Jak vybírat podhodnocené akcie? Rady a tipy na screening akcií!

Jednoduše řečeno, dobré akcie jsou ty, které posilují a víte, že je s jistotou chcete držet ve svém investičním portfoliu. Ale najít takové akcie není jednoduché, protože společnosti, které dnes vykazují vzestupný trend, nemusí zítra nebo pozítří fungovat stejně dobře. Každý investor se musí v první řadě zajímat o rozumný poměr rizika k zisku. Důležitá je také solidní diverzifikace, ale především je nezbytná předběžná analýza vlastních cílů. Co by si měl každý investor zodpovědět?

Čeho chci dosáhnout? Jaké jsou moje prostředky? Jedná se o jednorázovou investici nebo cílím na stabilní pasivní příjem? Jde o krátký investiční horizont nebo o dlouhodobou investici, která má být udržována po celá desetiletí? Jaká rizika jsem ochoten podstoupit?

Stručně řečeno – než začnete hledat vhodné akcie, měli byste napřed zjistit, co od investování očekáváte. Proveďte analýzu svých vlastních možností a cílů. Následující přístupy vám pomohou najít nejlepší akcie pro vaše investiční portfolio.

„Self-screening“ má přednost před „share screening“

  • Mám čas a chuť se úzce zabývat akciovým trhem, využívat krátkodobé příležitosti a rychle otevřít a zavřít pozici? Nebo by mé portfolio mělo být navrženo tak, že se na něj musím dívat jen jednou nebo dvakrát za měsíc?
  • Jsem někdo, komu nevadí jednou za čas ztrácet deset nebo dvacet procent investovaného kapitálu? Protože pouze tehdy jsem vhodný investor, který může cílit na vyšší zisky za cenu vyšších rizik. Naopak defenzivnější investoři mohou vsadit na osvědčené blue chips s vysokou dividendou.
  • Je mým cílem vybudovat investiční portfolio, které vydrží po celá desetiletí? Pak by bylo vhodné věnovat budování portfolia více času a využít příležitostí, které v průběhu let přinesly medvědí trhy. Hledejte společnosti, které jsou stále na začátku své existence nebo společnosti, které jsou neobvykle příznivě ohodnoceny, ale zároveň mají dobré vyhlídky.

Toto pozorování sebe sama povede u každého investora ke zcela odlišným výsledkům. V tomto článku proto není možné zahrnout všechny případy. Ukážeme vám zde však některé kroky, kterými by měl každý investor nakonec projít, pokud jde o nalezení „správných“ akcií pro jeho investiční přístup.

V tomto okamžiku vynecháme krátkodobé (intradenní, swing) obchodníky, protože jejich investiční přístupy jsou více závislé na technické analýze a sentimentu trhu. Krátkodobé strategie jsou velmi odlišné od těch dlouhodobých a střednědobých. Intradenní a swingové obchodníky nezajímá, zda se společnosti dlouhodobě daří, zda má silné vyhlídky nebo zda vyplácí dobrou dividendu. Využívají primárně krátkodobých impulsů, na kterých profitují.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

S čím začít při hledání podhodnocených akcií?

Existuje několik způsobů, jak identifikovat akcie s nízkou nebo podhodnocenou hodnotou. Některé screeningové platformy vám umožňují zkoumat akcie s ohledem na jejich PE (poměr cena / zisk), PCF (poměr cena / cash flow), PS (poměr cena / tržby) nebo PB (poměr cena / účetní hodnota). To vám nabízí možnost odfiltrovat příznivě oceněné akcie. Jedna z nejznámějších investičních pouček říká, že akcie byste měli kupovat levně a prodávat draho. Samozřejmě, že nalezení údajně podhodnocených akcií není samo o sobě zárukou, že jejich cena poroste.

V rámci analýzy je samozřejmě potřeba jít hlouběji, než pouze k výsledkům výše zmíněných poměrů. Nicméně z těchto výsledků lze jednoduše porovnat různé společnosti i odvětví. Výrobci automobilů, banky nebo letecké společnosti mají obecně nízké PE nebo PCF. Naopak akcie z technologického sektoru, zejména když společnosti rychle rostou, jsou obvykle oceňovány mnohem výše. Pouze v případě, že je například výrobce automobilů nápadně příznivě oceněn ve srovnání se svými průmyslovými konkurenty, a pokud při bližším zkoumání nelze najít žádný dobrý důvod, proč by akcie měla mít nízké ocenění i nadále, bylo by možné uvažovat o nákupu této akcie.

