Akciové trhy a vliv politiky 

Politika a finance jsou bezpochyby velmi úzce propojené pojmy, které se navzájem velmi ovlivňují. Významné politické události mohou během krátké doby vyvolat rozruch ve společnosti, který se následně reflektuje určitým způsobem do finančních trhů. Přesto z dlouhodobého hlediska má většina politických vlivů dopad pouze na dotčenou ekonomiku, které se bezprostředně týkaly.

Tvůrci měnové politiky v čele s ECB, FED a Bank of Japan mají na akciový trh mimořádný vliv, což bylo zřetelně vidět v nedávné minulosti.

Rozeberme si nyní podrobněji všechny tyto politické vlivy. Jakým způsobem mohou centrální banky hýbat akciovými trhy ke svému obrazu? A jak se mohou investoři poučit z minulosti?

Témata, která jsou popsána v tomto článku:

  • Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují světovou ekonomiku?
  • Jaké jsou hlavní politické vlivy?
  • Nedávné politické události s velkými dopady na akciové trhy

Evropska centralni banka (ECB)

Co přesně jsou centrální banky a jak ovlivňují světovou ekonomiku?

Centrální banka je instituce, která mimo jiné provádí měnovou politiku, podporuje platební transakce a dohlíží na finanční instituce. Nejznámějšími jsou Evropská centrální banka (ECB), Federální rezervní banka (FED), Bank of England (BOE) a Bank of Japan (BOJ).

Pro investory je měnová politika centrální banky velmi důležitá. Tato politika se provádí za účelem zajištění cenové stability v regionu. Konkrétně to znamená, že centrální banka obecně usiluje o roční míru inflace okolo 2 %.

Příliš nízká inflace nebo dokonce deflace jsou pro ekonomiku špatnou zprávou, protože v tomto případě obecně spotřebitelé odkládají nákupy v naději, že ceny budou v budoucnu klesat. Příliš vysoká inflace také není žádoucí, protože vytváří obrovskou devalvaci měny, což může vést k panice mezi spotřebiteli.

Úrokové sazby centrální banky

Nejpoužívanějšími a nejdůležitějšími politickými nástroji jsou úrokové sazby centrální banky, které platí pro celou eurozónu:

  • Refinanční sazba: Úroková míra, za kterou si úvěrové instituce vypůjčí peníze od ECB na jeden týden. Banky, které o půjčku žádají, musí proti penězům garantovat ECB zajištění (např. cennými papíry).
  • Sazba mezní zápůjční facility: Úroková míra, za kterou si úvěrové instituce vypůjčují peníze od ECB na jeden den, přičemž tato úroková sazba obvykle stanovuje horní limit u krátkodobých úrokových sazeb peněžního trhu.
  • Sazba depozitní facility: Úroková míra, za kterou banky mohou kdykoli vkládat jednodenní likvidity do centrální banky. Tato úroková sazba obvykle stanovuje spodní limit u krátkodobých úrokových sazeb peněžního trhu.

Jak lze vidět z výše uvedené definice, centrální banky mají přímý vliv na krátkodobé sazby peněžního trhu. Prostřednictvím těchto sazeb můžou centrální banky provádět jejich primární úkol, totiž zajistit cenovou stabilitu. V případě nízké inflace jsou tyto klíčové úrokové sazby obecně snižovány, a naopak se obecně navyšují v případě vysoké inflace.

K vyrovnání nízké inflace po poslední finanční krizi nestačilo ani snížení úrokových sazeb na 0 %. Centrální banky po celém světě zahájily rozsáhlé nákupní programy státních dluhopisů, aby dále stimulovaly hospodářství a zatraktivnily investice. Cílem tohoto kvantitativního uvolňování (QE) je zvýšit inflační očekávání.

