IPO Alibaba: Sekundární IPO v HK bude největší IPO roku 2019

V letošním největším IPO je čínský e-commerce gigant Alibaba připraven získat až $12,9 miliard na burze v Hongkongu, čímž se posílí finanční trh města zasaženého politickými nepokoji.

Debut na hongkongské burze (Hong Kong Exchanges and Clearing – HKEX) je sekundární IPO Alibaby. První IPO proběhlo na Newyorské burze (NYSE:BABA) v roce 2014 a firma získala v největší veřejné nabídce akcií v historii kapitál ve výši $25 miliard.

V tomto článku se dozvíte, kdy proběhne veřejný úpis akcií Alibaba na hongkongské burze, na jaké ocenění společnost cíli, pod jakým tickerem akcii naleznete či jakým způsobem akcie začít obchodovat.

Alibaba Group

Co je Alibaba?

Alibaba Group je největší čínskou veřejně obchodovanou společností se sídlem v Chang-čou a je největší maloobchodní a elektronickou obchodní společností na světě, zároveň také největší společnost zabývající se internetem a umělou inteligencí a jedna z největších společností rizikového kapitálu.

Alibaba vlastní a provozuje rozmanitou řadu podniků po celém světě v mnoha odvětvích a podle žebříčku Fortune je jednou z nejobdivovanějších společností na světě.

Historie Alibaby

Společnost, která byla založena v roce 1999, zahrnuje online platby, cloud computing, streamování hudby, rychlé zasílání zpráv a zpravodajskou organizaci South China Morning Post. Zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma, který v září odstoupil jako předseda, je nejbohatším mužem Číny a podle Forbes činí jeho jmění 38,4 miliard dolarů.

V den své počáteční veřejné nabídky (IPO) získala společnost kapitál ve výši $25 miliard a jednalo se tak o největší IPO v historii. 19. září 2014 činila tržní hodnota Alibaby $231 miliard.

V lednu 2018 se Alibaba stala druhou asijskou společností, která po svém konkurentovi Tencent, prolomila ocenění ve výši $500 miliard.  Podle údajů z roku 2018 má Alibaba 9. největší hodnotu značky na světě.

Vývoj akcií Alibaba (BABA) od listopadu 2015 po současnost

LYNX TIP: Zajímá vás téma IPO? Objevte IPO kalendář na rok 2020.

Kdy a kde proběhne IPO Alibaba?

Představitelé Alibaby uvedli, že by stanovili cenu akcií na hodnotu $HK176 (což je ekvivalentem $22,50) a je to o 2,9% méně než jeho závěrečná cena na americk0 burze NYSE a to z důvodu přilákání investorů. Osm akcií v Hongkongu bude mít hodnotu jedné akcie kotované na americkém trhu, potvrdila Alibaba pro Reuters.

Společnost momentálně plánuje prodat 500 milionů akcií, ale nabídne k prodeji dalších 75 milionů, pokud bude vysoká poptávka.

Znamená to, že Alibaba je připravena získat alespoň $11,3 miliardy, maximálně až $12,9 miliardy, pokud bude uplatněna možnost vypsat více akcií – to však vypadá pravděpodobně, protože podle CNBC poptávka bude převyšovat nabídku.

Jednalo by se tak o dosud největší IPO roku 2019. Ovšem IPO Alibaby bude zřejmě zastíněno saudskoarabským ropným gigantem Saudi Aramco na burze v Rijádu, jehož IPO má být dokonce největší v historii a očekává se, že překoná rekord Alibaby z roku 2014.

hongkong protesty

Veřejný úpis akcií v Hong Kongu pomůže posílit finanční trh města, vzhledem k tomu, že se Hong Kong nedávno po více než pěti měsících protivládních protestů poprvé za více než deset let dostalo do recese.

Hospodářská aktivita Hong Kongu se za tři měsíce do září 2019 snížila o více než 3 % v důsledku poklesu vývozu a kolapsu spotřebitelských a turistických výdajů.

A vzhledem k probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou, která vedla čínskou vládu k tomu, aby požadovala od čínských společnosti veřejný upis blíže k domovu, pomůže IPO Alibaba posílit hongkongskou burzu, což by mohlo být příkladem pro jiné čínské společnosti, aby se rozhodly spíše pro úpis akcií v Hong Kongu než v USA.

Jasper Lawler, vedoucí výzkumu v London Capital Group, uvedl, že rozhodnutí o zařazení na burzu v Hong Kongu bylo strategické. „Společnost má obrovské zásoby hotovosti, takže není nutné získávat prostředky v Hong Kongu“. Lawler dále uvedl:

„Výhoda pro Alibabu je dvojí: může diverzifikovat svou akcionářskou základnu během obchodní války mezi USA a Čínou a může ovládat vysokou cenu, částečně proto, že investoři v Hong Kongu se po protestech dožadují něčeho pozitivního.“

Předseda a generální ředitel Alibaba Daniel Zhang minulý týden řekl: „Stále věříme, že budoucnost Hong Kongu zůstává pozitivní. Doufáme, že můžeme přispět svým malým způsobem a podílet se na budoucnosti Hong Kongu.“

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o IPO? Sledujte sekci věnovanou IPO, kde pravidelně publikujeme články věnované tématu IPO.

Kdy bude možné obchodovat akcie Alibaba?

Veřejná nabídka je naplánována na 26.listopad 2019 a podle Bloombergu by mohl úpis akcií zvýšit použitelný kapitál společnosti na hodnotu $44 miliardy, což by bylo více než u jakékoli jiné internetové společnosti.

Akcie Alibaba bude možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné akcie v Hong Kong. Akcie Alibaby na hongkongské burze budou mít ticker „9988“. Jen pro zajímavost, tato čísla jsou v čínské kultuře považovány za příznivé a představují věčnou prosperitu.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

IPO Saudi Aramco – zjistěte vše o největším IPO v historii

Co je Saudi Aramco? Bude se jednat o největší úpis akcií v historii? A na jaké ocenění společnost cílí? Zjistěte, kdy bude možné obchodovat akcie Saudi Aramco.

Číst dále

IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?

Společnost WeWork zveřejnila prospekt k chystanému IPO, jehož realizaci můžeme čekat koncem roku 2019. Zjistěte, co můžeme od IPO WeWork očekávat.

Číst dále

IPO Airbnb můžeme očekávat v roce 2020

Co je Airbnb a jak funguje? Věděli jste, že velký zastánce Airbnb je i generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg? ✅ Objevte informace o IPO Airbnb.

Číst dále

Redakční použití fotek od: Jimmy Siu / Shutterstock.com, BigTunaOnline / Shutterstock.com, zhu difeng / Shutterstock.com

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05