IPO Palantir: dodavatel datové analýzy vlády Spojených států

Týden poté, co Palantir v tichosti odtajnil plány na navýšení kapitálu o 1 miliardu dolarů, veřejně oznámil, že se rozhodl odstartovat veřejné kotování u Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických (SEC).

Palantir se od svého založení v roce 2003 proměnil z dodavatele vládních dohledových řešení v datový poklad v soukromém sektoru.

Bylo to velmi dlouhé čekání plné dohadů a IPO společnosti Palantir je konečně zde. V následujícím článku zjistíte vše, co potřebujete vědět o chystaném IPO.

IPO Palantir

Co je Palantir

Palantir Technologies je soukromá americká softwarová společnost, která se specializuje na analýzu velkých dat. Společnost byla založena v Palo Alto v Kalifornii v roce 2003 Peterem Thielem, Nathanem Getsem, Joe Lonsdale, Stephenem Cohenem a Alexem Karpem. Název společnosti je odvozen z Pána prstenů, kde magický palantír byl „viditelným kamenem“, který umožnil jejich uživatelům komunikovat mezi sebou nebo vidět vzdálené části světa, dokud je Sauron nezkazil.

Hlavními projekty společnosti jsou Palantir Gotham, Palantir Metropolis a Palantir Foundry. První z prroduktů, Palantir Gotham je používán analytiky boje proti terorismu Ministerstva obrany Spojených států, pracovníky z Intelligence Comunity Spojených států (USIC) nebo kybernetickými analytiky v kanadském veřejně-soukromém podniku Information Warfare Monitor. Palantir Metropolis používají například hedgeové fondy, banky a firmy poskytující finanční služby. Palantir Foundry pak používají firemní klienti, jako např. Morgan Stanley, Merck KGaA, Airbus či Fiat Chrysler Automobiles NV.

Spoluzakladatel Palantiru Peter Thiel je ikonou ve technologickém světě již po celá desetiletí. Je také kontroverzní postavou díky svým otevřeným názorům a politickým aktivitám jako zastánce Trumpa a poradce současné americké administrativy. Thiel byl největším akcionářem Palantiru v posledním kole financování v roce 2015, které ohodnotilo společnost na 20 miliard USD. Thiel byl mimo jiné jedním ze spoluzakladatelů společnosti Paypal (PYPL) a také sedí v představenstvu společnosti Facebook Inc. (FB), kde byl jedním z dřívějších investorů.

Počátkem roku 2014 byla firma ohodnocena na 9 miliardami USD. Hodnota společnosti vyšplhala na konci roku 2015 na 20 miliard USD, poté, co společnost uzavřela poslední kolo financování ve výši 880 milionů dolarů. Reporty naznačují, že Palantir prozatím ještě nedosáhl ročního zisku.

Palantir zvýšil v roce 2019 tržby o 24% na 739 milionů USD a očekává, že v roce 2020 tržby zvedne nad 1 miliardu dolarů. Z této odhadované 1 miliardy USD Palantir údajně očekává, že 839 milionů USD bude pocházet ze smluv a dalších obchodů se stávajícími zákazníky.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Historie Palantir

Společnost Palantir byla založena v roce 2003, přestože někdy bývá uvedena s rokem založení 2004. Společnost měla zprvu nesnáze zajistit si investory. Jedinými počátečními investicemi byly 2 miliony dolarů od armádní složky rizikového kapitálu americké ústřední zpravodajské agentury In-Q-Tel a 30 milionů dolarů od samotného Thiela a jeho venture kapitálové společnosti.

V letech 2009 a 2010 používala Palantir Information Warfare Monitor k odhalení aktivit GhostNet a Shadow Network. GhostNet byla čínská kybernetická špionážní síť zaměřená na 1 295 počítačů ve 103 zemích, včetně kanceláře Dalai Lamy, počítačů NATO a množství národních ambasád. Druhá zmíněná, Shadow Network byla také čínská špionážní operace, která pronikla do indického bezpečnostního a obranného aparátu. Kybernetičtí špióni Shadow Network například ukradli dokumenty týkající se indické bezpečnosti a vojenské jednotky NATO v Afghánistánu.

