James O’Shaughnessy – úspěšný datový analytik

James O´Shaughnessy, analytik, který používal při tvorbě svého portfolia mechanizovaný kvantitativní přístup. Jako první využil počítačovou databázi Compustat O’Shaughnessy a v krátkém čase vytvořil různé investiční strategie na základě dat z více než 40. leté historie.

Jeho způsob kvantitativního výzkumu v investování určitě nezůstane bez povšimnutí, protože se jednalo o vůbec první investiční strategii, která byla patentována (patent 5978778, „Automated strategies for Investment Management“ z listopadu 1999).

Po rozsáhlém backtestingu vybral nejlépe skórující strategie, které další roky testoval. Nakonec z nich vznikly následující tři:

  • Cornerstone Growth
  • Cornerstone Value
  • United Cornerstone

James O´Shaughnessy a jeho vývoj

Zájem o investování a aplikaci kvantitativního výzkumu byl v Jamesovi probuzen už během jeho studií. Nejprve studoval mezinárodní ekonomii a obchodní diplomacii na Georgetown university, poté nastoupil na další studium ekonomie na University of Minnesota.

james-oshaughnessy

Po studiích šel O ´Shaughenessy pracovat pro investiční společnost, kde byl jeho analytický talent rychle rozpoznán. Kolega mu poradil, aby odstartoval vlastní poradenskou firmu pro velké penzijní fondy. Netrvalo dlouho a společnost O ´Shaughenessy Capital Management byla na světě. V roce 1999 O ´Shaughenessy Capital Management založila vlastní investiční fond a brzy na to, v červnu roku 2000 prodal tyto prostředky Hennessy Advisors.

Výkonnost Hennessy fondů podle kritérií, které stanovil James O´Shaughnessy

Je působivé zmínit, jakou výkonnost mají portfolia, která jsou postavena plně v souladu se zásadami Jamese O´Shaughnessyho.

  • Hennessy Cornerstone Growth Fund dosáhl v posledních pěti letech na průměrný roční výnos 14,60 %. Ve srovnání s 11,73% ziskem příslušného indexu Russell 2000 to rozhodně není špatné. Největší výkon jsme zaznamenali v roce 2012, kde porazil Russell 2000 o téměř 14 %!

graf1

  • Hennessy Cornerstoner Value Fund je na tom za stejné časové období o něco hůře. Průměrný roční výnos za posledních 5 let činí 9,20 %, zatímco benchmark index S&P připsal ve stejném období 13,34 %.

graf2

Jak O´Shaughnessy vnímá akciový trh?

Stejně jako ostatní guru si O´Shaughnessy z trhů hlavu příliš nedělá. Trh vnímá jako soubor nesrovnalostí a není třeba se jím příliš nervovat. Co je důležité, je konzistentní a disciplinovaná exekuce investiční strategie. Pocity je třeba vyřadit, a to kompletně.

Důležitým ukazatelem pro O´Shaughnessyho je indikátor RSI (relative strenght index = index relativní síly). Jedná se o momentum indikátor, který ukazuje rychlost a velikost pohybů cen. Na rozdíl od ostatních investorů ale vysokou hodnotu RSI vnímá jako příznivý ukazatel, nikoliv jako znamenaní přehřátí. Samozřejmě že RSI nepoužívá samostatně, ale v kombinaci s dalšími ukazateli.

O´Shaughnessy mluví ze zkušenosti a tvrdí, že vítězové většinou nepřestávají skórovat a poražení naopak i nadále ztrácí. Rovněž vyvrací mýtické tvrzení, že výnos se zákonitě vždy rovná riziku. Prostřednictvím svého výzkumu jednoduše dochází k závěru, že dobře skórující a výkonné strategie jsou méně rizikové než ty, kterým se daří špatně. Zní to logicky, že? Aby ne. Menší riziko je dlouhodobě vždy snesitelnější a slibuje světlou budoucnost.

Toliko zatím k úvodu o Jamesi O´Shaughnessym. V příštím článku se podíváme na konkrétní postup jakým O´Shaughnessy své tituly vybíral. Hlavní principy svého přístupu shrnul ve své knize „What Works on Wall Street“ („Co funguje na Wall Street“) z roku 1996.

Metoda popsaná v této knize shrnuje závěry testování některých strategických portfolií a přibližuje jeho kvantitativní přístup. Můžete rovněž využít naši guru knihy, kterou nabízíme ke stažení zdarma po vložení emailu. V ní se dočtete nejen o Jamesi O´Shaughnessym, ale i o dalších 10 guruech.

[E-book ZDARMA]: 11 strategií největších investičních guru

Objevte jaká kritéria při výběru akcií jednotliví guru sledují a zjistěte jaké zhodnocení popsané strategie dosahují a naučte se 6 investičních zásad, které posunou Vaše investování dále.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Vyplněním svých údajů a kliknutím na tlačítko výše souhlasíte, že LYNX uloží tyto data a může Vás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky kvůli marketingovým účelům. Telefonická komunikace může být nahrávána z důvodů zkvalitňování našich služeb. Odhlásit se můžete kdykoliv na marketing@lynxbroker.cz.

Kdo to je aktivistický investor a jak se chová?

Lynx Blog: Kdo to je aktivistický investor? Aktivistický investoři Carl Icahn, Bill Ackman, Daniel Loeb, David Einhorn. Prostředky aktivistických investorů.

Číst dále

Joseph Piotroski, akademický účetní

Vysokoškolský profesor účetnictví s citem pro investice. Představil způsob, jak vybrat správné akcie s použitím několika účetních metod.

Číst dále

Jak vybírat akcie podle Johna Neffa

Podívejte se, jaká výběrová kritéria pro své akcie sledoval John Neff, zakladatel a dlouhodobě úspěšný správce největšího fondu 90. let

Číst dále

Již od roku 2007 se zabývá světovými akciovými trhy. Specializuje se zejména na USA, trhy jihovýchodní Asie a na vlivy politických a makroekonomických událostí na zahraniční trhy. Kontaktovat jej můžete e-mailem na j.mlynek@lynxbroker.cz

Jonáš pro Vás připravuje pravidelné analýzy akciového trhu a makroekonomiky. Zaregistrujte se ke sledování našich analýz a postřehů z trhu. Pro získání nejaktuálnějších krátkých zpráv ze světových burz sleduje Jonáše na Twitter.

LYNX: Jedna platforma, nesčetně výhod
  • Extrémně nízké poplatky
  • Globální investování na více než 100 trzích
  • Profesionální obchodní platforma nabízí jednoduchost, rychlost a spolehlivost
  • Tipy a vzdělávání od profesionálních investičních expertů
Broker Roku 2015 a 2016 v České republice
Nejlepší online broker podle Handelsblatt 2013-2015 (DE)
Nejlepší broker roku 2013 a 2016 podle Gouden Stier (NL)
Contact icon Zavolejte nám zdarma
800 877 877
Contact icon Napište nám na
info@lynxbroker.cz
Contact icon Spojte se s námi na
CHAT
Contact icon Pište nám na WhatsApp
735 00 08 05