Historie obchodování na burze

Historie moderního burzovního obchodování

Začínající investoři si pravděpodobně nedokáží představit jinou formu obchodování na burze než současnou formu prostřednictvím platformy. Nicméně burza za svou historii urazila obrovskou cestu, než dorazila ke své současné podobě.

Jak to začalo? A co vše předcházelo tomu, abyste dnes mohli obchodovat jedním kliknutím myši?

Toto jsou zajímavé otázky, které bychom s vámi chtěli probrat v následujících odstavcích a ilustrovat si to na obecné historii burz v Evropě a následně burzy NYSE, která je dlouhodobě, co do objemu obchodovaného kapitálu, největší světovou burzou vůbec.

Historie moderního burzovního obchodování

Dnes již při obchodování nedochází k žádnému fyzickému kontaktu mezi kupujícím a prodávajícím. Pamětníci by vám však pravděpodobně na otázku, co potřebujete pro trading, odpověděli zcela jinak.

A není se čemu divit.

Aktuální forma obchodování na počítačových platformách je v podstatě záležitostí pouze 3. tisíciletí. Pokud chceme dohledat první regulovaný obchod, musíme však v historii zajít trochu dále. A sice o tisíc let nazpátek – do jedenáctého století. Touto dobou začaly první instituce dohlížet na obchodování s úvěry a dluhopisy.

Tito obchodníci jsou obecně považování za historicky první makléře. O 500 let později už stála alespoň jedna kamenná budova burzy prakticky v každém tehdejším evropském státě.

První akciové obchody

První evropská burza v takové formě, jak ji známe nyní, byla založena v Antverpách v roce 1531 a byla určena primárně k fyzickému obchodování s komoditami, které se tou dobou do Holandska stále více dovážely z kolonií. Obchodování s akciemi a akciovými deriváty chytlo svůj první velký impuls otevřením burzy cenných papírů v Amsterdamu o 100 let později.

První vypsané akcie v historii patřili „Nizozemské východoindické společnosti“ VOC (Vereenigte Oost-Indische Compagnie) založené v roce 1602 formou první veřejné emise akcií, které se dnes označuje jako IPO. Ta proslula svým obchodováním s Orientem – východní Indií prostřednictvím mořeplaveb.

S jejími akciemi již probíhal fyzický obchod na tzv. obchodní ploše (na pitu) tak, jak ho známe ze starých filmů. Účastníci obchodu používali obecně přijímaná gesta a slovní spojení, přičemž celý obchod byl řízen „mužem v rohu“, jehož hlavní funkcí bylo adekvátně propojit nabídku s poptávkou a tím uskutečnit samotnou transakci.

Vzhledem k tomu, že celou transakci řídila zpravidla jedna pověřená osoba, ne všichni účastníci burzy měli rovné podmínky a byl zde mnohem větší prostor pro nekalé praktiky než je tomu dnes. Připočteme-li velmi pomalou rychlost exekuce jednotlivých obchodů, bylo zřejmé, že daná forma obchodování nemá v moderním, stále se zrychlujícím světě místo.

Uplynulo 400 let do roku 2000, kdy se v Amsterdamu obchod s akciemi zcela změnil na plně elektronické obchodování. Na tomto faktu vidíme, že ještě před 20 lety bylo jednoduché obchodování z domova prostřednictvím vašeho počítače nebo dokonce mobilního telefonu pro mnoho lidí zcela nepředstavitelné.

Historie NYSE a Wall Street

Slovní spojení Wall Street pravděpodobně slyšel alespoň jednou každý z nás. Jedná se o ulici na newyorském Manhattanu, kde se nachází největší americká burza NYSE. Můžeme zde také najít kanceláře velkých brokerských společností a investičních bank. Termín Wall Street je přeneseně vnímán jako synonymum pro americké finanční trhy.

Historie Wall Street se datuje do roku 1653. Tehdy byl ještě New York nizozemským koloniálním městem a nazýval se Nieuw Amsterdam (Nový Amsterdam). Právě Holanďané zde postavili novou nábřežní čtvrť, která měla město chránit v případě námořní ofenzivy.

Z tohoto důvodu dostala tato čtvrt holandské jméno „De Waal Straat“. Navzdory skutečnosti, že v roce 1667 převzali město Angličané, kteří ho následně přejmenovali na New York, název Waal Straat čtvrti zůstal. Angličané pak název úhledně přeložili na Wall Street, který čtvrti zůstal až dodnes.

V průběhu 18. století zde postupně vzniklo místo, kde probíhal obchod s otroky z Indie a z Afriky, z čehož město velmi profitovalo hlavně v důsledku velkého zdanění každé jednotlivé transakce.

Počátek samotné burzy datujeme do roku 1792. V tomto roce zdejší obchodníci podepsali Buttonwoodskou dohodu, nazvanou podle platanu na spodní části Wall Street, pod kterým se tradičně scházeli zdejší obchodníci při obchodních jednáních. Hlavním výstupem tohoto usnesení byl vznik více kontrolovaného trhu se strukturou poplatků, které museli účastníci obchodů uhradit a kde zbude menší prostor pro manipulativní praktiky v dražbách.

Čtěte také: Přijde finanční krize v roce 2020? Objevte 16 znaků blížícího se pádu burzy.

Počátky moderního obchodování na NYSE

Již koncem 19. století byla newyorská burza druhá největší na světě co do objemu obchodovaného kapitálu hned po Londýně a její vliv na celý svět neustále sílil.

Touto dobou začal Charles H. Dow sledovat vývoj 11 akciových titulů tehdy obchodovaných na NYSE. Výstupem byl index, který dodnes nese jeho jméno – Dow Jones Industrial Average (DJIA). Tímto položil základ pro obchodování moderních akciových indexů jako jsou dnešní S&P 500, Nasdaq a další.

Jak velký dopad má NYSE na svět ve 20. a 21. století si můžeme ilustroval na krachu burzy v roce 1929, který vyvolal finanční krizi v celém tehdejším civilizovaném světě a koneckonců ještě v živé paměti máme dopad krize z roku 2008 způsobené pádem americké banky Lehman Brothers.

LYNX TIP: Podívejte se na LYNX Webinář na téma historického úvodu do burzovního obchodování a bublin s Pavlem Kohoutem

Burzovní krachy

K modernímu burzovnímu obchodování neodmysletelně patří i velké pády a legendární burzovní krachy. Nicméně vzhledem k tomu, že jedná o rozsáhlejší (a i docela zábavné) téma, bude lepší se jim pověnovat v samostatném článku.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Akcie od A do Z: Velký průvodce obchodováním s akciemi

Co je akcie? Jaké jsou druhy akcií? Co jsou akciové sektory? Co určuje cenu akcie a proč se vyplatí investice do akcií? Staňte se expertem na akcie!

Číst dále

Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

✅Vše, co musíte vědět o kurzu EUR/USD. Které nedávné události ovlivnily jeho vývoj? Nastal nový býčí trend? Prognóza a technická analýza pro rok 2021!✅

Číst dále

Lukáš Koťátko

Lukáš Koťátko

Na finančních trzích se aktivně pohybuje od roku 2013. Obchoduje intradenní futures na americké akciové indexy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×