Tesla – 5 zajímavostí o nejhodnotnější automobilce světa

Tesla (Nasdaq: TSLA) je jedním z nejskloňovanějších pojmů v automobilovém průmyslu. Přesto toho mnoho lidí o automobilové značce, která vyrábí auta budoucnosti a momentálně láme rekordy na burze, příliš mnoho neví.

Čím se tato mladá automobilka odlišuje od svých konkurentů a jak je možné, že i v současné situaci její akcie stoupají neohroženě nahoru? Přinášíme Vám tento článek, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět o investování do automobilky Tesla. Jedná se o nebezpečně nafouklou bublinu, nebo stojí za nákup?

Co je Tesla

Společnost Tesla (Nasdaq: TSLA) byla založena v roce 2003 Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem. Teprve o rok později do společnosti nastoupil Elon Musk, který je dnešním CEO a bezpochyby tváří celé značky. Musk vypsal šek na 30 milionů dolarů, které do automobilky investoval ze svých soukromých prostředků. Tesla si stanovila za cíl uvádět na trh atraktivní elektrická vozidla. Dnes společnost Tesla nejen vyrábí plně elektrická vozidla, ale také neomezeně škálovatelné produkty pro výrobu a skladování čisté energie. „Tesla věří, že čím rychleji se svět změní z fosilních paliv na budoucnost bez emisí CO2, tím lépe.“

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Historie Tesly

První model Tesla Roadster byl představen v roce 2008, spolu s pokročilou technologií baterií společnosti Tesla a unikátním elektrickým pohonem. V roce 2010 proběhlo zveřejnění akcií společnosti Tesla na burze s cenou 17 USD za akcii. IPO přineslo společnosti další kapitál ve výši 226 milionů USD. V roce 2012 uveřejnila Tesla svojí vlajkovou loď, Model S. Za první rok se prodalo tohoto modelu cca 50 000 kusů. V roce 2015 rozšířila společnost Tesla svůj sortiment o Model X, nejbezpečnější, nejrychlejší a nejschopnější SUV v historii, s pětihvězdičkovým bezpečnostním hodnocením ve všech kategoriích Národní správy bezpečnosti silničního provozu USA.

Roky 2016 až 2018 byly pro Teslu a Elona Muska velmi náročné. Byl zveřejněn dlouho očekávaný Model 3. Tesla však čelila zpožděním s dodávkamy díky problémům s výrobou dodavatelského řetězce. Na konci roku 2018 poslal Musk do světa tweet, který ho přivedl k trestnímu stíhání. S Modelem 3 chtěla Tesla dobýt větší část trhu s automobily. Nižší cena učinila automobil dostupným i pro širokou veřejnost. S novým modelem se prodeje společnosti Tesla prudce zvýšily,  částečně na úkor dražších modelů.

Ne o mnoho později společnost Tesla představila revoluční nákladní automobil s názvem Tesla Semi. Tento tahač byl navržen tak, aby ušetřili na nákladech na palivo více než 200 000 USD během jednoho milionu kilometrů. V roce 2019 společnost Tesla představila také model Y, SUV střední velikosti s až sedmi sedadly. Mimoto také odhalila kontroverzní Cybertruck, který je více univerzální než konvenční pick-up a rychlejší než sportovní auto.

Začátkem roku 2019 začala Tesla vyrábět svá auta také v Číně. Čína je se svými 1,5 miliardami obyvatel největším automobilovým trhem na světě. Navíc je, možná navzdory očekáváním, Čína největším trhem s luxusními automobily a elektrickými automobily. Ideální mix pro výrobce automobilů a Tesla toho dokázala využít mnohem rychleji, než se očekávalo. Akcionáři společnosti Tesla reagovali s velkým nadšením. V posledním čtvrtletí roku 2019 byl dokonce dosažen navzdory všem odhadům provozní zisk ve výši 359 milionů USD. Do té doby se společnost vždy snažila dostat z červených čísel, takže rok 2019 lze skutečně považovat za důležitý bod zvratu.

