James O’Shaughnessy – úspěšný datový analytik

James O´Shaughnessy, analytik, který používal při tvorbě svého portfolia mechanizovaný kvantitativní přístup. Jako první využil počítačovou databázi Compustat O’Shaughnessy a v krátkém čase vytvořil různé investiční strategie na základě dat z více než 40. leté historie.

Jeho způsob kvantitativního výzkumu v investování určitě nezůstane bez povšimnutí, protože se jednalo o vůbec první investiční strategii, která byla patentována (patent 5978778, „Automated strategies for Investment Management“ z listopadu 1999).

Po rozsáhlém backtestingu vybral nejlépe skórující strategie, které další roky testoval. Nakonec z nich vznikly následující tři:

  • Cornerstone Growth
  • Cornerstone Value
  • United Cornerstone

James O´Shaughnessy a jeho vývoj

Zájem o investování a aplikaci kvantitativního výzkumu byl v Jamesovi probuzen už během jeho studií. Nejprve studoval mezinárodní ekonomii a obchodní diplomacii na Georgetown university, poté nastoupil na další studium ekonomie na University of Minnesota.

james-oshaughnessy

Po studiích šel O ´Shaughenessy pracovat pro investiční společnost, kde byl jeho analytický talent rychle rozpoznán. Kolega mu poradil, aby odstartoval vlastní poradenskou firmu pro velké penzijní fondy. Netrvalo dlouho a společnost O ´Shaughenessy Capital Management byla na světě. V roce 1999 O ´Shaughenessy Capital Management založila vlastní investiční fond a brzy na to, v červnu roku 2000 prodal tyto prostředky Hennessy Advisors.

Výkonnost Hennessy fondů podle kritérií, které stanovil James O´Shaughnessy

Je působivé zmínit, jakou výkonnost mají portfolia, která jsou postavena plně v souladu se zásadami Jamese O´Shaughnessyho.

  • Hennessy Cornerstone Growth Fund dosáhl v posledních pěti letech na průměrný roční výnos 14,60 %. Ve srovnání s 11,73% ziskem příslušného indexu Russell 2000 to rozhodně není špatné. Největší výkon jsme zaznamenali v roce 2012, kde porazil Russell 2000 o téměř 14 %!

graf1

  • Hennessy Cornerstoner Value Fund je na tom za stejné časové období o něco hůře. Průměrný roční výnos za posledních 5 let činí 9,20 %, zatímco benchmark index S&P připsal ve stejném období 13,34 %.

graf2

Jak O´Shaughnessy vnímá akciový trh?

Stejně jako ostatní guru si O´Shaughnessy z trhů hlavu příliš nedělá. Trh vnímá jako soubor nesrovnalostí a není třeba se jím příliš nervovat. Co je důležité, je konzistentní a disciplinovaná exekuce investiční strategie. Pocity je třeba vyřadit, a to kompletně.

Důležitým ukazatelem pro O´Shaughnessyho je indikátor RSI (relative strenght index = index relativní síly). Jedná se o momentum indikátor, který ukazuje rychlost a velikost pohybů cen. Na rozdíl od ostatních investorů ale vysokou hodnotu RSI vnímá jako příznivý ukazatel, nikoliv jako znamenaní přehřátí. Samozřejmě že RSI nepoužívá samostatně, ale v kombinaci s dalšími ukazateli.

O´Shaughnessy mluví ze zkušenosti a tvrdí, že vítězové většinou nepřestávají skórovat a poražení naopak i nadále ztrácí. Rovněž vyvrací mýtické tvrzení, že výnos se zákonitě vždy rovná riziku. Prostřednictvím svého výzkumu jednoduše dochází k závěru, že dobře skórující a výkonné strategie jsou méně rizikové než ty, kterým se daří špatně. Zní to logicky, že? Aby ne. Menší riziko je dlouhodobě vždy snesitelnější a slibuje světlou budoucnost.

Toliko zatím k úvodu o Jamesi O´Shaughnessym. V příštím článku se podíváme na konkrétní postup jakým O´Shaughnessy své tituly vybíral. Hlavní principy svého přístupu shrnul ve své knize „What Works on Wall Street“ („Co funguje na Wall Street“) z roku 1996.

Metoda popsaná v této knize shrnuje závěry testování některých strategických portfolií a přibližuje jeho kvantitativní přístup. Můžete rovněž využít naši guru knihy, kterou nabízíme ke stažení zdarma po vložení emailu. V ní se dočtete nejen o Jamesi O´Shaughnessym, ale i o dalších 10 guruech.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Warren Buffett a jeho investiční svět

Warren Buffett je nejznámnějším světových investičním guru. Zjistěte, jaká pravidla využívá pro výběr akcií ve své společnosti Berkshire Hathaway.

Číst dále

Jak vybrat správné akcie podle Davida Dremana

Podívejte se, která kritéria při výběru akcií sledoval kontrariánský investor David Dreman a jak je i vy můžete využit, pro své vlastní portfolio.

Číst dále

David Dreman, největší z kontrariánů

Investiční styl, který jde proti proudu, ignoruje masy a přesto (nebo možná právě proto) vynáší. David Dreman je znám jako ten, co nikdy nejde s davem.

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05
  [E-book ZDARMA] 11 strategií investičních guru

Jak vybírají své akcie nejúspěšnější investoři na Wall Street? Kniha 11 Super strategií největších investičních guru Vám ukáže, jak si sestavit akciové portfolio podle těch nejlepších investorů na světě.

Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Souhlasíte se zpracováním vašich údajů dle Prohlášení o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.
×