Investice do platiny: Nejlepší platinové akcie roku 2019

Platina jako vzácný kov s širokým využitím napříč sektory patří mezi suroviny, o které prozatím mnoho investorů neprojevuje zájem. Je to ale chyba?

Zlato a stříbro jsou sice mezi obchodníky nejznámější, ale zdaleka se nejedná o jediné komodity, do kterých stojí za to investovat. Platina je, stejně jako jiné drahé kovy, považována za bezpečné útočiště navíc i v dobách recese.

Je obchodování platiny lákavé? A jak je možné investovat do platiny a platinových akcií?

Platina / dolar (XPTUSD). Zdroj: Tradingview.com.

Co to platina je a na co se využívá?

Platina patří mezi investiční kovy a je charakteristická svou stříbrnou, až bílou barvou. Jedná se o drahý kov, a to nejen na základě vysoké ceny, ale typickou vlastností je také vyšší hmotnost, elektrická vodivost, velká odolnost či dobrá zpracovatelnost.

Odolnost platiny se projevuje v malé citlivosti na další vlivy jako je například kyslík a voda. To, že platina nerezaví a nemění barvu a zároveň je lehce zpracovatelná, z platiny vytváří ideální kov pro šperky.

Chemická odolnost platiny a její mechanické vlastnosti najdou své využití v dalších sektorech průmyslu. Sklářský průmysl může být prvním příkladem. Speciální pece na výrobu optických vláken jsou zhotoveny právě z platiny. Zde se využívá její vysoká teplota tání.

Chemický průmysl pak užívá platiny jako katalyzátoru, a to i pro automobily. Farmacie sloučeniny platiny využívá v cytostaticích, léků na léčbu nádorových onemocnění. Platina se v moderním světě rozhodně neztrácí a i nadále bude potřebným kovem, ať už v podobě surové platiny či jako součást slitin.

Co to platina je a na co se využívá? - Obchodování platiny u LYNX

Možnosti investice do platiny

Prostřednictvím LYNX je obchodování platiny možné hned několika způsoby. Oblíbená cesta, jak investovat do platiny, je pomocí futures kontraktů. Další variantou obchodování platiny jsou také ETF kontrakty. Třetí příležitostí jsou platinové akcie. Pojďme se podívat na všechny tři možnosti investicí do platiny, přičemž akciím se budeme věnovat podrobněji a představíme si 5 nejlepších platinových akcií.

Investice do platiny pomocí futures

Pomocí futures investoři obchodují platinu v krátkém období. Díky těmto kontraktům dostáváte příležitost reagovat na nárůst či pokles ceny platiny s využitím páky. Platinové futures lze nalézt prostřednictvím platformy LYNX Trading po zadání tickeru PL.

Futures
NYMEX Platinum futures
Symbol PL
Burza NYMEX
Měna USD
Datum expirace Monthly
Otevírací hodiny 00:00 – 23:00
Hodnota tickeru
$ 0.10
Multiplikátor 50
Počáteční marže € 1735
Marže přes noc € 2165

Investice do platiny pomocí ETF

Zmínili jsme, že obchodování platiny je možné také pomocí ETF. Nejznámější ETF kopírující cenu platiny je pravděpodobně Physical Platinum Shares. Jedná se však o americké ETF, které momentálně evropští investoři nemohou obchodovat. Jako alternativu jsme vybrali ETFS Physical Platinum, který lze obchodovat pod ISIN: JE00B1VS2W53.

Physical Platinum Shares. Zdroj: Tradingview.com.

Top 5 platinových akcií roku 2019

Kromě derivátů jako futures a ETF jsme zmínili, že platinu lze obchodovat i za pomoci akcií. Společně se nyní na tuto třetí variantu investice do platiny podíváme. Abychom si udělali představu, které akcie mají vysokou expozici vůči platině a které mohou být variantou právě pro vaše portfolio, vybrali jsme 5 nejlepších platinových akcií pro rok 2019.

5. Vale SA (VALE) +1,2%

Brazilská akcie Vale je na pátém místě. Jedná se o obří společnost s tržní hodnotou 68 miliard USD. Vale je největší výrobce železné rudy. V poslední době se potýkala a řadou mediálních problémů, které se odrazily na ekonomickém výkonu společnosti. Letos by se však cena mohla zotavit.

