Light Sweet Crude Oil (CL) – futures kontrakt na ropu

Ropný kontrakt s anglickým názvem Light Sweet Crude Oil (CL) je nejlikvidnější kontrakt na komoditním trhu. Od roku 1983 se obchoduje na burze NYMEX. Přes NYMEX jsou elektronicky obchodovány různé varianty futures včetně ropy a zemního plynu. Light Sweet Crude Oil je varianta West Texas Intermediate (WDTI).

Denně se na CL zobchoduje přes 200 000 kontraktů. Jedná se o velmi likvidní trh. Protože se obchoduje více druhů futures na ropu, je pro obchodníky  občas obtížné se mezi nimi zorientovat. Důležité je, odkud ropa pochází. Light Sweet Crude Oil je těžen v Americe. Brent Crude Oil pochází z ropných stanic v severním moři.

Kolerace mezi cenovými pohyby je vysoká, i když jsme již několikrát mohli vidět, že se ropa brent obchoduje o 10$ výše než ropa Light.  Tyto rozdíly v cenách jsou způsobeny převážně poptávkou a nabídkou, která v sobě zahrnuje náklady na dopravu a skladování.

CL je investorům nejlépe přístupný na burze NYMEX. Online data pro vývoj aktuálních cen jsou u LYNX k dispozici v rámci balíčku US Value Bundle. Tyto data normálně stojí 10$ měsíčně. Pokud však za měsíc zaplatíte 30$ a více na poplatcích, poplatek za data Vám nebude účtován.

Obchodování ropy na pitu

CL se stejně jako ostatní futures obchoduje na pitu v Chicagu a New Yorku. Od roku 1983 se obchoduje na burze NYMEX. V posledním desetiletí se přešlo z klasického obchodování na pitu na obchodování elektronické. Časy, kdy obchodníci dávali příkazy k obchodu prostřednictvím gest nebo svému makléři po telefonu, jsou pryč.

Objemy obchodů na pitu se výrazně zmenšily a dnes již představují pouze zlomek obchodů elektronických.

cl2

Specifika futures kontraktu na ropu

Specifika jednotlivých futures kontraktů se mohou značně lišit, proto je důležité být si vědom širších souvislostí a individuálních specifik před tím, než investor vstoupí do trhu. Obzvláště důležitý je cenový multiplikátor. Kontrakt na CL má multiplikátor 1000, což znamená, že jeden kontrakt představuje 1000 barelů ropy. Každý bod má hodnotu 1000$. Velikost ticku (nejmenšího možného pohybu) je 0,01 bodu.

Sledovat musíme také datum expirace. Futures na indexy zpravidla expirují třetí pátek v měsíci. U futures na ropu je datum expirace každý měsíc trochu jiné. Je nutné také brát v úvahu, že expirační datum se často liší od data skončení obchodování kontraktu. U ropy je tento rozdíl standardně jeden měsíc.

Například  obchodování červencového futures kontraktu končí v červnu. Po tomto datu dochází k fyzickému dodání podkladového aktiva. U LYNX však toto není povoleno, takže se nemusíte obávat, že by vám bylo fyzicky dodáno například 1000 barelů ropy. Pokud jste tak již neučinili sami, jsou vaše pozice v době expirace automaticky uzavřeny.

Obchodní hodiny mají velké rozpětí. Obchodování s futures na ropu začíná v neděli o půlnoci a končí v pátek. Mezi obchodními hodinami je jen krátká pauza od 23:15 do 0:00. To je velká výhoda, protože své pozice můžete spravovat téměř celý den.

Důležité také je, že stop lossy tedy chrání skoro po celý den vaše pozice, máte-li své příkazy nastaveny tak, aby se mohly vyplnit i mimo řádné obchodní hodiny. V noci tak můžeme spát o něco klidněji.

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o komoditách? Sledujte články věnované tématu komodit

Ropné spready 

Jednou z mnoha možností, jak být na trhu s ropou aktivní, je obchodování spreadů. Spready se obchodují tak, že jeden kontrakt nakoupíte a druhý prodáte. Například nakoupíte kontrakt na CL s expirací v srpnu a prodáte kontrakt na CL s expirací v prosinci. Tím se vám vytvoří spread (rozdíl), který je rozdílem hodnoty daných kontraktů. Ty spolu více či méně korelují a tento rozdíl se tedy mění.

