Investice do palladia – 4 nejlepší palladiové akcie roku 2020

Investice fo palladiaOd našeho prvního doporučení ze začátku února 2018 se naše palladiové tipy vyvíjely perfektně. Maximální zhodnocení na jednotlivých titulech dosáhlo u Nikl Norilsk + 12%, Anglo American Platinum + 64% a North American Palladium + 78%.  Z dlouhodobého hlediska všechny tři akcie slibují další potenciál pro růst.

Během posledních tří let patřilo palladium ke komoditám s nejvyšším růstem cen. Celkově vzrostla hodnota palladia o 160 %. V desetiletém horizontu vzrostlo palladium o neuvěřitelných 650 %.

V roce 2018 po 17 letech překročila cena jedné unce tohoto drahého kovu cenovou hranici 1 000 USD. 29.3 zažilo palladium nejprudší pokles za posledních 9 let. I tak se cena jedné unce palladia pohybuje okolo 1424 USD.

Většina drahých kovů prošla v roce 2018 silnou korekcí. Hodnota palladia vzrostla v průběhu minulého roku o 19 %. Dosáhla tak své all-time high ceny a momentálně je palladium dražší než zlato. Jaké jsou tedy důvody tohoto silného nárůstu ceny palladia a jak můžete do palladia investovat právě vy?

Fakta o palladiu

Obchodování palladia - základní informacePalladium je stříbrně bílý prvek platinové skupiny, který je o polovinu lehčí než platina.  Chemická značka je Pd a atomové číslo má 46. K extrakci palladia došlo poprvé v roce 1803. Své uplatnění nachází zejména při výrobě průmyslových katalyzátorů, při výrobě slitin používaných v dentálním zdravotnictví a při výrobě bižuterie.

Palladium a palladiové slitiny se v přírodě nacházejí zejména v říčních sedimentech. Velká ložiska se nalézala na Uralu, v Severní a Jižní Americe, Austrálii a Etiopii. Většina těchto ložisek je však považována za vyčerpaná nebo ekonomicky nevýhodná.

Hlavním zdrojem palladia je v dnešní době tedy zejména extrakce z mědi, niklu, olova a stříbra. Dvěma hlavními producentskými státy jsou Rusko a Jižní Afrika, ze kterých pochází téměř 80 % světové produkce. Menšími producentskými státy jsou pak Kanada, USA a Zimbabwe.

Více než 90 % nalezených světových zásob je uloženo v Jižní Africe. Další velká, dosud nenalezená ložiska se však podle předpokladů nachází v Rusku.

Vysoká poptávka po palladiu v průmyslu

Po palladiu je ve srovnání s jinými vzácnými kovy, jako je zlato, stříbro a platina jednoznačně nejvyšší poptávka v průmyslu. Jedním z důvodů je to, že kov má mezi niklovými kovy nejnižší hodnotu tání a také je velmi reaktivní. Více než dvě třetiny vyrobeného palladia se používají k výrobě katalyzátorů pro osobní automobily a tento poměr se neustále zvyšuje.

Čtěte také >> Investice do zlata 

Podle odhadů analytiků Bankhaus Julius Baer se počet vyrobených aut s palladiovými katalyzátory zvýší do roku 2025 z aktuálních 76 milionů na více než 90 milionů vozů. Palladium se dále používá v elektronickém průmyslu, v chemickém průmyslu, v lékařských technologiích a ve výrobě šperků.

Palladiové akcie těží z dieselového skandálu

Dieselový skandál byl jedním s nejvíce diskutovaných ekonomických témat posledních 2 let. Manipulace s výfukovými plyny vozů Volkswagen a dalších výrobců automobilů v roce 2015 přinesla skepsi do trhu s dosud velmi oblíbeným dieselovým pohonným systémem a způsobila silné turbulence v cenách automobilů.

Dieselový skandál

Zákaz jízdy v centrech některých měst kvůli vysokému znečištění vedlo k propadu produkce a prodeje dieselových vozů.

Asi se ptáte, co má tento fenomén společného s investicemi do palladia? Odpověď je poměrně jednoduchá. Využití benzínu jako paliva v automobilovém průmyslu je zdaleka nejdůležitějším uplatněním této komodity. Palladium filtruje až 90 % škodlivých výfukových plynů a přeměňuje je na méně škodlivé substance.

Čtěte také >> Investice do lithia – 3 nejlepší lithiové akcie roku 2019

To je důvod, proč palladium těží ze situace, kdy dieselové motory ustupují benzinovým. Vzhledem k tomu, že palladium je velmi nedostatkové zboží, není divu, že většina palladiových akcií je v silném uptrendu. V roce 2019 by investice do palladia mohly stát na stupních vítězů, co se zhodnocení týče.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Investice do palladia

Do palladia lze investovat více způsoby. Vedle akcií palladiových těžařů jsou častým způsobem investice do palladia futures kontrakty či palladiové ETF.

