Netflix – 5 zajímavostí o největší online streamovací platformě na světě

Akcie Netflix masivně profitovala z koronavirové krize. Kvůli plošným vládním omezením se lidé hromadně obrátili k online zábavě jako videohry či právě streamovací služby, jako je Netflix.

Cena akcií společnosti Netflix se od svého březnového minima téměř zdvojnásobila, následně však zaznamenala 10 % korekci.

Internetový kolos Netflix s více než 193 milióny globálními uživateli je jednou z největších technologických firem na světe. Jaký bude vývoj akcie Netflix? V následujícím článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Akcie Netflix

Co je Netflix

Netflix je služba video na vyžádání (tzv. video on demand). Na webu můžete s touto službou legálně sledovat velké množství filmů a seriálů.

Netflix, Inc. je americký poskytovatel technologických a mediálních služeb a produkční společnost se sídlem v Los Gatos v Kalifornii. Hlavním předmětem podnikání společnosti je její předplacená streamingová služba, která nabízí online streaming databáze filmů a televizních seriálů, včetně filmů tvořených vlastní produkcí (tzv. originální obsah).

V dubnu 2020, měl Netflix přes 193 miliónů placených předplatných celosvětově, včetně 73 miliónu ve Spojených státech. Společnost je členem asociace Motion Picture Association (MPA) a společnost produkuje a distribuuje obsah do zemí téměř po celém světě. Služba je k dispozici globálně s výjimkou následujících zemí: pevninská Čína (kvůli místním omezením), Sýrie, Severní Korea a Krym (kvůli sankcím USA). Společnost má své pobočky ve Francii, Spojených státech, Velké Británii, Brazílii, Nizozemsku, Indii, Japonsku a Jižní Koreji.

Netflix je streamingová služba, která umožňuje svým předplatitelům sledovat tisíce oceněných televizních pořadů, filmů, dokumentů a dalších na různorodých zařízení připojených k internetu. Uživatelé služby si mohou užívat neomezeného sledování veškerého obsahu bez reklam. Databáze se stále rozrůstá a každý měsíc se přidávají další televizní pořady a filmy, ať již licencované nebo z vlastní produkce!

Služba je přístupná ve více než 190 zemích. Netflix má rozsáhlou globální knihovnu obsahu, která obsahuje oceněné originály Netflixu, hrané filmy, dokumenty, televizní pořady a další. Obsah Netflix se liší podle dané oblasti. Pořady lze stáhnout do mobilního zařízení iOS nebo Android nebo do aplikace Windows 10. Stažený obsah lze tedy sledovat i na cestách a bez připojení k internetu.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Historie Netflix

Netflix byl vytvořen 29. srpna 1997 ve Scotts Valley v Kalifornii Marcem Randolphem a Reedem Hastingsem. V té době si lidé mohli u Netflixu půjčovat DVD na dobu neurčitou a vrátit je poštou. Jakmile bylo DVD vráceno, Netflix poslal další DVD ze seznamu vyhrazených filmů. Počet disků DVD, které by někdo mohl vlastnit současně, závisel na typu předplatného. V roce 2010 Netflix samozřejmě přešel na streamování videa přes internet.

Další tehdejší populární obchod s videem s názvem Blockbuster měl několik možností uzavřít partnerství s Netflix v hodnotě 50 milionů dolarů a ucházel se i o akvizici Netflix. K tomu však nikdy nedošlo a tato společnost následně v roce 2010 zkrachovala, protože nedržela krok s vývojem odvětví. Netflix se stal dominantním hráčem a dokázal reagovat na správné trendy.

Společnost Netflix byla v roce 2002 zveřejněna za cenu 15 USD za akcii a v roce 2003 měla pouze 1,5 milionu odběratelů. Toto číslo nyní vzrostlo na téměř 200 milionů.

Nebylo to dříve než roku 2010, kdy začal Netflix streamovat filmy předplatitelům, což je obchodní model, který se nyní stal dominantním. Streamování filmů bylo v této době nové a Netflixu se podařilo uzavřít výhodné obchody s několika ateliéry, které toto partnerství považovaly za zvláštní příjem a nikoli za konkurenci. V roce 2011 byla společnost Netflix a její přenos dat zodpovědný za většinu provozu celosvětového internetu. Důvodem je, že filmy Netflix vyžadují velkou rychlost připojení k internetu a spotřebovávají velký objem dat. V roce 2011 se společnost Netflix také rozšířila do zahraničí. Nejprve do Kanady a později do Střední a Jižní Ameriky. Netflix přišel v roce 2012 také do Velké Británie.