Tuto akcii lze obchodovat na LYNX prostřednictvím ADR, které je kótováno na americké burze.

LYNX TIP: O tom, jak fungují akcie blíž, se můžete dočíst v našem akciovém průvodci.

4. Asahi Holdings (5857) + 12,45%

Japonská společnost Asahi Holdings je na čtvrtém místě s nárůstem o více než 12 % v uplynulém roce. Společnost se zabývá recyklací produktů každodenní spotřeby, aby je přeměnila na vzácné kovy, jako je platina.

Tato činnost generuje společnosti 65 % z celkového obratu. Kromě recyklace elektronických zařízení a šperků nabízí japonská společnost mimo jiné kompletní řešení pro zpracování průmyslového odpadu.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

3. Norilsk Nickel (MNOD) + 19,37%

Na třetím místě je ruská společnost Norlisk Nickel. Společnost je velkým producentem platiny a palladia. Kromě drahých kovů je Norilsk Nickel největším výrobcem niklu na světě.

Norislk Nickel vlastní doly v Rusku, Botswaně a Jižní Africe.

Ruskou akcii lze obchodovat na londýnské burze prostřednictvím ADR.

2. Lonmin (LMI) + 36,87%

Na druhém místě najdeme Lonmin. Společnost vznikla v roce 1909. Každý rok vyprodukuje více než 687 kilogramů platiny ze svých dolů v Jižní Africe. Tato akcie se v poslední době silně zotavila, po nedávném pádu způsobeném snížením ceny platiny.

1. Anglo American Platinum (ANGPY) + 102%

Velkým vítězem našeho seznamu je Anglo American Platinum. Hodnota společnosti s tržní hodnotou 15 miliard USD se v uplynulém roce více než zdvojnásobila.

Anglo American Platinum působí převážně v Jižní Africe, kde vlastní 11 dolů a 3 rafinérie. Kromě platiny obsahují doly Anglo American Platinum také palladium a rhodium.

S produkcí 2,4 milionu trojských uncí platiny je Anglo American Platinum největším producentem platiny na světě.

Investice do platiny u LYNX

Pokud vás zaujala investice do platiny, u LYNX můžete obchodovat platinové akcie za velmi výhodných podmínek s pomocí profesionální zákaznické podpory.

S LYNX můžete obchodovat akcieETF, futures či opce za příznivé poplatky s přístupem na více než 100 světových burz ve více než 30 státech.

Obchodovat s platinou můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím naší profesionální platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství či frekventovanější WhatsApp mobilní zpravodajství.

Chcete převést zahraniční ceny akcií do CZK? Pak u LYNX můžete využít konverze z více než 130 světových měn.

Obchodujte platinové akcie s LYNX

Prostřednictvím platformy LYNX Trading můžete investovat do všech výše zmíněných platinových akcií, ETF a futures. A nejen to. Díky LYNX máte možnost zvolit si ze širokého výběru instrumentů umožňujících obchodování platiny a dalších vzácných kovů.

Co to platina je a na co se využívá

3 nejlepší vanadiové akcie roku 2019

Vanad je relativně neznámá surovina, do které lze investovat prostřednictvím akcií. Proč je vanad tak zajímavý, aby se do něj vyplatilo investovat?

Číst dále

3 nejlepší ropné akcie roku 2019

Ropa zažívá v poslední době silný nárůst ceny. Objevte 3 akcie společností, které z tohoto nárůstu budou v roce 2019 profitovat.

Číst dále

Investice do zlata: Praktický průvodce & 5 důvodů proč si vybrat zlato

Zajímáte se o nákup zlata? Věděli jste, že do zlata lze investovat i skrze akcie, futures, opce či ETF? ✅ Zjistěte 5 důvodů, proč obchodovat zlato.

Číst dále
Petr Holý

Petr Holý

O finanční trhy se zajímá od roku 2015 – zejména o forex, opce a akcie. Od roku 2018 aktivně obchoduje opční spready na americké akciové indexy. K analýze svých obchodů používá kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05