Historie obchodování na burze

Historie moderního burzovního obchodování

Začínající investoři si pravděpodobně nedokáží představit jinou formu obchodování na burze, než současnou formu prostřednictvím platformy. Nicméně burza za svou historii urazila obrovskou cestu, než dorazila ke svojí současné podobě.

Jak to začalo? A co vše předcházelo tomu, abyste dnes mohli obchodovat jedním kliknutím myši?

Toto jsou zajímavé otázky, které bychom s vámi chtěli probrat v následujících odstavcích a ilustrovat si to na obecné historii burzy v Evropě a následně burzy NYSE, což je dlouhodobě, co do objemu obchodovaného kapitálu, největší světovou burzou vůbec.

Historie moderního burzovního obchodování

Současná generace investorů si pravděpodobně nedokáže představit obchodování jinak než prostřednictvím počítačové platformy, kde nedochází k žádnému fyzickému kontaktu mezi kupujícím a prodávajícím. Investor v důchodu by vám však pravděpodobně na otázku, co potřebujete pro váš trading, odpověděl zcela jinak.

A není se čemu divit.

Aktuální forma obchodování na počítačových platformách je v podstatě záležitostí pouze 3. tisíciletí. Pokud chceme dohledat první regulovaný obchod, musíme však v historii zajít trochu dále, a sice o tisíc let nazpátek – do jedenáctého století. Touto dobou začaly první instituce dohlížet na obchodování s úvěry a dluhopisy.

Tito prodejci jsou obecně považování za historicky první makléře. O 500 let později už stála alespoň jedna kamenná budova burzy prakticky v každém tehdejším evropském státě.

První akciové obchody

První evropská burza v takové formě, jak ji známe nyní, byla založena v Antverpách v roce 1531 a byla určena primárně k fyzickému obchodování s komoditami, které se tou dobou do Holandska stále více dovážely z kolonií. Obchodování s akciemi a akciovými deriváty chytlo svůj první velký impuls otevřením burzy cenných papírů v Amsterdamu o 100 let později.

>> Čtěte také: Velký průvodce obchodováním 11 komodit 

První vypsané akcie v historii patřili nizozemské „Sjednocené východoindické společnosti“ VOC (Vereenigte Oost-Indische Compagnie) založené v roce 1602 formou první veřejné emise akcií, které se dnes označuje jako IPO.

Zde již probíhal fyzický obchod na tzv. obchodní ploše (na pitu) tak, jak ho známe ze starých filmů. Účastníci obchodu používali obecně přijímaná gesta a slovní spojení, přičemž celý obchod byl řízen „mužem v rohu“, jehož hlavní funkcí bylo adekvátně propojit nabídku s poptávkou a tím uskutečnit samotnou transakci.

Vzhledem k tomu, že celou transakci řídila zpravidla jedna pověřená osoba, ne všichni účastníci burzy měli rovné podmínky a byl zde mnohem větší prostor pro nekalé praktiky než je tomu dnes. Připočteme-li velmi pomalou rychlost exekuce jednotlivých obchodů, bylo zřejmé, že daná forma obchodování nemá v moderním, stále se zrychlujícím světě místo.

Nevyhnutelně to vedlo k tomu, že v roce 2000 se v Amsterdamu obchod s akciemi zcela změnil na plně elektronické obchodování. Na tomto faktu však vidíme, že ještě před 20 lety bylo jednoduché obchodování z domova prostřednictvím vašeho počítače nebo dokonce mobilního telefonu pro mnoho lidí zcela nepředstavitelné.

Jak na obchodování akcií?

Chcete se dozvědět více o úspěšných akciových strategiích? Získejte investiční e-book s 11 super strategiemi nejúspěšnějších investičních guru zdarma.

Historie NYSE a Wall Street

Slovní spojení Wall Street pravděpodobně slyšel alespoň jednou každý z nás. Jedná se o ulici na New Yorském Manhattanu, kde se nachází největší americká burza NYSE. Můžeme zde najít kanceláře velkých makléřů a investičních bank. Termín Wall Street je přeneseně vnímán jako synonymum pro finanční trhy USA.

Historie Wall Street se datuje do roku 1653. Tehdy byl ještě New York nizozemským koloniálním městem a nazýval se Nieuw Amsterdam (Nový Amsterdam). Právě Holanďané zde postavili novou nábřežní čtvrť, která měla město chránit v případě námořní ofenzivy.

Z tohoto důvodu dostala tato čtvrt holandské jméno „De Waal Straat“. Navzdory skutečnosti, že v roce 1667 převzali město Angličané, kteří ho následně přejmenovali na New York, název Waal Straat čtvrti zůstal. Angličané pak název úhledně přeložili na Wall Street, který čtvrti zůstal až dodnes.

V průběhu 18. století zde postupně vzniklo místo, kde probíhal obchod s otroky z Indie a z Afriky, z čehož město velmi profitovalo hlavně v důsledku velkého zdanění každé jendotlivé transakce.

>> Čtěte také: Jaké investiční produkty je možné obchodovat na burze?

Počátek samotné burzy datujeme do roku 1792. V tomto roce zdejší obchodníci podepsali Buttonwoodskou dohodu, nazvanou podle platanu na spodní části Wall Street, pod kterým se tradičně scházeli zdejší obchodníci při obchodních jednáních. Hlavním výstupem tohoto usnesení byl vznik více kontrolovaného trhu se strukturou poplatků, které museli účastníci obchodů uhradit a kde zbude menší prostor pro manipulativní praktiky v dražbách.

Počátky moderního obchodování na NYSE

Již koncem 19. století byla newyorská burza 2. největší na světě co do objemu obchodovaného kapitálu hned po Londýně a její vliv na celý svět neustále sílil.

Touto dobou začal Charles H. Dow sledovat vývoj 11 akciových titůlu tehdy na NYSE obchodovaných. Výstupem byl index, který dodnes nese jeho jméno – Dow Jones Industrial Average (DJIA). Tímto položil základ pro obchodování moderních akciových indexů, jako jsou dnešní S&P 500, Nasdaq a další.

>> Čtěte také: Dow Jones index – 8 zajímavostí k nejznámějšímu indexu světa

Jak velký dopad má NYSE na svět ve 20. a 21. století si můžeme ilustroval na krachu burzy v roce 1929, který vyvolal finanční krizi v celém tehdejším civilizovaném světě a koneckonců ještě v živé paměti máme dopad krize způsobenou pádem americké banky Lehman Brothers Holdings INC.

Burzovní krachy

K modernímu burzovnímu obchodování neodmysletelně patří i velké pády a legendární burzovní krachy. nicméně vzhledem k tomu, že jedná o rozsáhlejší (a i docela zábavné) téma, bude lepší se jim pověnovat v samostatném článku.

LYNX TIP: Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování vybraného ETF.

Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Kontaktovat jej můžete e-mailem na l.kotatko@lynxbroker.cz.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05