Bollingerova pásma: Technický indikátor úspěšných

Bollingerova pásma neboli anglicky Bollinger Bands jsou široce používaným indikátorem v technické analýze a to jak u profesionálních tak i soukromých investorů. Používání tohoto indikátoru je značně jednoduché, což je jeden z primárních důvodů jeho velké oblíbenosti.

Použitím Bollingerových pásem se investoři snaží určit trend a jeho cenové rozmezí. Bollingerova pásma jsou založeny na 20-tidenním klouzavém průměru. Avšak každý investor si je může přizpůsobit své potřebě zvolením délky periody a typu použitého průměru (exponenciální, vážený, jednoduchý apod.).

Následně je pomocí standardní odchylky vypočítána spodní i horní úroveň. Naštěstí nemusíte tyto výpočty provádět sami, platforma pro vás tyto úrovně automaticky vykreslí.

V článku se dozvíte následující:

  • Co jsou Bollingerova pásma?
  • Jak používat Bollingerova pásma?
  • Kdy vstupovat a kdy nevstupovat do pozice?
  • Práce s Bollingerovými pásmy u LYNX

Co jsou Bollingerova pásma?

Bollingerova pásma jsou technický indikátor vyvinutý Johnem Bollingerem. Horní a spodní Bollingerovo pásmo je vypočíteno pomocí standartní odchylky. Tyto dvě linie (pásma) jsou umístěny do grafu a vytváří tak dynamický ukazatel trendu daného trhu. Jestliže je trh volatilní, jejich vzdálenost od středové linie je mnohem větší než v klidném prostředí.

Bollingerova pásma

Jak používat Bollingerova pásma?

Tento indikátor je dobrým nástrojem pro časování vstupů i výstupů. Nekvalifikovaný odhad je, že 80 % času trh netrenduje a nachází se tak uvnitř Bollingerových pásem.

Prvním způsobem, jak Bollingerovy pásma využívat, je prodávat či nakupovat na prolomení spodní nebo horní linie.

Pokud tedy cena klesne pod spodní hranu Bolligerových pásem, naznačuje to, že trh je mimo svojí standardní odchylku a má silné downtrendové momentum. Pokud tedy cena překoná horní hranu, je to signál k nákupu. Nicméně toto není jediný způsob, jakým využít tento indikátor pro obchodování.

Jak jsem uvedl výše, trh netrenduje zhruba 80 % času. Místo čekání na prolomení můžete rovněž spekulovat na návrat do středu, když je zasažena horní nebo spodní hrana.

V grafu výše vidíte graf ceny futures na index S&P 500 (SPX). Vidíte, že je pro tento instrument obvyklé, že při zasažení Bollingerových pásem dojde k jistému uklidnění na trhu. Z této skutečnosti můžete investor profitovat tím, že v takovou chvíli vstoupí do pozice. Předpokládat je takový, že v tento okamžik dojde spíše ke zklidnění než k pokračování trendu.

Rozhodující pro úspěch této strategie je správné nastavení poměru rizika k zisku. V této strategii působíte kontrariánsky – vyhledáváte potencionální obrácení trhu. Nnicméně pro případ, že signál bude falešný, je nutné vhodně umístit stop-loss. Ten nesmí být ani moc blízko trhu, ale ani moc daleko. Nastavení stop-loss není jednoznačné, jelikož každý trh je jedinečný – jeden může reagovat na dotyk s Bollingerovými pásmy téměř dokonale, druhému nějaký čas trvá než zpomalí.

Na druhou stranu vaše cílová cena musí být dostatečně daleko. Můžete například pro výběr vašeho zisku použít 20denní klouzavý průměr. Ujistěte se, že váš potencionální zisk je vyšší než vaše potencionální ztráta. Pak můžete mluvit o tom, že poměr rizika k zisku funguje ve váš prospěch.

Kdy vstupovat a kdy nevstupovat do pozice?

V grafu uvedeném výše můžeme vidět několik případů, kdy by nebylo vhodné otevřít pozici. Jedná se především o situace s prudkým pohybem ceny dolů, protože v těchto momentech Bollingerova pásma vykazují silné momentum. Tedy když spodní linie míří dolů pod ostrým úhlem, je lépe signál odfiltrovat. V těchto případech je velmi obtížné určit velikost budoucího pohybu a případný protipohyb může být značný.

Obecně tento indikátor funguje nejlépe, pokud je spodní linie Bollingerových pásem stoupající a je zasažena pohybem ceny směrem dolů, což funguje samozřejmě i obráceně.

Jak zobrazit Bollingerova pásma v platformě LYNX Trading

V platformě LYNX Trading jsou Bollingerova pásma dostupné společně s dalšími 80 klíčovými technickými indikátory. Graf výše zobrazuje už přidané Bollingerovy pásma. Nyní si ukážeme, jak je přidat do grafu v platformě LYNX Trading. Postupujte následovně:

Otevřete graf vámi požadovaného obchodního instrumentu a klikněte pravým tlačítkem myši na graf. Zobrazí se menu, ze kterého vyberte Přidat studii. Protože jsou Bollingerovy pásma postavené na klouzavých průměrech, vyberte Moving Averages a následně Bollingerova pásma. Přidaný indikátor se přenese do cenového grafu.

Disclaimer: Článek je pouze informačního charakteru a neměl by být vnímán jako investiční poradenství k nákupu nebo prodeji akcií či jiných instrumentů. Čtenář souhlasí s tím, že nákup nebo prodej akcií i dalších instrumentů založený na obsahu tohoto článku je na jeho vlastní riziko a zodpovědnost.

Swingové obchodování: Objevte kouzlo této oblíbené investiční strategie!

Vše, co musíte znát o swingovém obchodování! Co je swing trading a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Extra tipy + jednoduchá swingová strategie jen pro vás!

Číst dále

Cenové formace – co říkají vzory v grafu?

Co jsou to cenové formace? Objevte jak vypadá dvojitý vrchol, dvojité dno, hlava a ramena, rostoucí a klesající klín či býčí nebo medvědí vlajka.

Číst dále

Technická analýza: Praktický průvodce

Technická analýza je často skloňovaným termínem v investování. Co ale znamená a kdy ji použít? Objevte jak správně začít používat technickou analýzu.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×