Možnosti investice do palladia

  1. Futures na palladium – v platformě nalézt futures na palladiový index NYMEX. Tento futures kontrakt má pákový efekt 100. Maržový požadavek na jednodenní pozici je poměrně vysoký – cca 7480 USD za 1 kontrakt. Smlouva nemá fyzickou dodávku.
  2. ETF na palladium – Kromě toho je možné investovat do palladia prostřednictvím ETF. Nejslavnější je ETF na fyzické palladiové akcie, které kopírují cenu palladia. Vzhledem k předpisům je v současné době pro evropské investory dočasně nemožné investovat do amerických ETF. Existují však i evropské alternativy. ETFS Physical Palladium ETC (EUR) je evropský ETF, který je kótován v eurech a sleduje cenu Palladia. ETF drží fyzické palladium, které je bezpečně uloženo v HSBC Bank.
  3. Palladiové akcie – další možností jsou investice do akcií palladiových producentů – viz níže.

 

Nejlepší palladiové akcie v roce 2020

Akcie palladiových producentů samozřejmě těží z narůstající hodnoty palladia. Představíme vám 5 nejzajímavějších akcií těžařů palladia, u kterých lze očekávat v roce 2019 velmi zajímavé zhodnocení. Existují i další významní producenti palladia, které neuvádíme v našem seznamu, jako jsou například Vale, Stillwater Mining nebo Impala Platinum.

4. Akcie Glencore (GLEN) +15%

Jedná se o velmi zajímavou akcii, odlišnou od ostatních na našem seznamu. Mezinárodní společnost sídlí ve švýcarském Baaru. Glencore obchoduje s kovy, nerosty, energetickou a zemědělskými produkty a je také aktivní v samotné produkci těchto komodit. Společnost byla založena v roce 1974 a na burze se obchoduje od 18.5.2011.

Glencore zažila řadu skandálů ohledně daňových úniků a korupci. Nicméně díky enormnímu cash flow a ekonomické síle společnosti Glencore opakovaně soudy vyhrává. Zakladatel Marc Rich byl dokonce na mezinárodním seznamu nejhledanějších zločinců kvůli obchodu s ropou s Íránem.

Z technické analýzy lze vyčíst přerušení sestup trendu a pravděpodobné nastavení býčího trendu.

Graf akcie Glencore (GLEN). Zdroj: LYNX Trading.

3. Akcie Norlisk Nickel (MNOD) +40%

Norlisk Nickel je největším producentem palladia na světě. Ruská společnost zajišťuje přibližně 40 % světové produkce palladia. Vedle toho Norlick Nickel produkuje i další suroviny, jako jsou nikl, platina a měď. Norlisk Nickel je největší společností v Rusku a jednou z největších na světě pro těžbu a zpracování drahých a neželezných kovů.

Nárůst cen palladia vedl k vyšším ziskům ve společnosti a loni společnost dokonce disponovala volným cash flow ve výši 4,5 miliardy USD s tržní kapitalizací ve výši 30 miliard USD. Společnost je v současné době obchodována za  8,5-násobek očekávaného zisku za rok 2019.

Graf akcie Norlisk Nickel (MNOD). Zdroj: LYNX Trading.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

2. North American Palladium (PDL) +125%

Kanadská společnost North American Palladium zažila působivý vzestup, který šel ruku v ruse s nárůstem ceny palladia. North American Palladium je jedna z mála společností v tomto seznamu, která není závislá pouze na palladiu.

Společnost má v současné době tržní hodnotu 1 miliardy USD a loni dosáhla zisku 121 milionů USD. Akcie se proto obchodují za méně než 9-násobek zisku.

Graf akcie North American Palladium (PDL). Zdroj: LYNX Trading.

1. Anglo Platinum (ANGPY) +140%

Jihoafrická Anglo Platinum je letošním vítězem. Tato akcie se od konce června 2018 zvýšila o více než 140%. Jedná se o druhého největšího výrobce palladia na světě a akcie společnosti lze obchodovat na NYSE prostřednictvím ADR.

Společnost je poměrně velká s aktuální hodnotou 15 miliard USD. V posledních několika letech se Anglo Platinum daří průběžně zvyšovat zisk také díky nárůstu hodnoty palladia.

Akcie se obchodují za více než 16-násobek očekávaného zisku roku 2019.

Graf akcie Anglo Platinum (ANGPY). Zdroj: LYNX Trading.

Investice do palladia u LYNX

Investovat do palladia můžete u LYNX z pohodlí svého domova prostřednictvím naší profesionální platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství či frekventovanější WhatsApp mobilní zpravodajství.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi či forexem za příznivé poplatky.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Výběr 10 nejlepších dividendových aristokratů a ETF roku 2020

Co znamená pojem dividendový aristokrat? Jací jsou nejlepší dividendoví aristokraté v Evropě a na světě? Objevte také ETF, které se na tyto akcie zaměřují.

Číst dále

9 nejlepších defenzivních akcií roku 2020

Když nastane recese, přesto zde zůstane mnoho nepostradatelných produktů a služeb, které se budou využívat i nadále. Objevte jak v této situaci profitovat.

Číst dále

Investice do platiny: 3 nejlepší platinové akcie roku 2020

Věděli jste, že platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště, i v dobách recese? Objevte 3 nejlepší platinové akcie roku %%currentyear%%.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

Content creator

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05