Ocenění, růst, dividenda: kombinace tří zásadních kritérií

Při investování je lepší se opřít o několik pilířů. To, co akcie s dobrými střednědobými vyhlídkami potřebuje, jsou tři věci: ocenění, které je ve srovnání s konkurencí v odvětví příznivé, solidní růstové vyhlídky a pokud se nejedná o rychle rostoucí technologickou společnost, slušnou dividendu jako pravidelný příjem navíc. Pomocí těchto tří kritérií byste měli procházet akciový trh a hledat podhodnocené akcie.

Je také důležité se na společnost podívat blíže, než je nezbytně nutné, abyste byli přesvědčeni o tom, jaké má vyhlídky. Důležité je, aby růst dané společnosti byl udržitelný, protože v nejlepším případě chcete její akcie v portfoliu držet v horizontu let.

Důležité je uvědomit si, že všechna data, která máte k dispozici, popisují minulost. Nepoužívejte proto ukazatele, jako je například PE nebo PCF jako základ prognózy ocenění pro příští roky. Nikdo nedokáže skutečně předpovědět, jaký bude růst dané společnosti za rok, nebo dokonce za dva nebo pět let – bez ohledu na to, o jakou společnost se jedná.

Predikce založené na ukazatelích z účetní rozvahy mají největší vypovídací hodnotu pro aktuální rok. Následně je vždy potřeba vše znovu zkontrolovat a přehodnotit.

Pokud vše sedí, nejprve společnost pouze sledujte!

Pokud jsou splněna všechna tři kritéria a pokud ohodnocení, růst, dividenda a vyhlídky vypadají dobře, doporučujeme s investicí počkat, dokud nebudou potvrzeny technické ukazatele. Počkejte, až budou například překonány důležité resistence nebo na dočasnou korekci, abyste na trh vstoupili za příznivějších podmínek.

Žádná akcie neroste věčně – dokonce ani ty nejlepší. Přestože kvalitní akcie z dlouhodobého hlediska obecně rostou, v horizontu pěti, deseti nebo více let je velký rozdíl v tom, zda ještě akcie koupili nešťastně blízko mnohaletého maxima, nebo jste vyčkali na dočasné oslabení.

Proto má smysl akcie, do kterých chcete investovat, nějaký čas sledovat a pravidelně kontrolovat, zda technická analýza nabízí příznivou nákupní příležitost.

Obchodujte s akciemi u LYNX

LYNX nabízí obchodování s akciemi přímo na domácích burzách. To našim klientům garantuje vysoký objem obchodování a úzký spread. Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, můžete využít vynikající nabídky společnosti LYNX, protože vám umožníme obchodovat s akciemiETF, futuresopcemi , CFD, či forexem za příznivé poplatky.

U LYNX můžete obchodovat v reálném čase prostřednictvím našich profesionálních platforem. Dále pro vás pravidelně připravujeme naše týdenní investiční newslettery a vysíláme profesionální vzdělávací webináře. Navíc pro vás pravidelně zveřejňujeme analýzy trhu a novinky ze světa investic v rámci našeho LYNX zpravodajského a vzdělávacího portálů.

Chcete převést zahraniční ceny akcií nebo ceny ETF na eura? Pak použijte převodník měn na více než 130 měn. V případě jakýchkoliv dotazů můžete bezplatně využít naší klientské podpory.

Obchodujte akcie s LYNX

S LYNX je jednoduché vytvořit si diverzifikované portfolio. Pomůže Vám k tomu přístup na více než 100 burz ve 30 zemích světa. Zároveň máte možnost sledovat aktuální akciové tipy od LYNX , které mohou sloužit jako inspirace pro Vaše portfolio.

Investiční produkty

Investice do kávy: Nejlepší kávové akcie v roce 2021

Vše o investování do kávy. Historie kávy a aktuální situace na trhu s kávou. Futures a ETF na kávu. Využijte tipy na nejlepší kávové akcie.

Číst dále

SPAC mánie zachvátila svět investování! Co je SPAC a jak funguje?

✅Poznejte k čemu slouží Special Purpose Acquisition Company (SPAC) a jaké jsou výhody a rizika. Získejte znalosti o této populární formě vstupu na burzu!

Číst dále

Čínské akcie v nesnázích! Zastaví se propad akcie Alibaba?

Přísnější pravidla pro čínské akcie. Jak si aktuálně vede Alibaba? Čeká akcie Alibaba opět růst? Technická a fundamentální analýza včetně grafu jen pro vás!

Číst dále
Více:
Začněte využívat mnoha výhod LYNX

LYNX má mnoho výhod pro každého – přesvědčte se o tom v informačním balíčku.

Information package image
Informační balíček je zasílán zdarma a obsahuje:
  • Brožuru s podrobnými informacemi
  • Formulář k otevření účtu
  • Přehled tarifů
  • Navíc zdarma investiční e-book 11 super strategií největších investičních guru
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×