Obchodování komoditních spreadů má své výhody oproti obchodování jednotlivých kontraktů. Můžeme uvést například nižší požadavky na marži, jelikož spready jsou méně volatilní, nebo menší časovou náročnost. Ceny spreadů mají tendenci klesat nebo stoupat každý rok ve stejném období.

Tím je položen základ pro možnost analýzy a obchodů na základě statistiky a sezónnosti. Contango a backwardation jsou dva pojmy, které dávají trhu určitou pravidelnost.

V rámci obchodní platformy LYNX můžete spready obchodovat v samostatném modulu nazvaném Spread Trader. Spread mezi jednotlivými měsíci si tak můžete zobrazit v jednom grafu.

Co hýbe cenou ropy

Na vývoj ceny ropy nepůsobí pouze spekulace obchodníků. Kromě obchodu s futures kontrakty by nás měl zajímat také trh fyzický. Pro nezasvěcené je tento trh velmi neprůhledný a občas je obtížné posoudit, proč se ceny vydaly daným směrem.

Mělo by nám být jasné, že vývoj na fyzickém trhu může mít zásadní vliv na cenu ropy. Obchodníci by měli sledovat situaci na Středním východě, kde jsou jedni z největších producentů ropy na světě. Cena ropy nemůže být srovnávána s cenou akcií těchto producentů. Ta je určována pouze na základě nabídky a poptávky.

Protože je například v Americe v posledních letech ropa získávána z břidlic, došlo k přebytku a tím začaly klesat ceny. Také nesmíme zapomínat na OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), která stále hraje důležitou roli ve vývoji cen.

Pro obchodování ropy v dlouhodobém horizontu je zapotřebí mít komplexní informace. Nicméně trh neustále vytváří krátkodobé trendy, které dávají perfektní příležitosti k nákupu nebo prodeji.

21.4.2020 futures na ropu WTI poprvé ztratily za jediný den veškerou hodnotu a propadly se dokonce do záporných hodnot. Tato bezprecedentní situace podle agentury Reuters podtrhuje chaos, který pandemie nemoci covid-19 způsobuje ve světové ekonomice.

Důvodem dramatického poklesu cen ropy za poslední týdny není nic jiného než globální pandemie COVID-19 a zmíněný znatelný převis nabídky nad poptávkou.

V následujících týdnech ropa velice pravděpodobně zůstane pod silným tlakem, neboť ekonomikám po celém světě bude trvat zřejmě pořád dlouho, než se vrátí do alespoň rámcově srovnatelného stavu s tím, jak na tom byly na začátku roku 2020.

Většina světových producentů ropy proto bude pravděpodobně nadále silně trpět, neboť aktuální ceny ropy se nacházejí výrazně pod produkčními náklady.

Aktuální cena ropy na burze vyjádřená pomocí futures kontraktu (CL) na surovou ropu Light Sweet Crude Oil (WTI). Cena: 16.23 USD za barel, ke dni 24.4.2020. Zdroj: LYNX Trading.

Light-Sweet-Crude-Oil-informace

Chcete vědět více o obchodování CL u LYNX? Klikněte zde.

Čtěte také: Zajímají vás futures? Objevte průvodce obchodováním futures

Obchodujte Futures s LYNX

LYNX zajišťuje nákup a prodej futures za extrémně výhodných podmínek s podporou špičkových nástrojů. Přístup na trhy po celém světě zahrnuje obchodování futures na indexy jako e-mini S&P (ES), Dow Jones (YM), Nasdaq (NQ), DAX (FDAX) a další.

DAX futures

Index FANG+: Obchodujte nejvýkonnější technologické akcie FAANG skrze futures

FANG+ index se skládá z 10 vysoce výkonných technologických akcií. Věděli jste, že FAANG akcie nejvíce ovlivnily růst S&P 500 v posledních letech?

Číst dále

Micro futures – Obchodujte US burzovní indexy levně a na burze

Micro futures je nový investiční instrument, který je vhodný pro menší investory. Objevte, jak a proč obchodovat micro futures.

Číst dále

Bitcoin futures na CBOE a CME – specifika kontraktů

Jaká jsou specifika nových futures kontraktů na bitcoin, která se od prosince obchodují na amerických burzách CBOE a CME.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×