I v roce 2020 nadále společnost moc dobře ví, jak vyniknout a nechat všechny tradiční výrobce automobilů daleko za sebou. Přes zavírání továren, celosvětové zpomalení ekonomiky a všechny vládní opatření vykázala Tesla v prvním čtvrtletí roku 2020 zisk 16 milionů dolarů. Zdá se, že vnímání investorů je jasné; Tesla má nebývalou konkurenční výhodu oproti jiným výrobcům automobilů. Tesla je vybavena špičkovou technologií EV a baterií, takže konkurenti se obvykle ani nepřibližují výkonu automobilů Tesla.

Kam směřuje Tesla dále

Baterie a giga továrny

Elektrická auta ve skutečnosti nejsou ničím jiným než pojízdné baterie. Hlavním prvkem pro jejich akumulátory je kombinace lithia a kobaltu, nazývaná jako lithium kobalt oxid. Lithiové baterie mají vysokou hustotu energie a dlouhou životnost. Nevýhodou lithiových baterií je však vysoká cena a také riziko výbuchu či požáru v důsledku vysokých teplot. Baterie Tesly se již několikrát vznítily, technologie zdaleka není ještě dokonalá. Výzkum a vývoj Tesly denně vylepšuje současnou generaci lithium-iontových baterií.

Také za tímto účelem společnost Tesla vybudovala v Nevadě velkou továrnu na baterie. Tato giga-továrna byla uvedena do provozu již v lednu roku 2017. Továrny ve státě New York a v Čině následovaly později.

Giga-továrna Tesly v Německu

V Evropě se také staví tato giga-továrna. V Německu byly poraženy tisíce stromů, aby se vytvořila první evropská giga-továrna. Budova bude postavena na pozemku o rozloze 300 hektarů v lesní a jezerní oblasti asi 30 km jihovýchodně od německého hlavního města Berlína. Očekává se, že závod bude uveden do provozu v roce 2021 a Tesla slibuje, že tento závod poskytne 9 000 až 12 000 pracovních míst. V Texasu nebo v Oklahomě se plánují také nové výrobní linky určené pro model Cybertruck.

Solární střechy

1. srpna 2016 Tesla oznámila odkup společnosti SolarCity za 2,6 miliardy dolarů. Tento obchod firmu SolarCity, která se dostala do finančních potíží, zachránil. Po převzetí společnost Tesla postupně ukončila prodej SolarCity a místo instalace solárních panelů se více soustředila na zlepšování technologie ukládání energie do baterií. V roce 2017 již lidé mohli provádět rezervace solárních panelů pro svá auta, dodnes se však stále ještě nedodávají. Inovativní myšlenka narazila na několik překážek a výzkum a vývoj tak pokračuje dále. Musk uvedl, že panely se tolik opozdily, protože společnost chce zajistit, aby mohly zůstat na střeše 30 let, než je skutečně začnou instalovat svým zákazníkům. Technologie nicméně skýtá velký potenciál.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Akcie Tesla

Cena akcie Tesla (TSLA) ohromuje mnoho investorů. Cena za akcii nedávno překročila hranici 1 000 USD a během několika dnů prudce stoupla nad 1400 USD. Americká automobilka nedávno překonala tržní kapitalizaci Toyoty a stala se tak nejhodnotnější automobilkou na světě.

Společnost Tesla má tržní hodnotu 250 miliard USD, přestože dosud neměla plně ziskový rok. Teslu proto není snadnné ocenit. V roce 2017 byla společnost ve ztrátě 1,96 miliardy USD, v roce 2018 společnost ztratila 976 milionů USD a v roce 2019 byla ztráta 862 milionů USD. Dobrá zpráva je, že velikost ztráty se každým rokem zmenšuje. Na druhé straně prodej roste každoročně velmi rychle, a proto je Tesla skutečně obchodována jako růstová akcie.

V roce 2019 bylo prodáno 367 600 automobilů, což pro společnost znamenalo nový rekord. Za tento rok bylo prodáno více automobilů než za období let 2017 a 2018 dohromady, a to zejména díky oblibě sedanu Model 3. Poslední dvě čtvrtletí roku 2019 byly již ziskové.

