat své investiční portfolio akciemi s vyšším růstovým potenciálem, který však méně korelují s trhem než například akcie Apple nebo Microsoft.

LYNX TIP: Sledujte pravidelné akciové analýzy ve vzdělávací a zpravodajské sekci zaměřené na akcie

Obchodujte anticyklické akcie u LYNX

LYNX nabízí obchodování s anticyklickými akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do platiny: 3 nejlepší platinové akcie roku 2019

Věděli jste, že platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště, i v dobách recese? Objevte 3 nejlepší platinové akcie roku 2019.

Číst dále

6 nejlepších amerických small caps akcií & ETF roku 2019

Co znamená small caps? A v čem jsou small caps tak zajímavé? Objevte momentálně 6 nejžhavějších amerických small caps akcií a ETF.

Číst dále

Jaké akcie sledovat při příštím pádu akciového trhu?

Není otázkou jestli, ale kdy přijde další velká korekce na burzách. Objevte 3 americké akcie, které byste měli sledovat po korekci na trhu.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
 • Brožuru s podrobnými informacemi
 • Formulář k otevření účtu
 • Přehled tarifů
 • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05