Indikátor MACD: Určuje směr a sílu trendu

minulém článku jsme si ukázali, jak je možné díky klouzavým průměrům poznat trend a najít případná místa pro vstup.

Jak ale poznáte sílu trendu?

Právě k tomu může dobře posloužit indikátor MACD, který je při používání technické analýzy cenným pomocníkem.

MACD nám může velmi rychle říci, jak je aktuální trend strmý, zda sílí nebo slábne a také nabízí důležité signály pro vstup do nákupní nebo prodejní pozice.

V tomto článku se podíváme na následující témata:

  • Co přesně ukazuje MACD indikátor
  • Jaké signály MACD dává
  • Jak díky MACD poznat sílu a dynamiku trendu

Co indikátor MACD zobrazuje

MACD je zkratka pro Moving Average Convergence Divergence a jedná se o tzv. momentum indikátor, který je kalkulován na základě několika klouzavých průměrů. Ukazuje směr trendu a především jeho sílu, dynamiku. Krom toho tento indikátor vysílá nákupní nebo prodejní signály.

MACD se skládá ze dvou linií a každá z nich je kalkulována rozdílným způsobem. Hlavní MACD linie je počítána jako rozdíl klouzavého průměru za posledních 26 svíček a průměrné ceny za posledních 12 svíček.

Druhá linie, na kterou v tomto indikátoru narazíte, je linie signální. Jde o exponenciální průměr (EMA) spočítaný za posledních 9 svíček. Obě křivky dohromady tvoří MACD indikátor. Důležitý je nejen sklon a směr těchto linií, ale i to, kde se protnou, což je považováno za nákupní nebo prodejní signál.

MACD indikátor je pod cenovým grafem. Všimněte si, že je tvořen nejen dvěma liniemi, které jsme popsali výše, ale i histogramem úseček. Tyto úsečky udávají velikost rozdílu jednotlivých křivek. Někteří obchodníci, kteří s MACD pracují, sledují i výšku těchto úseček, protože je to jednodušší zobrazení, než přes samotné linie.

Jaké signály MACD nabízí?

V první řade MACD ukazuje na směr trendu. S rostoucí linií MACD víme, že trend je rostoucí. Pokud linie klesá, je i trend klesající.

Dále tento indikátoru ukazuje nákupní a prodejní signály právě díky křížení hlavní linie s linií signální. Pokud je hlavní MACD linie zkřížena signální linií ze spodu nahoru, považuje se toto za nákupní signál. Pokud naopak MACD linii zkříží linie signální shora dolů, považuje se to za prodejní signál.

Indikátor MACD se zobrazuje pod cenovým grafem, což vidíte na příkladu dole. Zároveň se na příkladu můžete podívat, jak vypadá průběh linií a kde jsou průsečíky, které by se daly považovat za vstupní signály.

Někteří tradeři nesledují linie na MACD, ale pouze histogram svíček, což je jiný způsob používání tohoto indikátoru. Všimněte si, že pokud jsou svíčky nad nulou, jsou i obě linie rostoucí, pokud jsou pod nulou, jsou i linie pod nulou. Průnik těchto svíček s osou nula se považuje za signál. Jde-li ze záporných hodnot do kladných, je to signál k nákupu, jde-li z kladných do záporných, je to signál k prodeji.

Jak určit sílu trendu pomocí MACD

A konečně, indikátor MACD vypovídá i něco o síle a dynamice trendu. Čím větší je vzdálenost mezi jednotlivými liniemi, tím je trend prudší. Optikou histogramu jde jednoduše o velikost svíček. Čím vyšší svíce, tím silnější trend.

MACD je momentum indikátor – tedy trendový indikátor postavený na klouzavých průměrech. S tímto indikátorem sice neodhadnete úplně dobře vrcholy a dna, ale odhadnete, zda trend sílí či zda slábne. V tomto případě jde skutečně o velmi dobrého pomocníka.

Samozřejmě že i MACD se kombinuje s řadou dalších indicií a málokterý trader otevírá pozice pouze na základě MACD. Pro trendového obchodníka může nicméně MACD představovat velmi dobrý ukazatel, především pokud spekuluje na dlouhodobější obchody. Pokud jste naopak spíš obchodník, který se více specializuje na reverzní protitrendové vstupy, pak MACD takovou službu neudělá.

MACD indikátor u LYNX

Tento indikátor, stejně jako spousta dalších, je k dispozici v obchodní platformě LYNX trading. V úvodu tohoto článku jsme si ukázali, jak tato studie v grafu vypadá a nyní se podíváme na to, jak si ji do grafu přidat.

V otevřeném grafu, ve kterém chcete MACD zobrazit si klikněte pravým tlačítkem myši a v nabídnutém menu zvolte „Přidat studii“. Následně v další nabídce vyberte „Momentum studies“ a v posledním kroku z nabídky zvolte „Klouzavý Prům. Konv. Div“. Indikátor se přenese pod cenový graf.

Disclaimer: Článek je pouze informačního charakteru a neměl by být vnímán jako investiční poradenství k nákupu nebo prodeji akcií či jiných instrumentů. Čtenář souhlasí s tím, že nákup nebo prodej akcií i dalších instrumentů založený na obsahu tohoto článku je na jeho vlastní riziko a zodpovědnost.

Swingové obchodování: Objevte kouzlo této oblíbené investiční strategie!

Vše, co musíte znát o swingovém obchodování! Co je swing trading a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Extra tipy + jednoduchá swingová strategie jen pro vás!

Číst dále

Cenové formace – co říkají vzory v grafu?

Co jsou to cenové formace? Objevte jak vypadá dvojitý vrchol, dvojité dno, hlava a ramena, rostoucí a klesající klín či býčí nebo medvědí vlajka.

Číst dále

Technická analýza: Praktický průvodce

Technická analýza je často skloňovaným termínem v investování. Co ale znamená a kdy ji použít? Objevte jak správně začít používat technickou analýzu.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×