IPO Alibaba: Sekundární IPO v HK jako největší IPO roku 2019

V letošním největším IPO je čínský e-commerce gigant Alibaba připraven získat až $12,9 miliard na burze v Hongkongu, čímž se posílí finanční trh města zasaženého politickými nepokoji.

Debut na hongkongské burze (Hong Kong Exchanges and Clearing – HKEX) je sekundární IPO Alibaby. První IPO proběhlo na Newyorské burze (NYSE:BABA) v roce 2014 a firma získala v největší veřejné nabídce akcií v historii kapitál ve výši $25 miliard.

V tomto článku se dozvíte, kdy proběhne veřejný úpis akcií Alibaba na hongkongské burze, na jaké ocenění společnost cíli, pod jakým tickerem akcii naleznete či jakým způsobem akcie začít obchodovat.

Alibaba Group

Co je Alibaba?

Alibaba Group je největší čínskou veřejně obchodovanou společností se sídlem v Chang-čou a je největší maloobchodní a elektronickou obchodní společností na světě, zároveň také největší společnost zabývající se internetem a umělou inteligencí a jedna z největších společností rizikového kapitálu.

Alibaba vlastní a provozuje rozmanitou řadu podniků po celém světě v mnoha odvětvích a podle žebříčku Fortune je jednou z nejobdivovanějších společností na světě.

Historie Alibaby

Společnost, která byla založena v roce 1999, zahrnuje online platby, cloud computing, streamování hudby, rychlé zasílání zpráv a zpravodajskou organizaci South China Morning Post. Zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma, který v září odstoupil jako předseda, je nejbohatším mužem Číny a podle Forbes činí jeho jmění 38,4 miliard dolarů.

Alibaba (Název: Alibaba Group Holding Ltd – symbol: BABA – ISIN: US01609W1027 – měna: USD – burzy: NYSE, AMEX, ARCA, PHLX) v den své počáteční veřejné nabídky (IPO) získala společnost kapitál ve výši $25 miliard a jednalo se tak o největší IPO v historii. 19. září 2014 činila tržní hodnota Alibaby $231 miliard.

V lednu 2018 se Alibaba stala druhou asijskou společností, která po svém konkurentovi Tencent, prolomila ocenění ve výši $500 miliard.  Podle údajů z roku 2018 má Alibaba 9. největší hodnotu značky na světě.

 

Vývoj akcií Alibaba (BABA)

LYNX TIP: Zajímá vás téma IPO? Objevte IPO kalendář na rok 2020.

IPO Alibaba

Představitelé Alibaby uvedli, že by stanovili cenu akcií na hodnotu $HK176 (což je ekvivalentem $22,50) a je to o 2,9% méně než jeho závěrečná cena na americk0 burze NYSE a to z důvodu přilákání investorů. Osm akcií v Hongkongu bude mít hodnotu jedné akcie kotované na americkém trhu, potvrdila Alibaba pro Reuters.

Společnost momentálně plánuje prodat 500 milionů akcií, ale nabídne k prodeji dalších 75 milionů, pokud bude vysoká poptávka.

Znamená to, že Alibaba je připravena získat alespoň $11,3 miliardy, maximálně až $12,9 miliardy, pokud bude uplatněna možnost vypsat více akcií – to však vypadá pravděpodobně, protože podle CNBC poptávka bude převyšovat nabídku.

Jedná se tak o dosud největší IPO roku 2019. Ovšem IPO Alibaby bude zřejmě zastíněno saudskoarabským ropným gigantem Saudi Aramco na burze v Rijádu, jehož IPO má být dokonce největší v historii a očekává se, že překoná rekord Alibaby z roku 2014.

hongkong protesty

Veřejný úpis akcií v Hong Kongu pomůže posílit finanční trh města, vzhledem k tomu, že se Hong Kong nedávno po více než pěti měsících protivládních protestů poprvé za více než deset let dostalo do recese.

Hospodářská aktivita Hong Kongu se za tři měsíce do září 2019 snížila o více než 3 % v důsledku poklesu vývozu a kolapsu spotřebitelských a turistických výdajů.

IPO Alibaba pomohlo posílit hongkongskou burzu, což by mohlo být příkladem pro jiné čínské společnosti, aby se rozhodly spíše pro úpis akcií v Hong Kongu než v USA.

Jasper Lawler, vedoucí výzkumu v London Capital Group, uvedl, že rozhodnutí o zařazení na burzu v Hong Kongu bylo strategické. „Společnost má obrovské zásoby hotovosti, takže není nutné získávat prostředky v Hong Kongu“. Lawler dále uvedl:

„Výhoda pro Alibabu je dvojí: může diverzifikovat svou akcionářskou základnu během obchodní války mezi USA a Čínou a může ovládat vysokou cenu, částečně proto, že investoři v Hong Kongu se po protestech dožadují něčeho pozitivního.“

Předseda a generální ředitel Alibaba Daniel Zhang minulý týden řekl: „Stále věříme, že budoucnost Hong Kongu zůstává pozitivní. Doufáme, že můžeme přispět svým malým způsobem a podílet se na budoucnosti Hong Kongu.“

LYNX TIP: Chcete se dozvědět více o IPO? Sledujte sekci věnovanou IPO, kde pravidelně publikujeme články věnované tématu IPO.

Akcie Alibaba (9988)

Veřejná nabídka proběhla 26.listopadu 2019. Nové akcie Alibaba (Název: Alibaba Group Holding Ltd – symbol: 9988– ISIN: KYG017191142 – měna: HKD – burza: SEHK). Akcie zakončila svůj první obchodní den na hodnotě 189 HKD.  Momentálně se obchoduje cca na 183 HKD za akcii.

Graf Akcie Alibaba (9988)

Akcie Alibaba je možné obchodovat přes LYNX podobně jako jakékoliv jiné akcie v Hong Kong. Akcie Alibaby na hongkongské burze mají ticker „9988“. Jen pro zajímavost, tato čísla jsou v čínské kultuře považovány za příznivé a představují věčnou prosperitu.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

IPO Deliveroo: Nejhorší vstup na burzu v historii londýnské burzy?

✅Proč Deliveroo vstupuje na burzu? Jaké akcie nabídla veřejnosti? Proč se nenaplnila očekávání? Zjistěte vše potřebné o IPO Deliveroo!✅

Číst dále

IPO Instacart: Ovládne platforma pro nákupy akciový trh?

Co je Instacart a čím se zabývá? Jaké jsou důvody pro IPO? Jaký dopad měl koronavirus na vývoj tržeb? Vyplatí se investice do akcií? Zjistěte vše potřebné!

Číst dále

IPO Ant Group: Dvojité IPO finančního giganta skupiny Alibaba

Největší IPO v historii? Ant Group, provozovatel Alipay a přidružená společnost skupiny Alibaba plánuje monstrózní IPO na 2 burzách současně.

Číst dále

Redakční použití fotek od: Jimmy Siu / Shutterstock.com, BigTunaOnline / Shutterstock.com, zhu difeng / Shutterstock.com

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×