6 největších megatrendů současnoti, jak přizpůsobit vaše ETF portfolio globálnímu vývoji v roce 2020

Jak přizpůsobit vaše ETF portfolio globálnímu vývoji

Megatrendy jsou hlavními globálními silami, které ovlivňují a přetvářejí náš svět. Od technologických inovací, přes demografické změny až po geopolitické posuny moci můžete na těchto megatrendech profitovat právě díky ETF.

Před vlivy megatrendů se nedá schovat. Jedná se o zdrcující vlny změn, které transformují ekonomickou, společenskou a politickou strukturu světa. Jedná se o tak silné vlivy, že mohou zničit celá odvětví průmyslu, mohou tlačit nové subjekty na ekonomickou scénu, mohou přinést rychlou reorganizaci podniků a dodavatelských řetězců. Také dokážou naplnit vědecké proroctví 20. století, tedy že umělá inteligence nahradí lidi na pracovišti a samo-řídící auta se stanou běžnou realitou.

Investoři mohou využít síly megatrendů prostřednictvím nových ETF produktů, které jsou k tomu určeny. Poskytovatelé ETF v USA byly pionýry v oblasti vývoje ETF produktů, jako je ROBO (robotika a automatizace) a HACK (kybernetická bezpečnost). A kde USA vedou, Evropa nemůže zůstat pozadu. Megatrend ETF produkty zažívají boom popularity mezi investory. Podívejme se tedy na hlavní aspekty těchto investičních instrumentů a jakým způsobem na nich můžete vydělat.

1) Megatrend: stárnoucí populace

Je známo, že globální populace postupně stárne z důvodu poklesu porodnosti a rostoucí průměrné délce života. Samozřejmě, že tento fakt má zásadní důsledky pro obchodní modely, zejména ty, které se týkají zdravotnického průmyslu. Mnoho společností se již na tento megatrend adaptovalo, zejména ty, které pracují na nových léčebných procedurách a léčivých přípravcích zaměřených na nemoci spojené s vyšším věkem, jako je Alzheimerova choroba, rakovina, artritida atd.

2) Megatrend: technologický pokrok a automatizace

Megatrend technologický pokrok a automatizace

Futuristé jako Ray Kurzweil proklamují, že technologický pokrok se zrychluje exponenciálně. Mooreův zákon je nejslavnějším příkladem tohoto tvrzení, neboť vychází z předpokladu, že výpočetní výkon se zdvojnásobí přibližně každé dva roky.

Pokroky v oblasti výpočetní síly a souvisejících technologií – jako je umělá inteligence – rozšiřují schopnost strojů pomáhat lidem, nebo je dokonce nahrazovat v určitých činnostech a podniky doslova závodí o dominanci ve využití toho „vzestupu robotů“ ve svých aktivitách.

ETF navázaná na megatrend „technologický pokrok a automatizaci“

3) Megatrend: kybernetická bezpečnost

Samozřejmě, že rostoucí závislost společnosti na internetu současně zvyšuje hrozbu potenciálně nebezpečných útoků hackerů. Bezpečnost IT infrastruktury se tak stala velkým byznysem, protože útoky se jsou stále více rozšířené, sofistikované a nebezpečné. Tento trend kybernetizace společnosti se ještě umocnil současnou situací v souvislosti s pandemií koronaviru a následných vládních opatření.

Na základě zvyšování povědomí o těchto rizicích a skutečných škodách, které mohou způsobit, můžeme bezpečně předpokládat, že společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností budou v blízké budoucnosti stále více vyhledávané.

ETF navázaná na megatrend „kybernetická bezpečnost“

4) Megatrend: globální rozvoj infrastruktury

Rychlá urbanizace a celosvětový růst populace vytvářejí obrovské příležitosti pro společnosti, které se podílejí na výstavbě a údržbě infrastruktury. Podle prognóz OSN bude více než dvě třetiny světové populace žít v městech do roku 2050, zatímco ještě v roce 2000 to bylo méně než 50 %.

Jelikož se do měst přesouvají více než dvě miliardy lidí, je třeba rozvíjet udržitelnou infrastrukturu, která dokáže zvládnout rozsah změn spojených s tak masivním nárůstem obyvatel v daném regionu.