V roce 2011 společnost Netflix také začala produkovat svůj vlastní obsah. House of Cards byl jedním z prvních velkých úspěchů. Netflix trumfl HBO a produkce prvních dvou řad seriálu stála Netflix neuvěřitelných 100 milionů dolarů. Netflix tím vstoupil do přímé soutěže s velkými produkčními ateliéry.

V roce 2015 došlo ke splitu akcie Netflix a stávající akcionáři obdrželi 7 nových akcií za každou akcii, kterou doposud vlastnili.

Dopad koronavirové krize na akcie Netflix

Zdá se, že zpočátku dopad koronaviru působil na Netflix dobře. Růst streamingového giganta byl velmi působivý. Samozřejmě existují také nevýhody koronové pandemie. Například byly zastaveny nové filmové produkce, aby byla zaručena bezpečnost zaměstnanců. Společnost uvedla, že v některých částech světa, například v Koreji, již produkce začala znovu. Natáčení probíhá také v Německu, Francii, Španělsku, Polsku, Itálii a Velké Británii.

Doufá se také, že v nadcházejícím čtvrtletí dojde k obnovení produkce v USA, ale současný průběh koronaviru představuje velkou nejistotu. V Latinské Americe a Indii panuje také velká nejistota, ale jsou naděje, že se do práce dají znovu již později v tomto roce. Mezitím Netflix licencoval do svého katalogu mnoho existujících filmů, aby byli jeho předplatitelé spokojeni. Navíc tyto omezení neplatí pouze pro Netflix, bez výjimky všichni konkurenti čelí stejným podmínkám.

Cesta růstu – ocenění Netflix

Netflix vidí velkou konkurenci ve společnostech WarnerMedia, Disney a NBCUniversal. Také vidí, že Apple a Amazon připravují způsob, jak získat podíl na trhu se streamingem. Spíše než se starat o všechny tyto konkurenty, se Netflix jednoduše drží své strategie čtvrtletního zlepšování svých služeb a svého katalogu. Pokračující silný růst akcie dokazuje, že tento přístup stále funguje.

Různé tradiční strany s obsahem, které se spoléhají na televizi a film, také postupně zřídily své vlastní online platformy. Nejnebezpečnějším konkurentem Netflixu se jeví Disney+. Počet předplatitelů Disney+ masivně expandoval a loni dosáhl 54,5 milionu. Zatím se nezdá, že by tito předplatitelé Disney+ rušili své předplatné u Netflix.

Počet předplatitelů Netflixu v posledních letech rychle rostl a mezinárodní expanze byla také bezprecedentní. Právě tento mezinárodní růst zajišťuje, že počet předplatitelů se v budoucnu může ještě rychle zvýšit. V uplynulém čtvrtletí také došlo k velkému růstu z různých regionů. Ale také domácí trh, v Severní Americe stále nevypadá nasycený. V USA a Kanadě bylo získáno dalších 2,94 milionu odběratelů. Počet předplatitelů v EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) vzrostl o 2,75 milionu a v APAC (Asie a Tichomoří) vzrostl o 2,66 milionu.

V regionu Latinské Ameriky byl nárůst o 1,75 milionu nejmenší. Ale právě tam se zdá, že stále existuje dostatek prostoru pro růst. V EMEA je také dostatek prostoru pro růst, jelikož počet odběratelů v tomto regionu se v prvním čtvrtletí 2020 zvýšil téměř o 7 milionů odběratelů.

Ocenění Netflixu neustále roste. Společnost má v současnosti tržní hodnotu přes 230 miliard dolarů. Velká část hodnoty společnosti Netflix spočívá v jejím budoucím potenciálu. V posledním čtvrtletí společnost Netflix dosáhla rekordu v příjmech, předplatitelích i volných peněžních tocích. Jak jsme již naznačili, Netflix chce růst ještě dále. Cena Netflixu je proto vždy před tímto potenciálním růstem. I kdyby Netflix dosáhl zisku 700 milionů dolarů za čtyři čtvrtletí v řadě, rating by byl stále extrémní s P/W 82.

Rychlý růst je samozřejmě cenný a díky koronaviru se ještě zrychluje. Očekávání pro nadcházející čtvrtletí jsou mírná, ale společnost má velké plány a chce získat podíl na trhu ve zbytku světa. Hlavní otázkou pro investory je, do kolika odběratelů může Netflix růst. A do jaké míry je růst omezen nárůstem počtu konkurentů.