Fed byl první velkou centrální bankou, která tento program zahájila a velmi brzy se přidalo mnoho dalším centrálních bank na celém světě. Mezitím Fed začal znovu normalizovat měnovou politiku. Ostatní velcí hráči typu ECB a BoJ na tento krok však ještě nejsou připraveni, což v důsledku znamená, že stále pumpují každý měsíc miliardové objemy čerstvého kapitálu do oběhu.

Čtěte dále: Aktuální úrokové sazby světových centrálních bank a představení centrálních bank.

Co je akciový trh?

Pod pojmem akciový trh je myšlena část kapitálového trhu; jedná se o burzovní či mimoburzovní trh. Lze na něm obchodovat s cennými papíry a to hlavně s akciemi, dále pak s dluhopisy či deriváty.

co-to-je-akcie-75x75

Jaké jsou hlavní politické vlivy?

Investoři se v posledních letech často potýkali s politickými vlivy, které měly velký dopad na finanční trhy. V živé paměti máme významné politické události jako je Brexit či vítězství Donalda Trumpa v prezidentské volbě USA.

V těchto situacích obvykle dochází ke krátkodobému krachu cen akcií, které se velmi rychle vrátí na předchozí hladinu. Tento pohyb je vcelku přirozený, protože ekonomické dopady podobných událostí se projeví až v dlouhodobém měřítku, a tudíž nenadálý a rychlý propad není logický.

Skutečnost, že tyto události mohou způsobit škody v dlouhodobém horizontu, je evidentní, avšak v tomto časovém měřítku v řádu měsíců a let bude cena akcií ovlivněna pozvolna a spíše než o jednorázový, signifikantní propad se jedná o nastavení budoucího trendu.

Kim Jong Un a válka na Ukrajině

Geopolitické napětí může také mít velký dopad na ceny akcií po celém světě. Nedávno to byl severokorejský vůdce Kim Jong-un, který způsobil paniku mezi investory svými jadernými testy. Dalším příkladem je stále pokračující konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem.

Co tedy tyto události znamenají pro akciový trh a ceny na něm?

Takovéto geopolitické napětí má obecně negativní dopad na ceny. Vytváří rizikovou averzi mezi investory, což vyústí ve vznik „bezpečných útočišť“, což jsou tradičně aktiva jako zlato či švýcarský frank.

Zkušenosti z historie však ukazují, že v případě podobných lokálních konfliktů se dopady na akciové trhy z nich vyplývající v průběhu konfliktu postupně zmenšují. Tento fakt můžeme ilustrovat na nedávné krizi ohledně raketových testů v Severní Koreji, které zpočátku způsobily na mezinárodní politické scéně obrovský šok. Dnes si drtivá většina investorů na tuto událost ani nevzpomene. Vývoj této krize a dopady s ní spojené zmizely do pozadí světových událostí.

Jak velký vliv má politika na akciový trh?

Nedávné politické události s velkými dopady na akciové trhy

Snížení úrokových sazeb na prakticky 0 % a související nákupní programy měly zásadně ovlivnit akciové trhy na celém světě. Vzhledem k nedostatku alternativ k dosažení výnosů se ceny akcií výrazně zvýšily. Také hodnota vládních dluhopisů se vyvíjela v duchu nízké úrokové sazby. Koneckonců, klesající výnos na dluhopisu logicky negativně koreluje s cenou dluhopisu.

Navzdory skutečnosti, že centrální banky čelí spoustě kritiky po celém světě, jejich nedávná politika měla řadu vedlejších pozitivních účinků. Například zlepšení situace na trhu s nemovitostmi, což vedlo ke zvýšení důvěry spotřebitelů a stimulaci hospodářské aktivity.

Analytici však varují před nadcházející hyperinflací a vznikem cenových bublin na akciových trzích.

Dosavadní inflační očekávání jsou stále pod požadovanou úrovní ECB. Posuzování bublin na akciových trzích je však mnohem složitější, než se na první pohled může zdát a velmi často si jich široká veřejnost všimne až těsně předtím, než cenová bublina praskne.

Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05