Několik ETF reaguje na Global Infrastructure Development.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

5) Megatrend: voda

Rostoucí populace, úroveň příjmů a industrializace přirozeně zvyšují poptávku po čisté vodě. Připočteme-li k tomu nerovné rozdělení vodních zdrojů a rostoucí tlak na naše stávající vodní zásoby z důvodu klimatických změn, znečištění a nadužívání vody ve vyspělých státech, výsledkem je vodní megatrend.

ETF navázaná na megatrend „voda“

Megatrend - rozmanitost a rovnost

6) Megatrend: rozmanitost a rovnost

Rozdíl v příležitostech mezi pohlavími, jinde známý jako gender gap, se stále rychleji snižuje. Ženy stále častěji zastávají vrcholné politické, sociální a komerční pozice. Povzbudivým ukazatelem je, že rozdíly mezi pohlavími jsou podle studie Světového ekonomického fóra považovány za uzavřené v oblasti vzdělání a zdravotnictví.

Větší informovanost a podpora integrace menšinových skupin v mnoha státech vede k investicím, jejichž význam a objem bude stále více narůstat – pokud si tento ideový a politický směr udrží dominanci.

Megatrendy nemusí nutně znamenat větší zisk

Zatímco megatrendy mají obrovský dopad na svět, někteří finanční teoretici kritizují myšlenku, že tyto informace můžete úspěšně využít ke zvýšení vašeho zisku. Byly provedeny studie, které ukazují, že je velmi obtížné určit, které průmyslové podniky získají náskok před svými konkurenty.

Mějte na paměti, že naklonění vašeho portfolia k určitému odvětví, vám v žádném případě negarantuje dlouhodobou ziskovost a není zárukou toho, že zhodnocení, které tyto strategie nabízejí, bude větší než to, které vám nabízejí rozmanitější a pasivnější investiční strategie.

Pokud byste přesto chtěli investovat do megatrendů, níže naleznete seznam ETF produktů navázaných na megatrendy v naší ETF databázi plus souhrn největších hráčů.

8 nejlepších ETF největších megatrendů

JménoMěnaVelikost fondu (mil.)TER - Total Expense Ratio (%)Roční návratnost (%)Dividendový výnos
iShares Automation & Robotics UCITS ETFUSD2127 0.40 -4.44Rostoucí
Lyxor World Water UCITS ETF D-EUREUR5880.60 -11.94Klesající
Xtrackers MSCI World Information Technology Index UCITS ETF 1CUSD 11620.306.53Rostoucí
iShares Global Water UCITS ETF USD 10400.65 -12.43Klesající
iShares Digitalisation UCITS ETF
USD 6960.400.47Rostoucí
iShares Healthcare Innovation UCITS ETF
USD 7950.4010.87Rostoucí
iShares Ageing Population UCITS ETF
USD 2290.40-14.16Rostoucí
iShares Automation & Robotics UCITS ETF
USD 550.40 -4.44Klesající

Zdroj: JustETF.com

Obchodujte ETF s LYNX

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

ETF trading: Graf při obchodování ETF

10 Nejlepších ETF na S&P 500 – investujte do nejvýznamnějšího akciového indexu na světě

S&P 500 je nejvýznamnější index na světě. Jedním ze způsobů, jak investovat do tohoto indexu jsou ETF. Objevte 10 nejlepších ETF na index S&P 500.

Číst dále

5 nejlepších dividendových ETF roku 2021

Věděli jste, že i fondy zvané ETF vyplácejí dividendy stejně jako jednotlivé akciové tituly? ✅ Objevte 5 nejzajímavějších dividendových ETF roku 2020.

Číst dále

Nejlepší akcie a ETF na indickém trhu v roce 2020

Indická ekonomika skýtá obrovský potenciál pro růst. Přemšlíte, jaké možnosti vám může rostoucí indický trh nabídnout? Objevte nejlepší indické akcie a ETF.

Číst dále
Ondřej Likeš

Ondřej Likeš

Account Manager

Finančním trhům se věnuje od roku 2011, přes intradenní obchodování FX, MP strategie na měnových futures, komoditní spready a intradenní obchodování komodit se dostal až k dlouhodobým opčním strategiím, kde zakotvil a které v současnosti obchoduje na široké US akciové indexy a produkty navázané na VIX. Za nejdůležitější považuje dobrý money-management a konzistenci.

Ondřej zpracovává webináře primárně zaměřené na opce a opční strategie v kombinaci s akciemi. Kontaktovat jej můžete na emailu o.likes@lynxbroker.cz

Více:
ETF
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×