Jaké akcie nakoupit podle Petera Lynche

minulém článku jsme zmínili, že Peter Lynch, měl zvláštní preference pro společnosti, jejichž pověst nebyla vždy nejlepší. Ať už šlo o kriminální historii, daňové podvody nebo nepopulární jméno, Lynchův výběr podniků, do kterých investovat, byl v tomto směru dosti svérázný. Na druhou stranu je třeba říct, že Peter Lynch trávil značné množství času detailní analýzou jednotlivých akciových titulů, která byla velmi dlouhá a často i náročná. Lynch byl zkrátka dříč, a možná právě proto odešel do důchodu tak brzy.

Pro výběr používal Peter Lynch šest kategorií akcií, které posuzoval samostatně.

peter lynch, kritéria výberu akcií

Po roztřídění do kategorií posuzoval Lynch jednotlivé akcie zcela specificky. Správné roztřídění do skupin je tedy velmi důležité. Vždy musíte vědět, s jakým typem akcie máte co do činění.

Následující výběrová kritéria jsou podle Petera Lynche platná pro všechny skupiny:

 • Poměr PEG (poměr price/earnings growth neboli poměr kurz/růst zisku). Tento ukazatel jsme zmínili již v předchozím článku a pro Lynche je velmi důležitý. Tento poměr musí být v každém případě nižší než 1, ale Lynch vybíral takové, kde byl pod 0,5. Obecně platí – čím méně, tím lépe, protože to ukazuje, že investoři musí zaplatit jen málo za pěkný růst zisku. U „oddaných stoupenců“ a pomalu rostoucích akcií je ve výpočtu PEG zohledněn i dividendový výnos. Čísla použitá ve výpočtech jsou váženým průměrem z posledních 3, 4, nebo 5 let.
 • Změna v poměru zásoby/tržby. Pokud tento ukazatel stoupá, značí to, že společnost spíše vyrábí, než prodává. Odhad prodejů byl tedy příliš optimistický. To není nikdy dobré znamení. Kritériem zde je, že tento poměr nesmí stoupnout o více než 5% ročně.
 • Poměr dluh/vlastní kapitál by neměl nikdy přesáhnout hodnotu 0,8. Lépe je, je-li pod 0,5 (výjimkou jsou zde finanční instituce, které jsou obecně více financovány dluhem)
 • Pro finanční instituce platí, že vlastní kapitál by měl být větší než 5% z celkových aktiv.

Pro jednotlivé kategorie pak používá Lynch speciální parametry, které zahrnují následující:

 • Rychle rostoucí akcie s obratem přes $1 mld. nesmějí mít poměr kurz/zisk výše než 40 a zisk nesmí růst rychleji než 50% za rok (to je neudržitelné a signalizuje to zmedializovaný průmysl). Nejraději zde vidí růst zisku na akcii (EPS) v rozmezí 20-25%
 • „Oddaní stoupenci“ by měli mít obrat nejméně $1,9 mld. a růst EPS mezi 10-20 % a to bez jakékoliv ztráty za posledních 12 měsíců.
 • Pomalu rostoucí akcie, které mají obrat ve výši nejméně $1 mld. a dividendový výnos převyšující průměr indexu S&P a zároveň vyšší než 3 %.

Jak by uvažoval Peter Lynch v případě společnosti Polaris Industries

Milovníkům motorových vozidel není třeba Polaris příliš představovat, pro ty, kteří společnost neznají, poskytneme krátký úvod. Polaris je konglomerátem různých speciálních vozidel, jako jsou sněžné skútry, motocykly, golfové vozíky i závodní automobily.

polaris-producten-1024x675

Všechno to začalo sněžnými skútry. Již v roce 1954 přišel Polaris s prvním sněžným skútrem vyrobeným z různých částí ojetých motocyklů a automobilů.  Model byl velmi rychle vyprodán a společnost začala okamžitě vyrábět další. V roce 2005 byla firma Polaris převzata společností působící i v jiných odvětvích, než jsou sněžné skútry, a značně se rozrostla.cenovy-vyvoj-polaris

 

V roce 2010 Polaris oznámil rozšíření produkce a cena akcií od té doby stabilně rostla až do roku 2015. V polovině roku 2015 pak začala cena akcií poměrně prudce padat a s firmou to nevypadalo úplně nejlépe. Mnozí by si mohli myslet, že je to konec úspěchu, ale podle základních Lynchových kritérií tomu tak není. Podívejte se do tabulky.

Růst 31,4 % – nepřesahuje strop ve výši 50
Poměr PEG 0,46 – nedosahuje ani na 0,5%
Poměr zásoby/tržby 1,56% nárůst, což není žádoucí, ale je stále menší než 5%

 

Pokud tedy vezmeme v úvahy Lynchova kritéria, vypadá to, že nákup akcií Polaris v té době nebyl vůbec špatný nápad. V dlouhodobém horizontu tu byla i velká pravděpodobnost oživení a tato akcie tak nabídla slušný potenciál. Pokud budete přemýšlet podobně jako Lynch, tak by vám sledování podobných titulů mělo dávat smysl.

Stejně jako u jiných guru ani v případě Lynche nemusíte dělat komplikované analýzy ohledně úspěšnosti obchodů. Na webových stránkách nasdaq.com můžete přehledně nalézt, jak si jednotlivé přístupy stojí a jakou mají výkonnost. Na druhou stranu pokud chcete následovat příklad Petera Lynche, budete se muset ponořit trochu více do čísel a začít sami bádat. Lynchova strategie není snadná, ale i z pohledu na výkony jeho fondu je  jednou z nejprofitabilnějších strategií vůbec.

 

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
 • Extrémně nízké poplatky
 • Globální investování na více než 100 trzích
 • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
 • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×