Jaké akcie byste měli kupovat podle Benjamina Grahama?

předcházejícím článku jsme se seznámili s hodnotovým investováním Benjamina Grahama. Zjistili jsme, jaké vlastnosti bychom měli mít, na jaké společnosti bychom se měli dívat a jak bychom si měli vybudovat portfolio. Tento článek to rozšíří o kousek dál, povíme si, kde bychom měli hledat při hledání akcií. Abychom to usnadnili, na konci článku zmiňujeme  společnost, která plně splňuje požadavky Benjamina Grahama. Avšak, nikdy nezapomeňte sami blíže analyzovat společnost a vždy si utvořit vlastní názor.

Kritéria Benjamina Grahama

Zaprvé, Graham vždy prahnul po tom, aby našel vnitřní hodnotu firmy. Když je tržní cena vyšší než „vnitřní hodnota“, společnost může stále být i přes nedávný větší pokles v ceně stabilní a mít dobré vyhlídky. S vysoko ohodnocenými trhy se v současnosti stává velkou výzvou najít vhodní společnosti podle Grahamových principů. Tento investiční guru používal na nalezení firem následující kritéria.

Kritéria Benjamina Grahama
Aktuální ukazatel likvidity 2 nebo výše
Dlouhodobý dluh > oběžná aktiva (current assets)
3 letý průměrný zisk za akcii (WPA) > 1,3 krát 10-letý průměrný zisk na akcii
Poměr cena/zisk z průměrného zisku za posl. 3 roky < 15
Cena/účetní hodnota x poměr cena/zisk < 22

 

Naštěstí, díky internetu už více nemusíte být celé dny ponořeni do ročních zpráv a účetních uzávěrek, abyste se dostali k těmto údajům. Do akciového screenera můžete zadat různá kritéria a automaticky tak získat požadovaný výběr akcií. Ulehčil to například Financial Times, který přišel s vyhledávacím nástrojem, který má předvybrána Grahamova kritéria a pouhým stisknutím tlačítka dostanete výběr akcí. Tento nástroj můžete najít zde.

Taktéž na www.finviz.com si můžete sestavit váš vlastní seznam a vložit vaše kritéria. Naneštěstí, pro české akcie ještě podobný filtr neexistuje, takže vás domácí úkol nemine.

Breit Burn Energy Partners (BBEP)

Kde najdeme v tomhle vysoce ohodnoceném trhu fundamentálně silné akcie, pro které nebylo poslední období snadné? Graham se snažil jednotlivými kroky najít firmu, která měla vnitřní hodnotu nižší, než kterou mu říkal trh. V našem hledání po vhodném příkladu pro takovou firmu jsem našel jenom jeden sektor, který čelil v posledním období velkým negativním turbulencím: ropný sektor.

United States Oil ETF (USO)

V období od července 2014 do března 2015 zažila cena ropy prudký pokles. To je zčásti způsobeno velkou nabídkou a situaci v Libyi a také zvyšující se nabídkou břidlicové ropy v USA. Od té doby ale bylo vidět určité zotavení ceny ropy, které ale dlouho netrvalo a ceny se opět propadly. Možná je vhodný čas abychom se svezli na dalším zotavení.

Breit Burn Energy Partners to neměl lehké právě kvůli padajícím cenám ropy. Hodnota jejich akcií klesla o více než 90% od minulého září. Avšak fundamentální údaje Breit Burn více než splňují Grahamovy požadavky (podívejte se na tabulku níž). Možná je dobrý čas nakoupit jejich akcie.

Fundamentální ukazatele BBEP
Aktuální ukazatel likvidity 2,60
Dlouhodobý dluh>oběžná aktiva
Poměr cena/zisk z průměrného zisku za posl. 3 roky 8,43
Cena/účetní hodnota x poměr cena/zisk 3,03

 

Kromě prudkého poklesu a stabilním fundamentálním číslům bychom si měli říct ještě něco dalšího. Graham doslova vždy prosazuje stabilní a co nejvyšší možné dividendy. Dividendová politika Breit Burn se kvůli padajícím cenám ropy propadla o polovinu, a to dvakrát za poslední rok. Faktem ale zůstává, že tato společnost vyplácí dividendy měsíčně. A to i při labilitě ropného trhu. Každý den se objevují pochybnosti o role břidlicového plynu na trhu. Jestli bude nadále růst produkce břidlicové ropy, můžeme v budoucnu čekat další pokles cen.

V případě, že i v dnešní době chcete začít investovat jako Graham, pak byste se měli podívat na ropný sektor. Nezapomeňte ale samozřejmě správně zvolit kritéria a být si vědom nestálosti na ropném trhu. Jako screener na to můžete použít Finviz a Financial Times.  Při pohledu na jiné odvětví nabývá na velkém významu trpělivost. Trhy jsou totiž podle Grahamových kritérií ohodnoceny trochu vysoko, kvůli čemu je náročné skloubit všechny kritéria s pozitivním výsledkem.

následujícím článku budeme pokračovat s dalším investičním guru. Ten není nikdo jiný, než Warren Buffett. V tomto článku ukážeme, jak Buffetta ovlivnilo Grahamovo myšlení a filozofie. Pak si ukážeme jeho seznam kritérií a opět představíme společnost, která daná kritéria splňuje.

Zaujala vás možnost investice do akcií?

Obchodujte na více než 100 burzách po celém světě s kompletní nabídkou všech amerických, německých a dalších akcií s extrémně nízkými poplatky bez skrytých nákladů.

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×