V roce 2010 Palantir oznámil partnerství s Thomson Reuters za účelem prodeje produktu Palantir Metropolis jako „QA Studio“ (nástroj pro kvantitativní analýzu).  Při konferenci v Bílém domě 18. června 2010 oznámil tehdejší viceprezident Joe Biden úspěch boje proti podvodům na podnět Rady pro vymáhání odpovědnosti a transparentnost (Recovery Accountability and Transparency Board – RATB). Biden přičítal úspěch softwaru Palantir, který byl nasazen federální vládou.  Oznámil, že tento software bude nasazen i v jiných vládních agenturách, počínaje Medicare a Medicaid.

Od roku 2013 patřilo mezi klienty Palantiru minimálně dvanáct skupin v rámci americké vlády, včetně agentur jako CIA, DHS, NSA, FBI, CDC, námořnictva (Marine Corps), letectva (Air Force), Special Operations Command, Rady pro vymáhání odpovědnosti a transparentnost a další.

Hodnota společnosti byla v listopadu 2014 oceněna na 15 miliard USD.  Do prosince 2015 vzrostla hodnota o dalších 880 milionů USD. Společnost byla oceněna na 20 miliard USD. V únoru 2016 Palantir koupil společnost Kimono Labs, startup, který usnadňuje shromažďování informací z webových stránek orientovaných na veřejnost. V sprpnu 2016 Palantir koupila další startup – společnost Silk, kteráse zabývala datovou vizualizací.

Palantir je v současnosti jednou ze čtyř velkých technologických firem, která spolupracuje s NHS (National Health Service) na podpoře úsilí boje s COVID-19. Poskytnutý software pro tento účel je Palantir Foundry.

IPO Palantir

Kromě oficiálního prohlášení společnosti Palantir je k dispozici jen velmi málo informací. Oficiální prohlášení Palantiru znělo: „Společnost Palantir Technologies Inc. dnes oznámila, že důvěrně předložila návrh prohlášení o registraci ve formuláři S-1 u Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických (SEC) týkající se navrhovaného veřejného seznamu kmenových akcií třídy A. Očekává se, že zveřejnění na burze proběhne poté, co SEC dokončí svůj proces přezkoumání splnění tržních a jiných podmínek.“

Minulý týden podal Palantir formulář D u SEC a odhalil tak plány na navýšení dalších 960 milionů dolarů. Formulář odhalil, že společnost již udala 550 milionů dolarů akcií, které plánovala prodat.

Velké zakázky s vládou USA pokračují i nadále, a to i mimo ICE a Covid 19. Navíc i samotná SEC je klientem Palantiru: v červnu byla mezi těmito subjekty podepsána smlouva za 6,7 milionu USD.

Obchodujte akcie Palantir u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi bezprostředně po jejich IPO přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemi, ETF, futures, opcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn.

Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálu.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

IPO Ant Group: Dvojité IPO finančního giganta skupiny Alibaba

Největší IPO v historii? Ant Group, provozovatel Alipay a přidružená společnost skupiny Alibaba plánuje monstrózní IPO na 2 burzách současně.

Číst dále

12 nejzajímavějších IPO roku 2020

Co to znamená IPO a jak se obchoduje? Objevte 12 nejzajímavějších IPO, které lze očekávat v roce 2020.

Číst dále

IPO Saudi Aramco – zjistěte vše o největším IPO v historii

Co je Saudi Aramco? Bude se jednat o největší úpis akcií v historii? A na jaké ocenění společnost cílí? Zjistěte, kdy bude možné obchodovat akcie Saudi Aramco.

Číst dále
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05