Akcie Wirecard – německý zprostředkovatel plateb se hroutí

Akcie Wirecard byla přísně potrestána. Titulky článků a reportáží jsou plné spojení názvu společnosti s podvody a zmizelými miliardovými obnosy peněz.

Cena akcií Wirecard mezitím klesá. Co se děje s tímto německým zprostředkovatelem plateb? A čemu by měli investoři věnovat pozornost?

Wirecard a DAX

Akcie německého zprostředkovatele plateb Wirecard vstoupily na burzu v září 2018. Nejvýznamnější německý akciový index DAX je z většinové části tvořen průmyslovými společnostmi, proto přírůstek v podobě technologické společnosti s atraktivními vyhlídkami byl investory přijímán s nadšením.

Na svém vrcholu měla Wirecard tržní hodnotu přibližně 24 miliard EUR, z čehož nyní zůstávají smutné 2 miliardy EUR. To vše samozřejmě souvisí s řadou podvodů, která nedávno vyšla najevo. Problémy s Wirecard již nějakou dobu přetrvávaly. Také v roce 2019 společnost zažívala krušné časy.

V posledních dvou letech byla cena akcií klesající, což naznačuje rostoucí prodejní tlak. Nedávno došlo k prolomení supportu na ceně 80 EUR, čímž se může akcie Wirecard dostat do volného pádu.

Akcie Wirecard kolabují

Společnost Wirecard vykazovala po mnoho let vynikající výkon, nicméně postupně začala vycházet na povrch celá řada podvodných aktivit. Kritičtí investoři a analytici varovali před nebezpečím u německé platební společnosti už léta. Podle některých analytiků již roční účetní závěrky z let 2008, 2015 a 2016 byly podezřelé.

Mezi lety 2018 a 2019 se začaly stále více objevovat zvláštní situace. Jak je vidět na grafu, cena akcií společnosti Wirecard zaznamenala v posledních letech obrovskou volatilitu. Začátkem roku 2019 klesla cena akcií Wirecard během velmi krátké doby na polovinu. Tou dobou se začaly objevovat zprávy, že manažer a účetní asijské divize Edo Kurniawan byl zapojen do podvodných činností. Jádrem obvinění byla realizace řady podezřelých transakcí, ke kterým byly použity padělané a časově neplatné smlouvy. Wirecard po celou dobu obvinění popírala a označila je za nepravdivá, nepřesná, zavádějící a pomlouvačná. Podezření však vyvolává stále více otázek ohledně integrity účetnictví Wirecard, což se odráží na důvěře investorů ve společnost.

Od té doby byly účty Wirecard z mnoha stran pod drobnohledem a společnost sama vyšetřovala jejich zneužívání. Úřady v Singapuru podezřívali Kurniawana z kreativního účetnictví a praní špinavých peněz. Kurniawan pravděpodobně roky zvyšoval hotovostní rezervy společnosti započítáním peněz z některých svěřeneckých účtů.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM

Wirecard v roce 2020

Původně měla Wirecard 8. dubna zveřejnit své účetní údaje. Účetní firma KPMG však začala vyšetřování kvůli obvinění, že Wirecard manipulovala s údaji. Společnost se rozhodla odložit zveřejnění ročních výsledků na 30. duben. Toto datum však bylo také odloženo až na 4. června a znovu odloženo na 18. června. Mezitím cena akcií společnosti Wirecard dramaticky klesala.

18. června společnost EY konstatovala, že ve společnosti Wirecard chybí 1,9 miliardy EUR, což je přibližně čtvrtina z celkových aktiv společnosti. Peníze, které zmizely, by měly být na účtech třetích stran, které pro Wirecard spravují dvě asijské banky. Vzhledem ke svému obchodnímu modelu byla Wirecard nucena v Asii, kde nemá licence pro své aktivity, používat účty třetích stran v partnerských bankách. Téhož večera byl člen představenstva Jan Marsalek, zodpovědný za Compliance, propuštěn. Cena akcií v ten den klesla o více než 60 %. Obvykle, když dojde k podvodu nebo jiným šokujícím událostem, padají hlavy ve vedení společnosti. Pozice generálního ředitele Markuse Brauna se stala neudržitelnou a 19. června rezignoval. Jeho nástupcem je James Freis, který byl den předtím jmenován do správní rady.