Rozvaha Netflixu není příliš silná a dluhy rychle rostou. V současné době má společnost více než 19,5 miliardy dolarů v dlouhodobém dluhu a „pouze“ 5,1 miliardy dolarů v hotovosti. Společnost navíc neplánuje tyto dluhy v krátkodobém horizontu splácet. Dokud budou mít věřitelé důvěru ve strategii společnosti Netflix, mohou pokračovat v získávání nových půjček. Kromě toho Netflix nedávno prokázal, že může peníze přivést velmi rychle. Výrazné snížení výdajů na nový obsah usnadňuje společnosti vydělávat peníze. To ale není to, co Netflix chce, společnost chce i nadále poskytovat svým předplatitelům zajímavý a nový obsah a dále expandovat.

Akcie Netflix

Cena akcií společnosti Netflix (ISIN: US64110L1061– symbol: NFLX – měna: USD) v posledních měsících prudce vzrostla. 14. července byla cena nad 570 USD za akcii. Mezitím již sazba klesla téměř o 20 %. Silná podpůrná zóna se pohybuje kolem 400 $ / 430 $. Netflix tam v posledních letech čelil odporu, ale v dubnu ji streamingový gigant dokázal prorazit. Tento bývalý odpor nyní může fungovat jako podpora a investoři zde mohou zažít zajímavé úrovně vstupu.

Graf akcie Netflix

Graf akcie Netflix. Zdroj: LYNX Trading.

Zvětšit

5 zajímavostí o Netflix

1) Původně byl Netflix nazýván Kibble

Během prvních dnů společnosti měl manažerský tým potíže s výběrem vhodného názvu pro značku své služby. Jako výsledek, spoluzakladatel Marc Randolph navrhl jméno Kibble jako dočasné jméno, dokud nenajdou lepší. Po několika diskusích a brainstormingech se nakonec rozhodli firmu pojmenovat Netflix. Zní to rozhodně lépe.

2) Netflix je 9. největší internetová společnost

Údaje o příjmech mohou být nižší než některé skutečné kolosy ze Silicon Valley, ale Netflix je stále jedním z těžkých vah v dnešní technologické ekonomice. Aktuálně okupuje 9. místo žebříčku a předběhl tak giganty jako Booking, eBay nebo čínský Baidu.

3) Netflix nadále masivně předbíhá své konkurenty z hlediska původního obsahu

Každý rok Netflix stále utrácí miliardy za produkci původního obsahu pro své předplatitele. Kromě svých datových služeb a vývoje jejich kvality Netflix utratil v roce 2019 téměř 14 miliard dolarů, aby zůstal před konkurencí.

4) Akcie společnosti Netflix v původním IPO byly prodány za pouhých 15 USD

Je patrné, že trh v době, kdy se společnost rozhodla zveřejnit, neměl důvěru v obchodní model Netflix a streamování filmů po internetu. Netflix však dokázal, že se všichni mýlí. Akcie nyní stojí kolem 500 dolarů, což znamená, že kdybyste do IPO Netflixu investovali pouhých 1 000 dolarů, tyto akcie by nyní měly hodnotu kolem 33 000 dolarů.

5) Netflix můžete sledovat i ve své Tesle

V červenci 2019 zakladatel společnosti Tesla Elon Musk informoval majitele Tesly, že brzy budou moci ve svých autech streamovat jak Netflix, tak i YouTube, což je atraktivní zpráva pro každého, kdo chce udržet (především malé) cestující v klidu. Má to bohužel jeden háček: Služby fungují pouze, když jsou auta zaparkovaná.

Obchodujte akcie Netflix u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi Netflix přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Biotechnologické akcie 2021: 3 nejlepší akcie výrobců vakcín proti Covid-19

Jak si vedou biotechnologické akcie Moderna, Pfizer a Johnson & Johnson? Rozbor akcií výrobců vakcín. Poznejte 3 nej biotechnologické akcie.

Číst dále

Cena akcie AMC od ledna vzrostla o více než 2554 %. Jak si vedou další meme akcie?

AMC akcie a další meme akcie jsou opět v hledáčku WallStreetBets. Které meme akcie jsou aktuálně v kurzu a vyplatí se do nich investovat?

Číst dále

Uranové akcie v roce 2021: 3 tipy na nejlepší akcie uranu

Fakta o uranu. Zjistěte, co hýbe cenou uranu a akciemi těžařských společností. Poznejte 3 aktuálně nejlepší uranové akcie - včetně cenového grafu.

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×