Také v prvním čtvrtletí roku 2020 překvapila společnost Tesla příjmy ve výši 5,99 miliard USD, provozním ziskem 283 milionů USD a čistým ziskem 16 milionů USD. Společnost zvýšila svou hrubou marži na působivých 25,5% a zakončila tak čtvrtletí s 8,1 miliardami dolarů v hotovosti. Přes koronovou krizi Tesla dokonce očekává, že v roce 2020 dodá 500 000 vozů. Podle společnosti není však jisté, jak rychle budou moci jejich dodavatelé po obnovení práce zvýšit výrobu. V důsledku koronové krize proto společnost neposkytla konkrétní prognózu zisku, ale očekává, že dosáhné vedoucího postavení ve svém odvětví s ohledem na provozní marží a ziskovost. Podle konzervativního odhadu by letošní rok mohl generovat podobné tržby jako rok 2019.

Čtěte také >> Split akcie – co to je dělení akcie a jak funguje

Tesla čerpá obrovský prospěch z nárůstu oblíbenosti elektro-mobility, ale konkurence mezitím také sílí. Tradiční výrobci automobilů začali již investovat miliardy dolarů do této oblasti. Tesla nyní musí prokázat, zda dokáže konkurenční tlak ustát a zvládne efektivně vyrábět vozy ve velkém a také poskytovat kvalitní služby svým zákazníkům. Společnost má také velké plány pro vstup do sektoru nákladních automobilů. Zda uspěje, není jisté, stejně tak jako úspěch akcie Tesla. V každém případě je ve společnosti spousta potenciálu, a lze v akci Tesla spatřit hodně fantazie.

 

Graf akcie Tesla (Nasdaq: TSLA). Zdroj: LYNX Trading.

Tesla je více než klasická automobilka. Je to revoluce. Tesla nyní pracuje na svém dosud nejdostupnějším autě a plánuje tak zpřístupnit ještě více cenově dostupných produktů čím dál širší veřejnosti. Tímto způsobem společnost naplňuje svoji misi k čisté dopravě a čisté energii.

5 zajímavostí o Tesle

1) Teslu nezaložil Elon Musk

Společnost byla založena Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem, ačkoliv současný generální ředitel Elon Musk vedl první investiční kolo v únoru 2004. V té době nastoupil jako předseda představenstva společnosti.

2) Tesla byla založena mnohem dříve než před 10 lety

Společnost byla založena v již červenci 2003, ale v utajeném režimu fungovala až do července roku 2006, kdy odhalila Tesla Roadster, své první seriové auto.

Roadsteru bylo vyrobeno pouze 2 500 kusů. Jednalo se o dvoumístný elektirkcý sportovní vůz. Koncem roku 2008 se prodával v omezeném počtu a výroba skončila koncem roku 2011.

3) Pouze 6 součástek Tesly Model S je nutné pravidelně servisovat

Těmi jsou čtyři pneumatiky a dva lišty stěračů. Občas konrolují servisní technici také stav baterie a hladinu chladicí kapaliny motoru.

A co například brzdové destičky? Ty právě moc ne. Vzhledem k tomu, že se brždění provádí převážně regenerativním způsobem – přepnutím elektrického motoru na generátor, který dobije baterii, brzdové destičky na Tesle vydrží nesmírně dlouhou dobu.

Žádné ventily, vačky, olejnice, klikové hřídele, řemeny, ozubená kola, spojky ani žádné další náročné poruchové součástky běžných automobilů v Tesle nehledejte.

4) Vláda USA půjčila automobilce Tesla 465 milionů dolarů

Společnost Tesla (TSLA) přijala v roce 2009 od státy Spojených států půjčku ve výši 465 milionů dolarů v rámci pomoci z finanční krize v programu Advanced Technology pro výrobu automobilů. Splatit tento úvěr se Tesle podařilo splatit o 9 let dříve, než bylo ujednáno a je také jediná americká automobilka, která půjčku vládě splatila.

5) Všechny patenty Tesly jsou open source

Obchodujte akcie Tesla u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi Tesla přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021

Vše o investování do kávy. Historie kávy a aktuální situace na trhu s kávou. Futures a ETF na kávu. Využijte tipy na nejlepší kávové akcie.

Číst dále

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Přísnější pravidla pro čínské akcie. Jak si aktuálně vede Alibaba? Čeká akcie Alibaba opět růst? Technická a fundamentální analýza včetně grafu jen pro vás!

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×