Zdá se, že Wirecard lhala o peněžních rezervách a pravděpodobně nedisponuje kapitálem ve výši 1,9 miliardy EUR na údajném filipínském účtě. Zbývá zjistit, zda se jedná o podvod několika zaměstnanců nebo kreativní účetnictví, o kterém věděl i generální ředitel. Předchozí šetření společností KPMG již ukázalo, že řadu zisků z let 2015 až 2018 rovněž nelze plně vysvětlit. Nyní můžeme očekávat obsáhlé trestní vyšetřování celé společnosti.

Důsledky podvodu Wirecard

Důsledky podvodu jsou obrovské. 1,9 miliardy EUR představuje přibližně čtvrtinu kapitálu v rozvaze společnosti a také je to výše veškerých zisků, kterých společnost dosáhla od roku 2012. Řada klientů také pravděpodobně zruší své účty u společnosti a přejde ke konkurenci. Navíc se aktuální situace podepíše i na nárůstu nových klientů, kteří jsou důležití pro růst výnosů.

Naopak například akcie nizozemského konkurenta Adyen od dubna dramaticky posílila. Zatímco Wirecard nebyla schopna zveřejnit své účetní uzávěrky, akcie Adyen posílila o více než 70 %. Můžeme též očekávat, že Adyen přebere řadu stávajících klientů Wirecard.

Kromě Adyen existuje řada konkurenčních společností, které z krize Wirecard profitují. Nejznámějšími příklady jsou Fiserv, ACI Worldwide, PayPal, Payoneer a Temenos.

Obchodní model Wirecard

Wirecard je třetí největší německou finanční společností na burze. Je napojena na více než 200 mezinárodních platebních sítí, od bank a platebních platforem. V Evropě má Wirecard bankovní licenci a úzce spolupracuje s platebními sítěmi Visa a Mastercard. Denně zpracovává stovky milionů transakcí kreditními a debetními kartami. Wirecard funguje jako prostředník mezi webovými obchody, bankami a společnostmi vydávajícími kreditní karty. Společnost také úzce spolupracuje s policií a vládami na omezení toku peněz od zločinců a teroristů.

Wirecard také vyvinula internetový platební systém. Silný růst internetu a zejména elektronického obchodování, umožnil Wirecard během posledního desetiletí rychle růst. V současné době má Wirecard 5 600 zaměstnanců ve 26 různých zemích.

Aktivity Wirecard jsou rozděleny do třech následujících segmentů:
1) Payment Processing and Risk Management (PP&RM), což znamená všechny produkty a služby související s elektronickými platbami a řízením rizik.
2) The Acquiring and Issuing (A&I), což zahrnuje činnosti bankovního segmentu Wirecard neboli Wirecard Bank AG. Zahrnuje také vydávání a prodej kreditních karet.
3) Call Center and Communication Center (CC&CS), což obnáší všechny produkty a služby napojené na aktivity call centra.

Hodnocení Wirecard

Wirecard dlouhou dobu silně rostla. Obrat se každoročně zvyšoval v průměru o 30 %. V roce 2018 činil obrat více než 2 miliardy EUR a čistý zisk 347 milionů EUR. Společnost údajně vlastnila v hotovosti přibližně 2 miliardy EUR. Jak moc však byla tato čísla reálná se pravděpodobně v blízké budoucnosti ukáže.

V důsledku obrovského poklesu ceny akcií klesla tržní hodnota Wirecard na necelé 2 miliardy EUR. Samotná společnost již naznačila, že má stále dluhy ve výši přibližně 2 miliard EUR, a není jasné, kdy bude Wirecard schopna tyto dluhy splácet.

Většina investorů se tedy Wirecard momentálně vyhýbá. Tato akcie proto rozhodně není vhodná pro defenzivní dlouhodobé investory. Vysoká volatilita je však dobrá pro krátkodobé obchodníky se správným know-how. Správně umístěné menší pozice mohou z vysoké volatility profitovat. Investoři a obchodníci by měli vzít v úvahu, že časem se možná objeví mnohem více přestupků, kterých se společnost dopouštěla.

Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Kolik akcií tvoří Dow Jones? Jak obchodovat index Dow Jones? ✅ Objevte 8 zajímavostí o burzovním indexu Dow Jones.

Číst dále

S&P 500 index – Vše co musíte vědet o nejdůležitějším US indexu

S&P 500: Graf, aktuální hodnota detailní info. S&P 500 Index, sap, snp500, spx. Zjistěte vše potřebné o nejdůležitějším akciovém indexu světa. ✅

Číst dále

AEX index – zjistěte vše o nizozemském akciovém indexu

Co je to index AEX a jak jej lze obchodovat? ✅ Objevte praktického průvodce indexem AEX, z jakých akcií je složen a kdy zažil největší pády.

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×